Adet Söktürücü Yiyecekler ve Bitkiler Nelerdir

adet söktürücü yiyecekler bitkiler
adet söktürücü yiyecekler bitkiler

Adet Söktürücü Yiyecekler

Düzenli bir şekilde adet olmayan, regl döneminde az kanama gibi çeşitli problemleri olan bayanların dikkatle okuması gereken bir yazı olan olan adet söktürücü yiyecekler ile sizlerde daha rahat bir adet dönemi geçirebilirsiniz. Adet söktürücü bitki çayları ve adet gecikmesi başlıklı yazımız da bu konu ile ilgili olduğu için okumanızı tavsiye ederiz.

Sık sık gecikme yaşayan kadınların vücutlarındaki bu kanı dışarıya atmaları için bir takım bitki türleri bulunmaktadır. Gerek yemeklerde gerekse tek başına alınması gereken bu bitkiler ile adetlerinizi düzenleyebilir hatta daha ağrısız bir süreç geçirebilirsiniz. Östrojen hormonunu uyararak bu ürünler ile rahimde olan kasılmalarınızı düzene sokup kısa süre içerisinde tamamlanması için bir kaç yol var olmaktadır.

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Siyah ve Mavi Koho

Geçmiş yıllarda ülkemizde pek bulunmayan ve isim olarak tanınmayan bu bitki türü Amerika’dan getirilen bir üründür. Amerikalı yerlilerin kullandığı bu ürün adet kanamalarını düzene sokup adet söktürücü bitki olarak kullanılmaktadır. Hormon dengesini düzenli tutarak kişinin şiddetli ağrılar çekmesini önleyip daha sağlıklı bir süreç geçirmesini sağlamaktadır. Tüketim olarak çay ve ya salatalarda önerilen bu ürün bir karışım halinde de bulunabilir.

Adet Söktürücü Dere Otu Bitkisi

Ülkemizde özellikle salatalara tat versin diye kullanılmak üzere satılan dere otu bitkisi ile adet dönemlerinizi daha güzel bir şekilde geçirebilirsiniz. Çiğ olarak tüketilmesi halinde bünyedeki işlevini gösterir ve adetinizi düzene sokar. Rahim kaslarının spazmını azaltıp daha az acı çekmenizi sağlar.

Adet Söktürücü Havuç

Havuç, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile kişiyi daha sağlıklı ve dinç bir şekilde tutar. Çiğ bir şekilde tüketilmesi halinde adetinizi düzenleyerek daha rahat bir süreç geçirmenizi sağlar. İçerisinde bulunan bileşenler ile hem göze iyi gelir hem de rahim kaslarınızın kasılmasını ayarlar. Adet söktürücü bir besin olarak kullanılması önerilir.

Adet Söktürücü Bitki Zerdeçal

Geçmiş çağlardan beri kullanılan ve son yıllarda bir hayli önemli bir bitki haline gelen zerdeçal ile sizlerde adet problemlerinizi giderebilirsiniz. Adet gecikmesi yaşayan bayanlar için yararlı bir ürün olan zerdeçal oldukça etkilidir. Kurutulmuş halde alınıp toz parçacıklarınıa ayrılan zerdeçalı yoğurt ve bal ile karıştırıp tüketmek gerekir. Bitkinin tadını almayarak herhangi bir şekilde mide bulantısı da yaşamazsınız. Yemek ve salatalarda kullanmak isteyen insanlar için bir çay kaşığı kadar ilave edilipte tüketilmektedir. Adet dönemlerinde yaşayan problemlerin giderilmesi için adet söktürücü bitkiler arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Adet Söktürücü Çaylar

Civan Perçemi ve Adet Söktürücü Çörek Otu Çayı

Adet gecikmesi yaşayan bayanların kullanması gereken etkili bir çay olan civan perçemi ve çörek otu çayı ile sizlerde bünyenizi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Her iki bitkiden de aynı miktarlarda temin edilip cezve içerisinde kaynatılması ve aç karnına tüketilmesi bir hayli yarar sağlayacaktır. Kaynatıldığı vakit acı bir tat ortaya çıkmasını önlemek için içerisine bir miktar bal karıştırılabilir. Mide rahatsızlığı olan kişiler içinde etkili olan bub çayı regl döneminizde tüketmeniz size yarar sağlayacaktır.

Adet Söktürücü Papatya Çayı ve Biberiye Çayı

Adet söktürücü çaylar arasında önemli bir yer tutan papatya ve biberiye çayı ile sizlerde regl dönemlerinizi çok daha rahat bir şekilde atlatabilirsiniz. Aynı zaman aralığında vücudunda ödem bulunan kişilerinde içmesinde büyük fayda vardır. Öncelikle aynı miktardaki bitkileri iki bardak su içerisinde koyup özü ortaya çıkana kadar kaynatıyoruz. Süzgeç yardımı ile bardağa süzüp her sabah aç karnına tüketerek adet kanamalarınızı düzene sokuyorsunuz.

At Kuyruğu Otu ve Bal Çayı

Hazırlanış olarak bir hayli kolay ve etkili bir yöntem olan at kuyruğu otu ve bal çayını içerek sizlerde regl dönemlerinizde olan rahim kasılmalarınızı azaltabilir ve düzene sokabilirsiniz. Öncelikle bir miktar at kuyruğu otunu su içerisinde bir miktar kaynatıp üzerine bal ile tat katıyoruz. Her gün bir kaç bardak aç karnına tüketme ile kan akışını düzene sokup daha sağlıklı bir bünye elde edebiliyoruz.

Kekik ve Civan Perçemi Çayı

Adet söktürücü çaylar arasında önemli bir yer tutan kekik ve civam perçemi çayı ile sizlerde evde adet düzenini yerin sokabilirsiniz. Bir cezve içerisinde aynı miktarda iki bitkiyi ilave edip kısık ateşte bir miktar kaynatıyoruz. Su ve bitkilerin özü birbiri içerisinde karıştıktan sonra karışımı hazır hale getirip bir tatlı kaşığı kadar bal ile tat almasını sağlıyoruz. Gün içerisinde bir kaç defa tüketerek adet kanamalarının daha düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyorsunuz.

Hatmi Çiçeği ve Civan Perçemi

Adeti düzene sokmak açısında en çok kullanılan çaylar arasında bulunan hatmi çiçeği ve civan perçemi ile sizlerde vücudunuzda olan hormonal değişiklikleri kontrol edebilir ve düzene sokabilirsiniz.

Bir cezve yardımı ile iki bitki üzerine iki bardak su koyup ocak üzerine alıyoruz. Bir müddet kaynadıktan sonra ocaktan alıp ılıması için bir süre dinlendiriyoruz. Tatlanması için içerisinde bir tatlı kaşığı bal ilave ederek adet döneminin yaklaşması halinde günde bir bardak içerek daha sağlık bir regl dönemi geçirmeyi sağlıyoruz. Adet kanamalarını düzene sokan bu bitki ile sizlerde rahim kasılmalarınızı daha az hale getirip şiddetli ağrılar çekmenizi önleyebilirsiniz.

Kadınların regl dönemlerinde östrojen en belirgin zamandadır. Bir müddet sonra bu yerini progesterına bırakır. Bu döngü birbirini takip eder ve kadın bu sayede adet oluşumu geçirir. Çeşitli ilaçlar ile bu hormonlar arttırılır ve ya azaltılır bu şekilde de tıbbi bir müdahale yapılmış olunur.

adet söktürücü yiyecekler
adet söktürücü yiyecekler

Adet Söktürücü Kürler

Adet gecikmeleri ve ya düzensiz bir regl dönemi kadınların yıllardır yaşadığı bir olaydır. Hiçbir kadının regl dönemi hiç şaşmadan aynı günlerde gelip aynı düzen içerisinde hareket etmemektedir. Çeşitli yiyecekler, mevsim değişiklikler, hastalıklar, stres altında olma gibi eylemlerin bir araya gelerek oluşturduğu bu düzen farklılıkları oluşturmaktadır. Adet gecikmeleri sadece gebelik döneminde gerçekleşmez. Her adet gecikmesini de gebelik olarak adlandırmakta yanlış bir tutumdur. Yumurtlama dönemlerinde hasta olunması ve çeşitli sorunlar yaşanması da mümkündür.

Adet Söktürücü Kantaron

Kadınların bu tip problemlerinin en az seviyeye indirelerek adet söktürücü kürler kullanması gerekebilir. Bu kürler arasında kantaron bitkisi önemli bir yer tutmaktadır. Kaynar suyun içerisinde toz halindeki kantaron ilave edilerek hazırlanan bu kür günde 3 defa aç karnına içilip daha düzenli bir adet görülmesi sağlanır.

Adet Söktürücü Bitki Kekik

Adet söktürücü bitkiler arasında kullanılması gerekilen diğer bir üründe kekik tir. Kaynamış su içerisine atılarak on dakika kadar bekletilir ve soğuması için bir süre tanınır. Bu sürecin ardında süzgeç yardımı ile süzülen bu su günden üç defa aç karnına tüketilir. Bu yerine getirmek istemeyen kişiler sabah aç karnına toz haline getirilmiş bir tatlı kaşığı kekiği yutup üzerine su da içebilirler.

Alıç

Her ay düzenli adet yaşamak isteyen bayanlar için önemli bir bitki olan alıç ile sizlerde bünyenizi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Adet döneminin yaklaşması dahilinde uygulayabileceğiniz bir yöntem olan alıç kürü için öncelik kaynar su içerisine bir miktar bu üründen konur. On dakikalık bir dinlenme sürecinin ardından aç karnına günde üç defa tüketilmesi ile daha düzgün regl dönemi geçirirsiniz.

Last Updated on 28 Eylül 2021 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir