Çocuklarda Obezite Nedenleri ve Tedavisi

çocuklarda obezite nedenleri ve tedavisi
çocuklarda obezite nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda Obezite Nedenleri

Yeni nesil, ülkenin geleceği , gelecekteki yöneticiler, öğretmenler, doktorlar ve daha bir çok önemli kişi ne kadar sağlıklı ve ebeveynleri tarafından ne kadar sağlıklı besleniyor?

Daha önce bu konu üzerine yapılan birçok araştırmaya göre geleceğimiz tehlikeli bir hastalık olan obezite tarafından işgal altına alınmış durumda ve çözümün büyük bölümü diyet yapmaktan geçiyor. Peki nedir bu hastalığı bu kadar tehlikeli yapan ve neden bu ülkede gitgide artmaya devam ediyor? Çocuklarda obezite nedenleri neden bu kadar önlenemez bir hal alıyor? Aslında soruların cevapları gayet açık ve net.

Eski insanlara bakınız. Hasta olanları dışında diyet yapanını görmek çok mümkün değil. Neden sabah kahvaltılarında salam, sosis ve benzeri işlenmiş et yerine tarhana çorbası veya bal, kaymak yediklerini şöyle bir düşünmek yeterli aslında. Bir alışveriş merkezinde tarhana çorbasını bulmak çok zor ama hamburger ya da pizzanın kokusunu daha oraya girer girmez alır insan. Haliyle çocuğu durdurmak mümkün olmayacak ve sorun çıkarmasını engellemek amacı ile ona istediği ebeveyni tarafından verilecektir. Sorunun kaynağı tamda burada.

Nerede olursa olsun bir anne veya babanın düşüneciği ilk şey çocuğunun sağlığı olmalıdır. İsteği değil. Çocuğu kontrol altında tutabilmek için mutlaka karnı doyurulup öyle çıkılmalıdır evden. Diğer bir sorun ise arkadaşında görüp, ama onun annesi alıyor, diyerek duygu sömürüsü yapmasıdır. Eğer anne veya büyük olan kişi bu tür oyunlara kanarak ona boyun eğerse kaybetmeyi de baştan kabullenmiş olacaktır. Bu tür sorunların önüne geçebilmek için çocuğa hissttirmeden ona küçük diyetler yaptırılmalı mıdır?

Çocuklarda Obezite Tedavisi

Obez çocuğa yaşadığı durumun bir hastalık olduğunu ve diyet yapması gerektiğini kabullendirmesi bir anne ve baba için oldukça zordur . Bu noktada devreye bir psikoloğun girmesi gerekir. Çocuğun ruh hali göz önünde bulundurularak hareket edilmeli, kendisine kesinlikle sert çıkışlar yapılmamalı. Bunun yerine ebeveyn kendi beslenme programından da özveride bulunarak dolaplardaki aşırı yağlı, kilo aldırıcı, enerji değeri düşük ama hazmetmesi zor ve çocukların vazgeçilmezi olan zararlı market yiyeceklerini evden uzaklaştırmalıdır.

Çocuğun tatlı ihtiyacını gidermek için ona evde basit yöntemlerle hazırlanmış kalori değeri düşük basit tatlılar hazırlanmalıdır. Çocuğu diyete başlatırken aslında onunla birlikte yaşayan kişilerinde öyle beslendiği izlenimi mutlaka verilmelidir. Eğer çocuk bu konuda kendisini yanlız hissederse içine kapanıp, saldırgan ve huzursuz tavırlar sergileyecektir. Unutmamalı ki gelecek anne babaların ellerinde, eğer parlak bir gelecek isteniyorsa hassasiyeti elden bırakmamalı.

Diyetle Birlikte Hareket

Diyete başlayan çocuk evde sürekli oturup tv seyrederek, bilgisayar başında oturarak, odaya kapanarak kilo veremez. Hareket mutlaka olmalı. Aşırı kiloları olan bir çocuğun sokağa çıkarak yaşıtlarıyla top oynamasını, hareket ve egzersiz yapmasını kimse bekleyemez. Zira çocuk dalga geçilmesi korkusuyla evde dahi kafasında kese kağıdı ile dolaşma hissi duyacaktır. Bu nedenle yine iş önce anneye ve babaya düşüyor. Onların çocuğa ön ayak olarak yönlendirmesi, gerekirse birlikte hareketli bir aktiviteye başlaması gereklidir. Mesela tenis, yüzme , paten, futbol kursu, basketbol kursu gibi . Eğer bunların çocuğa ilk etapta zor geleceği düşünülürse daha basit hareketlerle başlamak açısından bir spor salonunda spor hocası eşliğinde başlayarak bu aktivitelerden herhangi birine daha sonra da başlanabilir.

çocuklarda obezite nedenleri
çocuklarda obezite nedenleri

Çocukların diyet yapması büyük insanlara göre herzaman daha zordur. Nitekim çocukların isteklerinin büyük bir bölümünü pastalar, börekler, makarnalar, zararlı market yiyecekleri, fast food yiyecekler oluşturuyor ve arkasına sığındıkları tek gerçek daha bir çocuk oldukları. Ailelerin arkasına sığındıkları en büyük bahane ise çocuğun bu kilolarının zamanla boya dönüşeceği ya da yok olacağı. Ortada olan tek gerçek ise vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerektiği ve bir an önce gerekli önlemlerin alınması gerektiğidir. Son olarak küçük bir şey daha var; ona her seferinde harçlık verilmesindense evde yapılmış sağlıklı yiyecekler verilmesi daha uygundur.

Diğer Yazı  Prenses Sendromu Nedir, Tedavisi

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir