Daha Sağlıklı Yaşamak İçin Basit Detaylar

daha sağlıklı yaşamak için basit detaylar
daha sağlıklı yaşamak için basit detaylar

Sağlıklı Yaşamak İçin

Sağlıklı bir hayatı her yönü ile alışkanlık haline getirmek, gerçek bir emek ister. Kolay bir iş olduğunu söylemiyoruz, ancak basit detaylar ile de sağlıklı hayata büyük bir adım atılabilir. Sağlıklı beslenmek, spor yapmak, erken kalkmak, iyi bir uyku düzenine sahip olmak gibi etkenler gerçek emeği isteyen adımlar. Peki ya diğerleri? Sağlıklı yaşamak için basit ir liste:

Kalkar Kalkmaz Bir Bardak Limonlu Su

Zaten tüm gece uyuduktan sonra susamamız normal. Yani bu bir bardak su, her türlü içilecekse, içerisine birkaç damla limon suyu eklemek çok da zor olmayacaktır. Peki neden ekliyoruz bu limonu? Çünkü limon, gerçek bir mucize. Vücuttaki tüm toksinlerin atılabilmesinde yardımcı olması ile birlikte, yağ yakımını da hızlandıran bir besin. Özellikle sigara ya da alkol tüketenler ile spor yapanların mutlaka limonlu suyu aç karnına sabahları içmesi gerekiyor. Kahvaltıda aşırı yemeyi önlemek için de limonlu su çok iyi gelecek.

Sabahları Esnemeden Kalkmayalım

Yataktan direkt olarak kalkmak hiç sağlıklı bir alışkanlık değil. Beş dakikayı yatakta esneme hareketleri ile geçirmek, gün boyu oluşabilecek vücut ağrılarının önüne geçebilmek adına iyi bir yöntem olacaktır. Uyanır uyanmaz esneyen bir beden, bunu alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde daha kalıcı sonuçlar verecektir. Sadece beş dakika yeterli! Ayrıca sabahları kalktığınızda basit ve yumuşak boyun,omuz egzersizleri de size iyi gelecektir.

Kendine Hakim Olamıyorsan Eve Alma

Alınca yiyorum, içiyorum dediğin besinlerin hepsini listele. Eminiz ki o listedekiler olmadan da yaşayabilirsin. Madem alınca dayanamıyorsun, çözüm basit; alışverişe çıktığında o besinleri alma! Ay çiçek yağı alınca salataya onu ekliyorum diyorsan alma, zeytinyağı al. Tatlı krizi için bir tane dursun diye aldığın kare çikolatayı alma, onun yerine meyve al. Abur cubur dolabı gibi bir kavramı evinin ya da ofisinin içerisinde oluşturma. unutmayın elinizin altında yoksa aklınıza gelse de yiyemezsiniz.

Her Yemekte Yoğurt

Evet, farklı bir adım bu. Ancak uygulandığı takdirde, özellikle sigara içenler için çok da faydalı. Vücudu temizleyecek bir etken ve daha az yemek ile doymanı sağlayacak bir formül. Her yemeğin yanında bir kase yoğurt tüketmek de, alışkanlıkların arasına girmeli. Sağlıklı yaşam için yeterince yoğurt yemeyi ihmal etmeyin.

Ofiste Bir Şişe Ve Bardak Bulundurun

Su içmeyi unutanlardansan inan ki yalnız değilsin. Çok fazla insan günün yoğunluğu ve koşuşturması içerisinde su içmeyi maalesef unutuyor. En iyisi, masada renkli ve tarzına uygun bir şişe ile bardak bulundurmak. Sabah işe gider gitmez bu şişeyi su ile doldur ve gözünün önünde tut. Her gördüğünde de bir bardak su iç. Bu şişe en az 1 litrelik olsun. En azından iş anında su içmiş olacaksın ve bu da ani acıkmaları engelleyecek, vücudun sıvı ihtiyacını karşılayacak.

Eve Dönüş Yolunda Biraz Yürüyüş

Toplu taşıma araçları ya da kendi aracın seni hemen evinin yakınına kadar götürebilir. Bu çok güzel bir şey. Ancak bu nedenle artık yürümeyi bile unutan insanlar var. Eğer otobüs ile gidip geliyorsan 1 durak erkenden inerek eve yürüyebilirsin. Kendi aracını eve biraz daha uzak park ederek de yine biraz yürüme mesafesi bırakabilirsin. Spora gerçekten vaktim yok diyenler için bu adımı zorunlu tutuyoruz! Bari eve yürü diyoruz! Unutmayın yeterince hareket olmadan sağlıklı yaşam da olmaz.

sağlıklı bir yaşam için
sağlıklı bir yaşam için

Arkadaşlarınıza Vakit Ayırın

Sağlıklı bir yaşam için yalnız kalmak, bütün gün çalıştıktan sonra bir de kalan az vaktinizi ekran karşısında geçirmek yerine sevdiğiniz insanlara vakit ayırın. Yapmaktan hoşlandığınız aktiviteler için vakit ayırın.

Mutlaka Her Gün Müzik

Bedeni besledik, sporunu yaptırdık, güzel. Peki ya ruhun gıdası? Müzik dinlemediğin bir gün olmasın. Sevdiğin tarzları belirle, kendi müzik listeni oluştur ve her gün dinle. İşe ya da eve giderken, ofiste çalışırken, evde yemek hazırlarken ya da giyinirken dinleyeceğin bir müzik seni zinde tutacaktır. Bu müzikler iç karartıcı şeyler olmasın. Gerçekten keyiflendirecek bir müzik listesi hazırlamanı öneriyoruz.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir