Kudret Narı Yağı Nedir, Kudret Narı Faydaları

kudret narı yağı nedir, kudret narı faydaları
kudret narı yağı nedir, kudret narı faydaları

Kudret Narı Nedir

Kudret narı nedir? halk arasında acayip elma ve papara olarak da bilinen kudret narının ana vatanı Hindistandır. Meyve daha çok Asyanın tropikal bölgeleri, Afrika ve İtalya ile Türkiye gibi Akdeniz ülkelerinde yetişir. Türkiyede ise daha çok Bursa ve Yalova civarında yetişir.

Kudret narı nedir sorusuna daha kapsamlı olarak; ince gövdeli, tırmanıcı ve kabakgiller familyasından, el gibi parçalı ve saplı yaprakları olan bir meyve şeklinde cevap verilebilir. Olgunlaşan meyve birbirinden ayrılır ve altın sarısı rengini alır. 10 cm genişliğe ve 15 cm uzunluğa ulaşabilen meyve ucuna doğru sivrileşir. Meyvenin yaklaşık 30 kadar çekirdeği vardır. Çekirdekleri fasulyeye benzer ve kırmızı renktedir. Meyve sonbaharda toplanır. Taze olarak tüketilmesinin yanı sıra kudret narı yağı ile macunu da yapılır.

Kudret Narı Faydaları

Kudret narının ülser ve gastrite iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Ancak kudret narı faydaları sadece bununla sınırlı değildir. Bu şifalı meyve ile ilgili en son araştırma New York Üniversitesi tarafından yapıldı. Yapılan araştırmada kudret narının HIV virüsünün çoğalmasını engellediği keşfedilmiştir. Şifa kaynağı kudret narı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

kudret narı faydaları
kudret narı faydaları
 • İçeriğindeki Iycopene ve Lutein tümörlerin büyümesini engeller.
 • Doğal antibiyotik etkisi vardır.
 • Rahim ve vajina yaralarını iyileştirir.
 • Mide ülserine iyi gelmesi en çok bilinen kudret narı faydaları arasındadır.
 • Kudret narı mide ülseri dışındaki diğer mide rahatsızlıklarına da iyi gelir.
 • Gastrit, kabızlık ve kolit gibi problemleri ortadan kaldırır.
 • Sedef, egzama ve diğer cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Bağırsak tembelliğini ortadan kaldırır.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Yaraları hızla iyileştirir ve çabuk kapanmasını sağlar.
 • Karaciğere iyi gelir.
 • Yaprakları ile yapılan çay bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Hücrelerin yenilenmesi kudret narı faydaları ndan biridir..

Kudret Narı Mide

İnsanlar tarafından yeni yeni tanınmaya başlanan kudret narı mide rahatsızlıklarına çok iyi gelen bir meyve. Birçok sağlık problemine katkı sağlayan bu mucize meyveyi üne kavuşturan özellikle gastrit, ülser gibi mide problemleri için doğal bir şifa kaynağı olmasıdır.

Kudret Narı Nasıl Hazırlanır

Bu faydalı meyve birçok kişinin adını yeni duyduğu doğal bir şifa kaynağıdır. İnsanlara yabancı olan meyve ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de kudret narı nasıl hazırlanır. Meyve taze meyve olarak tüketilebildiği gibi, bazı karışımlar ile de mevsimi olmayan dönemler için konserve edilebilmektedir. Meyvenin yenilebilen kısmı içindeki etli bölümüdür. Çekirdekleri zehirli olabileceğinden yenmemelidir.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır

Birçok kişi için yeni bir ürün olan meyve ününü yayılmaya başlaması ile birlikte insanlarda kudret narı nedir, faydaları nelerdir ve kudret narı nasıl kullanılır sorularını oluşturmuştur.

Olgunlaşmış taze kudret narı balla karıştırılıp yenebiliyor. Meyve olgunlaştığında kavuniçi rengini alır ve ezilebilecek kıvama gelir. Bir tabakta ezilen meyveye bal ilave edilerek karıştırılır ve her sabah aç karnına 1 çorba kaşığı yenir. Üzerine herhangi birşey tüketilmez.

Kudret Narı Nasıl Yenir

Peki mevsiminde değilken ve tazesi bulunamıyorken kudret narı nasıl yenir? Meyvenin çekirdekleri temizlenir, ufak ufak doğranarak bir kilo balla karıştırılır. Bu karışım ağzı kapalı olarak bir ay bekletilir. Karışımda hafif sulanmanın olması normal bir durumdur. Herhangi bir bozukluğa işaret etmez. Bir ayın sonunda karışım sabahları aç karnına bir çorba kaşığı şeklinde yenebilir. Bu şekilde hazırlanan karışım şeker hastaları için tavsiye edilmez. Şeker hastaları aşağıdaki zeytinyağı ile hazırlanan karışımı tercih edebilirler.

Olgunlaşmış meyve bir kavanoza ufak ufak doğranıyor. Daha sonra kavanoza gerçek zeytinyağı doldurulup kavanoz kapatılır ve karışım bir ay bekletilir. Bir ayın sonunda hazır hale gelen karışım her öğünden önce aç karnına bir çorba kaşığı yenebilir.

Bu şifalı meyve ile hazırlanan bir diğer karışım ise; zeytinyağı içinde 6 ay meyve bekletilir, 6 ayın sonunda her sabah 1 çorba kaşığı karışım bir çorba kaşığı balla harmanlanarak aç karnına yenir.

Ayrıca meyve hariçten de kullanılarak kesikler, yanıklar ve yaraların iz kalmadan ve daha çabuk iyileşmesini sağlar. Yine haricen kullanıldığında egzamaları iyileştirmesi kudret narının faydaları arasındadır.

kudret narı nedir
kudret narı nedir

Kudret Narı Yağı

Kudret narı yağı yapılışı yazımızın üst kısmında yer almaktadır. Bu yağın sağlık üzerinde faydalı etkileri vardır. Kudret narı yağı fosfor, demir, kalsiyum ve B vitamini yönünden oldukça zengindir. Son derece faydalı olan meyvenin yağı birçok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir