Adet Sancısına Ne İyi Gelir, Adet Sancısı Nasıl Geçer

adet sancısına ne iyi gelir
adet sancısına ne iyi gelir

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısına ne iyi gelir? Adet sancısı nasıl geçer? Kadınların her ay yaşadığı adet dönemi, bazı kadınlar için dayanılmaz sancılarla, sinir ve şişlik ile geçmektedir. Her ay aynı sıkıntıları yaşamak, zamanla kadınların psikolojisini bozar. Özellikle bekâr ve henüz anne olamayan kadınların, adet döneminde sancı daha fazla olmaktadır. Dar olan rahim kanallarından adet kanamasının geçmesi, oldukça zor olacaktır.

Adet dönemini daha rahat atlatmak için bütün aya yayılan bazı tedbirler almak gerekir. Düzenli beslenme, ayakları sıcak tutma, spor yapma gibi tedbirlerin yanında, bazı bitkisel karışımlar ile adet döneminin daha rahat geçirilmesi mümkündür. Şiddetli ağrı çeken kadınların, doktor kontrolünde ağrı kesici ilaçlar kullanması önerilmektedir. Evde daha önce bulunan bazı ağrı kesici ilaçlar, adet kanamasının miktarını artırabilir veya kanamayı hemen sonlandırabilir. Yine adet döneminin ilk günü banyo yapmak, kanamanın kesilmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple banyo yapılması gereken durumlarda, ayakta banyo yapmak ve rahme su kaçırılmaması önerilmektedir.

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Sancı Oluşmaması İçin Adet Dönemi Yaklaşırken Hangi Tedbirler Alınmalıdır?

Düzenli olarak her ay adet sancısı yaşayan kadınların, adet dönemi yaklaştığında ayaklarını sıcak tutması, sebze ve meyve ağırlıklı besinler ile beslenmesi, günlük iki litre su içmesi ve spor yapması, sancıları bir miktar hafifletecektir. Fazla kilosu bulunan ve ağır gıdalar ile beslenen, hareketsiz kadınlarda adet sancısı oldukça şiddetli olmaktadır. Adet döneminde, kanama sebebi ile enerji kayıpları yaşanır. Bu dönemde kan yapan kırmızı ve beyaz et gibi gıdaları fazla tüketmek gerekmektedir.

Diğer Yazı  Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Diş Ağrısına Evde Ne İyi Gelir
adet sancısına ne iyi gelir
adet sancısına ne iyi gelir

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkisel Ürünler

Adet gecikmesinde ve adet sancılarında kullanılan, birçok bitki bulunmaktadır. Bu bitkiler düzenli olarak kullanıldığında, adet sancılarını hafifletmekte ve adet dönemindeki sinir ve stresi azaltmaktadır. Adet kanamasını düzene koyan bu bitkileri, hamile kadınların kullanması önerilmez. Rahimdeki kasılmayı artıran bu bitkiler, hamilelik döneminde bebeğin düşmesine sebep olabilmektedir. Ancak adet döneminde; şişlik ve yoğun ağrı yaşayan kadınların, adet döneminden önce az tuzlu yiyecekler ile beslenmesi, bol fındık, badem ceviz gibi besinler ile vücudunu güçlendirmesi önerilmektedir. Şişlik için ödem attırma özelliği bulunan maydanoz suyu kullanılabilir. Maydanoz, sapları ile birlikte kaynatılmalı ve sabah aç karnına içilmelidir. Maydanoz, gün içinde fazla tuvalete çıkmayı sağlayarak, vücutta oluşan ödemin atılmasına yardımcı olacaktır.

Civanperçemi Çayı

Adet gecikmesinde ve adet sancılarında en çok kullanılan bitki, civanperçemidir. Aktardan alınan 10 gram civanperçemi, bir bardak kaynar suyun içine atılarak demlenmelidir. 10 dakika demlenen civanperçemi çayı, ılık olarak aç karnına tüketilir. Adet dönemi yaklaştığında başlanması gereken bu çay, günde 3 defa içilebilir. Adet kanamasında gecikme ve azalma yaşayan kadınların, bu çay sayesinde tüm şikâyetlerinden kurtulması mümkündür.

Çobançantası Çayı

Rahimle ilgili tüm sıkıntılarda kullanılan diğer bitki, çobançantasıdır. Çobançantası bitkisi tek olarak çayı hazırlanıp içilebileceği gibi, civanperçemi ile karıştırılarak içilebilir. Kısa süre içinde adet kanamasını açar, ağrıları dindirir ve adet sıkıntılarını hafifletir. Aktardan alınan 10 gram çobançantası, kaynamış bir bardak suyun içine atılarak, 10 dakika bekletilmelidir. On dakikanın sonunda hazırlanan çay, süzülerek aç karnına içilir. Civanperçemi ile hazırlandığında iki bitki eşit oranda karıştırılmalıdır.

Aslan Pençesi Ve Adaçayı

Vücuttaki her türlü ağrıyı dindirmek için kullanılan aslanpençesi ve adaçayı, adet sancılarının kesilmesinde de oldukça etkilidir. Tek tek hazırlanabileceği gibi iki bitki karıştırılarak ta hazırlanabilir. Aktardan alınan 5 gram aslanpençesi ve 5 gram adaçayı, bir bardak kaynar suyun içine atılarak on dakika demlenir. Süzülerek ister tek olarak veya içine bal katılarak tüketmek mümkündür. Bu bitkisel çaya, sabah aç karnına içilerek başlanmalı ve gün içinde 2-3 defa yine aç karnına içilmelidir. Adet sancılarının kısa süre içinde kesilmesini sağlar, adet kanamasının miktarını ayarlar ve adet sırasında oluşan vücut şişliğini hafifletir.

Diğer Yazı  Bel Ağrısı Nedenleri, Bel Ağrısına Ne İyi Gelir
adet sancısı nasıl geçer
adet sancısı nasıl geçer

Safran ile Adet Sancılarından Kurtulma

Hakiki safran, her türlü sağlık sorunu için etki göstermektedir. Ender bulunan bu bitki, piyasada oldukça pahalı olarak satılır. Aktarda alınan hakiki on gram safran, cezvede kaynatılmalıdır. On dakika kadar kaynatılan safran, süzülerek aç karnına içilir. Adet sancılarını kısa süre içinde geçiren safranı, günde 2-3 defa aç karnına tüketmek mümkündür. Düzenli adet sancısı yaşayan kadınların, salataların üzerine, çorbaların üzerine safran dökerek bütün ay kullanması önerilmektedir. Oldukça leziz bir bitki olan safran, bütün vücutta oluşan iltihapları kısa süre içinde yok edecektir.

Adet Sancılarından Kurtulmak İçin 3 Hafta Kullanılan Soğan Kürü

Adet gecikmesi, adet sancısı yaşayan kadınların, soğan kürünü her gün taze olarak hazırlaması ve 3 hafta kullanması gerekmektedir. Bir litre kaynar suyun için bir baş soğan, hafif ezilerek kabukları ile birlikte atılmalı ve yarım saat kaynatılmalıdır. Kaynayan suyun içinden, soğan bütün olarak çıkartılır. Hazırlanan bu su, aç karnın bir gün içinde tüketilmelidir. Her gün bir ölçü soğan suyu hazırlayarak, üç hafta kullanmak adet dönemindeki birçok problemin çözümlenmesini sağlar.

Last Updated on 28 Eylül 2016 by Saglikloji

Tags from the story
,
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir