Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer, Nasıl Önlenir

hamilelik sonrası çatlaklar nasıl geçer nasıl önlenir
hamilelik sonrası çatlaklar nasıl geçer nasıl önlenir

Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer

Hamilelik döneminde karşılaşılan en önemli problemlerden biri çatlaklardır. Vücutta oluşan fizyolojik değişiklikler sonucu karın, göğüs ve bacak çevrelerinde hamilelik nedeniyle ortaya çıkan çatlaklar oluşmaktadır. Peki bu hamilelik çatlakları nasıl geçer görelim.

Özellikle hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkan bu hamilelik çatlakları oldukça kötü bir görünüme neden olmaktadır. Ancak hamilelik çatlakları ortadan kaldırılamayacak bir problem değildir.

Doğru uygulama ve bakım sonucunda hamilelik döneminde çatlak oluşmadan geçirebilirsiniz. Hamilelik dönemi oluşan çatlaklardan rahatsız olmamak için çatlak oluşmadan önce gerekli önlemler alabilirsiniz. Hamileliğin son dönemlerinde çatlak oluşumu arttığı için son dönemlerde bakımlarınızı arttırmalı ve doğru uygulamalara yoğunlaşmalısınız.

Hamilelik Çatlaklarının Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde en çok karın bölgesinde hamilelik çatlakları ortaya çıkmaktadır. Hamileliğin son haftalarına doğru karın bölgesi iyice genişlemektedir. Karın genişledikçe deri de çatlaklar meydana gelmektedir.

Karın bölgesinde oluşan çatlakların oluşmasını önlemek için dairesel hareketler yardımıyla karın bölgesinin sürekli nemlendirilmesi çok önemlidir. Karın yüzeyinin genişlemesiyle yıpranan ciltte çatlak oluşumu imkansızdır.

Ancak doğru yöntemler kullanıldığında çatlakların oluşumu önlenebilmektedir. Hamilelik çatlaklarından bir diğeri ise göğüs çatlaklarıdır. Hamilelik döneminde göğüslerin büyümesi ve emzirme dönemi ile seyreden süreçte göğüs çatlakları meydana gelmektedir.

Göğüslerin hassas ve yumuşak olması dolayısıyla çatlak oluşumu meydana gelmektedir. Göğüs bölgesindeki çatlak oluşumunu önleyebilmek için sürekli nemlendirici kullanmalı ve bol su içilmelidir.

Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir

Hamilelik Çatlaklarının Oluşumu Nasıl Engellenir?

Hamilelik dönemi çatlaklarının önüne geçebilmek için hamilelik dönemi boyunca vücudun nemli tutulması çok önemlidir. Derinin kuruması sonucunda ortaya çıkan çatlakların önüne geçebilmenin en etkili koşullarından biri cildi nemlendirmektir.

Duş sonrasında vücudun kurumasını engellemek ve çatlak oluşumunun önüne geçebilmek için duş sonrası bebe yağı uygulamalısınız. Bebe yağı vücudun nem dengesini ayarlayarak yumuşacık olmasını sağlamaktadır.

Bebe yağının yanı sıra kayısı yağı ve kırmızı kantaron yağı çatlakların önlenmesinde önemli yöntemler arasında yer almaktadır. Çatlak oluştuktan sonra geçirmek çatlak oluşumunu engellemekten daha zorlu bir süreçtir. Bu nedenle anne adayları hamile olduklarını öğrendikten sonra sürekli cildini nemlendirmeli ve çatlakların önüne geçmelidir.

Hamilelik çatlakları için bitkisel krem tedavisi

Hamilelik Döneminde Çatlakların Önüne Geçebilecek Kremler Nelerdir?

Ciltte meydana gelen çatlakların giderilmesi oldukça zorlu bir süreçtir. Derinin alt katmanlarında meydana gelen çatlakları önleyebilmek için hamilelik döneminde cildi korumaya yönelik önlemler alınmalıdır.

Diğer Yazı  Kansızlığa Ne İyi Gelir, Kansızlık Nasıl Geçer

Çatlakları önleyebilmek için doğal yağların yanı sıra çeşitli kozmetik kremler de tercih edilebilmektedir.

hamilelik sonrası çatlaklar için bitkisel tedavi
hamilelik sonrası çatlaklar için bitkisel tedavi

Çatlaklar sadece hamilelik döneminde değil aşırı kilo alıp verme ve genetik sebeplerden dolayı da ortaya çıkmaktadır. Ancak hamilelik dönemlerinde kadınların birçoğunda gözle görülür bir şekilde oluşan çatlakları giderebilmek için Lierac gibi çatlak önleyici kremler kullanılabilmektedir.

Hamilelik çatlakları cildin en hassas olduğu bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Bel, karın ve göğüs bölgesinde ağırlıklı olarak görülen hamilelik çatlakları hamileliğin son haftalarında daha fazla büyüme göstermektedir.

Hamilelik Çatlaklarının Önüne Geçmek İçin Hangi Bitkisel Yağlar Kullanılmalıdır?

Hamilelik çatlakları anne adaylarının korkulu rüyalarındandır. Anne adaylarında meydana gelen fizyolojik değişimler sonrasında anne adaylarının cildi zarar görür ve cilt kuruluğu nedeniyle hamilelik çatlakları oluşur.

Hamilelik çatlaklarının oluşmadan önüne geçebilmek çok önemlidir. Çatlaklar oluştuktan sonra ortadan kaldırmak çatlakları önleme sürecinde daha zahmetlidir. Hamilelik çatlaklarına iyi gelecek doğal yağlar bulunmaktadır.

Bitkisel yağlar yardımıyla hamilelik çatlaklarının önüne geçebilir ve en aza indirebilirsiniz. Hamilelik çatlaklarına iyi gelen bitkisel yağlar arasında kayısı yağı, kırmızı kantaron yağı, badem yağı ve avokado yağı bulunmaktadır.

Hamilelik çatlaklarına iyi gelen diğer yöntemler ise bebe yağı ve vazelindir. Cildin nem dengesini sağlayan bebe yağı ve vazelin cildi yumuşatarak sağlıklı bir hal almasını sağlar.

Hamilelik Çatlaklarını Gidermek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 • Cilde Masaj Yapılmalı: Hamilelik çatlaklarının önüne geçebilmek için masaj fırçası kullanılarak masaj yapılmalıdır. Ayrıca masaj yardımıyla bölgenin kan dolaşımı hızlandırılır. Masajın yanı sıra E ve C vitamini açısından zengin olan meyve ve sebze bol bol tüketilmelidir. Çatlakların önüne geçebilmek için bol bol su tüketmeye özen gösterilmelidir. Fındık ve ceviz gibi kuruyemiş tüketimi çatlakları önlemede yenilebilecek besinler arasında yer almaktadır.
 • Yeterli Miktarda Uyumaya Özen Gösterilmeli: Uyku cildi sağlığına kavuşturacak önemli kriterler arasındadır. Bu nedenle gebelik döneminde uykuya önem verilmeli ve yeteri kadar uyunmalıdır.
 • Çatlakları Önleyen Kremler Kullanılmalı: Cildi yumuşatarak esnemesini sağlayacak ve çatlak oluşumunun önüne geçebilecek hamileler için özel olarak üretilmiş olan ve hiçbir zararı bulunmayan çatlak kremleri kullanılmalıdır. Çatlak kremleri her gün düzenli olarak çatlak oluşması muhtemel olan bel, karın ve göğüs bölgesine uygulanmalıdır.

Çatlakları Ortadan Kaldırmak İçin Kullanılan Fraksel Lazer Yöntemi Nedir?

Fraksel lazer yöntemi çatlak oluşumunu %60-70 oranında azaltabilen bir yöntemdir. Karın, bel ve kalça bölgesinde ağırlıkla oluşan çatlaklarda etkili bir yöntem olarak kullanılan Fraksiyonel lazer yöntemi Türkiye’de yeni uygulanmaya başladı.

Diğer Yazı  Vajinismus İlk Gece Korkusu

Fraksel lazer yöntemi ile çatlakları ortadan kaldırabilmek için dikkat edilmesi gereken kriterlerin başında çatlakların oluştuğu bölge değil çatlağın oluştuğu zaman büyük önem taşımaktadır. 5 yıl ve daha önce oluşan hamilelik çatlaklarında fraksel lazer yöntemi oldukça etkili yöntemlerden biri halini almıştır.

Fraksel Lazer Yöntemi ile Çatlaklar Nasıl Ortadan Kaldırılıyor?

Fraksel lazer yöntemi cildi soymadan çatlakların onarılmasını sağlamaktadır. Bir lazer ışınının 250 ile 360 arası daha ince ışınlara ayrılmasıyla ortaya çıkan fraksel lazer uygulaması cildin 1 ile 1.5 mm altına odaklanıyor.

Cildin altına geçen ışınlar cildin alt katmanında oluşan çatlakların onarılmasını sağlıyor. Cildi yenileyen ve cildi sıkılaştıran bu uygulama neticesinde çatlak oluşumu da ortadan kaldırılmaktadır. Cildi soymadan onaran bu yöntem sayesinde çatlaklar giderilerek cildin yenilenmesi sağlanmaktadır.

Fraksel Lazer Yöntemi Nasıl Uygulanmaktadır?

Fraksel lazer yöntemi ile çatlaklar kolay bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Fraksel lazer yöntemi uygulanmadan önce yarım saat bir ön hazırlık süreci yapılmaktadır. Lokal anestezik bir krem kullanılarak yapılan fraksel lazer yöntemi 20 dakikalık bir işlem ile gerçekleştirilmektedir.

Lazer yönteminin güçlü bir soğutucu sistemi bulunduğundan dolayı acısız ve ağrısız bir şekilde işlem tamamlanmaktadır. Fraksel lazer yöntemi sonucunda işlemin uygulandığı gün çatlağın bulunduğu bölgede hafif bir kızarıklık oluşmakla birlikte bir sonraki gün kırmızılık ortadan kalkmaktadır.

Fraksel lazer yönteminin başarılı bir şekilde sonuçlanabilmesi için tedavi ayda bir kez 4 ile 6 seans arasında uygulanmaktadır.

Fraksel Lazer Yöntemi Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Fraksel lazer yöntemi ile çatlak oluşumunu ortadan kaldırmak isteyen kişiler seanslara doğumdan sonra başlayabilmektedir. Ancak uzmanlar tarafından emzirme döneminin tamamlandıktan sonra fraksel lazer yönteminin uygulanmasının doğru olduğu belirtilmektedir.

Erken tedavi ile sonuç veren yöntem sayesinde çatlaklar ortadan kaldırılabilmektedir. Fraksel lazer yöntemi ile her türlü çatlak tedavi edilebilmektedir. Acısız ve ağrısız bir işlem olan lazer yöntemi sayesinde hamilelik döneminde meydana gelen çatlaklardan tamamen kurtulabilirsiniz.

Kadınları psikolojik olarak rahatlatan fraksel lazer yöntemi, hamilelik döneminde bitkisel çözümler yoluyla çatlakların önüne geçilemediği durumlar için etkili ve kesin bir çözüm sunmaktadır. Hamilelik çatlaklarını ortadan kaldıran fraksel lazer yöntemi kolay ve etkili bir yöntemdir.

Hamilelik çatlakları nasıl geçer ve hamilelik çatlakları oluşumu nasıl önlenir görmüş olduk. Gerekli tedbirleri çatlaklar oluşmadan alırsan bu dertten kurtulmuş oluruz. Eğer önlem almakta geciktiysek hamilelik çatlakları için bitkisel krem tedavisi ile ve bazı bitkisel yağlar ile yine hamilelik çatlakları yok edilebilir.

Last Updated on 20 Ocak 2017 by Saglikloji

Join the Conversation

1 Comment

 1. says: Meltem

  En Etkili Çatlak Kremi

  Eğer gerçekten en etkili çatlak kremi için yapmak istiyorsanız a vitamini, c vitamini ve e vitamini ile bir yağlı karışım hazırlamalısınız böylece cildi ciddi anlamda beslemiş olursunuz. Özellikle oluşması muhtemel çatlaklar konusunda tarifini vereceğim krem sayesinde ciddi anlamda başa çıkacaksınız. Tarif aşağıda

  100 gr katı kakao yağı
  30 ml jojoba yağı
  30 ml avokado yağı
  10 ml e vitamini (2 adet)
  10 m c vitaminli yağ (2 adet)
  10 ml a vitaminli yağ (2 adet)
  10 ml skualen (2 adet)
  Kakao yağını benmari usulü eritip içerisine diğer yağları ve vitaminleri ilave edin ve karıştrın. Donduğunda katı forma yakın bir çatlak önleyici yağınız hazır olacak, bu yağı çok az miktarda çatlak oluşması muhtemel bölgelerin üzerine sabah akşam uygulayınız. Ama dikkat edin çok çok az sürmelisiniz. Yapacağınız karışım size 3 ay yetecektir.

Leave a comment
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir