Depresyon Belirtileri Nedir, Depresyon Tedavisi

depresyon belirtileri nedir, depresyon tedavisi
depresyon belirtileri nedir, depresyon tedavisi

Depresyon Nedir

Depresyon günümüzün en çok rastlanan psikolojik sorunlarından biridir. İnsanlar müthiş bir stres içerisindeler. Günlük hayatın zorluğunu da düşünecek olursak destek ve moral veren birini bulamadıklarında kolaylıkla depresyona girebilirler. Bir de teknolojinin yarattığı olumsuzluklar bunlara eklendiğinde depresyon insanlar için çok olağandır. Bu makalemizde depresyon nedir, depresyon belirtileri nelerdir ve depresyonun sonuçları nelerdir sorularına cevap aradık.

İnsanlar zaman zaman kendilerini kederli ve mutsuz hissederler. Maddi sıkıntılar, aile ve partner-sevgili sıkıntıları, başarı sorunları üzüntüye yol açan yaşam olaylarından bazılarıdır. Aslında bu durumları yaşamayanımız hiç yoktur ve üzüntüler, moral bozuklukları normal yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Fakat üzüntülü durumunuzun uzaması ve nedensiz ortaya çıkması ruh sağlığı sorunu ve depresyon olarak tanımlanır. Anksiyete nedir öğrenmek için tıklayın.

Depresyon Belirtileri

Depresyon duygularımızı ve davranışlarımızı olumsuz etkiler. Tedavi edilmesi şarttır. Aksi takdirde kronik depresyona dönüşüp aylar, yıllar ve bazen de ömür boyu sürebilir. Kişinin en az iki hafta çöküntü içinde olması, uykusuz geceler geçirmesi veya çok uykulu geceler geçirmesi, çok az yemesi veya çok fazla yemesi, çabuk yorulma, isteksizlik, ölüm, intihar düşünceleri depresyon belirtileri olarak gösterilebilir.

depresyon belirtileri
depresyon belirtileri

Depresyon bazen stresli ve trajik bir olaydan sonra başlar, bazen tek seferlik bir durum olarak karşımıza çıkar, bazen de tekrarlayan bir hale bürünür ve kişide haline duyarsızlaşma görülür. Bazı durumlarda depresyon belirtileri çok şiddetli olur ve hastalar günlük işlerini yapamaz hale gelebilir. Depresyon vakalarının bir kısmında sürekli mutsuzluk, bıkkınlık ve intihar meyli olabilir. Depresyon tanısı konması için bu belirtilerin hepsinin veya birden fazlasının kişide olması gerekir. Bu depresyon belirtilerin birkaçı aynı anda kişide bulunuyorsa doktora başvurulması gerekir. Özellikle en sık karşılaştığımız belirtilerden biri uykusuzluk ve iştah bozukluğudur. Şayet bu belirtilerin çoğu aynı anda birisinde bulunuyorsa depresyonun ağırlaşması söz konusudur. Depresyon önemsenmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Bu sorunlar kendi kendine düzelebileceği gibi çoğunlukla uzun süre devam eder ve ağırlaşır.

Depresyon Tedavisi

Ağır depresyondaki kişi günlük işlerini ve hayatını devam ettirmek için yapması gereken fiilleri yapamaz hale gelebilir ve bu durumda intihar riski yükselir. Depresyon hastalarının çoğu çaresizliklerini anlayacak birilerine ihtiyaç duyarlar. Çünkü depresyonun fıtratı gereği hastalar genelde kendiliğinden yardım istemezler. Vakaların çoğu genelde enerji ve ilgi azlığından şikâyetçilerdir. Bu nedenle depresyonu olan hastaların doktorları ya da yakın çevresi tarafından psikiyatriste gitmesi için ikna edilmeleri gerekir.

Kendine zarar verme ya da intahar etme düşüncesi varsa acilen psikiyatriste başvurmak gerekir. Genel bir inanışa göre intihar düşüncesini dile getiren kişiler pek intihar etmezler. Ancak durum hiç de öyle değildir. Yapılan araştırmalarda intahardan bahsedenlerde gerçekten intahar eğilimi olduğu görülmüştür. Bundan dolayı bir yakınınız veya tanıdığınız intihar düşüncelerini sık ifade ediyorsa bunu dikkate alın ve en yakın zamanda bir psikiyatriste başvurmasına yardımcı olun. Depresyona yakalanmak sizin inisiyatifinizde değildir fakat depresyon tedavisi sizin elinizdedir.

İntihar konusuyla ilgili değinmek istediğimiz bir nokta daha var. Günümüzde istatiksel ifadeler gösteriyor ki intihara meyleden ve bunu başaran insan oranı gittikçe artıyor. Genel olarak sebepleri maddi sıkıntılar ve hayatın bir anlamının kalmamış olması olarak gösteriliyor. Maddi sıkıntılar noktasında insanlara bir umut vermek çok güç. Özellikle günümüz Türkiye’sinde geçinmenin ne kadar zor olduğunu herkes biliyor. Ancak yaşanan maddi sıkıntılar sonsuza dek devam etmeyecektir. Aynı zamanda manevi eksikliklerden veya günlük yaşanan sorunlardan dolayı bir insanın intihar etmesinin de hiçbir mantığı olmamaktadır. Her acı olayın bir sonu olacaktır. Zamanla hüzünler yerini mutluluğa bırakacaktır. Ayrıca intihar etmeye çalışıp da başaramayan insanların çoğunun, sıkıntıları geçtikten sonra pişmanlık duymayanlarının yüksek bir oranda olduğunu söylemek gerekir. Bu veriyi bize veren ‘İnsanın Anlam Arayışı’ gibi bu konularda temel kitapları olan, hayatın en kötü yönlerinde bile mutluluk bulmayı başarabilen Viktor Frankl’dır. Kendi geliştirdiği kuramı ‘Logoterapi’ ile birçok hayattan bıkmış insana yardım etmeyi başarmıştır. İlgilenenler ve çözüm arayanlar için yararlı olacak bir yapıttır.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir