Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer, Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

burun tıkanıklığı nasıl geçer, burun tıkanıklığına ne iyi gelir
burun tıkanıklığı nasıl geçer, burun tıkanıklığına ne iyi gelir

Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı, burunun nefes alma görevini sağlıklı yerine getirememesi ve burunda bulunan akciğere hava taşımakla görevli kanalların tıkanması durumudur. Alerji, enfeksiyon ve fiziksel problemler gibi birçok neden burun tıkanıklığı sebebi olabilir. Burun tıkanıklığı vücuda yeterince oksijen girememesi anlamına gelir ve bu durum da bütün organları olumsuz etkiler. Burun tıkanıklığı nasıl geçer noktasında alınacak önlemler olası sağlık problemlerinin de önüne geçilmesini sağlayacaktır. Yazımızın devamında burun tıkanıklığı neden olur ve evde burun tıkanıklığı nasıl geçer sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Neden Olur

Burun tıkanıklığı neden olur? Özellikle kış aylarının rahatsız edici problemlerinden olan burun tıkanıklığı birçok kişinin günlerini kabusa çevirir. Gündüz verdiği rahatsızlığın yanı sıra gece de ciddi uyku problemlerine yol açan burun tıkanıklığı neden olur?

Burun tıkanıklığı neden olur sorusunun iki temel cevabı vardır. Ya hayvan tüyü, toz ve polen benzeri alerjenlere maruz kalınması sonucu burundaki kan damarlarının şişmesi burnu tıkar, ya da hastalık nedeniyle veya alerjenlerin etkisiyle artan mukus üretimi burun tıkanıklığına sebep olur.

Burun tıkanıklığı burun akıntısı, solunum güçlüğü, ağız kuruluğu, burun akıntısı ve uykusuzluk gibi problemleri de beraberinde getirir. Bu nedenle burun tıkanıklığı neden olur ve burun tıkanıklığı nasıl geçer soruları kış aylarının sık karşılaşılan sorularıdır.

Burun tıkanıklığınızın neden grip olabilir mi? Grip nasıl geçer  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Burun tıkanıklığı sorunu yaşayan birçok kişi hemen doktora başvurma fırsatı bulamadığından veya burun tıkanıklığının beraberinde getirdiği rahatsızlıklardan daha çabuk kurtulmak için burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusuna evinde pratik çözümler arar. Yazımızın devamında evde burun tıkanıklığı nasıl geçer noktasında pratik çözümleri sizlerle paylaşıcaz. Ancak burun tıkanıklığına kanama eşlik ediyorsa veya bir haftadan fazla devam eden burun tıkanıklığı söz konusu ise mutlaka doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır. Evde burun tıkanıklığı nasıl geçer ve burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

burun tıkanıklığı nasıl geçer
burun tıkanıklığı nasıl geçer

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Gün içinde zor anlar yaşanmasına sebep olan ve geceleri uyku sorunlarına yol açan burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı söz konusu olduğunda akla ilk gelen burun spreyleridir. Ancak burun spreylerinin bağımlılık yaptığı bilinir ve kullanımı çok tavsiye edilmez. Evde rahatlıkla uygulanabilecek ve burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusuna pratik çözümler arayanlar aşağıdaki yöntemleri deneyebilir:

 • Nemli oda: Nemli oda tıkalı burunu rahatlatır ve mukusun akışını kolaylaştırır. Kaloriferin üzerine su koyarak, çaydanlıkta su kaynatarak veya buhar makineleri gibi yöntemlerle odanızın nemini arttırabilirsiniz.
 • Tuzlu su: Burun tıkanıklığına ne iyi gelir noktasında en çok bilinen ve en etkili yöntemdir. 1 çay kaşığı sofra tuzu 1 çay bardağı suyla iyice karıştırılarak günde birkaç kez buruna çekilir. Tuzlu su tıkalı burunun açılmasında büyük fayda sağlar.
 • Papatya buharı: Papatya çayını herkes sakinleştirici etkisi ile bilir. Buna karşılık papatya çayının buharı burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusunu soranlar için mükemmel bir çözümdür. Nasıl mı? 2-3 bardak su bir tencerede kaynatılır ve 10 dakika kadar soğumaya bırakılır. On dakikanın sonunda biraz soğuyan suya 6-7 tane papatya çayı poşeti atılır ve tencere kapağı kapalı halde 5 dakika bekletilir. 5 dakikanın sonunda tencerenin kapağı açılır ve etkisi geçene kadar buhar solunur.
 • Lavanta çiçeği: Kaynamış suda 10 dakika demlendirilen bir tutam lavanta çiçeği yaprağı süzüldükten sonra kalan su buruna çekilir. Bu işlem tıkanıklık ortadan kalkana kadar her gün birer saat arayla yapılabilir. Burun tıkanıklığına çok iyi gelen bir yöntemdir.
 • Soğan: Mentol etkisi yaratan soğanın güçlü kokusu burundaki mukusu yumuşatarak akmasını kolaylaştırır ve burun tıkanıklığı nasıl geçer noktasında oldukça etkili bir yöntemdir.
 • Atkuyruğu otu: Eşit miktarda alınan nergis çiçeği ve at kuyruğu otu bir havanda iyice ezilir. Daha sonra iyice ezilen nergis çiçeği ve atkuyruğu otu az miktarda su ve zeytinyağı ile sulandırılır. Oluşan karışım bir gün dinlendirilir. Daha sonra su süzülür ve birer saat aralıklarla buruna birkaç damla damlatılır. Burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusuna doğal çözüm arayanlar için atkuyruğu otu karışımı etkili bir yöntemdir.
  burun tıkanıklığına ne iyi gelir
  burun tıkanıklığına ne iyi gelir

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Burun tıkanıklığı günlerinizi kabusa çevirebilir ve günlük aktivitelerinizi olumsuz etkileyebilir. Burun tıkanıklığı nasıl açılır diye soruyorsanız aşağıdaki önerileri mutlaka denemelisiniz.

 • Sarımsaklı su: Birçok sağlık sorununa iyi gelen sarımsak burun tıkanıklığı nasıl açılır diyenler için de en önemli çözümlerden biridir. Solunum yolu enfeksiyonlarının sebep olduğu burun tıkanıklığına antiviral özelliği ile sarımsak kesin çözüm olmaktadır.
 • Domates suyu karışımı: Burun tıkanıklığına karşı oldukça etkilidir. 2-3 diş sarımsak ezilerek 1 bardak domates suyuna ilave edilir. Daha sonra sarımsaklı domates suyuna biraz tuz, biraz acı sos ve bir kaşık limon suyu eklenir. Karışım kaynatılarak 3-4 gün boyunca günde 2 defa sıcak içilir.
 • Okaliptüs: Aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz okaliptüs yağı burun tıkanıklığı nasıl açılır diye soranlar için mükemmel bir çözüm. Okaliptüs tıkalı burunların açılmasında çok etkilidir. Bu etkisi nedeniyle birçok pastilin içinde okaliptüs kullanılır. Mendilinize damlattığınız okaliptüsü gün içinde birkaç defa koklayarak burnunuzu rahatlatabilirsiniz. Ayrıca gece yastığınıza birkaç damla okaliptüs yağı damlatarak gece boyunca daha rahat nefes alabilirsiniz.
 • Sıcak duş: Sıcak su buharı mukusu yumuşatarak akmasına yardımcı olacaktır. Burun tıkanıklığı nasıl geçer noktasında sıcak duş iyi bir çözüm olabilir.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

2 yorum

 1. aynen bende çok teşekkür ederim evde yarım saattir burnum tıkalı dolaşıyodum şimdi hiç bir sorunum yok

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir