Rahimde Miyom Nedir, Miyom Ameliyatı

rahimde miyom nedir, miyom ameliyatı
rahimde miyom nedir, miyom ameliyatı

Miyom Nedir

Rahimde miyom nedir, miyom ameliyatı nasıl olur günümüz kadınlarının sık cevap aradığı sorulardandır. Miyomlar iyi huylu olarak adlandırılan, rahimde düz kas yapısı ile rahim içinde veya rahim içinde oluşan tümörlerdir.

Tümer dendiğinde insanların aklına ilk olarak kanser gelmesine karşılık, iyi ya da kötü huylu bütün vücut şişliklerine tümör denir. Minyonlar genellikle kötü huylu olmazlar.  Kadınlarda çok sık rastlanan miyomlar pembeye yakın bir renkte ve yuvarlak yapıda olurlar. Miyom nedir sorusunun cevabı genel haliyle yukarıdaki şekilde verilebilir.

Miyom nedir sorusunu gündeme getiren, miyomlarla ilgili çok merak edilen ve endişe uyandıran bir diğer soru da miyom kısırlığa sebep olur mu? Rahim içinde olan miyomlar zaman zaman kısırlık sebebi olabilmektedir. Kısırlık vakalarının sebebinin %3’ü miyomlardır. Miyomlar rahimden çıkarıldıktan sonra miyom kaynaklı kısırlıklarda hamile kalma oranı yüksektir.

miyom nedir
miyom nedir

Miyom en çok 30-45 yaş arsında görülür. Miyom nedir sorusunun sıklıkla sorulduğu yaş olan 30-45 yaş grubundaki her 4 kadının 3 ünde miyom görülür. Ergenlik dönemindeki kadınlarda miyom görülme oranı oldukça azdır. Yine kadınların menopoz döneminde de miyom çok az görülür. Eğer hormon ilacı kullanımı söz konusu değilse menopozda miyomlar genellikle küçülür.

Miyomlar östrojen hormonunun etkisiyle büyümektedir. Menopoz döneminde östrojen salgılanması olmadığından miyomlar küçülür ve yok olur. Buna karşılık nadiren menopoz öncesi miyom olan kadınlarda, menopozla birlikte miyomun hızla ilerlediği görülemekte. Birçok kadının korkulu rüyası olan miyom nedir? Miyom çeşitleri nelerdir? Miyom neden olur? Miyom tedavisi nasıl olur? Miyom ameliyatı nasıl olur?

Rahimde Miyom

Daha çok rahimde miyom görülür. Nadir olarak da rahim ağzında görülürler. Miyomlar yerleştikleri tabakaya ve yere göre gruplara ayrılırlar:

 • Submuköz miyomlar: En az rastlanan rahimde miyom çeşididir. Rahmin iç tabakasında oluşurlar ve rahim içine doğru büyürler. En çok kanamaya sebep olan miyom türüdür. Kanama adet döneminde kandaki artış ve adetin uzaması şeklinde olur.
 • İntramural miyomlar: En çok rastlanan rahimde miyom türüdür. Rahmin kast tabakasında yani orta kısmında oluşurlar. Adet süresinin uzamasına, adet süresindeki kanamanın artmasına, mesaneye baskı ve sık idrar gelmesine, rahimde büyüme ve karın ağrısına, şişlik hissine sebep olabilir.
 • Subseröz miyom: Rahmin dış tabakasında oluşur. Dışa doğru büyüme gösterir. Kanamaya sebep olmaz. Kabızlık, dolgunluk hissi, sık idrara çıkma ve karın ağrısına neden olabilirler.

Miyom Neden Olur?

Miyom neden olur kesin sebebi bilinmez. Kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonu salgısının miyomları tetiklediği ve büyüttüğü bilinmektedir. Hamilelik döneminde östrojen hormonu artışından kaynaklı olarak miyom görülme sıklığı artmaktadır. Yine ailesinde miyom hikayesi olan kadınlarda miyom görülme ihtimali daha fazladır. Bununla birlikte kilolu ve hareketsiz kadınlarda miyom görülme oranı daha fazladır. Bu durum rahim bölgesindeki kasların aktif olup olmamasıyla miyomun doğrudan ilişkili olduğuna işaret etmektedir. Miyom nedir ve miyom neden olur sorularına cevap arayan kadınların, miyomdan korunmak için kilo alımlarına ve hantal kas yapısı oluşturmamaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Doğum kontrol hapları miyoma sebep olur mu sorusu da sık sorulan sorulardandır. Progesteron ve östrojen içerdikleri için daha önceleri bu hapların miyoma sebep olduğu düşünülmekteydi. Fakat yapılan araştırmalarda doğum kontrol hapı kullanan ve kullanmayan kadınlarda miyom görülme sıklığı açısından bir fark olmadığı belirlenmiştir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Birçok miyom hiçbir rahatsızlık ve belirti vermez. Bu tür miyomlar tedavi gerektirmezler. Buna karşılık miyomların %20’si ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkarmaktadır. Miyomların belirtileri yerleştiği yere, büyüklüğüne ve sayısına göre değişiklik gösterir. Miyom belirtileri en çok şu şekilde ortaya çıkar:

 • Karın ağrısı.
 • Sık idrara çıkma.
 • Dolgunluk hissi.
 • Bacak ve sırt ağrısı.
 • Cinsel ilişkide ağrı.
 • Kabızlık.
 • Karın ve rahim bölgesinde büyüme.
 • Adet döneminde fazla kanama.
 • Adet dönemi sonrası hafif kanamalar.

Miyom Tedavisi

Miyom görülen kadınlarda, miyom rahatsızlık oluşturmuyorsa, büyümüyorsa ve miyomlu kadının yaşı menopoza yakınsa miyom tedavisine gerek duyulmaz. Buna karşılık hastada sık idrara çıkma, fazla kanama, miyomda büyüme ve kansızlık gibi şikayetlere sebep oluyorsa miyom tedavisi gereklidir. Aynı zamanda miyomlar hastaya rahatsızlık vermese bile MR ve ultrasonda büyüme gözlemlendiği durumlarda da miyom tedavisi uygulanır. Yine genç hastalarda miyomların büyüme ve rahatsızlık oluşturma ihtimali olduğundan tedavi uygulanması tercih edilir. Miyom tedavisinde uygulanan yöntemler aşağıdaki gibidir:

miyom tedavisi
miyom tedavisi
 • Hormon tedavisi: Hormon tedavisinde menopoz oluşturulup miyomların büyümesine sebep olan östrojen düzeyini düşüren ilaçlar verilir. Hormon tedavisiyle miyom ameliyatlarındaki kadar kesin sonuçlar edilmez. İyileşme kalıcı olmaz. Hormon tedavisine son verilmesiyle miyomlar çok hızlı bir şekilde eski haline gelirler. Ayrıca hormon tedavisi ilaçları uzun süre kullanılırsa şiddetli menopoz belirtileri ve kemik erimesine sebep olabilir. Bundan dolayı hormon tedavisi kalıcı bir tedavi için kullanılan yöntem değildir. Miyom ameliyatı öncesi miyomun küçültülmesi ve miyom ameliyatına hazırlık olarak tercih edilir.
 • Embolizasyon: Lokal anastezi ile yapılır. İnce bir kateter aracılığı ile kasıktan rahmi besleyen atardamarlara girilir. Bu atardamarlara tıkayıcı tanecikler bırakılır. Damarlarının tıkanması sonucu miyomlar beslenemez, küçülür ve yok olur. Bu işlemle miyom semptomları kaybolur veya büyük ölçüde azalır. Rahim dokusu ise karın bölgesindeki diğer damarlardan beslenmeye devam eder ve işlemden etkilenmez. Bu yöntemin avantajı miyom ameliyatındaki gibi kesik ve yara izinin olmaması, hastanın bir gün sonra gündelik yaşamına dönebilmesi ve lokal anestezi ile uygulanıyor olmasıdır.
 • Perkütan ablasyon: Bu yöntemde bir iğne ile cilde girilir. Girilen iğne ile tümör tahrip edilir. Tümörün tahrip edilmesi için kriyoablayson gibi tümörü donduran veya mikrodalga ve radyofrekans gibi ısıtan yönteme başvurulur. Perkütan ablasyon kanser tedavilerinde de kullanılır ve etkinliği ispatlanmış bir tedavidir. Buna karşılık bu tedavinin uygulanabilmesi için miyom sayısının az olması, miyomun yüzeyel yerleşimli olması ve ultrasonda rahatlıkla görünüyor olması gerekir. Ayrıca Perkütan ablasyon 5 cm’den büyük miyomlarda etkili değildir ve rahim iç yüzüne yakın miyomlarda tehlikeli olabilmektedir.

Miyom Ameliyatı

miyom ameliyatı
miyom ameliyatı
 • Miyomektomi: Ameliyatla vücuttaki miyomların bir bir alınmasıdır. Bu yöntemde rahim alınmaz ve genç hastaların doğurganlığı korunur. Miyomektomi çoğunlukla açık miyom ameliyatı şeklinde olur. Yüzeyel yerleşimli ve çok sayıda olmayan miyomlarda uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.
 • Histerektomi: Genel anestezi ile gerçekleşen miyom ameliyatıdır. Histerektomi yönteminde rahmin tamamı alınır. Çok sayıda miyomu olan hastalarda, menapoza girmiş ve kesin olarak gebelik istemeyen hastalara uygulanır.

Miyom Bitkisel Tedavi

Miyom sorunu yaşayanların sıklıkla başvurduğu alternatif miyom bitkisel tedavi yöntemleri de mevcuttur. bunlardan en çok bilineni aslan pençesi ve soğan ile yapılan miyom kürleridir:


Malzemeler:

 • Aslan pençesi.
 • Civan perçemi.
 • Bal (isteğe göre).

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

 • Bir tutam aslan pençesini yarım litre suya atın.
 • Biraz kaynatarak ılımaya bırakın.
 • İsteğe göre bal ile tatlandırılarak sabahları içilir.
 • Aynı kür akşamları aslan pençesi yerine civan perçemi yapılarak içilir.
 • Kür 20 gün uygulanır. ‘0 gün sonra ara verilir ve 20 gün daha uygulanır.

Hazırlanan bu kür aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.


Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından da miyom nedir ve nasıl tedavi edilir sorusunu soranlara soğan kürü öneriliyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu miyom kürü (soğan kürü):

 • Adet düzensizliği olanlar soğan kürüne istedikleri zaman başlayabilirler.
 • Düzenli adet görenler ise adet gördükten 2 gün sonra küre başlamalılar.
 • Bir soğan kabuğu soyularak dörde bölünür.
 • Hazırlanan soğan 5 dakika 2 bardak suda kaynatılır.
 • Hazırlanan soğan suyu ılıktan biraz daha sıcakken tüketilmeli.
 • Günde 2 defa uygulanabilir.
 • Kür 15 gün uygulanır.

 

Last Updated on 19 Haziran 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir