Orgazm Olmanın Vücuda Faydaları

orgazm olmanın vücuda faydaları
orgazm olmanın vücuda faydaları

Orgazm Olmanın Faydaları

Yapılan birçok araştırma neticesinde orgazm olmanın faydaları konusunda uzmanlar tarafından sayısız açıklama yapmıştır. Orgazm, cinsel manada hazzın zirveye ulaşması ve sonrasında gelen rahatlama olarak bilinir. Tatmin açısından insan mutluluğuna birçok katkı yapan orgazmın bilinen ve bilinmeyen sayısız yararlarından bir kaçı:

Orgazmın Faydaları

Orgazm olmak para vermeden alabileceğiniz bir yatıştırıcı hap gibidir. Orgazm olmak kalbiniz ve beyniniz rahatlamakta ve daha verimli çalışmasına katkı sağlamaktadır. Orgazmın kalp ve beyin sağlığına yaptığı katkının yanında, şiddetli kasılmaların etkisi ile bağırsakları çalıştırır,  cildinize tazelik ve ışıltı kazandırır.

Orgazm olmak sayesinde kalp ritmindeki artışla orantılı olarak kan akış hızınız. Özelikle damarlar vasıtasıyla genital bölgeye kan hücum eder. Dolayısı ile dokular taze kana kavuşurarak yenilenir ve  dokularda birikmiş kirli kanın atılması sağlanır. Dokulardaki kirli kanın temizlenmesine olan katkısı orgazmın faydaları arasındadır.

Cinsel ilşki ile orgazm olanlar ve rahatlayanlar seve seve spor yapan biri gibidirler. Orgazm,  esnasında kalbi güçlendiren egzersizler yapmış olursunuz. Bu sayede Kalp ritmi hızlanır, tansiyon yükselir ve soluklarınız artar. Vücutta oksijen miktarı hızla yükselir.  Fizyolojik olarak sizleri mutlu eden ve rahatlatan serotonin ve endorfin gibi hormonların artması sağlanır. Seks, kişide oluşan haz ile vücutta adrenalinin geri kazanılmasını sağlar. Adrenalinin iyileştirici ve motive edici etkisi ile tüm organlarınız kendine gelir.

orgazmın faydaları
orgazmın faydaları

15 – 20 dakika süren bir cinsel ilişki ile en az 200 kalori yakılır. Bu sayede bir nevi egzersiz yapmak ile sağlanacak form tutmaya yardımcı olur. Cinsellik aktivitesi çok iyi bir fiziksel aktivite, bedensel egzersizdir.

Cinsel birlikteliğin vasıtasıyla harcadığınız performans sizi yorar ve rahatlatır. Gece uykusu konusunda ve dinlenmek için sizlere yardımcı olur. Çünkü orgazm, vücudun uyku ve dinlenme mekanizmasıyla ilgili “parasempatik sinir sistem” uyarılmasınına katkıda bulunur. Uyku problemi olanlar düzenli seks ile uykuya dalma konusunda vücudunu rahatlatabilir.

Orgazm olmak, bedensel olarak sizi rahatlatırken zihninizin açılmasının sağlar. Daha rahat düşünme konusunda katkı sağlaması orgazm olmanın faydaları arasında yer alır. Çünkü orgazm beyne giden oksijeni arttırır. Araştırmacılar kadın beyninin orgazm esnasında erkeğe göre daha fazla oksijen harcadıklarını söylemektedirler.

Orgazmın sağlığa etkileri arasında yatıştırıcı ve iyileştirici katkısının olduğu da bilinmektedir. Orgazm bir nevi ağrı kesici ve rahatlatıcı ilaç gibidir. Migren ve adet krampları orgazm ile azaltılabilir. Kadınların “baş ağrısı” bahanesiyle seksten uzaklaşması anlamsızdır.  Seks birçok ağrıya iyi geldiği gibi özellikle de baş ağrısına çok iyi gelir. Düzenli seks yapan kadınların ayrıca regl dönemleri daha rahat ve sancısız geçer.

Cinsel ilişki sırasında karın kasları çalışır. Düzenli olarak seks yapmak vücutlarında karın bölgesinde yağ birikmesi azalır. Fit bir vücut için sizlere uzmanlar seksi önermektedir. Karın kaslarının kasılması laktik asidin ortaya çıkmasıyla bağırsaklar ve tüm kas ile sarılı organları gevşetir ve rahatlatır. Bu yönüyle seksin  tam bir masaj etkisi vardır.

orgazm olmanın faydaları
orgazm olmanın faydaları

Seks sırasında kadınların vücudu “oksitosin” denilen hormonu üretir. Oksitosin, kan basıncını azaltan bir etkiye sahiptir. Bu yolla vücut beyne rahatlama ve gevşeme sinyali gönderir. Gerginlik ve endişe azalır. Bu sadece hormonlar sayesinde olmaz elbette, seks zihnimizin adeta yolculukta mola yerlerine uğrayan şehirlerarası otobüs misali dinlenmesini sağlar. Karmaşık duygular yerini huzur ve tatmine bırakır. Stresin azalmasıyla sizi gün içinde huzursuz eden şeyler yerini dinginliğe bırakır. Orgazma ve şehvete odaklanan bir vücudun seks ile zihinsel konsantrasyonu bir noktaya toplanmaktadır. Bu zihni uyaran etki sayesinde erkek ve kadınların zihinsel sağlığı ve yetileri artar. İkili ilişkilere olumlu katkı sağlaması orgazmın faydaları arasındadır.

orgazmın sağlığa etkileri
orgazmın sağlığa etkileri

Seks , gençlik iksiri gibidir.  Cinsel şehvetin ve heyecanın DHEA denen hormonu arttırdığı tespit edilmiştir. Bu cildi parlatan ve cilde sağlık kazandıran bir hormondur. Cinsel ilişki esnasında salgılanan hormonlar, vücutta oksijenin artması, kalbin güçlenmesi ve vücudun yenilenmesi için muazzam etkilere sahiptir. Düzenli seks hayatı olan insanların ciltleri sağlıklı ve ışıl ışıl olur. İfadelerine huzur ve mutluluk yansır. Orgazm ile vücut sağlığı artarken zamanla yaşlanma etkileri azalır.

Last Updated on 13 Şubat 2017 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir