Zencefilin iyileştirici gücü nedir?

Zencefilin sağlığınız için iyi olduğu uzun zamandır bilinmektedir: köksap, sindirim sorunlarının yanı sıra iştahsızlık ve hareket hastalığına da yardımcı olur. Zencefil çayı gibi farklı bitkisel müstahzarlar, etkileri ve kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinin!

Zencefilin iyileştirici gücü nedir?

Zencefil köksapı bulantı ve kusmayı giderir (antiemetik etki), tükürük ve mide suyunun salgılanmasını arttırır ve safra akışını (kolagog etkisi) arttırır. Ayrıca şifalı bitki, bağırsağın hareketliliğini (peristalsis) arttırır. Bu etkilerden dolayı zencefil aşağıdaki durumlarda kullanılır:

  • Üst karın ağrısı, tokluk hissi, gaz, bulantı ve kusma gibi üst karın (dispeptik) semptomlar
  • Baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi taşıt tutması belirtileri
  • ameliyat sonrası mide bulantısı

Kemoterapi veya radyoterapiyi takiben mide bulantısı çeken kanser hastalarına zencefil de yardımcı olabilir. Hastalar genellikle kusma dürtüsüne karşı (antiemetikler) kimyasal ilaçlara ihtiyaç duysa da, zencefil burada destekleyici bir etkiye sahip olabilir.

Birçok kadın ayrıca hamilelik sırasında zencefilin antiemetik etkilerinden sabah bulantılarının hafif dönemlerini hafifletmek için yararlanır. Ancak uygulama öncelikle bir doktorla görüşülmelidir.

Geleneksel olarak şifalı bitki iştah kaybını tedavi etmek, sindirim fonksiyonunu desteklemek ve rahatsızlığı gidermek için de kullanılır. Zencefilin soğuk algınlığına da iyi geldiği söylenmektedir.

Figür bilincine sahip birçok insan, acı ve keskin bitkisel ilaca yemin eder: Zencefil çayı, mide suyunun salınmasını ve safra akışını uyardığı için kilo vermeye yardımcı olduğu söylenir.

Zencefil nasıl kullanılır?

Üst karın bölgesinde ağrı, mide bulantısı (aynı zamanda taşıt tutması) veya iştahsızlık gibi gastrointestinal şikayetleriniz varsa, taze veya kuru zencefil kökü genellikle yararlıdır. Taze öğütülmüş, örneğin çorbalarda veya meyve salatalarında yenebilir. Bazı insanlar mide bulantısını önlemek için küçük bir parça da çiğner. Araç tutmasını önlemek için, örneğin çorbada 0,5-2 gram toz köksapı kalkıştan yarım saat önce de alabilirsiniz.

Diğer Yazı  Göz Seğirmesi Neden Olur, Nasıl Geçer

Zencefil çayı da tavsiye edilir. Hazırlanışı basittir: Yarım çay kaşığı taze doğranmış zencefil kökü üzerine bir bardak sıcak su dökün. Bitki parçalarını süzmeden önce infüzyonu örtün ve yaklaşık yedi dakika bekletin. Araç tutmasını önlemek için seyahate çıkmadan önce bu zencefil çayından birkaç bardak içebilirsiniz.

Yetişkinler için günlük doz olarak iki ila dört gram zencefilden bahsedilmektedir.

Aromaterapide zencefil

Zencefil yağı cilt için çok hassas bir yağdır – zencefildeki keskin maddeler (zencefil gibi) özütlenmesi sırasında uçucu yağa aktarılmaz.

Aromaterapistler, örneğin hafif bir masaj şeklinde “duygusal” mide ağrıları için zencefil yağı kullanmayı severler. Sinirsel karın krampları, stres, adet öncesi sendrom (PMS) ve menopoz semptomları da yaygın uygulama alanlarıdır. Bir masaj yağı için, dört ila beş yemek kaşığı yağlı baz yağa (örneğin badem yağı) bir ila iki damla zencefil yağı ekleyin. Daha sonra ihtiyacınıza göre karnınıza, sırtınıza veya ayak tabanlarınıza (ayakların refleks bölgeleri!) ovalayabilirsiniz.

Bu arada, zencefil yağı genellikle afrodizyak ve şehvet uyarıcı etkiye sahip esansiyel yağ karışımlarında bulunur. Bu tür karışımlar partner masajı için kullanılır.

Zencefil hangi yan etkilere neden olabilir?

Şifalı bitki mide-bağırsak sisteminde karın rahatsızlığı, mide ekşimesi, ishal ve gaz gibi hafif rahatsızlığa neden olabilir.

Hamilelik sırasında zencefil alırken baş ağrısı veya mide ekşimesi gibi yan etkiler sıklıkla görülür.

Zencefil yatmadan önce alınırsa rüyaları etkileyebilir.

Zencefil Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hamile ve emziren kadınlar zencefil tüketimini önce doktorlarıyla tartışmalıdır. Tıbbi bitki hamilelik sırasında kusma durumunda (hiperemezis gravidarum) tavsiye edilmez; bunun yerine tıbbi tedaviye ihtiyaç vardır.

Safra taşlarınız varsa, öncelikle bir doktorla bitkisel ilacın kullanımını tartışmalısınız.

Aşağıdakiler zencefil yağı ve diğer uçucu yağlar için geçerlidir: Yalnızca %100 doğal uçucu yağlar, tercihen organik olarak yetiştirilen veya yabani olarak hasat edilmiş bitkilerden elde edilenler kullanın.

Diğer Yazı  Ömür boyu Dideral kullananlar

Zencefil yağını (ve diğer uçucu yağları) kullanmadan önce, her zaman kolunuzun eğriliği ile uyumluluğunu kontrol etmelisiniz: Kolunuzun kıvrımına bir damla uçucu yağ koyun ve hafifçe ovalayın. Etkilenen cilt bölgesi saatler içinde kırmızıya dönerse, kaşınmaya başlarsa ve hatta muhtemelen püstüller oluşturursa, yağı tolere edemezsiniz. O zaman kullanmamalısın!

Zencefil ve ürünleri nasıl elde edilir?

Taze zencefil kökü ve zencefil tozunu marketlerden temin edebilirsiniz. Kökünden zencefil çayı hazırlayabilirsiniz. Organik ürünler satın almanız tavsiye edilir. Zencefil çayı, zencefil kapsülleri, zencefil tabletleri veya zencefil suyu gibi bitmiş ilaçları eczanenizde ve iyi stoklanmış eczanelerde bulabilirsiniz. Doğru kullanım için ilgili broşürü okuyunuz veya tavsiye için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Zencefil hakkında ilginç gerçekler

Zencefil (Zingiber officinale) zencefil ailesine (Zingiberaceae) aittir ve Güneydoğu Asya’ya özgüdür. Bugün, çok yıllık bitki birçok tropik bölgede yetiştirilmektedir.

Zencefil yatay olarak sürünen yeraltı anaçları (rizomlar) ile yayılır. Yaklaşık bir metre yüksekliğe ulaşan kamış benzeri saplar üretirler. Yaklaşık 20 santimetre uzunluğunda mızrak şeklinde yapraklar ve – esas olarak daha kısa gövdelerde – terminal koni şeklinde salkımları taşırlar. Küçük sarı çiçekler mor bir etikete sahiptir.

Anaç (Zingiberis rhizoma) hem yemek pişirmede hem de tıpta kullanılmaktadır. Gastronomide taze veya öğütülmüş (örneğin köri) yemeklerde baharatlı bir madde olarak, şekerlenmiş veya şurup içine konulmuş ve zencefil çayı olarak içilir. Zencefil ayrıca çeşitli limonatalarda ve biralarda (zencefilli gazoz) bulunur.

Last Updated on 4 Mart 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir