Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

arı sokmasına ne iyi gelir
arı sokmasına ne iyi gelir

Arı Sokması

Özellikle yaz aylarında insanların başına gelebilen tatsız olaylardan biridir arı sokması. Arı sokması çoğu kez tehlikeli olmamakla birlikte verdiği rahatsızlıktan dolayı arı sokmasına ne iyi gelir sorusu sıklıkla sorulur. Arı sokmasına kişilerin vücudu farklı tepkiler verebilir ve duyulan rahatsızlık kişiden kişiye değişir.

Arı kuyruğunun ucunda bulunan iğne ile sokar. Arı iğneleri iki türdedir. Çengel şeklinde olan iğneye sahip bal arıları soktuğunda iğne zehri ile birlikte deride kalır. Kısa bir süre sonra arı ölür. Düz iğneye sahip eşek arılarında ise iğne deride kalmaz ve arı tekrar tekrar sokabilir. Eşek arıları daha zehirlidir ve birden çok kez sokabildiğinden daha tehlikelidir.

Arının soktuğu bölgede önce keskin ve ani bir acı hissedilir. Sonrasında bu bölge şişer, kızarır ve rahatsız edici bir kaşıntı oluşur. Arı sokması na alerjisi olmayanlarda genellikle 3 günde geçen bu kızarıklık, şişlik ve kaşıntı durumu bazen bir haftaya kadar sürebilmektedir. Alerjisi olmayan kişilerde birden fazla arı sokması halsizlik, kusma, baş ağrısı, ateş ve havaleye sebep olabilir. Aynı anda yaklaşık 500 arı sokması ölümcül sonuç doğurmak için yeterlidir.

Böbrek ve kalp rahatsızlığı olanlarda çok daha az sayıda arı sokması ölümcül sonuçlar doğurabilir. Yüzdeki arı sokmaları, bir gıdayla ağıza ve boğaza giren arının bu bölgeleri sokması oldukça tehlikelidir ve ölümcül olabilmektedir. Yine doğrudan bir kan damarına denk gelen arı iğnesi de ani ölüm sebebidir.

Arı Sokmasında Yapılacaklar Nelerdir?

Bal arısı soktuğunda arının zehirli iğnesi deride kalır. Arı sokmasında yapılacaklar ın başında bu iğnenin alınması gelir. Arının soktuğu bölgeye sirke veya buz sürülür. Yara su ve sabunla temizlendikten sonra tentürdiyot sürülürse yaranın olduğu bölge rahatlar. Arı sokmasına en iyi gelen şeylerden biri de amonyaktır. Amonyak şişliğin üzerine sürülebilir ya da bir bardak suya 8-10 damla damlatılarak içilebilir. Amonyak kaşıntıyı oldukça azaltır. Yine arı sokmasında yaraya buz tutmak, soğuk su ile yıkamak ve yoğurt sürmek acıyı azaltır.

Diğer Yazı  Bel Ağrısı Nedenleri, Bel Ağrısına Ne İyi Gelir

Arı sokmasına alerjisi olanlarda solunum zorluğu görülebilmektedir. Böyle durumlarda yapay solunum gerekebilir. Aşırı reaksiyon gösteren kişiler çok hızlı bir şekilde en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir. Yine ağızdan arı sokması oldukça tehlikeli olduğundan çok hızlı müdahale edilmeli.

Ağızdan arı sokmasında çok hızlı şişlik görülebilir ve solunum yolu tıkanabilir. Bu nedenle hızlıca en yakın sağlık kurumuna gidilmeli. Hastaneye gidilirken yol boyunca tuzlu suyla gargara, sirkeyle gargara veya buz emilmesi faydalı olacaktır.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Çoğu zaman tehlike oluşturmasa da, özellikle yoğun kaşıntı ve şişlik nedeniyle son derece rahatsız edici bir durumdur arı sokması. Bu nedenle özellikle yaz aylarının sık sorulan sorularındandır arı sokmasına ne iyi gelir? Arı sokmasına iyi gelen, kaşıntı ve şişliği azaltan en etkili doğal çözümleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Soğuk uygulamak: Sokulan yere buz tutmak, soğuk suyla yıkamak ve yoğurt sürmek acıyı azaltacak ve şişliğin iyileşmesini sağlayacaktır.
 • Soğan: Soğan herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir ürün. İkiye bölünen soyanın sulu kısmı yaraya sürldüğünde kaşıntı ve şişliğe iyi gelir.
 • Sarımsak: Yine kolay ulaşabileceğiniz bir ürün olan sarımsak, ezilerek yaraya sürüldüğünde arı sokmasına çok iyi gelecektir.
 • Bal: Yaraya sürülen bal kaşıntıyı azaltır ve şişliğe iyi gelir.
 • Su ve karbonat karışımı: Macun kıvamındaki karbonat ve su karışımı şişliğe sürüldüğünde rahatlatır ve kaşıntıyı azaltır.
 • Maydanoz: İyice dövülen bir demet maydanoz arının soktuğu bölgeye sürülebilir.Yine arpa unu ve sirke ile hamur haline getirilen maydanoz yaraya uygulandığında son derece etkilidir.
 • Lavanta yağı: Arı sokmasına ne iyi gelir sorusuna verilecek bir başka cevap da lavanta yağıdır. Arı zehirinin etkisini azaltır ve arı sokmasına iyi gelir.

Arı Sokması Şişliği Nasıl İner?

Arı sokmasına karşı vücudumuzun verdiği reaksiyonlardan biri de sokulan bölgenin şişmesidir. Vücudu aşırı tepki vermeyen ve alerjisi olmayanlar açısından bu durum müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlık değildir. Arı sokmasından kaynaklanan şişlik 3-4 gün içinde kendiliğinden iner. Nadiren bu durum 1 hafta kadar sürebilir. Oluşan şişliğin sağlık açısından olumsuz etkileri yoktur.

Diğer Yazı  Kansızlığa Ne İyi Gelir, Kansızlık Nasıl Geçer

Bununla birlikte görüntüden tedirgin olanlar ve daha çok kaşıntıya çözüm arayanlar arı sokması şişliği nasıl iner sorusuna cevap aramakta. Şişliğin inme sürecini hızlandırmak, hem de kaşıntıyı azaltmak için yaraya yukarıda bahsettiğimiz lavanta yağı, maydanoz, bal, yoğurt, soğan, sarımsak ve ilk arı soktuğu anda buz uygulanabilir.

Arı Sokması Alerji

arı sokması
arı sokması

Arı sokmasında meydana gelen alerji belirtileri sokma gerçekleştikten birkaç dakika sonra ortaya çıkar. Belirtiler ne kadar çabuk başlarsa alerji o kadar şiddetli olur. Alerji belirtileri kişiden kişiye değişir. Arı sokması alerji semptomları yaygın olarak solunum zorluğu, hırıltı, öksürük, hissizlik, vücutta kramplar, zihin bulanıklığı, konuşmada zorlanma, bulantı ve kusma şeklindedir. Bu belirtiler sonrasında kişilerde baygınlık da sık görülür.

Yine rahim ve bağırsak sancıları ile ishal sık görülen arı sokması alerji belirtileridir. Arı sokması sonucunda bu belirtiler görüldüğünde arı sokmasına ne iyi gelir ve evde ne yapılabilir sorularına cevap aramak yerine acil bir şekilde doktora başvurulmalıdır. Alerjisi olanlarda arı sokması ölümcül olabilmekte.

Arı Sokmasının Faydaları

Arı sokması herkes için ilk önce acı verici, sonraki birkaç günlük sürede de rahatsız edicidir. Arı tarafından sokulan kişi oluşan rahatsız edici semptomlara çözüm ararken çevresinden de arı sokmasının aslında şifa olduğu yönünde cümleler duymaktadır. Arı sokmasının faydaları konusunda ortalıkta birçok bilgi dolaşmaktadır. Hatta arı sokmasının faydaları sadece söylemlerden ibaret değildir ve bu yönde önemli çalışmalar yapılmaktadır.

En çok bilinen arı sokması faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Arı iğnesindeki zehrin eklem iltihaplarını iyileştirdiği bilinmektedir.
 • Arı zehri romatizma rahatsızlığı yaşayan hastaların tedavisine önemli katkı sağlıyor.
 • Arı sokması kan dolaşımını hızlandırıyor.
 • Arı zehri astım hastaları için de şifa kaynağı olarak kullanılıyor.
 • Arı sokması MS hastaları için de çok faydalı. Arı zehri Avrupa’daki birçok kuruluşta MS hastalarına doğrudan tedavi yöntemi olarak kullanılıyor.
 • Arı sokması savunma mekanizmasını güçlendiriyor.

Last Updated on 1 Ekim 2021 by Saglikloji

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir