Uçuk Nasıl Geçer Çabuk ve Uçuğa Ne İyi Gelir

uçuk nasıl geçer uçuğa ne iyi gelir
uçuk nasıl geçer uçuğa ne iyi gelir

Uçuk Neden Olur?

Uçuk Nedir : Dudak ve ağız çevresinde kaşıntı halinde ortaya çıkan kabarcıklara uçuk denir. İçi sıvı dolu olan bu yapılar kızarıklık şeklinde kendini belli edip, su toplanmış bir görüntü meydana getirir. Bu oluşan kabarcıklar belirli bir sürenin ardından patlayarak kendini yaraya dönüştürür. Bu yazımızda da uçuk nasıl geçer bitkisel çözüm için cevap bulmaya çalışacağız.

Şiddetli bir kaşıntı ve ağrı ile günlük hayatı etkiyen bu sorun insanları rahatsız edip sosyal aktivitelerinde bile problem yaratabilmektedir. Gülmeyi, yemek yemeyi hatta konuşmayı bile zorlaştırdığı anlar bulunmaktadır. Kişiden kişiye göre değişen bu durum ortalam iki hafta içerisinde tamamen ortadan kaybolmaktadır. Bir çok insanda bu olay belirli aralıklarla kendini tekrarlamaktadır.

Uçuk Neden Olur sorusunun net bir cevabı olmamakla birlikte enfeksiyon kapmanın belirtisi olduğu düşünülür. Virüslerin yol açtığı bir problem olan uçuk tıp dilinde herpes simpleks virüsleri adı altında toplanmaktadır. Bu güne kadar ortaya çıkan uçukların strese ve ya soğuk algınlığı ile bir bağlantısı olduğu da düşünülmektedir.

Birbirinde çok uzak kavramlar olmasa da geçerli bir sebeptir. Ağız ve yüz bölgesinde ağırlıklı bir şekilde kendini gösteren bu sorun küçük yaşlarda kapılmış bir virüsün etkisi ile devam etmektedir. Virüsün vücuttan tamamen atılması gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun yerine çıkmaması adına ve ya azaltma amacıyla farklı tedaviler uygulanabilmektedir.

Herhangi bir insanın bünyesinde uçuk çıkması dahilinde bunun tekrarlanması mümkündür. Bazı insanlarda her yıl bazılarında iki yılda bir kendini gösterir. Virüsü kapmış olan her insanda mutlak suretle bir kere çıkması beklenir. Bunun yanında virüsü kapmış olup herhangi bir gelişme itibari ile vücutlarında uçuk çıkmamış insanlarda mevcuttur. Virüsün kendini aktifleştiremedi ve hep uyku aşamasında bulunduğu düşünülebilir. Sinir hücreleri yardımı ile uykuya geçen bu virüs yıllar boyu karşınıza çıkmayabilir. Kendi içinde sekiz çeşitten olan bu sorun hem genital hem de yüz bölgesinde çeşitli problemlere yol açabilmektedir.

Uçuk Nasıl Bulaşır?

Çevremizde bir çok insanda bulunan ve düzenli aralıkla ile başına gelen uçuk sendromu içerisindeyseniz sizlerde uçuk nasıl bulaşır başlığını okumalısınız. Bu korku ile yaşamak yerine birey kendini korumaya alırsa herhangi bir sorunun oluşması beklenmez. Genellik uçuk virüsleri tükürük ve ya temas yolu ile kişiye bulaşır. Virüsü barından bir insan ile cinsel yolla, ortak eşya kullanımı vb. şeyler ile ilişki kurulduğunca geçmesi mümkündür.

Virüsün diğer bir insana geçmesi için herhangi bir uçuğun oluşmasına gerek yoktur. Virüslü insanın bünyesinde böyle bir olgu bulunmasından insanların teması halinde temiz insana geçebilmektedir. Uçuk virüsünü bir çok insan küçük yaşlarda iken kapar.

Bebeklerin bu konuda sıkıntıları büyüklere oranla çok daha fazladır. Sevmek için öpme eylemi gerçekleşince virüs bebeğin vücuduna yerleşir ve artık onun bünyesinde hayat bulmaya başlar. Öpüşme, ortak çatal, kaşık kullanımı, temizlik malzemelerinin birlikte kullanılması virüsün yayılması için bir ortam sağlar.

Erkekler ve ya bayanların banyo gibi ortak kullanım alanlarında kişisel eşyalarını bırakmaları da bu konuyu tetikler. Virüslü bir bireyin tükürmesi halinde kişisel bakım ürünlerine sıçrama sonrasında temiz olan insan bu durumdan etkilenir. Uçuklu bir insanın uçuğuna dokunmakta hastalığın vücuda yerleşmesini gerçekleştirir. Bu virüs kolay bulaşan bir hastalık olduğu için dünyada en yaygın problemlerden birisidir.

Uçuk Neden Çıkar?

Bir insanda uçuk oluşmasının ana sebebi virüs kapmış olmasıdır. Herhangi bir sebepten ötürü vücutta hayat bulan bu virüs insanların belirli evrelerinde baş gösterir. Özellikle sürekli stres ve yoğun tempo içerisinde olan bir insanın en savunmasız olduğu vakitlerde kendini gösteren bu hastalık insanın bağışıklık sistemin zayıf düşmesini bekler. Bunun yanına uçuk neden çıkar başlığı içerisinde vücudun hormonal dengesini değiştiren bazı durumlarda mevcuttur.

Bunlar; Bayanların adet dönemleri, ağırlaşmış şeker hastalığı, herhangi bir ameliyat geçirmek, yüksek oranda alkol tüketim, farkında olmadan fazla A vitamini alınması, çeşitli sebeplerden ötürü enfeksiyonlar, uzun süre güneşte kalmak, hamilelik dönemi, kan hastalığı yaşanması, sık bir şekilde farklı insanlarla cinsel ilişki içerisine girilmesi, stres, uyku problemi yaşayan kişiler, uçuğun baş gösterdiği bölgeleri yaralanması, dengesiz beslenme, yorgunluk hissi, yüksek ateş ve AIDS gibi çeşitli hastalıkların bir araya gelmesi sonucu oluşan hastalıklardır.

Genital Uçuk

Genital bölgede oluşabilecek sorunlardan birisi de genital uçuktur. Bu bölgede uçuk çıkmasını ana sebebi vücuda uçuk virüsünün girmiş olmasıdır. Yüz ve ağız bölgesinde ağrılı bir şekilde baş gösteren uçukların genital bölgede de oluşması mümkündür. Kabarcıklar halinde içi su dolu bu yapılar farklı zaman aralıklarında kendini gösterebilmektedir. Ateş, halsizlik, baş ağrısı gibi çeşitli sebeplerin birleşmesi ile de bu sorun yaşanabilmektedir.

Genital Uçuk virüsu bulunan bir insan farklı tetikleyiciler ile bunu kazanmış olabilir. Öpüşme ve ya cinsel yolla kapılması mümkün olan bu hastalığın tek partner ve ya birden fazla partner değiştirme ile de insanların karşısına çıkması mümkündür. Virüsü taşıyıpta farkında olmayan bir çok insan mevcuttur. Aktif hale gelmeyen bu virüsü diğer bir insana bilmeden bile bulaştırabilirsiniz.

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk çabuk nasıl geçer? Uçuk virüsünün net olarak bir tedavisi mevcut değildir. Virüsün beden içerisine girmesinin ardından uzun yıllar burada hayat sürdürmesi mümkündür. Herhangi bir sebepten ötürü dışa vurum gerçekleşmemiş olabilir. Bu sizin virüsü kaptığınız ve ya kapmadığınız anlamına gelmez. Sizler her ihtimale karşı tedbirinizi alarak hareket etmelisiniz. Bu süreç içerisinde gerek size gerekse başkalarına bulaştırmamaya dikkat etmelisiniz.

İnsan bedeninde bulunan uçuk ilk yıllara oranla daha geç bir şekilde kendini gösterebilir. Virüsün ilk kez kendini aktif hale getirmesi, hızlı bir şekilde iyileşmesi, hafif yollarla atlatılması kişiden kişiye değişen bir durumdur. Uçuk sorunu yaşaya bireyler uçuk nasıl geçer ve tedavisi için vakit kaybetmeden doktorları ile irtibata geçmelidir.

Uçuk çıkmasını evde tedavi etmek için bir takım yöntemler mevcuttur.

Bunların ilki; belirtilerin hissedilmesi dahilinde uçuk çıkılacak bölgeye krem sürülerek sürecin ertelenmesi sağlanır. Uçuk çıkacak bölgeye sıcak ve ya soğuk kompres yapılarak uçuğun çıkması mümkün olduğunca engellenir. Genital bölgede olan uçuklar içinde dar giysiler yerine geniş iç çamaşırı seçimi olarak pamuklu ürünler tercih edilmelidir.

Uçuğa Ne İyi Gelir?

Uçuk çıkan bölgeye hemen müdahale işlemi gerçekleşmez ise ortalama iki hafta kadar ağrılı ve sorunlu bir dönem geçirecek olabilirsiniz. Sürekli olarak uçuk çıkan insanlar ise evlerinde bir takım doğal bitkiler ile bu soruna çare bulabilirler. Uçuğa ne iyi gelir bakalım.

Uçuğa iyi gelen bitkiler arasında etkili bir güce sahip olan vanilya ekstresi ve meyan kökü bulunmaktadır. Öncelikle vanilya ektresi tarifini hazırlamak için saf vanilya ekstresini bir pamuk üzerine döküp uçuğun üzerinde yaklaşık bir dakika kadar masaj ile gezdiriyoruz. Çok fazla bastırmadan uçuk ve uçuğun etrafında gezdirerek uçuğun yok olmasını sağlıyoruz.

Bu süreci uçuk kaybolana kadar devam ettiriyoruz. Diğer etkili yöntem de bir yemek kaşığı toz meyan kökünün içerisine bir çay kaşığı su ilave edip merhem kıvamına getiriyoruz. Karışımı uçuk üzerine geçene kadar sürüp bu işlemi tekrarlıyoruz. Sonuçların olumlu olduğunu sizlerde zamanla fark edeceksiniz.

Last Updated on 27 Eylül 2021 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir