Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur

bebeklerde ağız kokusu neden olur
bebeklerde ağız kokusu neden olur

Bebeklerde ağız kokusu çoğu bebek ve çocukta görülür ve genellikle aileler tarafından önemsenmez. Ancak bebeklerde ağız kokusu birçok hastalığın habercisi olabilir ve aileler bu konuda temkinli davranmalıdır. Tabi ağız kokusu görülen bebeklerde ve çocuklarda illa önemli bir hastalık vardır denemez. Peki bu ayrıma nasıl varılır?

Bebeklerde ağız kokusu rahatsız edici boyuttaysa, sık sık tekrarlıyorsa ve uzun süreli ağız kokusu söz konusu ise bir doktora başvurulmalı ve ağız kokusunun sebebi tespit edilmelidir. 6 yaşın altındaki çocukların neredeyse tamamında ağız kokusu görülür. Ağız kokusu bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa ilerleyen yaşla birlikte çocuklarda ağız kokusu azalır ve zamanla kaybolur. Bebeklerde ağız kokusu görülmesindeki en büyük etken bebeklerin mide ve ağızının birbirine çok yakın olması ve reflüdür. Bebeklerde ağız kokusu neden olur?

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur?

Bebeklerde ağız kokusu neden olur sorusunun cevabı oldukça geniş kapsamlıdır. Bu durumun en çok görülme nedeni bebeklerin ağız temizliğinin düzenli bir şekilde yapılmıyor olmasıdır. Bebeklerde ve çocuklarda ihmal edilen ağız bakımı bebeklerin ve çocukların ağızında yemek artıklarının birikmesine, ağızda kötü koku oluşturan bakterilerin üremesine sebep olur. Bunun dışında diş çıkarma dönemleri, ülser ve gastrit gibi rahatsızlıklar bebeklerde ağız kokusu nedenleri arasındadır. Geniz eti büyüyen çocuklar ağızdan nefes alır. Bunun sonucunda da ağız kurur ve koku meydana gelir. Bunlarla birlikte geniz akıntıları, kronik sinüs enfeksiyonları, dişlerde veya ağız ilerisinde bakteri oluşması bebeklerde ağız kokusu nedenleri arasında yer alır. Bebeklerde ağız kokusu neden olur noktasında nadiren böbrek hastalıkları ve idrar yolu problemleri gibi daha ciddi durumlar da görülebilmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda ağız kokusu nedenleri maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir:

Diğer Yazı  Hıçkırık Nasıl Geçer ve Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur

Bebeklerde Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

En çok görülen bebeklerde ağız kokusu nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • Açlık: Uzun süre aç kalmak çocuklarda ve bebeklerde de aynı yetişkinlerdeki gibi ağız kokusu nedenleri arasındadır.
  • Geniz akıntısı: Kronik sinüs enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve grip gibi sebeplerden kaynaklanan geniz akıntısı çocuklarda ve bebeklerde ağız kokusu nedenleri arasında yer alır.
  • Yetersiz yapılan ve düzenli yapılmayan ağız bakımı: Ağız temizliğinin düzenli yapılmaması ve iyi yapılmaması bebeklerde ve çocuklarda ağız kokusu nedenleri arasında ilk sırada yer alır. Bebeklerdeki ağız kokusunun giderilmesi ve diş sağlığının korunması için aileler düzenli bir şekilde bebeklerine ağız temizliği yapmalıdır.
  • Diş çıkarma: Diş çıkarma döneminde bebeklerde ve çocuklarda ağız kokusu sık görülen bir durumdur.
  • Ağızdan nefes alma: Bebeklerde ağız kokusu neden olur sorusuna bir başka cevap da ağızdan nefes almadır. Geniz eti şişmesi, burun tıkanıklığı ve bazı rahatsızlıklar sonucunda çocuklar ve bebekler ağızdan nefes almak zorunda kalır. Ağızdan nefes alma da ağız kuruluğuna yol açar ve ağız kokusu kaçınılmaz olur.
  • Gastrit ve ülser: Gastrit ve ülser hastalıkları çocuklarda kötü ağız kokusuna sebep olur.
    bebeklerde ağız kokusu
    bebeklerde ağız kokusu

bebeğin ağız temizliği düzenli yapılıyorsa ve yukarıda saydığımız durumlar sizin için bebeklerde ağız kokusu neden olur sorusuna yanıt değilse bebekte görülen ağız kokusunun tespit edilmesi için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ağız kokusuna neden olan birçok hastalık vardır. Doktor tarafından koku nedeni tespit edilmeli ve gerekli tedavi yapılmalıdır.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Tags from the story
, ,
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir