Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler, Meyve ve Sebzeler

baş ağrısına iyi gelen yiyecekler, meyveler ve sebzeler
baş ağrısına iyi gelen yiyecekler, meyveler ve sebzeler

Baş Ağrısına Hangi Yiyecekler İyi Gelir

Baş ağrısı günden güne daha sık rastlanan bir sağlık soruna haline gelmektedir. İnsanlar her geçen gün daha çok strese, gürültüye, hava kirliliğine ve sağlıksız besinlere mahkum edilmekte. Bu durumlar da bir çok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir. Modern yaşam, global dünya ya da adı her ne olarak adlandırılıyorsa, günümüz yaşam koşullarının bizlere en sık sunduğu sağlık sorunlarından biri de kuşkusuz baş ağrısıdır.

Daha önce okuyucularımız için baş ağrısına ne iyi gelir noktasında birçok öneri içeren makaleler ele almıştık. Bu yazımızda da okuyucularımız için baş ağrısına hangi yiyecekler iyi gelir sorusuna cevap aradık. Baş ağrısına iyi gelen yiyecekler:

Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Kahve: Kahve doğru miktarda tüketildiğinde baş ağrısına iyi geliyor. Kafein kan damarlarının aşırı genişlemesini önler. Özellikle alkol tüketimi sonrası kan damarlarındaki genişlemenin neden olduğu ve alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan baş ağrılarına kahve iyi gelir. Ayrıca her gün içilen bir bardak kahve migren ağrılarının kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Karpuz: Baş ağrısına iyi gelen meyveler dendiğinde akla ilk gelen meyve karpuzdur. Yaz aylarının vazgeçilmezi bu dev meyve fazla güneşe maruz kalınması sonucu hücrelerin susuz kalmasıyla oluşan baş ağrıları için bire bir. Bol miktarda su içeren karpuz, susuz kalan hücrelerin sıvı ihtiyacını gideriyor, özellikle yaz ayları sık karşılaşılan hücrelerin susuz kalmasından kaynaklı baş ağrısına çözüm oluyor.

baş ağrısına iyi gelen meyveler
baş ağrısına iyi gelen meyveler

Badem: Bademde bulunan magnezyum kan akışını düzenler. Ayrıca badem mutluluk hormonu olarak bilinen serotonini harekete geçirir. Badem baş ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında yer alır.

Yeşil salata: Ispanak ve karpuz gibi bol yeşillikle yapacağınız salata da hücrelerin susuz kalmasından kaynaklanan baş ağrılarına iyi gelir. Su ihtiyacınız için salatanıza bolca kıvırcık marul, göbek marul ve salatalık eklemenizi öneririz.

Diğer Yazı  Romatizmaya İyi Gelen Besinler, Romatizma Çayı Ağrısına

Patates: Patateste bulunan potasyum da aynı magnezyum gibi kan akışını düzenler. Özellikle uykusuzluk ve stres sonucu oluşan baş ağrıları patates ile kontrol altında tutulabilir.

Muz: Patates gibi zengin potasyum içeriği ile baş ağrısına hangi yiyecekler iyi gelir dendiğinde akla gelen meyvelerdendir muz. Muz kan akışını düzenleyerek baş ağrısını giderir. Ayrıca akşamları yatmadan birkaç saat önce yenen muz daha stressiz ve kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Muz ayrıca ishale ne iyi gelir dendiğinde akla ilk gelen yiyeceklerdendir.

Susam: Bol miktarda E vitamini içeren susam baş ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Sık sık stres, yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklanan baş ağrısı çekenler yanlarında önceden hazırladıkları susamlı granolalar ya da susamlı barlar bulundurabilir.

Baharatlı yiyecekler: Baharatlı yiyecekler solunum yolu tıkanıklıklarını rahatlatır ve sinüs basıncını azaltır. Özellile kırmızı pul biber zengin E vitamini içeriği ile kan dolaşımını rahatlatarak baş ağrısını hafifletir.

Ispanak: Tansiyonu düzenleyen ıspanak düzensiz kan akışının neden olduğu baş ağrılarına iyi gelir. Ayrıca hücrelerin su ihtiyacını da karşılayarak hücrelerdeki susuzluktan kaynaklı baş ağrıları için de oldukça etkilidir.

Kavun: Kalp ve beyin sağlığı için önemli bir meyve olan kavun stresi azlatır ve uykusuzluğa iyi gelir. Bu sayede baş ağrısı riskini azaltır. Ayrıca muz ve patateste olduğu gibi zengin potasyum içeriği ile kan akışını düzenleyerek baş ağrısına iyi gelen meyveler arasında yer alır.

Tam tahıllı ekmek: Karbonhidrat eksikliğinin baş ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Yeterince karbonhidrat alımı için de tam tahıllı ekmek sağlıklı bir tercih olacaktır. Özellikle diyet nedeniyle makarna ve beyaz ekmek gibi besinleri hayatından çıkaranlar ve sık baş ağrısı çekenlerdenseniz tam tahıllı ekmek tüketmeyi düşünebilirsiniz.

Diğer Yazı  Bademcik Şişmesi İltihabı, Bademcik Ameliyatı
baş ağrısına iyi gelen yiyecekler
baş ağrısına iyi gelen yiyecekler

Süt: Süt B2 vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. B2 vitamini de stres, uykusuzluk, vücuttaki yaraların iyileşmesi, baş ağrısı ve daha birçok sağlık sorununa çözüm olur. Sütün baş ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında önemli bir yeri vardır.

Mantar: Mantar da B2 vitamini yönünden oldukça zengindir. Özellikle sık sık migren ağrısı çekenler mantar yiyerek migren ataklarını azaltabilir.

Papatya çayı: Düzenli olarak papatya çayı tüketmenin migrenden kaynaklanan baş ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Antiseptik ve anti inflamatuar özellikleri ile papatya migren kaynaklı baş ağrısına iyi gelen bitkiler arasındadır.

Yoğurt: Kalsiyum deposu olan yoğurdun baş ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında olduğu bilinmektedir. Düzenli yoğurt tüketmenin birçok faydası arasında baş ağrısı riskini azaltması da vardır.

Çok sık kronikleşmiş baş ağrısı olanların, baş ağrısıyla birlikte kusma, bulantı, görme bozuklukları, baş dönmesi gibi başka sağlık sorunları da yaşayanların ve bir anda beliren çok şiddetli baş ağrısı oluştuğunda bitkisel çareler aramak yerine bir doktora gitmeleri gerektiği unutulmamalıdır.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir