Zayıf Bebekler Nasıl Kilo Alır

zayıf bebekler nasıl kilo alır
zayıf bebekler nasıl kilo alır

Bebeğim Zayıf Nasıl Kilo Alır?

Bebekler belirli dönemlerde kilo alma problemi yaşayabilmektedir. Zayıf bebekler kategorisinde olan bu bebekler belirli gıda takviyesi yapılarak istenilen kiloları almaları sağlanabilmektedir. Burada önemli olan zayıf bebeklere uygulanan kilo aldırıcı önlemler yapılırken dikkat edilesi gerekliliğidir.

Bebeklerde Zayıflık

Zayıf bebek tabirini öncelikle ebeveynler koymamalıdır. Doğumdan sonra belirli aralıklarla bebeğin kilosu ölçülmelidir. Belirli aralıklar ile doktor kontrolü sonrasında bebeğin boy ve kilosu ölçülmekte ve doktor kişiye bebeğinin kilo durumu ile ilgili bilgilendirme yapmaktadır.

Düzenli doktor muayenesinden sonra bebeğe koyulan zayıflık ve kilo almıyor teşhisinin belirli nedenleri olabilmektedir. Bu nedenlerin tespit ve doğru teşhisi akabinde uygulanacak tedavi yöntemleri ile bebekler zayıflık ve kilo alma probleminden kurtulabilecektir.

Bebeklerde Zayıflığa Neden Olan Faktörler

Bebeğin zayıflık probleminin oluşmasında neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Öncelikle bebeğin doğumdan itibaren ilk altı ay tüketmesi gereken anne sütü verimli bir şekilde sağlanamıyorsa bebekte zayıflık problemi gelişebilmektedir.

Anne sütünde bulunan mineral ve vitaminin düşük seviyede olmasından dolayı da bebekler kilo almamaktadır. Bunun yanında mama ile beslenen bebeklerde aldıkları mama ürününden yeterli düzeyde vitamin ve kalori sağlanamıyorsa bebekte kilo kaybı gözlemlenmektedir.

İshal, bağırsak parazitleri ya da alerjik rahatsızlıklar bebeklerde kilo almama zayıflık problemine yol açmaktadır.

Bebeklerde zayıflık sorununun ortaya çıkmasına neden olan diğer bir faktör ise duygusaldır. Bebekler her ne kadar ilk bir buçuk sene kendi başlarına oynuyor gibi görünseler de duygusal açıdan oldukça hassa bir dönem içerisindedir. Bu dönemde anne ve baba arasında yaşanan çatışmadan direk etkilenebilen bebek yeterli ilgi ve şefkat görememesinden dolayı kilo alma problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Diğer Yazı  Horlama Neden Olur, Horlama Tedavisi ve Nedenleri

Zayıf Bebekler Nasıl Kilo Alır?

Zayıflık problemi ile karşı karşıya olan bebeklerde bu problemin oluşmasına neden olan faktörün belirlenmesi problemin çözümü açısından hayati öneme sahiptir. Bebeklerde zayıflığa sebebiyet veren etkenin belirlenmesinden sonra bebeğe zayıflık probleminden kurtulması için gereken yöntemler uygulanmalıdır.

Anne Sütü

Zayıflık problemi olan bebeklerde öncelikle ilk altı ay boyunca mutlaka anne sütü verilmelidir. Bu dönemde bebeğe verilen ek gıdaların amacı ise anne sütüne yardımcı ve destekleyici besin olarak kullanılmasıdır. Eğer bebek çok zayıf ise gece uyandırılması ve anne sütünün verilmesi bebeğe kilo aldırıcı etki yapmaktadır.

Zayıf Bebekler İçin Mamalar

Bebek maması ile beslenen bebeklerin kilo alması için hazır bebek mamaları yerine evde yapılan bebek mamalarının yedirilmesi doğru bir karar olmaktadır. Evde buğday ve pirinç unundan yapılan mamaların verilmesi bebeklerde görülebilen kilo alamama problemin giderilmesinde pozitif etki yapmaktadır.

Besinlerin Yedirilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bebeğe evde yapılan bazı besin grupları yediriliyorsa bunlar yedirilirken çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bebeğin metabolizmasının çok hassas olması yedirilen bir besine bebeğin alerjik bir tepki vermesi bebeğin zayıflık problemi ile karşı karşıya olmasına neden olmaktadır.

Bu ve benzeri sebeplerden dolayı kalori ve protein oranları göz önünde bulundurularak bebeğe verilen sulu yemek ürünleri bebeklerin sağlıklı bir şekilde kilo alabilmesine ve zayıflık probleminden kurulmasına yardımcı olmaktadır.

Süt Ürünleri

Zayıflık problemi yaşayan bebeklere süt ürünlerinin yedirilmesi onların kilo olmasına katkıda bulunmaktadır. Kalsiyum bakımından zengin olan bu ürünler düzenli bir şekilde bebeğe verildiği zaman bebeklerin belirli bir zaman diliminden sonra kilo almaya başladıkları görülmektedir.

Zayıf Bebekler için Vitamin Alınması

Kilo alma sorunu yaşayan bebeklerin yaşadıkları bu sorunun nedenlerinden biri de yeterli düzeyde vitamin almamasıdır. Bebeklerin vitamin yüzünden kilo almamasının ve zayıf olmasını önlemek için de bebeğin vitamin ihtiyacını karşılayan besinleri yemesi çok önemlidir.

Diğer Yazı  Doğal Antibiyotikler Bitkiler Nelerdir İçeren Yiyecekler

Şekersiz ve taze hazırlanacak meyve suları bebeklerin ihtiyacı olan vitaminleri alamsına ve sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkıda bulunmakta ve zayıflık problemini ortadan kaldırmaktadır.

Ek Gıdaların Verilmesi

Zayıf bebeklere kilo aldırmak için yapılan yöntemlerden biri de ek gıdalar vermektir. Bebeklere verilen ek gıdalar bebeğin kilo alamsına büyük katkı sağlamaktadır.

Bunun yanında bebeklerin yatmadan önce ve gece ağladığı zaman anne sütü ile beslenmesi de bebeklerde oluşabilecek kilo kaybı ve zayıflığın önlenmesinde kullanılan yöntemlerden biridir.

Zayıf olan bebeklere uygulanan bu yöntemler sonucunda bebeklerin hala zayıf kalması durumunda ise mutlaka uzman bir hekime başvurulmalı ve gerekli tedavi yapılmalıdır.

Last Updated on 1 Haziran 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir