Kediotu iyileştirici gücü nedir?

Kediotunun faydaları
Kediotunun faydaları

Tıbbi Kediotu (Valeriana officinalis L.) bağımlılık yapmayan en önemli bitkisel sakinleştiricilerden biridir. Örneğin kediotu çayı veya kediotu damlası şeklinde uyku sorunları ve hafif sinir bozuklukları için kullanılır. Kediotunun iyileştirici gücü, kullanımı ve olası yan etkileri hakkında daha fazla bilgiyi buradan öğrenin!

Kediotu Faydaları Nelerdir?

Kediotu (Valeriana officinalis), hafif sinir gerginliği ve uyku bozuklukları için dahili olarak kullanılır. Bu uygulama alanlarındaki etkinliği tıbbi olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca, kediotu ayrıca geleneksel olarak zihinsel aşırı çalışma, konsantrasyon eksikliği, stres ve sinirlilik, histeri ve vücudun çeşitli organlarının ve bölümlerinin diğer sinir bozuklukları için kullanılır. Bununla birlikte, bu alanlardaki klinik etkinlik henüz bilimsel olarak yeterince kanıtlanmamıştır. Şifalı bitki, dolu banyolarda kas gevşetici etki yaratır.

Kediotu malzemeleri nelerdir?

Bitkinin iyileştirici gücü esas olarak rizomların ve köklerin esansiyel yağında bulunur. Çok sayıda etkili bileşenden oluşur. Kediotu yağındaki ana bileşen, bornil asetattır. Diğer bileşenler arasında β-karyofillen, valeranon, valerenal, bornyl izovalerat ve valerenik asit bulunur.

Bileşenlerin, sinir hücrelerinde belirli haberci madde bağlantı noktaları (GABA reseptörleri) ile etkileşime girdiği klinik çalışmalardan bilinmektedir. Bu rahatlatıcı ve antikonvülsan bir etkiye yol açar. Bununla birlikte, kediotu etkisinin tek bir bileşenden mi geldiği yoksa birkaç bileşenin etkinliğine katkıda bulunup bulunmadığı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Uçucu yağa ek olarak, kediotu (tipine bağlı olarak) %0.5-2 valepotriat içerir. Antispazmodik bir etkiye sahiptirler ve bitkiye karakteristik kokusunu verirler.

Diğer Yazı  Göz Seğirmesi Neden Olur, Nasıl Geçer

Kediotu nasıl kullanılır?

Evde çare olarak kediotu nasıl kullanılır?

Çaylar ve tam banyolar için kediotu anacı (rizom) kullanabilirsiniz.

Kediotu çayı hazırlamak için, bir çay kaşığı ezilmiş kediotu kökü (3 ila 5 gram) üzerine 150 mililitre kaynar su dökün. İnfüzyonu 10 ila 15 dakika kapalı bırakın, ardından süzün. Günde iki ila üç kez ve yatmadan önce bir fincan taze demlenmiş kediotu çayı için. Sabırlı olun: uykuyu teşvik edici etki ancak yaklaşık beş ila 14 günlük kullanımdan sonra ortaya çıkar.

15 yaşına kadar olan çocuklarda ve ergenlerde kediotu çayı kullanırken, daha düşük bir toplam günlük doz önerilir:

bir ila üç yıl: 0,5 – 1 gram
dört ila dokuz yıl: 1 ila 3 gram
10 ila 15 yaş: 2 – 3 gram

Sinirlilik, gerginlik ve uyku bozuklukları durumunda yetişkinler de tam bir kediotu banyosu hazırlayabilir. Bunun için 100 gram kediotu anacının üzerine iki litre sıcak su dökün. Daha sonra bu infüzyonu banyo suyuna dökün (yaklaşık 34 ila 37°C). Kas gevşetici bir etki için 10 ila 20 dakika boyunca banyo yapın.

Ev ilaçlarının sınırları vardır. Semptomlar daha uzun süre devam ederse, tedaviye rağmen düzelmez veya hatta kötüleşirse, her zaman bir doktora danışmalısınız.

Kediotu hangi yan etkilere neden olabilir?

Bazen gastrointestinal rahatsızlık, baş ağrısı, baş dönmesi veya kaşıntı gibi hafif  Kediotunun yan etkileri ortaya çıkar.

Uzun süreli kullanım için bilimsel bir kanıt yoktur, bu yüzden önerilmemektedir.

Kediotu Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bilimsel çalışmaların olmaması nedeniyle hamileler, emziren kadınlar ve on iki yaşından küçük çocukların öncelikle kediotu preparatları almamaları veya doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Kediotu damlaları ve tentürleri genellikle alkol içerir. Bu nedenle reşit olmayanlar, hamile kadınlar ve kuru alkolikler için uygun değildirler – burada alkolsüz müstahzarlar daha çok tavsiye edilir.

Diğer Yazı  Ülser Nedir Ve Ülser Hastalığı Tedavisi

Genel olarak: Uyku hapları (benzodiazepinler, barbitüratlar) veya diğer müstahzarlar (St. John’s wort gibi) gibi başka ilaçlar da alıyorsanız, olası etkileşimler hakkında önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Ayrıca, kediotu alkolle birlikte almayın.

Belki kediotu duyarlılığı etkileyebilir. Bu nedenle ilacı aldıktan sonra iki saat araç kullanmamalısınız.

Kediotuna karşı bilinen bir alerjiniz varsa hazırlıklardan kaçınılmalıdır.

Tüm bitkisel ilaçlarda veya ilaçlarda olduğu gibi, doktor, eczacı veya kullanma talimatının önerdiği kediotu dozuna da uymalısınız.

Kediotu ve ürünleri nasıl alınır?

İç ve dış kullanım için kediotu müstahzarlarını eczane veya paraeczanenizden temin edebilirsiniz. Ayrıca yabani kediotu kendiniz hasat edebilir ve onu çay veya banyo yapmak için kullanabilirsiniz. Ancak doğru bitki olduğundan emin olun çünkü kediotuna benzer bazı bitkiler zehirlidir.

Kediotu hakkında ilginç bilgiler

Tıbbi kediotu (yaygın kediotu), kediotu ailesine (Valerianaceae) aittir. Bir metre yüksekliğe ulaşabilen çok yıllık bitki, esas olarak nemli ve gölgeli yerlerde bulunduğu Avrupa’ya ve Asya’nın ılıman bölgelerine özgüdür. Pinnate bitki, kümeler halinde düzenlenmiş (cymes adı verilen) beyaz ila açık pembe çiçekler taşır. Çiçeklenme dönemi Temmuz’dan Eylül’e kadar sürer.

Bugün V. officinalis ve sedatif özelliği olan türler (V. edulis, V. fauriei, V. jatamansi gibi) sadece Avrupa’da değil, Kuzey Amerika ve Japonya’da da yetiştirilmektedir. Çünkü aromatik kokulu yer altı anaçları (rizomları), gür kökleriyle birlikte birçok bitmiş ilacın üretilmesinde kullanılır.

Bu arada, kediotu, antik Yunanistan ve Roma’da tıbbi bir bitki olarak zaten değerliydi.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir