Miyop Nedir, Neden Olur, Tedavisi

miyop nedir, neden olur, tedavisi
miyop nedir, neden olur, tedavisi

Miyop Nedir

Miyop nedir sorusuna verilecek en basit cevap; yakını net görebilirken, uzağı net görememe durumudur. Bu göz kusuru adını Latince ‘kapalı göz’ kelimesinden alır. Bunun nedeni miyop olan kişilerin uzağı görmek için gözünü kısmasıdır. Miyop bir hastalıktan ziyade bir göz kusuru olarak adlandırılabilir ve bu kusur miyop tedavisi için kullanılan içbükey gözlük veya lenslerle kolaylıkla çözülebilmektedir. Hipermetrop nedir yazımız için tıklayın.

miyop nedir
miyop nedir

Miyop nedir sorusuna daha bilimsel bir cevap verilecek olursa; gözün olması gerektiği yapıdan farklı bir şekilde olma durumudur denebilir. Yani gözün fazla oval olması nedeniyle göze uzaktan gelen ışınların retinaya düşürülecek şekilde kırılamamasıdır. Uzaktan gelen ışınlar fazla oval olan göz nedeniyle retinaya ulaşamaz ve retinanın önünde bir noktada odaklanır. Miyopun derecelendirilmesi şu şekildedir:

  • 3,50 numaraya kadar olanlara düşük miyop.
  • 3,50-6 ,00 numaraya kadar olanlara orta miyop.
  • 6,00 numaradan büyük olanlara da yüksek miyop denir.

Miyop Neden Olur

Miyop neden olur? Miyop nedeni genellikle genetiktir. Çoğu zaman ailesinde miyop hikayesi olan 8-10 yaş çocuklarında belirmeye başlar ve vücudun büyümesi ile miyop da artar. Miyopun artması vücudun büyümesine bağlıdır ve normal bir durumdur. Hatta bu durum çocuklarda en çok büyümenin olduğu ergenlik döneminde 6 ayda bir yeni gözlüğe ihtiyaç duyulmasına sebep olabilir. İlk başlarda hızla ilerleyen bu göz kusuru 20’li yaşlarda yavaşlamaya başlar. 20-40 yaş arasında miyoptaki büyüme çok az olur.

Miyop neden olur noktasındaki diğer sebepler beslenme yetersizlikleri, gözlerin az ışıkta kullanılması ve aşırı okumadır. Miyop belirtileri nelerdir?

Miyop Belirtileri

Miyop belirtileri bazen çocukluk döneminde çıkmasına karşılık, çocuklar genellikle net görememekten şikayet etmezler. Hatta farkında bile olmazlar. Ancak okul hayatının başlaması ile birlikte miyop belirtileri hissedilmeye başlar. Çocuklar tahtayı göremediğini fark eder ve bu şikayetlerini dile getirmeye başlarlar. Miyoplu hastaların çoğunun bu problemlerini fark ettiği yer okul tahtasıdır.

Miyop Tedavisi

Uzağı net görememe kusuru kolaylıkla çözüm üretilen bir durumdur. Miyop olduğunu öğrenen kişilerin miyop tedavisinden çok miyop nedir araştırması içinde olmalarının nedeni de budur. Gözdeki uzağı net görememe kusurunun düzeltilmesinde miyop tedavisi olarak genellikle konkav (içbükey)-kalın kenarlı mercekler kullanılır. Gözlük ya da lensler şeklinde kullanılan bu mercekler ile uzaktan gelen ışıkların retinaya düşmesi sağlanır ve net görüntü oluşur.

miyop tedavisi
miyop tedavisi

Miyop tedavisi nde son dönemlerde lazerle tedavi oldukça popüler olmuştur. Miyopun tedavisinde lazer yönteminin kullanılması için:

  • 18 yaşından büyük olmak.
  • Göz numarasının 10’dan küçük olması.
  • Son 1 senedir göz numarasının değişmiyor olması.
  • Gözlerde tedaviye engel farklı bir hastalığın olmaması.
  • Romatizma ve diyabet gibi sistematik hastalıkların olmaması gerekir.

Last Updated on 10 Ekim 2016 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir