Ananas Çayı: Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Ananas çayı faydaları, vücudunuzdaki fazla suyu atmanın ve diğer etkileyici sağlık yararlarının mükemmel bir yoludur.

Ananas Çayı Nedir?

Ananas çayı, ananas meyvesi, tohumları, kabuğu veya yaprakları ile yapılan çiçekli bir içecektir ve ananas suyunun normal bir çay müstahzarına karıştırılmasıyla bile hazırlanabilir. Hazırlanma yönteminden bağımsız olarak, bu çayın içindeki önemli aktif bileşenlerin birçoğu mevcut olmasına rağmen, nasıl yapıldığına dair bu varyasyon, bu çayın sağlık yararları üzerinde hafif bir etkiye sahip olabilir. Pek çok insan, genellikle işlenmiş veya çok fazla şeker içeren mağazadan ananas suyu almak yerine ananas çayı içmeyi tercih eder. Ananas çayı, çoğu müstahzarda ananas lezzetini korur. En çok ananasın yetiştiği tropik bölgelerde popüler olmakla birlikte, bu meyvenin bulunması ve çayın üretim kolaylığı, tropikal olmayan bölgelerde de aranmasını sağlamıştır.

Ananas çayının faydaları

  • Kilo vermeye yardımcı olabilir.
  • Ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir.
  • Kaygıyı gidermeye yardımcı olabilir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı olabilir.
  • Metabolizmanın iyileştirilmesine yardımcı olabilir.
  • Enflamasyonu azaltmada yardımcı olabilir.
  • Erken Yaşlanmayı Önlemeye Yardımcı Olabilir.
  • Kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bromelain, ananasın en iyi bilinen etken maddesidir ve iltihaplanmayı azaltmakla doğrudan bağlantılıdır, bu nedenle bu çay artritli kişiler için sıklıkla tavsiye edilir. Bu etki, idrara çıkmayı tetikleyebileceği ve ödem semptomlarını en aza indirebileceği için birçok insanın sıvı tutulmasını ortadan kaldırmak için ananas çayı kullanmasının nedenidir. Bu muhtemelen anti-inflamatuar etki, onu kronik baş ağrıları veya bağırsak sendromu olan kişiler için de iyi yapar. Bu çaydaki potansiyel olarak yüksek C vitamini seviyeleri ve diğer çeşitli antioksidanlar ile ananas çayı erken yaşlanmayı önleyebilir ve kronik hastalık ve nörodejeneratif hastalık riskinizi azaltabilir.

Diğer Yazı  Detoks İçecekleri, Detoks Suyu Hazırlama

Besin yoğunluğu nedeniyle kilo vermek için bu çayı önerenler var, ancak kalorisi yok (taze sıkılmış meyve suyu eklemediğiniz sürece kalori sayısını artırabilir). Ek olarak, bromelain, hormon seviyelerinden enerji üretimine kadar sağlığın birçok yönüne yardımcı olabilecek metabolizmayı artırma ile bağlantılıdır.

Ananas sindirime yardımcı olur.

Birçok meyve ve sebzenin aksine, ananas, proteini parçalayan ve sindirime yardımcı olabilecek bir enzim olan önemli miktarda bromelain içerir. Mide rahatsızlığını ve sindirim bozuklukları semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca iltihaplı bağırsak bozukluklarını tedavi etmek için ek bir tedavi olarak kullanılır. Çalışmalar bromelainin ishale neden olan bazı bakterilerin etkilerini azaltabileceğini göstermiştir. Tüm bunlara ek olarak, ananas lif bakımından yüksektir, bu da yiyeceklerin sindirim sisteminden geçmesini kolaylaştırır ve yiyeceklerin çözülmesine yardımcı olmak için sindirim sularının salınımını uyarır.

Ananas bağışıklığı artırır.

Ananas C vitamini ile doludur. Aslında, bir fincan ananas önerilen günlük alımın %131’ini içerir. Bağışıklık sisteminiz için C vitamini hayati bir besindir. Beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak vücudunuzun patojenlerle savaşmasına yardımcı olabilir ve bir antioksidan olarak hücrelerinizi serbest radikallerden koruyabilir ve hücre fonksiyonunu iyileştirebilir. Tüm bunların üzerine meyve C vitamini ile dolu olduğu için soğuk algınlığının şiddetini ve süresini azaltma özelliğine sahiptir. Sağlık: Bağışıklığınızı Güçlendirmek İçin Yemeniz Gereken Yiyecekler

Ananas kemikleri güçlendirir.

Ananas, güçlü kemikler ve bağ dokuları oluşturmaya yardımcı olan önerilen günlük manganez alımının yaklaşık %70’ini içerir. Çalışmalar, diğer minerallerle birlikte manganezin yaşlı kadınlarda osteoporozun önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Antioksidanlar içerir.

Ananas meyvesi antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar, vücudun oksidatif strese karşı savaşmasına yardımcı olan moleküllerdir. Vücuttaki hücrelerle etkileşime giren ve dolayısıyla kronik iltihaplanma, zayıflamış bağışıklık sistemi ve birçok zararlı hastalık ile ilgili hasara neden olan vücutta çok fazla serbest radikal bulunması durumudur. Olumlu tarafı, ananas bu sorunla mücadeleye yardımcı olan flavonoidler ve fenolik asitler içerir. Ananastaki antioksidanlar bağlıdır, bu nedenle vücuttaki daha zorlu koşullarda hayatta kalırlar ve daha uzun süreli etkiler üretirler.

Diğer Yazı  Detoks İçecekleri, Detoks Suyu Hazırlama

Kanser riskini azaltır.

Dünyadaki bu bir numaralı ölümcül hastalık, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterizedir. Ananasın yumurtalık ve kolon kanseri hücre dizileri üzerindeki etkilerini test etmek için 2015 yılında bir laboratuvar çalışması yapılmıştır. Araştırmacılar kanser hücrelerini taze ananas suyuna maruz bıraktı. Çekirdek, gövde ve et suyunun yumurtalık ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini baskıladığını buldular. Ek olarak, ananas zengin bir beta-karoten kaynağı olduğundan, çalışmalar bu antioksidan ile kolon kanseri riskinin azalması arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Evde ananas çayı nasıl yapılır?

Ananas çayı, antioksidanlar açısından zengin, meyveli, ferahlatıcı bir içecektir. Ananas üretiminden kaynaklanan atıkların heyecan verici bir potansiyeli var. Ananas kabukları ve çekirdekleri çok fazla lezzet tutar. Çayın kışın sıcak, yazın buzlu versiyonunu yapabilirsiniz. Ancak şu an itibariyle evde ananas çayı yapma işlemine detaylı bir göz atalım.

Evde ananas çayı yapmak için gerekli malzemeler

1 ananas kabuğu, taç, artıklar
1 tutam zencefil
2 çubuk tarçın
2 litre su
4-5 poşet çay

Evde ananas çayı yapmak için, olgun bir ananasın tamamını kesip kabuğuyla birlikte 2 litre suda haşlayıp, lezzet vermesi için 2 çubuk tarçın ekleyebilirsiniz. Ayrıca kaynattıktan sonra karıştırabilir ve suya ekleyebilir ve ısıtabilirsiniz. Çayınıza tarçının çok keskin bir aroması istemiyorsanız, sadece bir çubuk koyun.

Şimdi kaynayan suya 4-5 poşet çay ekleyin ve 5 dakika demlenmesine izin verin. Çay poşetlerini çıkarın. Üzerine 2 yemek kaşığı şeker ekleyip kaynamaya bırakın. Gerçek ananas parçaları yerine ananas suyu kullanıyorsanız, bu aşamada suyunu ekleyebilirsiniz.
Gaz ocağını kapatın ve ananas çayının üzerini örtüp 2-3 dakika çay aromasının tamamen geçmesine izin verin. Dilerseniz sıcak olarak servis edin. Soğuk olmasını tercih ederseniz, bir süre soğutun.

Ananas Çayı Yan Etkileri

Ananas çayı içmenin pek çok yan etkisi yoktur, ancak alerjileriniz üzerindeki etkilerinin yanı sıra ilaçlarla olası etkileşimlerin farkında olmalısınız. Çok fazla bromelain gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir ve hamile veya emziren kadınlar bu çayı tüketmeden önce bir doktorla konuşmalıdır. Bu çaya karşı alerjik reaksiyonlar nadirdir, ancak herhangi bir şişme veya nefes almada zorluk, hemen kullanmayı bırakmanın bir işareti olmalıdır.

 

Last Updated on 8 Haziran 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir