Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam yağının güçlü sağlık yararları, cilt ve saç sağlığını iyileştirme, kemik büyümesini destekleme, ağız sağlığını koruma ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltma yeteneğini içerebilir. Ayrıca kaygı ve depresyonu yönetmek, bebek sağlığını korumak ve sindirim sürecini iyileştirmek için olumlu etkileri olabilir.

Susam yağı nedir?

Susam yağı veya zencefil yağı, susam tohumlarından elde edilen yenilebilir bir yağdır. Susam tohumları, esas olarak Afrika’da bulunan küçük, sarımsı-kahverengi tohumlardır, ancak Hindistan alt kıtasında da daha az sayıda büyürler. Susam yağı, belirgin bir cevizli ve tuzlu tada sahiptir ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle diğer bitkisel yağlara daha sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilebilir.

Petrol, çıkarılması nispeten ucuz olduğu için (basit sıcak su yüzdürme veya çeşitli presleme teknikleri) son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Bununla birlikte, tohumlar tamamen olgunlaştığında çıkarmak en iyisidir, bu da dış kabukların patladığı anlamına gelir. Zorluk, susam tohumlarının gerektirdiği manuel işlemdir; her zaman arzdan daha fazla talep olacaktır.

USDA Ulusal Besin Veri Tabanı tarafından kanıtlandığı gibi E vitamini ve K vitamini gibi etkileyici miktarda vitamin, susam yağındaki organik bileşikler ve diğer faydalı bileşenler, bu kadar sağlıklı kabul edilmesinin nedenlerinden birkaçı olabilir.

Susam yağının sağlığa faydaları;

Bu yağı diyetinize eklediğinizde yaşayabileceğiniz sağlık faydalarına daha yakından bakalım.

Susam Yağı Saça Faydaları

Farmakognozi İncelemelerinde yayınlanan bir araştırmaya göre, susam yağı geleneksel olarak saç sağlığını iyileştirmek için kullanılmış olabilir. Siyah susam yağının biyoaktif bileşenleri üzerinde yürütülen 2014 araştırması, doğal saç renginin korunmasına ve saç dökülmesini en aza indirmeye yardımcı olabileceğini buldu. Ek olarak, zencefil yağının antibakteriyel etkileri, saç derinize veya saçınıza saldırabilecek patojenleri veya yabancı cisimleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Diğer Yazı  Dövme yaptırmak günah mı? Dövme nasıl yapılır?

Susam yağının diyabete faydaları

2006 yılında Journal of Medicinal Food’da yayınlanan bir pilot çalışma, diyete susam yağı eklenmesinin diyabet ve hipertansiyonu olan yetişkinlerde plazma glikoz seviyelerini yönetmeye yardımcı olabileceğini buldu. Aynı popülasyonda yüksek tansiyonu düşürmede de yardımcı olabilir. Bu ilk bulguları desteklemek için daha büyük bir örneklem üzerinde daha fazla araştırma çalışmasına ihtiyaç vardır. [8]

Susam yağı cilde faydaları

Zencefil yağı, çinko açısından zengin susam tohumlarından elde edildiği için çinko açısından zengin olabilir. Çinko, cildiniz için en önemli minerallerden biridir. Cilt elastikiyetini ve pürüzsüzlüğünü artırabilir ve oksidatif stresi azaltarak yaşlılık lekelerinin ve erken yaşlanmanın görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

ABD, California Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırma, cilde susam yağı uygulamanın koruyucu bir tabaka oluşturmaya ve cildi zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı olabileceğini buldu. Bazı yerlerde, susam yağı mantar cilt hastalıklarını tedavi etmek için bile kullanılmıştır.

Susam Yağı kalp sağlığını korunmasında etkili

Susam yağı, içerdiği yağ asidi nedeniyle kalp dostu bir yağdır. “Susam Yağının Farelerde Serum ve Karaciğer Lipid Profilleri Üzerindeki Etkisi” adlı çalışmada yürütülen ve yayınlanan araştırmaya göre, yağ, sesamol ve sesamin de dahil olmak üzere çok çeşitli asit çoklu doymamış yağlar içerebileceğinden, kötü kolesterol seviyelerini düşürebilir. Bu yağ asitleri, kardiyovasküler sistemi güçlü tutar ve LDL kolesterol seviyelerini düşük tutar, böylece aterosklerozu önler. Yağı diyetinize eklerseniz kalp krizi ve felçlere karşı daha iyi korunabilirsiniz. ancak, bu ilk bulguları desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Susam yağı kemik kalitesini iyileştirebilir

Susamda potansiyel olarak bulunan iki mineral olan bakır ve kalsiyum, vücuttaki kemik büyümesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Susamın mekaniği, kemiklerin iyileşmesini veya yeniden büyümesini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Yaşlandıkça, susam yağı osteoporozdan ve yaşa bağlı çeşitli kemik zayıflıklarından korunmanıza yardımcı olabilir.

Diğer Yazı  Tarlusal Kullananlar: Deneyimler ve Faydalar

Kaygıyı hafifletebilir.

Zencefil yağındaki tirozin, beyindeki serotonin aktivitesiyle doğrudan bağlantılıdır. Artan aktivite, vücudu bir kişiyi mutlu eden enzimler ve hormonlarla doldurarak ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, endişe veya depresyondan muzdarip olduğunuzda, susam yağı size olumlu bir destek verebilir ve ruh halinizi değiştirebilir.

Ağız sağlığını iyileştirebilir.

Ayurveda tıbbında ve bazı diş hekimleri tarafından yağ çekme adı verilen bir işlem nedeniyle susam veya zencefil yağı şiddetle tavsiye edilebilir; bu, yağı ağzınıza koymayı ve ardından tükürmeden önce döndürerek döndürmeyi içerebilir. Susam yağı ile bu süreç, daha beyaz dişler, daha düşük diş plağı seviyeleri ve bizi çok hasta edebilecek bazı strep mutantlarına karşı koruma ile doğrudan bağlantılı olabilir. Bu yağın güçlü antibakteriyel etkisi, bu gelişmiş diş sağlığının ana nedeni olabilir.

Anti-kanser potansiyeli olabilir

Çalışmalar, susam yağının, kolon kanseri durumunda apoptozu indüklemeye ve kanser hücresi büyümesini önlemeye yardımcı olabilecek sesamol lignanları ve sesamin açısından zengin olabileceğini düşündürmektedir.

Zencefil yağı, fitat adı verilen ve kansere karşı koruma sağlayabilen organik bir bileşik içerebilir. Ek olarak, yağdaki linoleik asit seviyeleri yüksektir. Bu temel mineral, öncelikle kolorektal kanser riskinin azalmasıyla bağlantılı olabilir. Ancak, daha fazla araştırma ve bilimsel kanıt gereklidir.

Last Updated on 9 Haziran 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir