Hamilelikte Spor ve Egzersiz Neden Önemli, Nasıl Olmalı

hamilelikte spor ve egzersiz neden önemli, nasıl olmalı
hamilelikte spor ve egzersiz neden önemli, nasıl olmalı

Hamilelikte Spor ve Egzersiz

Hamilelik dönemlerinde spor ve egzersiz hareketlerini uygulamanın faydaları bulunmaktadır. Elbette bunun için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Örneğin hangi aydan sonra hamilelikte spor ve egzersiz yapılması gerektiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra doktorunuza danışmadan herhangi bir harekette bulunmamalısınız. Özel olarak riskli bir durumun olup olmadığını sorduktan sonra harekete geçmelisiniz.

Genel olarak gebelik hesaplama takvimine göre 3. ayı doldurduktan sonra egzersizlere başlamanızı önerecek olan doktorunuzun bilgisi ve gözlemleri dahilinde fiziksel aktivitelere devam etmelisiniz. Böylece egzersiz ve sporun hamilelik için zararlarından korunarak, faydalı olduğunu görebileceğiniz hareketleri gerçekleştirebilirsiniz.

Hamilelikte Spor ve Egzersiz Faydaları

Hamilelikte spor ve egzersizleri düzenli olarak yaptığınızda bazı faydalarını görebilirsiniz. Bunların neler olduğunu merak edenler için gerekli açıklamaları paylaşıyoruz.

 • Bel ve sırt ağrılarının en az seviyeye inmesi
 • Uyku problemi yaşanmasının önlenmesi
 • Fiziksel ve psikolojik açıdan anne adaylarının kendilerini çok daha iyi hissetmelerinin sağlanması
 • Gebelikte vücudun değişmesi ve kilo alma problemleri sonrası yaşanan duruş ve şekil bozukluklarının azaltılması
 • Normal doğum yapacak olan anne adaylarının işini kolaylaştırması
 • Doğum sancılarını azaltması
 • Doğum sonrasında vücudun kendisine daha çabuk gelmesini sağlaması
 • Anne adaylarının özgüvenini artırması
 • Hamilelikte alınacak kiloların seviyesini ayarlaması
 • Hamilelikten kaynaklanan şişlik ve ödemlerin azaltılması

Yukarıda saydığımız konularda anne adayları hem hamilelik döneminde, hem de sonrasında hamilelikte spor ve egzersiz programları sayesinde rahat edebilmektedirler.

hamilelikte spor
hamilelikte spor

Hamilelikte Spor ve Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Faydalı olması amacıyla yapacağınız hamilelikte spor ve egzersizlerinde bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde çeşitli zararlarla karşılaşabilirsiniz. Haftanın her günü bu hareketleri yapmamalı, doktorunuzun fikrini alarak en fazla iki ilâ üç gün arasında tekrarlamaya özen göstermelisiniz. Bu hareketlerdeki amacınızın kilo vermek olmaması gerektiğini de bilmelisiniz. Aynı zamanda hamilelikte beslenmeniz konusunda herhangi bir kısıtlamada da bulunmamalısınız.

Eğer hamilelikte spor ve egzersiz yaparken nefes nefese kalıyorsanız, bunun sakıncalı bir durum olduğunu fark etmelisiniz. Aşırı uzun sürmeyen, terletmeyen, bitkin kalmayacağınız ve çarpıntı hissetmeyeceğiniz şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

Spor ve egzersize başlamadan önce ısınma hareketlerini yapabilir, başladıktan sonra da aralarda 5 veya 10 dakikalık bir dinlenme süresini oluşturabilirsiniz.

Hamilelikte Zararlı Spor ve Egzersiz

Yanlış dönemde yapılan ya da yanlış hareketlerin neden olduğu hamilelikte sor ve egzersiz zararlı fayda sağlamak yerine zararlı olacaktır. Anne adaylarının dikkatli bir şekilde yapabilecekleri hareketleri, hamileliklerinin yanlış zamanlarında yapmaları, bebeği olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle yapacağınız fiziksel aktiviteler konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca hamilelikte egzersiz yaparken aşağıdaki durulara dikkat etmelisiniz:

 • Hamilelikte spor ve egzersiz hareketleri sonucunda aşırı terleyerek, fazlaca su kaybına neden olabilirsiniz. Bu gibi durumlardan kaçınmak ve su kaybını telafi etmek amacıyla su tüketimini oldukça artırmaktanız gerekecektir.
 • Gebelik döneminde ilk üç aydan sonra hareketlere başlamanız halinde sırt üstünde durmanızı gerektirecek hareketleri yaparsanız, rahmin ana toplardamarlara baskı yapmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda bebeğe gidecek olan oksijenin miktarını azaltmış olursunuz. Aynı zamanda kan dolaşımı konusunda da zararlarla karşılaşabilirsiniz. Bu da bebeğinizin sağlığını oldukça olumsuz etkileyecektir.
 • Yanlış, hatalı ve riskli bir şekilde yapılan hamilelikte egzersiz hareketleri sonucunda vajinal kanamalar görülebilmektedir. Su gelmesi veya rahmin kasılması da bunun sonuçlarından birisidir. Solunumda zorluk hissetmek, halsiz kalmak veya mide bulantısı gibi durumlar görülüyorsa hemen ara verilmeli ve doktora danışılmalıdır.
 • Hareketlerinizin kısıtlanmasıyla birlikte artacak olan burkulma ve eklem hastalıklarına karşı dikkatli olmalı, buna neden olacak hareketleri yapmaktan da kaçınmalısınız.
 • Temiz havayı bol bol alabileceğiniz ortamlarda uzun süre kalmalı ve kapalı ortamlarda kalmaktan ve spor yapmaktan kaçınmalısınız. Böylece sağlıklı bir şekilde spor ve egzersiz yaparak, gebelik döneminde çeşitli zararlardan da korunmuş olursunuz.
 • Kendinizi kilo vermeye endekslememeli ve bu nedenle spor yapmayı düşünmemelisiniz. Bu düşüncenin sizi daha fazla zararla karşılaştırabileceğini unutmamalısınız. Günlük olarak yaklaşık 300 kalorilik beslenmenizi gerçekleştirdikten sonra spor ve egzersiz hareketlerine yönelmelisiniz.

Tüm bu tavsiyeler çerçevesinde, dikkat etmeniz gereken konularda hassas davranmalısınız. Bu sayede hem kendi sağlığınız tehlikeye atmadan, hem de bebeğinize zarar vermeden hedefinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bazı durumlarda ise kesinlikle zararlı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bunlar arasında yer alan kalp rahatsızlığınızın olmasında, anne adayının tansiyon hastası olması durumunda veya çoğul hamileliklerde spor yapmaktan kaçınmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir