Aloe Vera Bitkisi Faydaları Nelerdir, Aloe Vera Nasıl Kullanılır

aloe vera bitkisi faydaları nelerdir, aloe vera nasıl kullanılır
aloe vera bitkisi faydaları nelerdir, aloe vera nasıl kullanılır

Aloe Vera Faydaları

Farklı doğal güzellik ürünlerine göz atığınızda birkaç ürünün ortak bir bileşenini görürsünüz. Bileşen, dünyanın pek çok yerinde, ev bahçelerinde yetiştirilen aloe vera’dır. Birçok tıbbi bileşene sahip olan aloe vera eski Mısırlılar tarafından “ölümsüzlük bitkisi” olarak adlandırılır. Günümüzde de, aloe veranın kullanımı güzellik endüstrisinde oldukça geniş ve yaygındır.

Aloe vera yapraklarındaki jel, cilt ve saç için iyi olan çeşitli besinler, mineraller ve vitaminler ile yüküdür. Bu bitki, harici ve dahili olarak kullanmakta oldukça güvenlidir. Bu yazımızda okuyucularımız için aloe vera faydaları nelerdir sorusuna cevap aradık. Aloe veranın faydaları:

Sivilceleri Tedavi Eder

Aloe vera, doğal bir antibakteriyel ajandır ve sivilce sorunu olan ciltlerdeki bakterilerle mücadele eder. Aynı zamanda yeni hücrelerin büyümesine de yardımcı olur. En kolay sivilce nasıl geçer diyenlere aloe vera iyi bir çözümdür.

Artı, cildin çabucak iyileşmesine ve cildin inflamasyonunu azaltmasına yardımcı olan iyileştirici ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Sivilce için aloe vera nasıl kullanılır:

 • Taze aloe vera jeli doğrudan etkilenen alanlara günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.
 • Aloe vera jelini bir buz tepsisinin içerisine doldurun ve dondurun. Enflamasyonu yumuşatmak için sivilceniz üzerinde donmuş bir küp sürdürün. Günde 2-3 kez tekrarlayın.

Sivilce tedavisinin yanı sıra bu doğal bitki, sedef hastalığı ve egzama gibi kronik cilt problemlerini etkili bir şekilde iyileştirmek için kullanılır.

aloe veranın faydaları
aloe veranın faydaları

Erken Yaşlanma Belirtilerini Önler

Kırışıklıklar, ince çizgiler ve sarkma gibi yaşlanma bulguları ilerleyen yaşla birlikte kendilerini hissettirmektedir. Ancak zaman zaman bu işaretler daha erken görünür. Yaşlanma belirtilerinin sizde de erken görülmesini istemiyorsanız yüksek miktarda antioksidan içeriğine sahip olan aloe verayı bakım ürünlerinize dahil edebilirsiniz.

Aloe vera jel cilde nüfuz eder ve cildi nemlendirir. İçeriğindeki A, B, C ve E vitaminleri cildinizi besler. Ayrıca, jel cildin yenilenmesini teşvik edecek polisakkaritler içerir.

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp raporunda yayınlanan 2013 tarihli bir çalışmada, çeşitli konsantrasyonlarda taze aloe vera jelinin, erken yaşlanma bulguları ile mücadelede önemli olan cildin visko elastik ve hidrasyon özelliklerinin iyileştiğini gösterilmiştir. Çalışma, bitki örtüsünün sinerjik antioksidan, anti-inflamatuar ve ultraviyole (UV) koruyucu özelliklerine ışık tutmuştur.

Pul pul dökülmeleri önlemek için aloe vera nasıl kullanılır:

 1. 1 çay kaşığı taze aloe vera jeli karıştırın.
 2. İçine 1 çay kaşığı öğütülmüş yulaf ezmesi ve ½ çay kaşığı zeytinyağı ekleyin ve karıştırın.
 3. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın.
 4. 30 dakika boyunca bekletin.
 5. Daha sonra, ıslak ellerle, macunu masaj ile cilde uygulayın.
 6. Sonunda, yüzünüzü ve boynunuzu soğuk suyla durulayın.
 7. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Cildin Nemlenmesini Sağlar.

Aloe vera, doğal bir nemlendirici olarak cildi iyi nemlendirir ve cildin elastik yapısını korur. İyi nemlendirilmiş cilt sağlıklı ve pürüzsüz görünür.

Aloe vera cilde uygulandığında deriye kolayca nüfuz eder ve cildin pH dengesini korumasına yardımcı olur. Ayrıca aloe vera yağlı cildi olanların kullanımı için de oldukça uygundur. Yağlı bir görüntü oluşturmaz.

Cilt Araştırması ve Teknolojisi’nde yayınlanan 2006 tarihli bir araştırma, dondurularak kurutulmuş aloe vera özütünün muhtemelen bir nemlendirme mekanizması yoluyla cildin hidrasyonunu geliştirmede etkili olduğunu bildirmektedir. Aloe vera kuru ciltler için üretilen birçok kozmetik ürünün içerisine katılmaktadır. Cilt için aloe vera bitkisi nasıl kullanılır diyenlere bir başka öneri:

 1. Bir aloe vera yaprağı nın dış tabakasını keskin, bir bıçakla soyun ve jeli hafifçe dışarı atın.
 2. Jeli yüz, boyun ve diğer bölgeleri üzerinde masaj yapın.
 3. Yatmadan önce her gün uygulayabilirsiniz.
aloe vera nasıl kullanılır
aloe vera nasıl kullanılır

Güneş yanıkları tedavi eder.

Aloe veranın yatıştırıcı ve anti-inflamatuar özellikleri ciltteki güneş yanığına karşı yardımcı olur. Jel güneş yanığı olan cildi iyileştirmek için cildin nem seviyesini korumaya yardımcıdır. Özellikle yaz aylarında güneş yanıklarına ne iyi gelir sorusuna cevap arayanlar aloe vera jelini kullanabilir.

Cilt Farmakolojisi ve Fizyolojisi’nde yayınlanan 2008 tarihli bir çalışmada, aloe vera jelinin bazı anti-inflamatuar etkiler gösterdiğini ve UV ile oluşturulan eritem gibi inflamatuar cilt koşullarının topikal tedavisinde yararlı olduğunu belirtti. Güneş yanıkları için aloe vera nasıl kullanılır:

 • Taze aloe vera jeli doğrudan güneş yanığı alanına uygulayın ve kendi başına kurumasına izin verin. Durulamaya gerek yoktur. Jel hızla deriye nüfuz eder ve yağlı bir his vermez.
 • Alternatif olarak, 2 çorba kaşığı aloe vera jeli ve yarım limon suyunu karıştırın. Dairesel hareketlerde güneş yanıkları üzerinde masaj yapın. Yaklaşık 15 dakika bekletin, sonra soğuk su ile durulayın.

Stres İşaretlerini En Aza İndirir

Çirkin stres izleri cildinizin güzelliğini çalabilir. Gerginlik izlerinden tamamen kurtulmak zor olsa da, görünürlüklerini aloe vera ile en aza indirebilirsiniz. Aloe vera, cildin esnekliğini geri kazandırmaya ve cilt hasarını onarmaya yardımcı olabilir. Bunun için uygulayabileceğiniz aloe vera maskesi:

 1. Aloe vera jel ve gül suyunu eşit miktarda karıştırın.
 2. Germe izlerine uygulayın ve birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın.
 3. 15-20 dakika tutun.
 4. Son olarak, soğuk su ile durulayın.
 5. Bunu günde iki kez uygulayabilirsiniz.

Doğal Makyaj Temizleyici

Ticari makyaj temizleyicileri cildinize zarar verebilecek kimyasallar içeriyor olabilir. Bunun yerine, aloe vera’yı doğal makyaj temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz. Jelin kaygan yapısı kolayca makyaj kalıntısı toplayabilir ve cildinizi temiz bırakabilir. Hatta cilde parlak bir ışıltı verir. Makyaj temizleyici olarak aloe vera nasıl kullanılır:

 1. Saf aloe verayı bir pamuk üzerine koyun.
 2. Makyajınızı temizlemek için pamuk bilyasını yüzünüzün her yerine dokundurun.
 3. Son olarak, yüzünüzü suyla durulayın, kurutun ve hafif bir nemlendirici uygulayın.

Saç Büyümesini Artırır

Aloe vera jeli, cildinize iyi geldiği kadar saç sağlığınız için de iyidir. Saç büyümesini arttırmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda, saç foliküllerini tıkayarak kepeklenmeye neden olan ölü hücreleri kafa derinizden uzaklaştırır. Ayrıca, aloe vera daha sağlıklı saçlar için gerekli olan saç derinizin pH dengesini korumaya yardımcı olabilir.

Journal of Chemical and Pharmaceutical Research’de yayınlanan 2010 tarihli bir araştırma, aloe veranın enzim içeriğinin kafa derisini birçok hastalığa karşı koruyarak saç dökülmesini önlediğini bildiriyor. Ayrıca kepek azaltılmasına da yardımcı olur. Saç için ale vera nasıl kullanılır diyenlere örnek bir aloe vere maskesi:

 1. Aloe vera jeli ve hint yağını 2 ye 1 oranında karıştırın.
 2. Karışımı kafa derisine hafifçe masaj yapın.
 3. Bir gece bırakın.
 4. Ertesi sabah saçlarınızı yıkayın.
 5. Bunu haftada iki kez uygulayabilirsiniz.
aloe-vera-faydalari
aloe-vera-faydalari

Küçük Yanıkları, Yaraları ve Böcek Isırıklarını Düzeltir

Aloe vera’nın anti-inflamatuar ve antiseptik yapısı, küçük yaralar, küçük kesikler, çürükler ve böcek ısırıkları üzerine etkili olmasını sağlar. Böcek ısırığı, küçük yara ve yanıkları iyileştirmesi aloe vera faydaları arasında yer alır. Küçük yara ve yarıklar için aloe vera nasıl kullanılır:

 1. Jeli çıkarmak için aloe vera yaprağını kesin.
 2. Jeli 10-15 dakika buzdolabında bekletin.
 3. Etkilenen alana doğrudan uygulayın.
 4. Günde 2-3 kez tekrarlayın.

Ayak Çatlaklarını İyileştirir

Çatlamış ayaklar birçok kişinin ortak problemidir. Siz de ayak çatlaklarından şikayetçiyseniz  aloe vera’dan faydalanabilirsiniz. Aloe vera, nemlendirici ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu da kuru topuklar için mükemmel bir bakımdır. Ayrıca cilt hücresi rejenerasyonunda ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olur. Ayak çatlakları için aloe vera nasıl kullanılır:

 1. 4 çorba kaşığı aloe vera jeli ve yarım fincan yulaf ezmesi ve yarım fincan unu birlikte karıştırın.
 2. Ayaklarınızın her yanına uygulayın ve hafifçe masaj yapın.
 3. 10 dakika boyunca beklemesine izin verin.
 4. Ilık su ile durulayın.
 5. Çatlak ayakları önlemek ve var olan çatlakları gidermek için haftada 1 veya 2 kez bu ayak maskesini kullanabilirsiniz.

Koyulaşmış Dudakların Rengini Açar

Aloe vera jeli dudaklarınızı yumuşak ve esnek hale getirmek için kullanabilirsiniz. Ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olur ve yatıştırıcı özellikleriyle dudaklarınızın yumuşak yapısını korur.

 • Aloe vera faydaları ile dudaklarınızı yumuşatmak için düzenli olarak dudaklarınıza aloe vera jeli sürdürün.
 • Haftalık bir aloe vera maskesi için; bir kabın içerisine 1 çorba kaşığı toz haline getirilmiş pirinci kremsi bir kıvama getirmek yeterli miktarda aloe vera jeli karıştırın. Bu ev yapımı kese ile dudaklarınızı yavaşça 5 dakika boyunca ovun ve sonra soğuk su ile durulayın. Bu maskeyi dudaklarınıza haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisi

Asphodelaceae familyasından olan aloe vera bitkisi tıbbi amaçla kullanılmasının yanı sıra birçok kozmetik üründe de kullanılmaktadır. Aloe veranın yapraklarında bulunan jelde 20 mineral, 18 amino asit ve 12 vitamin vardır. Aloe vera bitkisi ülkemizde ”Tıbbi Sarısabır” ismi ile de bilinir. Aloe vera bitkisi yetiştirmek oldukça kolaydır.

aloe vera bitkisi
aloe vera bitkisi

Bunun için akşamları esinti alan ve gün içinde güneş alan bir yer seçmelisiniz. Ev içinde yetiştirmek isteyenler aloe vera bitkisi için güney pencere kenarını tercih etmelidir. Ayrıca iyi drenajlı bir saksı tercih edilmeli. Torak olarak da lifli torf, bahçe toprağı, derekumu, humus, perlit olarak seçilirse bitki daha iyi gelişim gösterir. Aloe vera bitkisi 8-10 derecenin altındaki soğuklarda dışarıda bırakılmamalıdır. Sulamada ise bir sonraki sulama yapılması için toprak üstten 4-6 cm kuru olmalıdır. Bitki aloe vera olabilmesi için 3-5 yaşını geçmiş olmalıdır.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir