Prenses Sendromu Nedir, Tedavisi

prenses sendromu nedir, tedavisi
prenses sendromu nedir, tedavisi

Prenses Sendromu Nedir

Prenses sendromu, kız çocuklarında oldukça sık görülen kendini prenses gibi hissedip buna göre davranma psikolojisidir. Kız çocukları kendilerine gösterilen ilginin sürekli ve devamlı olmasını isteyerek kendilerini bir prenses olarak düşünüp buna göre hareket ederler.

Aileler kız çocuklarına her zaman daha fazla özen gösterirler. Onların daha çabuk üzüleceğini ve daha çabuk kırılacağını düşünerek çocuğa ona göre davranırlar. Ama bu yanlış bir davranıştır. Çocuğa bu şekilde davranmak çocuğun kendini çizgi filmlerde gördüğü prenseslerle özdeşleştirmesine neden olur. Kendini prenses hissetmeye başlayarak etrafındaki kişilere bir prenses olduğunu göstermeye çalışır. Etrafındaki kişilerin de aynı şekilde ona bir prenses gibi davranmasını ister.

Prenses sendromu çocukta fiziksel soruna yol açan bir rahatsızlık değildir. Sadece psikolojik bir sorundur. Ama çocuk fiziksel olarak da çeşitli hareketleri ile prenses sendromu belirtileri gösterir. Somurtma, istediği olmayınca tepinme, dudak bükme, kaş çatma gibi fiziksel tepkiler verilebilir. Bunun dışında sendromun bir diğer belirtisi ise çocuğun sadece güzel olan şeylere odaklanıp, iyi ve güzel olmayan şeyleri kesin olarak hayatında istememesidir. Özellikle kıyafet seçiminde marka kıyafetleri ister. Belirli markaların dışında hiçbir şeyi giymek istemez.

Prenses sendromu olan bir çocukta bulunan en önemli üç özellik şunlardır.

  • Bu özelliklerden birisi yetki vermektir. Çocuk istediği kişiye yetki verebileceğini ve her istediğinin olacağını düşünerek hareket eder. Etrafındaki kişilerin sorun çıkarmadan istediklerini yerine getirmesini ister.
  • İkinci özellik; çocuk kendini mükemmel hisseder. Kibirlidir ve sadece kendini mutlu etmek için uğraşır. Etrafındaki diğer kişileri hiç önemsemez.
  • Üçüncü özellik ise hayattan ve insanlardan çok şey bekleyerek hareket eder ve bu beklentiler gerçekleşmez ise hayal kırıklığına uğrar.

Prenses Sendromu Tedavisi

Eğer çocukta prenses sendromu görülmeye başlar ise çocuğun bu davranışı psikolojik olarak daha fazla etkilenmeden kısa sürede bırakması gerekir. Bunun için öncelikli olarak aile çocuğun yanında olmalı ve ona normal bir birey gibi davranmalıdır. Erkek çocuğuna nasıl davranıyorsa ona da öyle davranıp farklı olmadığını hissettirmelidir. Kız çocuğunda sorumluluk bilincini oluşturmak, kendi işini kendisinin yapmasını sağlamak için ondan kendi işlerini yapmasını istenmelidir. Bu sayede başkalarının kendi işlerini yapmak zorunda olmadığını farkına varacaktır.

prenses sendromu
prenses sendromu

Çocuk üzülmesin diye ondan bazı şeyler gizlenmemelidir. Yani hayatın masallardaki gibi çok mutlu geçeceği düşüncesi çocukta oluşturulmamalıdır. Her türlü duruma alışkın olması için çocuğa yaşanan üzücü ve kötü bir olay uygun bir dille anlatılmalıdır. Yaşanabilecek kötü olayların herkesin hayatında olabileceği ona örnekler verilerek güzel bir dille anlatılmalıdır.

Prenses sendromu; aslında sadece çocuklarda gözükmez, ileriki yaşlarda olan kızlarda ve hatta kadınlarda da görülebilir. Bu durumun başlangıç noktası da aslında çocukluktur. Çocukluk döneminde bu sorun çözülmez ise çocuk büyüdükçe yaşadığı sorunlar ile baş edemeyerek daha ciddi psikolojik sorunlar ile karşılaşabilir. Bu nedenle bu sorun fark edildiği andan itibaren tedavi edilmelidir.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir