Manikür Nedir, Evde Manikür Nasıl Yapılır

manikür nedir, evde manikür nasıl yapılır
manikür nedir, evde manikür nasıl yapılır

Manikür Nedir

Manikür nedir? Tırnakları ve elleri güzelleştirmek için yapılan temizlik ve bakım işlemine manikür denir. Daha geniş şekliyle manikür nedir sorusuna;  sırasıyla el ve tırnakların temizlenmesi, tırnaklara şekil verilmesi, el masajı yapılması, ölü derinin alınması ve tırnaklara oje sürülmesi şeklinde yapılan el ve tırnak bakımı şeklinde cevap verilebilir.

Manikür Nasıl Yapılır

Güzelliğe önem veren kadınlar için el ve tırnakların temiz, bakımlı ve estetik görünmesi çok önemlidir. El ve tırnak bakımı çeşitli güzellik merkezlerinde ya da kuaförlerde yapılabilir. Ancak gerekli birkaç malzemeyi temin ederek el bakımı ve manikür işlemini evinizin rahatlığında, kendi kendinize de yapabilirsiniz. Evde manikür nasıl yapılır ve etkili tırnak temizliği nasıl olur?

Tırnak Sararması İçin Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Diş macunu ile fırçalama düzenli olarak uygulayabileceğiniz manikür işleminin yanı sıra, tırnak uçlarının beyaz kısımlarında meydana gelen sararmaları engellemek için iyi bir tercih olacaktır. Kullanmadığınız bir diş fırçası ya da el fırçası üzerine çok az miktarda beyazlatıcı özelliği olan diş macunu sürülerek, tırnak içi ve dışları fırçalanabilir. Diş macununu bir süre durulamadan tırnaklarınızda bekletmeniz de faydalı olacaktır. Çok zayıf, kuruyan ve kırılan tırnaklar için bu yöntemin her gün uygulanması yıpratıcı olabilir. Böyle durumlarda bu yöntem haftada ya da on günde bir uygulanabilir.

Limon ve karbonat ile fırçalama; manikür sularında da kullanılan limon suyu doğal bir beyazlatıcıdır. Karbonatın da tıpkı limon gibi ağartıcı özelliği vardır. Yaklaşık iki üç tatlı kaşığı kadar limon suyuna; hafif koyu kıvamlı bir macun haline gelecek miktarda karbonat ekleyin. Karışım köpüreceği için karıştırma işleminin geniş bir kapta yapabilirsiniz. Elde edilen karışımla tırnak içlerini ve dışlarını fırçalayarak beş dakika kadar tırnaklarınızda bekletin ve durulayın. Limon suyu içinde bulunan sitrik asit, tırnaklarda kuruma ve güçsüzlüğe sebep olabilir. Bu yüzden bu yöntemi uyguladıktan sonra tırnak ve tırnak etlerine nemlendirici bir bakım uygulanmalıdır. Ayrıca kütikül bölgesinde ya da parmaklarınızda tahriş olan bölgeler varsa limon suyunun temas etmesi tahriş edebilir ve acı verici olabilir. Bu yüzden bu yöntemi manikür ve törpü işlemini yapmadan uygulamalısınız.

manikür nedir
manikür nedir

Hidrojen peroksit ile beyazlatma; sıraladığımız tırnak beyazlatma yöntemleri arasında en sert yöntem hidrojen peroksit ile beyazlatmadır. Bu yüzden çok kuru tırnaklarda uygulanması önerilmez. Hidrojen peroksit sıvı olarak bulunabileceği gibi saç boyaları ile karıştırmak için hafif yoğun, krem kıvamında da satılmaktadır. Krem kıvamındaki peroksiti tırnak uçlarınıza kulak temizleme çubuğu yardımıyla sürüp bir iki dakika kadar bekleyebilir ya da sıvı peroksitle dolu bir kap içerisine parmak uçlarınızı batırarak da bekleyebilirsiniz. Hidrojen peroksit çok kuvvetli bir ağartıcı olduğundan aldığınız ürünün volümünün yüzde altıdan fazla olmaması tırnaklarınızın fazla kurumamasına yardımcı olacaktır.

Gliserinle tırnak beyazlatma; gliserin hem ağartıcı hem nem tutucu özelliği olan bir maddedir. Bu yüzden tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize düzenli ve sık aralıklarla uygulayacağınız gliserin, tırnaklarınızı güçlendireceği gibi tırnak uçlarının beyazlamasını sağlar. Ayrıca kütikül bölgenize gliserin ile yapacağınız masaj hem derinizi yumuşatarak manikürünü kolaylaştırır hem de tırnak diplerini uyarak turnak uzamasını hızlandırır.

Evde Manikür Nasıl Yapılır

Evde manikür yapmak için ihtiyacınız olan malsemeler:

  • Bakım yağı ya da gliserin.
  • Kağıt ve metal törpü.
  • Manikür makası.
  • Tırnak eti itici alet.
  • Badem yağı.
  • Su.
  • Limon suyu.

Malzemeler hazır is şimdi gelelim evde manikür nasıl yapılır?

Evde manikür yapmadan önce ellerinizi on on beş dakika kadar manikür suyunda bekletmelisiniz. Manikür suyunu hazırlamak için yaklaşık bir litre ılık suya iki üç tatlı kaşığı limon suyu ve birkaç damla badem yağı damlatıp karıştırın. Ellerinizi bu suda beklettikten iyice kurulayın.

Tırnaklarınızın dibinden büyümeye başlayarak tırnak üstlerine uzanan deriye kütikül denir. Bu küçük deri parçası tırnak diplerinizde çeşitli enfeksiyonlardan korur. Görüntü açısından rahatsızlık verici olabilseler de bu derilerin kesilmesi sağlıklı değildir. Bu yüzden kütiküllerinizi itici alet yardımı ile ve nazik hareketlerle geriye itebilirsiniz. Bu işlem için ayrıca hafifçe ıslattığınız kulak temizleme çubuklarını da kullanabilirsiniz.

manikür nasıl yapılır
manikür nasıl yapılır

Kütiküllerden sonra tırnak kenarlarında bulunan fazla deriyi manikür makası ile keserek alabilirsiniz. Bu işlem sırasında da makas ile çok derine inerek ölü derinin dışında tırnak kenarlarındaki sağlıklı deriye zarar vermemeye çalışmalısınız. Canlı derinin zarar gördüğü durumlarda o bölgede deri daha sert ve çıkıntılı olarak büyüyecektir. Tırnaklarınıza şekil verirken köşeli ya da oval olmasına tırnak diplerinizin şekliyle karar verebilirsiniz. Tırnak dipleriniz köşeliyse uçlarını da köşeli, oval ise oval şekilli törpülemelisiniz. Bu şekilde tırnak kırılmalarının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca törpü işlemini yaparken tırnak kenarlarınızda tırnağın beyaz kısmını törpülemeli, tırnağın iç tarafına girmemeye dikkat etmelisiniz. Tırnak kenarları için ince ve metal törpüleri, tırnakların ucu için ise çatlakların önüne geçebilmek için kağıt törpüler kullanmalısınız. Ayrıca törpü işlemi sırasında törpüyü tırnak üzerinde her iki yöne de hareket ettirmek tırnak uçlarında küçük çatlaklara sebep olabilir. Bunun yerine tırnağın ortasına doğru tek yönlü hamleler yapmalısınız. Törpü işlemi sonunda tırnak üstlerini kağıt cila ile pürüzsüzleştirebilirsiniz.

Manikür işleminin sonunda nemlendirici bir krem ya da gliserini tırnaklarınıza, tırnak diplerinize ve ellerinize masaj yaparak uygulayın. Manikür işlemi tamamlandıktan sonra oje sürmek için ellerinizinin kremi ya da gliserini iyice emmesi için yarım saat kadar bekleyip ellerinizi yıkayın. Oje sürmeden önce bir pamuğa elma sirkesi damlatarak tırnaklarınızı silin. Bu işlem tırnaklarınızın üzerinde kalan yağı temizler ve ojenizin daha kalıcı olmasını sağlar. Ojenizi sürmeden önce yukarı aşağı sallamak yerine oje şişesini iki eliniz arasında çevirirseniz oje içinde hava kabarcıkları oluşturmayacak, böylece ojenizin kısa sürede bozulmasının önüne geçmiş olacaksınız. Ayrıca oje şişesinin ağzında biriken kurumuş oje kalıntıları da ojenin içine düşerek ya da kapağın tam kapanmasına engel olarak ojenizin ömrünü kısaltır. Bu yüzden oje şişesini düzenli olarak temizlenmesi de ojenin uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Tırnaklarınızın sararmasına engel olmak ve ojenizin daha uzun süre daha düzgün bir şekilde kalması için mutlaka bir baz uygulamalısınız. Oje bazının kuruduğundan emin olduktan sonra oje sürme işlemine geçebilirsiniz.

evde manikür nasıl yapılır
evde manikür nasıl yapılır

Oje sürerken fırçayı kütikül bölgesine değdirmemeye özen göstermelisiniz. Kütikül üzerine sürülen oje hem tırnağın nefes almasını engeller hem de ojenin çabuk çıkmasına sebep olur. Bu yüzden oje sürerken fırça ile ilk hamleyi tırnağın dibine değil tam orta bölgesine yapmalısınız. Oje sürerken tırnak uçlarına ve köşelere uyguladığınızdan da emin olmalısınız. Oje tamamen kuruduktan sonra oje koruyucu cilayı da yine tırnağın orta kısmından başlayarak uygulayın. Bu cila sayesinde tırnaklarınız daha parlak gözükür. Aynı zamanda ojenin dökülme ihtimalini de azaltır. Ojenizi uzun süre kullanmak için bu cilayı iki üç günde bir tekrar uygulayabilirsiniz.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir