Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitki Çayları, Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer

soğuk algınlığı nasıl geçer
soğuk algınlığı nasıl geçer

Soğuk Algınlığı Nedir?

Kış aylarında insanların bir çoğu nezle ve ya grip olmaktadır. Grip olan insanların bir çoğu da hapşırma, baş ağrısı gibi çeşitli sorunları dile getirmektedir. Genel anlamda bu şikayetleri yaşayan bireyler ılık su tüketerek gribi daha hafif bir şekilde atlatabilmektedirler. Ayrıca soğuk algınlığı olan ve grip nasıl geçer diye merak edenle önceki yazımızı da okuyabilir.

Soğuk alan bireylerin vücuduna yerleşen bakterilerin etkisiz hale getirilmesi adına terlemek ve bol sıvı tüketmek bu faaliyetlerin başında gelmektedir. Bunun dışında soğuk algınlığına yakalanan bireylerin kendi içlerinde dikkat etmesi gereken diğer bir durum ise stres altında bulunmalarıdır.

Stres altında bulunan kişilerin bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalıklara karşı davetiye sunar. Bu sadece grip değil bir çok hastalığın ana sebeplerinden biriside strestir. Olumsuz düşünmek insanın iç dünyasını yoracağı gibi beyin fonksiyonlarını da etkiler. Beyin fonksiyonlarının etkilenmesi dahilinde birey daha kötü sonuçlar ile karşılaşır. Bu tip problemler ile karşılaşmak istemeyen bireyler bağışıklık sistemlerini güçlendirmek adına olumlu düşünmeyi hedef almalıdır. Soğuk algınlığına ne iyi gelir diye düşünen bireyler çareyi dinlenmekte arayabilirler.

Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?

Güzel bir istirahat ile kendi bedenlerini rahatlamış olacaklardır ve hastalık ile daha iyi bir şekilde başa çıkabileceklerdir. Kendilerini soğuktan koruyan kişiler, ayaklarını, vücuduna sürekli olarak sıcak tutan insanlar daha geç hasta olurlar. Aşırı derecede terleme geçirmeden vücut ısılarını koruyan bu kişiler hastalığa daha geç yakalanırlar. Gün içerisinde yorulmadan hafif tempoda yürüyüş yapmak kan dolaşımını hızlandıracağı için akyuvarların hareketini gerçekleştirir.

Diğer Yazı  Göz Seğirmesi Neden Olur, Nasıl Geçer

Soğuk algınlığı nasıl geçer diyen kişiler her gün belirli tempo içerisinde yürüyüş faaliyetini gerçekleştirmeleri enfeksiyon kapmalarını önlemektedir. Hazmetmesi zor olan besinleri tüketmekten kaçınmalı ve az yağlı besinleri tüketmelidirler. Et ve süt ürünlerine oldukça önem vermeli, taze meyve sebze tüketmelidirler. Soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusu içerisinde temel cevaplardan birisi de tavuk çorbasıdır. Tavuk çorbası içerisinde bulunan vitaminler ile burun salgısının kıvamı azalır ve tıkanıklık hissi ortadan kaybolur. Ayrıca ince bir bilgi olan tavuk çorbasının sıcak içilmesi ile salgı üretimi artarak, hapşırma ve mukus atılımı en üst noktaya çıkarılmış olur. Bu sebepten ötürüdür ki mikroplar erken bir şekilde vücuttan çıkarılmış olur. Uyuduğunuz ve ya vakit geçirdiğiniz odanın sürekli olarak su buharı ile nemlendirilmesi de burun tıkanıklığınızı engeller.

Soğuk Algınlığına Bitkisel Tedavi

Bir bardak içerisine limon sıkıp üzerine su ekleyiniz. Bardağı çay kaşığı ile karıştırarak limon suyunuzu hazır hale getirmiş olursunuz. Çok basit fakat çok etkili bir yöntem olan limon suyu boğazınızda bulunan balgamın atılmasında büyük rol oynar. Bunun dışında limon içerisinde bulunan C vitamini ile de bağışıklık sisteminize katkıda bulunmuş olursunuz. Soğuk algınlığına bitkisel tedavi yöntemleri arasında bir hayli yaygın olan bu sistem ile kendinizi koruma altına almış olursunuz. Soğuk alan birey bol bol ılık su ve meyve tüketmelidir. Kış aylarının asıl meyvesi olan portakal, mandalina, greyfurt ile sağlığınızı kontrol altına alabilirsiniz. Soğuk algınlığı problemi içerisinde bulunan bireylerin dikkat etmesi gereken diğer bir husus ise ağır yiyecekler tüketmemesi gerçeğidir. Ağır yiyecekler tüketen bireyler hem baş ağrısı hem de sindirim zorluğu yaşatarak bünyenizi daha bitkin bir hale getirirler. Az yemek yiyip bol meyve ve sıvı tüketimi gerçekleştirilmelidir. İçtiğiniz çayınızın içerisine bir adet limon sıkmanız bile sizin bağışıklık sisteminizi korumanızda yardımcı olacaktır. Aynı zamanda da erken ve hızlı zayıflamanıza etki edecektir.

Diğer Yazı  İshal Belirtileri İshal Nasıl Geçer İshal Tedavisi

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitki Çayları

Soğuk Algınlığı İçin Zencefil Çayı

soğuk algınlığına iyi gelen bitki çayları
soğuk algınlığına iyi gelen bitki çayları

Zencefil içerisinde bulunan bileşenleri ile hastalığın seyrini değiştirecek önemli bir etkendir. Soğuk alan bir bireyin kesinlikle kullanması gereken zencefil ile birey kendini daha sağlama almış olur. Zencefil çayını yapmak için ortalama olarak 2,5 cm uzunluğunda taze bir zencefil kökü dilimlenir. Alüminyum olmayan bir kap içerisinde konur ve üzerine iki bardak su eklenir. Kabın ağzını sıkı bir şekilde kapatma ile 20 dakika kadar bir süre kaynatılır. İçerisine yarım limon sıkılıp balla tatlandırılır. Gün içerisinde bir iki bardak tüketilmesi halinde birey kendine gelmektedir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Ekinezya Çayı

Soğuk algınlığının bir diğer önemli bitkisi ise Ekinezya çayıdır. Modern tıbbın ve doğanın yeni bitkisi olan bu çay soğuk algınlığı için biçilmiş kaftandır. Bünyeyi zinde tutmak için bu çayı içen bireyler kendilerini daha iyi hissettiklerini söylemektedirler. Doğal bitkisel bir çay olan Ekinezya çayı ile bağışıklık sisteminizi daha güçlü kılabilmektesiniz. Kış mevsiminin hastalıklarını kolaylıkla başınızdan atabileceğiniz bu çaylar ile bedeninizi koruyabilirsiniz.

Bunun dışında kendi içinizde almanız gereken önlemlerde bulunmaktadır. Ellerinizi sık sık yıkamanız gerekmektedir. Elleriniz sık bir şekilde yıkayarak mikropların vücudunuza girişini de engellemiş olursunuz. Fincan ve ya bardaklarınızı herhangi biri ile paylaşmamanız gerekir. Hasta olan ve ya vücudunda mikrop barındıran bir insan ile temas haline geçmeniz dahilinde sizin de hasta olmanız kaçınılmazdır. Kağıt mendil kullanımına özen göstermeniz gerekir. Kağıt mendillere sümkürdükten sonra kullandığınız peçeteyi ortada bırakmamalısınız. Bir çöp poşeti ayarlayarak bu mendilleri poşet içerisinde biriktirmelisiniz.

Last Updated on 31 Ekim 2021 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir