ACESULFAM K (E 950) Yapay tatlandırıcı

Asesülfam olarak da adlandırılan Asesülfam K, bir tatlandırıcıdır. Gıda katkı maddesi olarak Avrupa onay numarası E 950 altında listelenmiştir ve ağırlıklı olarak düşük şekerli gıdalarda ve şeker hastaları için özel ürünlerde kullanılmaktadır. Burada asesülfam K, kullanımı ve E-950 katkı maddesinin sizi gerçekten zayıflatıp zayıflatmadığı veya daha doğrusu hasta edip etmediği hakkında ilginç gerçekleri öğrenebilirsiniz.

Asesülfam K Yapay Tatlandırıcı Nedir?

Asesülfam K tatlandırıcılardan biridir. Adındaki “K” potasyum tuzu anlamına gelir. Tatlandırıcılar, çok az enerji sağlayan veya hiç enerji vermeyen, ancak tatlandırma gücü çok yüksek olan sentetik veya doğal maddelerdir. E 950 sofra şekerinden yaklaşık 200 kat daha tatlıdır. Ağırlıklı olarak sakız ve içecekler gibi düşük şekerli gıdalarda ve şeker hastalarına özel ürünlerde kullanılır.

Asesülfam K, 1960’lı yılların sonlarında Almanya’da keşfedilmiştir, asetoasetik asit türevlerinden kimyasal reaksiyonla elde edilen karbon, hidrojen, oksijen, potasyum ve kükürtten oluşan bir bileşiktir. Üretim sırasında, pişirme ve pişirme sırasında olduğu gibi ısı etkisi altında bile sabit kalan ve suda yüksek oranda çözünür olan beyaz kristaller oluşur.

Şu anda Avrupa’da toplam on iki tatlandırıcı ruhsatlandırılmıştır. Sofra şekerinden 600 kat daha tatlıdırlar. Bir örnek sukralozdur. Birden fazla tatlandırıcı bir araya getirildiğinde tatlılık daha lezzetli hale gelir. E 950’nin tatlı tadı çabuk algılanır ama aynı hızla kaybolur.

Çoğu tatlandırıcı, tatlılıklarını kaybetmeden veya değiştirmeden uzun süre saklanabilir. Bir istisna aspartamdır.

Yapay Tatlandırıcı nerelerde kullanılır?

Asesülfam, gıda endüstrisinde düşük şekerli ürünler için tek başına veya diğer tatlandırıcılarla birlikte kullanılır. Vücut tarafından kullanılmadığı için herhangi bir enerji sağlamaz. Asesülfam K genellikle şeker hastaları için özel ürünlerde bulunur.

Diğer Yazı  Kinoa Nedir Nasıl Kullanılır, Kinoa İle Zayıflama

E 950 veya genel olarak tatlandırıcıların kullanımı içerik listesinde belirtilmelidir. Tatlandırıcılar, bebekler ve küçük çocuklar için gıdalarda kullanılmamalıdır.

Bu madde yaygın olarak aşağıdaki ürünlerde bulunur:

  • şekersiz/enerjisi azaltılmış şekerlemeler
  • Şekersiz/düşük enerjili sürülebilir ürünler (reçel, jöle vb.)
  • şekersiz/düşük enerjili içecekler (alkolsüz)
  • sakız
  • konserve tatlı ve ekşi meyveler/sebzeler
  • şarküteri salataları
  • hardal, soslar
  • Tahıl/fındık bazlı atıştırmalıklar
  • Tatlandırıcıları sıvı veya toz tatlandırıcılar veya tabletler (masa üstü tatlandırıcılar) şeklinde de alabilirsiniz.

Yapay Tatlandırıcı ile kilo vermek mümkün mü?

Kilo vermek isteyenler genellikle kalorisiz tatlandırıcılar veya saf halde tatlandırıcılar içeren ürünlere yönelirler. Bununla birlikte, çeşitli araştırmalar, bu şekilde tasarruf edilen enerjinin, başka yerlerde artan kalori alımıyla dengelendiğini göstermektedir.

Sebep: Pankreas, tatlı tadı nedeniyle insülin salgılar, ancak kullanılabilir şeker yoktur. Yokluğu kan şekeri seviyelerinin düşmesine neden olur ve açlık hissini tetikler. Bu genellikle tam tersi bir etkiye yol açar: daha fazla yersiniz ve en kötü durumda kilo bile alırsınız.

Yapay tatlandırıcı Asesülfam K zararlı mı?

E 950 güvenli kabul edilir, ancak uzun vadede günlük vücut ağırlığınızın kilogramı (ADI değeri) başına dokuz miligramdan fazla almamalısınız.

Bazı tatlandırıcıların kansere neden olduğundan şüpheleniliyor, ancak bu henüz net olarak kanıtlanamadı. Tatlandırıcılar diş çürümesine neden olmadığından, çocuklara şeker içeren ürünlerin yerine genellikle K ve Co. asesülfam şekerleri sunulur.

Bununla birlikte, çocuklar daha yüksek bir metabolik aktiviteye sahiptir, bu nedenle ne kadar tatlandırıcının onlar için güvenli olduğuna dair güvenilir bir bilgi veya maksimum miktar yoktur. Bu nedenle uzmanlar çocuklara E950 içeren ürünlerin verilmemesini tavsiye ediyor.

Genel olarak sağlıklı yetişkinler, zaman zaman asesülfam K gibi tatlandırıcılar içeren ürünleri endişe duymadan kullanabilirler. Yan etkilerin meydana geldiğine dair net bir çalışma kanıtı yoktur. Bununla birlikte, diyet açısından bal veya agave şurubu gibi doğal tatlandırıcılar kullanmak daha mantıklıdır. Elbette ölçülü olarak, çünkü sizi şişman yapan kalorilerin kaynağı değil, miktarıdır.

Diğer Yazı  Aşırı Terleme Nedenleri, Soğuk Terleme

Asesülfam K çok pahalıya üretilmek zorunda olduğundan, ekolojik açıdan kullanılmaması mantıklıdır.

Last Updated on 10 Mart 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir