Kilo Almanın Yolları, Nasıl Kilo Alınır

kilo almanın yolları, nasıl kilo alınır
kilo almanın yolları, nasıl kilo alınır

Kilo Almanın Yolları Nelerdir?

Kilo problemi tek başına fazla kiloları olan insanlar için koyulan bir durum değildir. Çok zayıf insanlarında kilo problemi bulunmaktadır. Çevrenizde zayıflamak isteyen veya kilo almak isteyen bir çok insan bulunması mümkündür. İnsanların kilo ile olan bu sorunu çok uzun bir zamandır var olmaktadır. Kilo almanın yolları ndan ilki öğün miktarıdır. Zayıflamayı düşünen insanlar öğünlerinin miktarını düşürmeye çalıştıkları gibi düzenli bir şekilde kilo almayı düşünen kişiler öğünlerinin miktarını yüksek tutmalıdır. Aynı şekilde öğün atlamamalı, kahvaltı menüsünde kaşar, bal, tereyağı ve ekmek gibi kalori olarak yüksek besinler tüketmelidir. Bunun yanında ara öğünü de kullanmak adına sevdikleri besinleri tüketmesi kişinin güzel bir şekilde kilo almasını sağlayabilir.

Kilolarını kontrollü bir şekilde almak isteyen insanlarda gün içerisinde aldığı kalorileri not etmek için bir defter tutmalıdır. Bu sayede ne yediğini bilip, dengeli bir şekilde kilo alabilirler. Pek sağlıklı olduğu önerilmese de az hareket etmeleri istenmektedir. Kişi yemeği yedikten sonra direkt olarak yakacak bir iş ile uğraşırsa tükettiği besinlerin bir anlamı kalmayacaktır.

Bunun yerine kalorilerin vücutta kalması için yükse performans harcayacağı işler yapmaması önerilmektedir. Bir diğer etkili yöntemde gece yemek yemesidir. Bu sayede uyku konumu hareketsiz geçeceğini için aldıkları kalori direkt olarak kişiye kilo olarak dönecektir. Bu temel bilgilerin yanında kilo almanın yolları arasında yağlı besinler tüketilmesi, kalorisi yüksek abur cuburlar yenmesi, süt içilmesi, fındık veya fıstık ezmesi tüketilmesi ve büyük porsiyon tercih edilmesi kişi için önemli etken olacaktır.

Nasıl Kilo Alınır?

İnsanlar bir çok nedenden ötürü zayıf olabilirler. Yetersiz bir şekilde beslenme, öğün atlama, öğün arası sürelerin uzun tutulması, yanlış yemek yeme ve daha bir çok sebep buna neden olabilmektedir. Nasıl kilo alınır diye düşünen bir kişi öncelikle bu gibi durumlar içerisine girmemelidir. Bunun yanında sağlıklı bir şekilde de kilo alması onun için çok önemlidir.

Yanlış alınan kilolar boya, vücut tipine ve dokulara zarar vereceği için oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kilo alırken bir yandan da egzersiz yapılması büyüme için önemli bir etkendir. Kiloyu alıp sadece basen ve göbek bölgesinde yap birikmesi hoş bir görüntü olmayacaktır. Düzenli olarak kardiyo ve ağırlık çalışması ile alınan kaloriler vücuda yayılmalıdır.

Kiloyu nasıl bir şekilde almak istediğiniz de çok önemlidir. Yağsız kilo almanın sırlarından birisi de ağır işlerdir. Ağırlık antrenmanları sayesinde vücudunuzdaki yağ oranı ile oynayabilirsiniz. Kilo almaya yeni başlamış bireylerde ufak egzersizler ile kendilerine çeki düzen verebilirler. Nasıl kilo alınır diyen bir kişi yağsız diyet yaparakta dilediği ölçülere ulaşabilir.

Düzenli olarak besin takviyesi, kas yapımı ve kardiyo ile istediği fiziki yapıya ulaşması mümkündür. Bütün bu işlemlerin yanında sıvı tüketiminizi de yüksek seviyelere çıkarmalısınız. Yüksek miktardaki sıvı tüketimleri iştahınızın açılmasını sağlayıp daha çok yemenizi sağlayacaktır.

Çok Zayıfım Nasıl Kilo Alırım?

Kilo problemi çok olan insanlar için zayıflamak, kilo problemi az olan insanlar için ise kilo olmak kimi zaman eziyet haline gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre kilo almak isteyen kişilerin harcadıkları enerji ile vermek isteyen kişilerin harcadıkları enerji birbirinde çok farklıdır. Her zaman için almaya çalışan insanlar çok daha fazla enerji tüketmektedirler. Zayıflıktan şikayet eden insanlar bu durumdan dert yakınmadan önce gün içindeki eylemlerini göz önünde bulundurmalıdırlar.

Yetersiz bir şekilde beslenen, düzensiz bir hayat tarzı olan veya çeşitli sağlık sorunları olan insanların kilo alması neredeyse hayal konumundadır. Kişi nasıl kilo alırım gibi bir soru soruyorsa eğer öncelikle gıda alımına dikkat etmelidir. Dengesiz ve düzensiz bir şekilde beslenmesi ona herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Aksine belirli bir süre sonunda vücudunda ciddi hasarlara yol açabilmektedir.

Hızlı kilo almakla sağlıklı kilo almak arasında ciddi fark vardır. Hızlı kilo alımı her zaman için kişiyi risk grubuna sokar. Bunun yerine bir uzman tarafından gerekli kontroller ve beslenme programı uygulanmalı ve kişi buna uygun olarak hareket etmelidir.

Nasıl kilo alırım gibi sorular uzmanların ve sıradan insanların sık bir şekilde karşılaştığı cümlelerdendir. Kişi verilen tavsiyelere uymadan önce hayatında ciddi kararlar alıp kendini düzene sokmalıdır. Aynı şekilde düzenli egzersiz yapmalı, uygun bir diyet programı uygulamalı, sıvı tüketimini arttırmalı, karbonhidrat bakımından zengin besinler tüketmeli ve öğünlerini sıklaştırmalıdır.

Kilo Alma Diyeti Önerisi

Uzmanlara göre kilo almak, kilo vermekten çok daha zor bir durum olup daha fazla enerji harcayarak elde edilmektedir. Bu güne kadar yapılan listeler arasında etkili bir yöntem olan kilo alma diyeti ile sizlerde zaman içerisinde dilediğiniz vücut yapısına sahip olabilirsiniz. Diyet listesinin içinde;
1. Gün:
Sabah: İki yumurta ile hazırlanmış bol kaşarlı ve tereyağlı omlet, üç dilim ay çekirdekli ekmek, bir su bardağı kadar taze sıkılmış portakal suyu, maydanoz ve üç tatlı kaşığı kadar reçel
Ara Öğün: Bir su bardağı süt
Öğle: Domatesli tavuk, bir porsiyon kadar tereyağlı pilav, bir porsiyon kadar zeytinyağlı havuç
Ara: Bir su bardağı ayran, bir avuç kadar tuzlu badem
Akşam: Bir kase kadar mercimek çorbası, orta boy domatesli peynirli pizza, bir porsiyon domates salatası
Gece: Bir avuç kadar kabak çekirdeği, erik pestili ve bir su bardağı boza
2. Gün:
Sabah: Bir adet simit, yeşil ve siyah zeytin, keçi peyniri ve reçel
Ara: Bir su bardağı boza, fındık
Öğle: Bir porsiyon sulu izmir köfte, 5 domates suyu, bir tabak spagetti, çoban salata
Ara: 4 kaşık tahin helva ve bir dilim ekmek
Akşam: Bir porsiyon kadar kıymalı ıspanak, iki dilim ekmek ve bir kase yoğurt
Gece: Bir su bardağı sahlep ve bağdem
3. Gün
Sabah: Bir tane sahanda kaşar eklenmiş yumurta, bir tane simit, bol yağ ve limon sıkılmış zeytin, domates, bal ve tereyağı
Ara: Bir tabak fındık
Öğle: Bir porsiyon balık buğlama, çoban salata, deniz ürünü, ekmek
Ara: 4 kaşık kadar tahin pekmez, iki dilim kadar tam buğday ekmek
Akşam: Bir tabak kıymalı mercimek, bir tane peynirli pide, bir su bardağı limonata, maydanoz, domate ve soğan salatası
Gece: Bir su bardağı süt ve iki dilim cevizli kek
4. Gün
Sabah: 4 kaşık çökelek peyniri, bir tane domates, üç tane ceviz, iki kaşık zeytinyağı, iki dilim kadar ekmek, çilek reçeli ve iki bardak kadar portakal suyu
Ara: 5 tane lokum ve cezerye
Öğle: Bir tane yumurtalı pide, bir tabak cacık, zeytinyağlı havuç
Akşam: Bir tabak kıymalı dolma, bir tabak cacık, bir tabak domates pilavı ve turşu
Gece: Bir tabak kabak çekirdeği, üzüm, badem ve bir su bardağı boza
5. Gün
Sabah: Bir tabak domates çorbası, peynirli tost
Ara: İki dilim kadar cevizli kek
Öğle: Bir tabak domatesli menemen, peynirli makarna ve zeytinyağlı fasulye
Ara: 5 adet yulaflı bisküvi ve bir avuç kadar fındık
Akşam: 5 tane mercimek köfte, bir tabak peynirli börek, cacık ve domates
Gece: Bal ile süslenmiş meyve salatası, badem

Kilo Aldıran Diyet Önerisi

Sağlık bir şekilde kilo almak veya kilo vermek çok insan metabolizması ve bedeni için çok önemli bir konudur. Kişinin bedenine uygun olarak hazırlanan çeşitli programlar arasından seçilen bu kilo aldıran diyet ile sizlerde evinizde dilediğiniz gibi uygulayabilir ve hayalini kurduğunuz kilolara sahip olabilirsiniz
1. Gün:
Sabah: İki dilim ekmek, bir kaşık kadar tereyağı, iki kaşık kadar bal, bir tane yumurta, 6 tane zeytin, bir bardak portakal suyu
Öğle: Bir porsiyon pilav, koyun kapa, komposta, salata ve iki dilim ekmek
Ara: Bir bardak meyve suyu, bir tane sandviç
Akşam: Bir tabak mercimek çorbası, yoğurt, etli dolma, salata ekmek ve üç adet baklava
Gece: Bir su bardağı kadar ballı süt karışımı
2. Gün:
Sabah: Bir dilim peynir, 6 tane zeytin, iki kaşık kadar tahinli pekmez, bir bardak meyve suyu, iki dilim ekmek ve çay
Öğle: Bir porsiyon etli garnitür yemeği, peynirli makarna, meyve tabağı, salata ve bir dilim ekmek
Ara: İki dilim kek ve çay
Akşam: Bir porsiyon zeytinyağlı yemke, terbiyeli köfte, salata, ekmek ve kadayıf tatlısı
Gece: Bir kase ballı yoğurt
3. Gün:
Sabah: İki dilim kadar ekmek, bir kaşık tereyağı, iki kaşık kadar bal, bir tane yumurta, 6 adet zeytin ve portakal suyu
Öğle: Bir tabak yayla çorbası, tavuk ızgara, salata, iki dilim ekmek ve hurma tatlısı
Ara: Bir adet sandviç ve herhangi bir meyve
Akşam: Bir porsiyon etli kuru fasulye, pilav, salata, cacık ve iki dilim ekmek
Gece: Bir su bardağı kadar ballık süt karışımı
4. Gün:
Sabah: İki dilim kadar ekmek, sosis haşlama, iki kaşık kadar bal, bir tane yumurta, 6 adet zeytin ve portakal suyu
Öğle: Bir porsiyon tas kebabı, peynirli börek, salata, ekmek ve meyve tabağı
Ara: İki dilim kek ve çay
Akşam: Bir tabak sebze çorbası, ızgara biftek, salata, iki dilim ekmek ve hanımgöbeği tatlısı
Gece: Bir tabak ballı yoğurt
5. Gün:
Sabah: İki dilim kadar ekmek, bir kaşık tereyağı, iki kaşık kadar bal, bir tane yumurta, 6 adet zeytin ve portakal suyu
Öğle: Bir porsiyon et haşlama, zeytinyağlı sebze yemeği, patates püresi, salata, iki dilim ekmek ve irmik helvası
Ara: Bir adet sandviç ve meyve suyu
Akşam: Bir tabak domates çorbası, patates kızartması, yoğurt, salata ve iki dilim ekmek
Gece: Bir su bardağı kadar ballı süt karışımı

Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

kilo aldıran yiyecekler
kilo aldıran yiyecekler

Her insanın vücudunda optimum seviyedeki kilo oranı vardır. Bu oran boy ve ağırlık ile belirlenip ona uygun olarak çalışma sistemi uygulanır. Kilo almanın en temel kuralı gün içinde yediğiniz besinlerin kalorisi ile harcadığınız kalorinin oranıdır. Bir günde besinlerden aldığınız kaloriler, yaktığınız kalorilerden fazla ise o gün kilo almış olursunuz.

Bunu geniş bir zamana yayıp uygun egzersizler ile şekillendirmeniz sağlıklı bir şekilde kilo almanızı sağlamaktadır. Kilo almak için rasgele besinler tüketmek yerine daha sağlıklı olup bünyenizi koruyarak ve destekleyecek ürünler tüketmeniz her zaman için size daha etkili bir şekilde dönüş sağlar.

Kilo aldıran yiyecekler alanında hayvansal gıdalar ve bitkisel gıdalar büyük bir skala oluşturup, destekleyici besinler içermektedir. Gene aynı şekilde kilo aldıran yiyecekler arasında bulunan kuruyemişler, fıstık ezmesi ürünleri, bitter çikolata, peynir tahin, tam buğday, avokado, ceviz, fındık yağı, tereyağı, yumurta ve susam etkili ve sağlıklı besinlerdir.

Kilo Aldıran İçecekler Nelerdir?

Her ne kadar içecek ile kilonun pek alakası olduğu düşünülmese de bir çok besinden alınan kaloriden daha fazla kalori bırakarak insan bünyesinde kilo almayı kolaylaştırmaktadır. Fazla kilo sorunu olan insanlar sadece besin tüketimi ile o hale gelmemişlerdir. Zaman içinde tükettiği içeceklerde vücutta ciddi kalorilere sebep olmuş ve kişiye önemli kilolar aldırmıştır.

Kilo aldıran içecekler alanında buluna ilk ürün gazlı, asitli ve meyve sulu içeceklerdir. İçinde meyve özü olduğu iddia edilse de kilo aldırmamaya karşı herhangi bir etkisi yoktur. Aksine daha fazla kilo alımı için önemli besinlerdir. Bunun yanında süt, enerji içecekleri, şekerli kahve, alkol, alkolsüz bira ve mide içerisinde şekere dönüşmesi mümkün olan her şey kilo aldırıcı bir yapıya sahiptir.

Last Updated on 1 Ekim 2021 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir