Sivilce Nasıl Geçer Evde 1 Günde

evde sivilce nasıl geçer 1 günde
evde sivilce nasıl geçer 1 günde

Sivilce Nasıl Geçer

Ergenlik çağında bulunan bir çok insanın korkulu rüyası haline gelen sivilce belirli yaşlar arasında kendinş gösteren ve zamanla çeşitli sebeplerden ötürü yok olan bir cilt problemidir. Doğal yöntemler ile ve ya tıbbi müdahale ile azaltılması mümkün olan bu cilt hastalığı kimi dönemlerde kendini daha ön plana çıkarabilmektedir. Hormonal sebeplerden ötürü cildin yağlanması ile deri gözenekleri bakteri üretebilmektedir. Bu yağlar cildin nefes almasını engelleyip enfeksiyona yol açarak kişinin belirli yaş aralıklarında sosyal çevreden dolayı sorun yaşamasını sağlayabilmektedir.

Her bireyin başına gelen sivilce oluşumu zaman içerisinde aktifliğini azaltarak normal haline dönmektedir. Aslına bakarsanız sivilce kişi için çok fazla sorun edilmesi gerekilen bir olay değildir. Cildin sebum yağ asitleri tarafından kaplanması ile cildi koruma altına almak için üretilir. Her insanda sivilce oluşumu aynı seyir ile hareket süregelmemektedir. Kimi insanın ağrılı ve büyük sivilceleri oluşurken kimisinin de ağrısız ve küçük oluşabilmektedir. Sizlerde bu dönemlerde sivilce nasıl geçer diyorsanız yazımızın devamını dikkatli bir şekilde okumalısınız.

Bazı insanlarda ergenlik döneminin göstermiş olduğu hormonal hareketler ile cilt bir hayli fazla yağlanır. Bu insanlar için sivilcenin çözümü zor olsa da sonsuza kadar böyle kalacağını göstermemektedir. Sivilce oluşumu gözlenen bir insanda aktif halde bulunan sivilceler tam olarak iyileşmeden aşırı miktarda sebum üretilir. Bu durum da zaman içerisinde cildin tıkanmasını sağlar. Gözeneklerin hava almaması da sivilce oluşumunun devamını getirir. Ergenlik dönemi ve ya sonrasında cildi aşırı yağlı olan insanlar bedensel temizliğine özen göstererek sık sık duş almalıdır. Yağlanma durumunun ciddiyetine göre kişi yüzüne gün içerisinde en az iki defa yıkayıp kurutmalıdır. Sizlerde çevrenizdeki karşılaştığınız sivilce nasıl geçer gibi sorulara yazımızda bulunan bilgileri kullanarka cevap verebilirsiniz.

Siyah nokta nasıl temizlenir? Öğrenmek için tıklayın.

Evde Sivilce Nasıl Geçer

Ergenlik çağındaki insanların genel problemi olan sivilce için sizlerde evlerinizde bulunan malzemeleri uygun bir hale getirip tedavi için kullanabilirsiniz. Cildinizde bulunan gözeneklerin temizlenmesi adına gireceğiniz bu uğraş enfeksiyonu giderip, yeni hücrelerin oluşumunu sağlamaktadır. Kolayca yapabileceğiniz evde sivilce nasıl geçer için yöntemler arasında bulunan bu tarifleri uygulamadan önce deneme yaparak alerjiniz olup olmadığı öğrenebilirsiniz. Bu doğal tariflere karşı herhangi bir alerjik reaksiyon göstermeyen ciltler öncelikle cildini temizlemeli ve ya makyajını silmelidir. Tıkanmış ciltleri bir nebzede olsa açarak maskeyi cilt üzerine değdirmeniz sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Sivilce İçin Bal ve Tarçın Maskesi

Sivilce tedavisi için yöntemler arasında bulunan ilk tarif bal ve tarçın maskesidir. İki yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı tarçını bir kap içerisine koyup güzel bir şekilde karıştırarak tarifimizi hazır ediyoruz. Basit ve etkili bir tarif olan bal ve tarçın maskesini yüz bölgesine dairesel hareketler şeklinde yedirip 20 dakika boyunca bekletiyoruz. Bu sürenin ardından ılık su ile yüzü yıkayıp cildi temizliyoruz. Karışım içerisinde bulunan tarçının aktibakteriyel bir özelliği olması sivilcelerin geçmesi için önemli bir faktördür. Aynı şekilde oluşmaya hazır olan sivilceler içinde önemli bir etken yaratmaktadır. Aynı sebepten durumdan ötürü balında aktibakteriyel bir etkisi vardır ve yapışkan olmasından kaynaklı cildin üzerindeki gözenekleri temizleyerek hava almasını sağlamaktadır. Ölü hücreleri ve yağı ciltten alıp yeni hücrelerin oluşması için ona bir şans tanımış oluyorsunuz. Etkili bir maske çeşidi olmasının yanında cildinize de herhangi bir zarar vermemektedir. Daha parlak bir görünüm sunması ile de bilinmektedir.

Sivilceye Elma Sirkesi

Sivilce tedavisi için yöntemler arasında bulunan elma sirkeside etkili bir yöntemdir. Elma sirkesi ciltte bulunan sivilceleri kurutup cildin onarılması adına önemli bir etkendir. İçerisnde bulunan alfa hidroksi asitleri ile cildi temizleyip ölü derileri ciltten koparır ve yumuşak bir görüntü katar. Cilde herhangi bir zarar vermeyip cildin kan dolaşımını hızlandırır. Yeni hücrelerin oluşmunu etkileyen elma sirkesi ciltte oluşan sivilce lekelerini de geçirir. Cildin ph değerinin ayarlanmasında yardım edip gözemekleri küçültür. Hazırlanma içeriği oalrakta bir bardak su içerisine aynı bardağın çeyreği kadar elma sirkesi ilave edip karıştırma ile hazır duruma gelmektedir. Bir pamuk yardımı ile cilde bastırıp kan dolaşımını hızlandırmaya yönelik olan dairesel hareket yapılarak uygulanır. Karışımın etkisini arttırmak için su yerine demlenmiş yeşil çayı ekleyip içerisine de iki yemek kaşığı şeker ilave ederekte kullanabilirsiniz. Yeşil çay içerisinde bulunan bileşenler ile cildinize daha genç ve kusursuz bir görüntü verekcektir. İçerisindeki anti oksidanlar sayesinde daha sağlıklı bir cildiniz olacaktır.

Kişinin cildinde oluşan sivilce lekeleri içinde etkili bir yol olan elma sirkesi ciltteki izleri yok edip yeni hücre salgılanmasını sağlamaktadır. Günde 2 kez uygulamanız mümkün olan bu maskeyi ortalama 10 dakika kadar cildinizde tutup ılık su ile temizleyebilirsiniz. Cildin kurumaması için ara ara nemlendirici kremlerde kullanılmalıdır. Elma sirkesi kullanımı için sirkenin sulandırılması önemli bir ayrıntıdır. Sade halde sürülmesi dahilinde cildi tahriş etme olasılığı çok yüksektir. Gene aynı şekilde marketlerde ve ya güvenmediğiniz bir yerden almanız dahilinde olumsuz sonuçlar ile karşılaşmanız mümkündür. Organik olduğuna inandığınız ürünler sizin için daha etkili olacaktır.

Papatya Maskesi ile Sivilce Nasıl Geçer

Ciltte bulunan sivilceler için etkili bir tedavi yöntemi de papatya maskesidir. Papatya güzellik ürünleri içerisinde kullanılan bir bitki türüdür. Yumuşak ve temiz ciltler için önemli bir bileşendir. Cilt üzerinden ölü derileri ve hücreleri atıp cildin fazla yağdan arınmasında kullanılır. Papatya cildin iltihabını kurutan enzimler içerir. Hazırlanması için bir tane taze papatya ihtiyacınız vardır. Öncelikle uygulanacak yüzeyin güzel bir şekilde yıkanıp kurutulması gerekilir. Hemen arkasına papatyayı ezip ince bir tabaka şekline gelmesi sağlanır ve cilde uygulanır. 20 dakikalık bir sürenin ardından yüz yıkanır. Kuru ciltler için ise nemlendirici krem kullanılır.

Sivilce İçin Çilek ve Bal Maskesi

Sivilce problemi olan bireyler için etkili bir yöntem olan çilek ve bal maskesi ile sizlerde taze ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz. Çileğin içerisinde bulunan salisilik asit ile gözeneklerinizi temizleyip bakterilerden arınmanızı sağlar. Gözeneklerin küçülmesi sağlanır. Cildi pullaşan insanların yeni deri oluşması için bir yüzey ve hücre oluşumuna destek verir. Hazırlanışı olarak üç tane çileği yıkayıp püre kıvamına gelene kadar ezilmesi ile başlanır. Ezilen çileklerin üzerine iki çay kaşığı bal eklenip homojen bir karışım elde edilene kadar karıştırılır. Karışım yüze sürülüp 20 dakika kadar bekletilir. Bir hafta boyunca günde iki defa uygulanması mümkün olan bu maske çeşidi ile kişi temiz ve parlak bir cilde sahip olur.

1 Günde Sivilce Nasıl Geçer

Karbonat Maskesi ile 1 Günde Sivilce Nasıl Geçer

Ev ortamında doğal bir şekilde yapılan maskeler arasında etkili bir çözüm yolu sunan diğer bir tarifte karbonat maskesidir. Cilt üzerinde bulunan sivilcelerin kuruması adına kullanılması mümkün olan bu maske antiseptik özelliği ile mantarı ve bakteriyi tamamen yok etmektedir. Bunun yanında aşırı miktarda yağlanan ciltlerin temizlenmesi içinde kullanılmaktadır. Karbonat cilt üzerinde oluşmuş hasarları önleyip atıkları yok eder. Ciltte bulunan gereksiz tabakanın yok edilmesini sağlayıp yeni hücre üretimini hızlandırır. Cildin daha yumuşak bir görünüm kazanmasını sağlayıp pürüzsüz bir hale getirir. Hazırlık olarak karbonat ve suyu bir araya getirip koyu bir macun kıvamı elde edilir. Kıvamın kaçmaması adına su içerisine karbonat eklenip katılaştırılır. Macun cilt üzerine dairesel hareketler eşliğinde yedirilir. On beş dakikalık bir sürenin ardından da ılık su ile yıkanır.

sivilce nasıl geçer
sivilce nasıl geçer

Limon Maskesinin Sivilceye İyi Gelmesi

Bütün cilt tipleri için uygulanması mümkün olan limon maskesi cildin C vitamini açısında zengişlemesini sağlar. İçerisinde bulunan sitrik asit ile pul pul olan cildin temizlenmesini sağlar. İçerisinde bulunan bileşenler sayesinde cilde genç bir görüntü kazandırır. Gözeneklerin daralmasını ve sivilcelerin yok edilmesinden rol alır. Limon ciltteki kızarıklıkları azaltmaya yönelikte kullanılabilir. Limon maskesi kullandıktan sonra dikkat edilmesi gerekilen durum ise güneşe maruz kalmamaktır. Limon cildi gerdiği için güneşe daha duyarlı bir aldırır bu da cilde ciddi zararlar verebilir. Hazırlanış ve kullanım olarak bir kap içerisine sıkılan limonu pamuk yardımı ile cilde sürülmesi sonucunda kullanım gerçekleşir. Yaklaşık 10 dakikalık bekleyişin ardından cilt ılık su ile yıkanıp temizlenir.

Sivilceye İyi Gelen Aspirin Maskesi

Her evde bulunan bir çok hastalığa iyi gelen aspirin bu seferde sivilce tedavisinde kullanılmaktadır. İltihap önleyici özelliği sayesinde sivilceleri kurutup cilde daha temiz bir görünüm kazandırır. Küçük bir kap içerisine aspirini koyup üzerine 3 damla su damlatarak aspirin maskesini hazır bir hale getirebilrsiniz. Sivilceler üzerine sürüp yaklaşık 30 dakika kadar bekledikten sonra ıslak bir bezle silerek cildinizi temizleyebilirsiniz. Büyümemiş sivilceler için ise etkili bir tedavi yöntemidir.

Sivilce Tedavisine İyi Gelen Diğer Yöntemler

Sivilce tedavisinde kullanılması gerekilen diğer yöntemler arasında zerdeçal önemli bir yere sahiptir. İçerisinde bulunan antibakteriyel ve antioksidan özelliği ile ciltteki sorunları tedavi edip daha temiz bir görünüm sunmaktadır. Sivilce lekeri ve izleri yok edip azaltır. Bir miktar bal ile karıştırılması sonucu maske olarak yüze sürümü gerçekleştirilebilir. Bunun yanında yulaf ezmesinin de sivilce tedavisinde payı büyüyür. Yulaf ezmesi hazırlanıp soğumadan önce bir kase içine alınarak iki kaşık bal ile karıştırılır. Cildi yakmayacak bir sıcaklıkta iken maske şeklinde uygulanır. Kızarıklık, şişlik ve benzeri problemlerde kullanılması önerilir.

Normal yollar ile sivilce önlemek için ise yüz sürekli olarak yıkanmalıdır. Gün içerisinde iki defa yıkanıp doğal yollarla üretilmiş bir temizleyici madde kullnaılması önerilir. Sert bir sabunun cilde kullanmak tahriş olasılığını arttıracağı için pek tercih edilmez. Buna istinaden fazla kuruyan ciltler içinde nemlendirici kremler önerilir. Bu sayede cildin kuruması önlenip yağ salınımı da azaltılır. Makyaj yapan kişiler için ise gün sonunda yıkamaları ve uygun temizleyiciler ile gözenekleri açmaları önerilir.

Sivilce tedavisine iyi gelen diğer yöntemler arasında bulunan önemli etken ise dengeli ve düzenli beslnemektir. Bol miktarlarda su içilip, beden temizliğini de özen gösterilmelidir. İmkanı olan kişilerin 3 günde bir yastık kılıflarını değiştirmeleri ve temiz yerlerde yatmaları önerilir. Ergenlik döneminde sık duyulan ve mümkün olduğunca dikkat edilmesi gerekilen durum ise yüze dokunulmaması gerçeğidir. İnsanlar genellikle suratının belirli bir yerine diğerlerine oranla daha çok dokunur. Bu gibi durumlarda ise dikkat ettiyseniz diğer yerlere oranla daha fazla kızarıklık ve sivilce oluşumu gözlenir. Herhangi bir ortamda sürekli olarak ellerimizi kullanarak iş yapmamızdan ötürü elimizde biriken mikroplar yüzümüz ile temas eder ve cilt bakteri üretimini daha kolay bir hale getirir. Bu sebeplerden ötürü cilt üzerinde mümkün olduğunca oynama yapılmaması gerekilir.

Last Updated on 4 Şubat 2017 by Saglikloji

12 yorum

    1. Limon maskesi yaparak daha iyi vücudasahip oolabilirsiniz ben denedim limon maskesi ni ve cok güzel görüntü olusturdu

  1. Ergenlikten bu yana sıkılmış ve de bu yüzden çok fazla iz kalmış deri için…birde hala çıkan gözle görülmeyen ve iltihaplı büyük sivilceler için;
    en kötüsü ağrısına katlanalım desek bile KABUSUM OLAN ‘UYUZ’ GİBİ “KAŞINTISI” dayanamayıp istemeden yaralarını kanatıyorum?…ve sivilcelerim bir türlü bu yüzden geçiremiyorum Özellikle sırtımdakileri ACİLLL YARDIM?rica ediyorummm lütfen mutlaka geri dönün çaresiz kaldım denemediğim peeling kil kalmadı?

    1. eczanede minik d ile başlayan sivilce suyu var yeşil çaylı ordaki görevliye sor verir ben denedim çok faydalı tavsiye ederim

  2. benim sivilcem de aynı en üstteki resimdeki kadının ki gibi çıktı çenemde ve daha önce de çıkmış 2 hafta da geçmişti ama bu şekilde okula gitmek istemiyorum çok kötü gözüküyor hem de iltihaplandı

  3. Benim yüzümde sivilceler için alovera kullandım bittiği için almadim 5 kere cildiyeye gittim ilaçlar fayda etmedi lütfen yardım edin ergenlik DİE böle yarfiminizi bekliyirum

  4. Ben sivilcem olunca yüzüme limon sürüyorum sızlatıyo baştan sonra geçiyo aynı zamanda saksıdaki aloe veradan biraz kesip yüzüme uyguluyorum. 5-6 dk. Beklettikten sonra yıkıyorum(HASSAS CİLTLERE ALOE VERA DR.YÖNETİMİNDE KULLANILMALI)bazende yüzüme buz sürüp kan akışını hızlandırıyorum. Umarım yardımcı olmuşumdur?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir