Kadınların En Çok İhtiyaç Duyduğu 10 Vitamin

kadınların en çok ihtiyaç duyduğu vitaminler
kadınların en çok ihtiyaç duyduğu vitaminler

Kadınların En Çok İhtiyaç Duyduğu Vitaminler

Günümüzde kadınlar sağlık bilincine sahip ve sağlıklı bir diyet planı uygulamayı tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet planı, doğru vitamin kombinasyonunu içeren bir diyet planıdır. Her yaş, ağırlık ve aktivite seviyesindeki kadınlar, en iyi sağlık için ve farklı sağlık problemlerini önlemek için çeşitli vitaminlere ihtiyaç duyarlar.

Vitaminler, vücudun farklı kısımlarının düzgün çalışmasına yardımcı olan organik bileşiklerdir. Farklı vitaminlerin her biri belirli bir işlev görür. Gerekli vitaminin eksikliği bazı ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu nedenle yediğiniz yiyeceklerden veya gerekirse vitamin takviyesinden vitamin almak çok önemlidir. Bu yazımızda kadınların en çok ihtiyaç duyduğu vitaminler ele alındı.

Kadınların İhtiyaç Duyduğu Vitaminler

1. A vitamini

A vitamini antioksidan özelliklere sahiptir. Kemik, diş, yumuşak doku, cilt ve mukoza yapımında ve güçlendirilmesinde her yaştan kadınlar A vitaminine ihtiyaç duyar. A vitamini aynı zamanda kronik hastalık riskini azaltır, göz sağlığını korur, yaşlanmayı yavaşlatır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

A vitamini açısından zengin olan gıdalar; havuç, kabak, kayısı, domates, karpuz, brokoli, lahana, şeftali, kırmızı biber, ıspanak, yumurta, karaciğer, süt ve tahıllardır.

2. B2 vitamini

Riboflavin olarak bilinen B2 vitamini kadınların ihtiyaç duyduğu vitaminler arasındadır. Sağlıklı, normal büyüme ve metabolizma için çok önemlidir. Bu yardımcı enerjiyi arttırmak, karıncalanma ve uyuşma, anksiyete, stres ve yorgunluğu azaltırken, bağışıklık sistemini güçlendirir.

B2 vitamini eksikliği metabolizmayı etkiler. Soluk gözler ve dil, boğaz ağrısı, ağız ülseri, dudaklardaki çatlaklar, kuru saçlar, kırışıklıklar, kaşıntılı deriye neden olabilecek bağışıklık sistemi ve sinirsel işlevleri etkiler.

B2 vitamini bakımından zengin gıdaların bazıları organ etleri, peynir, fındık, süt, yoğurt, soya fasulyesi, yapraklı sebzeler, yumurta, maya, tahıllar, kepekli tahıllar, badem, fındık ve mantar.

kadınların ihtiyaç duyduğu vitaminler
kadınların ihtiyaç duyduğu vitaminler

3. B6 vitamini

Piridoksin olarak da bilinen B6 vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan kadınların en çok ihtiyaç duyduğu vitaminler listesindedir. Bu vitamin aynı zamanda vücudun hormon ve beyin kimyasalları üretmesine yardımcı olur ve depresyon, kalp rahatsızlığı ve hafıza kaybını engellemeye yardımcı olur.

Aynı zamanda kan şekeri seviyenizi düzenlemeye yardımcı olur. Hamile kadınlar, özellikle sabahları görülen bulantı ve kusma gibi hamilelik belirtileri için B6 vitamini içeren gıdaları yiyebilir. Ayrıca vücutta B6 vitaminin eksikliği anemiye neden olabilir.

B6 vitaminini zengini gıdalardan bazıları, tahıllar, avokado, muz, et, fasulye, balık, yulaf ezmesi, fındık, tohum ve kurutulmuş meyvelerdir.

4. B7 Vitamini

Biotin olarak da bilinen vitamin B7, hücre büyümesi ve yağ asitlerinin sentezi için gereklidir. Bu vitamin ter bezlerini, saçları ve cildi sağlıklı tutar. Saç büyümesini arttırır ve kırılgan saç tellerini tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca, B7 vitamini kemik büyümesi ve kemik iliği için gereklidir. Normal kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

B7 vitamini eksikliği çok nadir olsa da, kırılgan saç telleri, kızarıklıklar, anormal kalp fonksiyonu, letarji, anemi ve hafif depresyona neden olabilir.

B7 vitamini almak için en iyi yiyecek seçenekleri; balık, tatlı patates, badem, havuç, muz, sarı meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, kahverengi pirinç, biber, yumurta sarısı, soya fasulyesi, yulaf ezmesi, süt, peynir, yoğurt ve fındıktır.

5. Vitamin B9

Folik asit olarak da bilinen vitamin B9 kadınların en çok ihtiyaç duyduğu vitaminler grubundadır. Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, Alzheimer, depresyon, kanser ve hafıza kaybını önlemeye yardımcı olan B9 vitamini her kadın için çok önemlidir. Aynı zamanda beyin sağlığını, hücresel işleyişi geliştirir ve doğurganlığı arttırır.

Gebe kadınlarda B9 vitamini eksikliği, spina bifida gibi bebekte sinir tüpü kusurlarına neden olabilir.
B9 vitamini bakımından zengin gıdalar; koyu yapraklı yeşil sebzeler, portakal suyu, kuşkonmaz, kavun, çilek, tohumlanmış tahıllar, baklagiller, fasulye ve yumurtadır.

6. Vitamin B12

Kadınlar için gerekli olan vitaminler arasında bulunan, metabolizma, normal hücre bölünmesi ve protein sentezi için önemli olan B12’dir. Bu vitamin kalp hastalığını, hafıza kaybını ve anemiyi önlemeye yardımcı olur.

Aynı zamanda depresyonu tedavi etmek, sağlıklı sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarının işleyişini korumak için kullanılabilir. B12 vitamin eksikliği sinirlilik, depresyon ve konfüzyona neden olabilir. Aynı zamanda B12 vitamini eksikliği dil ve ağız iltihabına neden olabilir.

B12 vitamini için en iyi besin kaynaklarından bazıları; peynir, yumurta, balık, et, süt, yoğurt ve tahkim edilmiş kahvaltılık tahıllardır.

7. Vitamin C

Bilinen bağışıklık güçlendirici, C vitamini kadınların en çok ihtiyaç duyduğu vitaminler arasında önemli bir yere sahiptir. C vitamini birçok hastalık için iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur, doku büyümesini arttırır ve belirli kanser türleri, kalp rahatsızlıkları ve doku hasarı riskini azaltır. Aynı zamanda, kırmızı kan hücrelerinin (eritrosit) oluşmasında önemli bir rol oynar.

C vitamini bakımından zengin gıdalar arasında brokoli, greyfurt, kivi, portakal, biber, patates, çilek, filizi ve domates bulunur.

8. D vitamini

D vitamini, kemiklerin kuvvetli tutulmasında önemli bir rol oynayan, kalsiyum emilimini destekleyen, yağda çözünür bir vitamindir. D vitamini ayrıca multiplskleroz, romatoid artrit ve çeşitli kanser türlerinin riskini de azaltır.

Ayrıca adet öncesi sendrom belirtilerini azaltmaya ve gözlerinizi korumaya yardımcı olabilir. Bu vitaminin eksikliği kemiklerinizi zayıflatabilir ve osteoporoz riskini arttırır.

Güneş ışığına kısa bir süre maruz kalma vücudunuza gerekli miktarda D vitamini verebilir. Açık tenli insanlarda vücuda yeterli miktarda D vitamini üretilmesi için 10 ila 15 dakikalık bir güneşlenme yeterlidir. Buna ek olarak, yağlı balıklar, tokluklaştırılmış süt, karaciğer ve yumurta gibi D vitaminden zengin gıdaları da yiyebilirsiniz.

9. Vitamin E

E Vitamini hücre hasarıyla savaşarak yaşlanma belirtilerini geciktirir. E vitamini kadınların ihtiyaç duyduğu vitaminler arasındadır. Bu vitamin aynı zamanda kalp rahatsızlığı, katarakt, hafıza kaybı ve belirli kanser türlerini önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca, E vitamini cilt ve saç için gereklidir. Genellikle saç ve cilt bakım ürünlerinde bulunur.
E vitamini bakımından zengin gıdalar; buğday tohumu, fındık, badem, ıspanak, margarin, mısır yağı, fıstık ezmesi, ayçiçeği tohumlarıdır.

10. K vitamini

K vitamini, güçlü kemik yapısının korunmasında, normal pıhtılaşmanın sağlanmasında ve çeşitli kalp hastalıkları riskinin azaltılmasında kilit rol oynamaktadır. Bu özel vitamin bağışıklık ve enerji için de gereklidir.

K vitamininin en iyi besin kaynaklarından bazıları; tam tahıllı gıda ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, soya yağı ve balık yağıdır.

Her gün meyve ve sebze yemek gerekli tüm vitaminleri almanın iyi bir yoldur. Çeşitli gıdalardan gerekli miktarda vitamin alamıyorsanız, vitamin takviyeleri alabilirsin. Fakat ek gıda takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir