Adet Döneminde Zayıflama ve Regl Döneminde Kilo Verme

adet döneminde zayıflama kilo verme
adet döneminde zayıflama kilo verme

Adet Döneminde Zayıflama

Kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları hormon değişiklikleri sebebi ile sinirlilik ve yeme alışkanlığı değişimi yaşanabiliyor. Bu dönemler de normalde diyet programında olan bayanlarda kilo verilmesinde yavaşlama ve hatta bir ya da iki kilo fazla olarak yansıma yaşanabiliyor. Bu durum geçici olup âdetin bitiminin ardından eski düzenine geri döner. Adet döneminde zayıflama ya da kilo almamak için yapılması gerekli olan beslenme düzenleri yaratılması gerekir. Tüm bu düzenlemelere karşın yaşanacak olan kilo yavaşlama ya da tartıda daha fazla kilo alınmış görünmesi ise yanıltıcı olup. Adetin bitiminde adet öncesi kiloya döndüğünüzü göreceksiniz.

Adet Dönemine Yaklaşırken Alınması Gereken Önlemler

Adet döneminin yaklaşması ile vücudunuzda değişimler kendini göstermeye de başlar. Bu dönem içinde mümkün mertebe tuz tüketimini azaltın ve hatta yapabiliyorsanız tamamen tuzdan uzak durun.

Tuzun azaltılması ya da tamamen bırakılması ile su tutma oranı düşer ve daha az şiş bir adet dönemi yaşarsınız. Ödemin oluşumun azalması ile kilo artışı gibi durumlarda yaşanmaz.

Tuz tüketiminin azaltılması ya da tamamen bırakılmasına rağmen ödem yapan vücut fonksiyonları da olabiliyor. Bu durumun geçici olduğunu unutmayın. Kilo aldım diye strese düşerek, daha fazla yemek tüketmek ve tatlılara yönelmek gerçek kilo artışına sebep olur.

Regl Döneminde Kilo Verme

Regl dönemine geçilmesi ile birlikte tatlıya olan ihtiyaç da artar. Bazı bayanlarda tatlı krizi adet öncesi de başlayabiliyor. Bu krizleri en kalorisi az olan tatlı besinler ile geçiştirme ile kilo dengenizi korumanız mümkün.

Regl dönemi öncesi ya da adet döneminde yaşadığınız tatlı krizi için en pratik çözüm kuru meyvelerdir. Bu meyveleri de ölçülü olarak tüketerek krizi geçiştirmeniz mümkün. Özellikle kuru kayısı bağırsakların çalışmasına destek verdiğinden bu dönemde önerilir.

Kuru meyvelerin dışında az şekerli sütlü tatlılar ya da az şekeri hoşaf ve meyve şurupları da tüketilebiliyor.

Adet döneminde çikolata krizine çözüm ise çok az miktarda bitter çikolata ile giderilebilir.

Bu dönemlerde makarna ve ya pilav tükettiyseniz tatlıyı ertelemeniz gerekir. Tam tersi tatlı tüketimi durumunda ise makarna ya da pilav tüketiminin yapmamanız önerilir.

Adet döneminde bol su tüketmek oldukça faydalı olup, özellikle kanamanın yoğun olduğu günlerde su tüketiminin yapılması sizi rahatlatacak bir çözümdür.

Çok fazla ağrınızın bulunmadığı günler de mutlaka yürüyüşünüzü yapın. Bu hem adet döneminizin daha rahat geçmesine hem de psikolojik olarak rahatlamanızı sağlar.

Bu dönemde yaşanan demir eksikliği sebebi ile diyet listenize kırmızı eti mutlaka ilave edin.

Sinirliliğin ve stresin gözlendiği bu dönemde kadınların imdadına ise B vitamini koşuyor. B vitamini açısından zengin olan gıdaların tüketilmesi ile bu dönem daha sakin atlatılabilir. B vitamini için zengin olan besinler balık, ıspanak, tavuk, yumurta ve muz sayılabilir. Bu besinleri diyet programınıza uygun olarak düzenleyerek tüketebilirsiniz.

Adetliyken zayıflama yöntemleri

Adet dönemlerinde hormonal değişikliklerden dolayı kilo vermeniz zorlaşmaktadır. Hatta bir kaç kilo alabilirsiniz. Bu dönemde yediklerinize dikkat ederek kilo korumanız gerekmektedir.

Adet döneminde zayıflama ya da kilo almamak için yapılması gerekli olan beslenme düzenleri yaratılması gerekir. Tüm bu düzenlemelere karşın yaşanacak olan kilo yavaşlama ya da tartıda daha fazla kilo alınmış görünmesi ise yanıltıcı olup. Adetin bitiminde adet öncesi kiloya döndüğünüzü göreceksiniz.

Regl döneminde zayıflama çayı içilirmi

Adetliyken bitkisel zayıflama çaylarını da tüketmeniz mümkün. Fakat bu bitkisel çayları mutlaka yemeklerden yarım saat hatta bir saat kadar sonra tüketin. Erken tüketim sonucunda yediğiniz besinlerin değerini öldürebilirsiniz.

regl döneminde zayıflama çayı içilirmi
regl döneminde zayıflama çayı içilir mi

Adet Döneminin Bitimi ile Uygulanması Gerekenler

Adet döneminin sonrasında vücudunuz eski formuna geri dönecektir. Fakat bu dönemde olası kilo artışını gidermek ya da kilo vermede yavaşlamanın hızlanmasını sağlamak için mutlaka yürüyüş yapın. Yürüyüşe ilave olarak belli egzersizleri de programınıza ekleyebilirsiniz.

Su tüketimini ise kesinlikle azaltmayın. Su toksinlerinde atılmasına yardımcı olan en önemli sıvıdır. Bu sebep ile adet dönemi sonrasında da suyu bolca için.

Last Updated on 19 Haziran 2022 by Saglikloji

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir