Meme Kanseri Belirtileri Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

meme kanseri belirtileri nedir, nedenleri ve tedavisi
meme kanseri belirtileri nedir, nedenleri ve tedavisi

Meme Kanseri

Meme kanseri dünya üzerinde en çok rastlanan kanser türlerindendir. Uzmanlarca ilerleyen dönemlerde her 8 kadından birinde meme kanserine rastlanacağı öngörülmektedir. Meme kanseri erkeklerde de görülmesine karşılık kadınlarda görülme oranı 100 kat daha fazladır. Kadınlar meme kanseri belirtileri konusunda bilgi sahibi olması önemlidir. Meme kanserinin modern toplumlarda (özellikle avrupa ve amerika) görülme oranı çok daha fazladır.

En çok görülen kanser türlerinden olmasına karşılık yayılmadan önce erken teşhis edilmesi durumunda hastanın yaşama şansı %95 in üzerindedir. Bu nedenle meme kanseri belirtilerinin bilinmesi ve meme kanseri belirtileri konusunda hassas davranılması çok önemlidir. Meme kanseri ile ilgili bilinmesi gerekenler:

 • Meme kanserine sebep olacak bir hata yapılmasa bile meme kanserine yakalanılma riski mevcuttur.
 • Bulaşıcı bir hastalık değildir.
 • Memeye alınan herhangi bir darbe meme kanserine sebep olmaz.
 • Stres meme kanseri sebebi değildir.
 • Meme kanseri görülen hastaların çoğunun ailesinde hastalık yoktur.
 • Meme kanserinde yaş önemli bir risk faktörüdür. Bundan dolayı yaşın ilerlemesi ile birlikte meme kanseri belirtilerine karşı daha dikkatli olunmalıdır.

Kanser çeşitlerine göre kanser belirtileri nelerdir? Öğrenmek için tıklayın.

Meme Kanseri Nedir

Günümüzde özellikle kadınlar tarafından sıkça gündeme getirilen bir sorudur meme kanseri nedir? Meme kanseri meme yapısını meydan getiren hücrelerdeki kontrolsüz büyüme durumudur. Yani meme dokusu üzerinde kanserli hücre oluşmasıdır. Vücuttaki bütün hücrelerde olduğu gibi meme dokusunu oluşturan hücrelerde de hücrenin normal çoğalmasını ve normal büyümesini sağlayan genler vardır. Bu genler farklı nedenlerden dolayı zarar görür ve görevini yapamaz. Bunun sonucunda da fazlalık dokular, yani tümörler oluşur. Oluşan tümörlerde başka yerlere gitme eğilimi varsa bu tümörler kötü huylu tümörlerdir. Yani kanserli yapılardır.

Meme kanseri nedir? Bu kanserli yapıların ilk olarak meme dokusunda meydana geldiği duruma meme kanseri denir. Günümüzde meme kanseri vakalarında ciddi bir artış görülmektedir. Bu nedenle meme kanseri nedir sorusunun sık sorulması kaçınılmaz olmuştur.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanserlerinin büyük kısmı kendi kendine muayene esnasında tespit edilmektedir. Meme kanseri belirtileri çoğunlukla meme içerisinde düzensiz kenarlı, sert ve oynatılamayan kitlelerle belirir. Bazı hastalarda ise hiçbir meme kanseri belirtisi olmamaktadır. Kanser varlığı mamografi incelemesi sonrasında tespit edilebilmektedir. En çok görülen meme kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Kanser belirtileri nelerdir? Öğrenmek için tıklayın.

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri
 • Meme ya da koltuk altında sert ve şişlik şeklindeki ele gelen kitle en çok görülen meme kanseri belirtileri arasındadır.
 • Memeden gelen şeffaf renkli veya kanlı akıntı.
 • Memede şekil bozukluğu, meme başında içe doğru çökme.
 • Meme başındaki deride kabuklanma veya soyulma da sık rastlanan meme kanseri belirtileri arasındadır.
 • Memede oluşan yara ya da kızarıklık.
 • Meme derisinde portakal kabuğu şeklinde bir görünüm oluşması.
 • Memede asimetri, şekil bozukluğu ya da büyüme olması da sık görülen meme kanseri belirtilerinden biridir.

Yukarıdaki meme kanseri belirtilerinden sadece birinin bile görülmesi durumunda hemen doktora başvurulmalıdır. Yaş meme kanserinde büyük etkendir. Bu nedenle yaşı ilerleyen kadınlar meme kanseri belirtileri konusunda daha dikkatli olmalılar.

Meme Kanseri Neden Olur?

Meme kanseri neden olur özellikle kadınlar tarafından çokça merak edilen bir konudur. Meme kanseri neden olur tam olarak bilinmemektedir. Meme kanseri vakalarının altında farklı farklı meme kanseri nedenleri yatmaktadır. Yapılan araştırmalarda meme kanseri riskini arttıran bazı genler olduğu belirlenmiştir. Bu genler aileden gelebildiği gibi sonradan da gelişebilmektedir. Meme kanseri neden olur bilinmemesine karşılık meme kanseri  riskini arttıran faktörler şu şekilde sıralanabilir:

Meme Kanseri Nedenleri

Meme kanseri nedenleri bilinmemektedir. Fakat aşağıdaki durumlar meme kanseri için risk faktörüdür:

 • 50 yaş üzeri kişilerde meme kanseri riski daha fazladır.
 • Aile geçmişinde meme kanseri olanlarda 2-3 kat daha fazla risk vardır.
 • Geçmişte diğer memesinde kanser görülenlerde risk daha yüksektir.
 • Adet görmeye 12 yaş öncesi başlayan kadınlarda görülme ihtimali daha fazladır.
 • Hiç hamile kalmamış kadınlarda görülme ihtimali daha fazladır.
 • 50 yaşından sonra adet görmeye devam eden kadınlar risk grubundadır.

Meme Kanseri Teşhisi

Meme kanseri teşhisinin erken yapılabilmesi için, hastadaki risk faktörleri gözetilerek farklı tanı metodları kullanılır. Meme kanseri her yaş grubunda görülebilmesine karşılık, ilerleyen yaşlarda risk artmaktadır. Bu nedenle yaşı ilerlemiş kişilerin meme kanseri teşhisinin erken yapılabilmesi için alması gereken önlemler gençlerinkinden farklıdır.

20’li yaşlardakiler her ay düzenli olarak kendilerine meme kanseri kontrolü yapmalılardır. Kontrol esnasında meme yapısında farklılık olup olmadığı veya bir kitle bulunup bulunmadığı araştırılır. Dokuda bir farklılık ya da kitleye rastlanması durumunda vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Ayrıca 20’li yaş grubunda 3 yılda bir hekim kontrolü yapılmalıdır. Meme kanseri teşhisi erken yapılabilmesi için 40’lı yaş grubunda ise kendi muayenelerine ilave olarak hekim kontrolünün her yıl yapılması gerekir. Ayrıca 2 yılda bir mamografi çekilmelidir. 50’li yaş grubunda mamografi çekimi her yıl olmalıdır.

Kendi kendine yapılan muayenede ele kitle gelmesi ve kitlenin 2 haftadan fazla var olması durumunda doktora başvurulmalıdır. Bununla beraber deride şişme, kalınlaşma, meme başında kalınlaşma, renk değişikliği, kızarıklık veya yara oluşması, meme şeklinde değişiklik, memede ya da meme başında içe doğru çekinti, meme başınta akıntı gibi meme kanseri belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bu meme kanseri belirtilerinin görüldüğü hastalara sırasıyla doktor muayenesi, mamografi, ultrason ve biyopsi yapılarak kesin tanı konur.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri tedavisinde kanserli hücrenin büyüklüğü, yayılma hızı, yayılıp yayılmadığı ve hangi organlara sıçradığı belirleyicidir. Meme kanseri tedavisi kanserin evrelerine göre farklılık gösterir. Evrelere göre meme kanseri tedavisi:

meme kanseri tedavisi
meme kanseri tedavisi
 • Evre 1: Kanserli hücrenin 20 mm’den küçük olduğu durumlardır. Evre 1 de kanserli hücre lenf benzlerine geçmemiştir. 1. evrede meme kanseri tedavisi olarak lenf bezlerinin alınmasıyla memenin korunması , ve radyasyon tedavisi uygulanır. Tedaviyi kemoterapi ve hormonoterapi ile desteklenebilir. Zaman zaman kanserli göğüsün ve koltuk altı lenf bezlerinin alınması da gerekebilir. Meme kanseri belirtileri erken fark edilen hastaların büyük çoğunluğundaki evredir..
 • Evre 2: Tümörün 20-50 mm aralığında olduğu evredir. Bu evrede zaman zaman 50 mm den büyük kitleler de görülmektedir. Kanserli hücre lenf bezlerine sıçramamıştır. Evre 1 ile aynı meme kanseri tedavisi uygulanır.
 • Evre 3-A: Kanserli hücrenin koltuk altı lenf bezlerine ve göğüs dışına sıçradığı evredir. Bu evredeki hastalara cerrahi müdahale ile tümörün alınması, sonrasında kemoterapi ve hormon tedavisi şeklinde meme kanseri tedavisi uygulanır.
 • Evre 3-B: Bu evrede tümör boyutunun önemi yoktur. Göğüs duvarına bağlı olna kanserli kitle lenf bezlerine sıçramıştır. Bu evrede öncelikle tümörün boyutunun küçültülmesine yönelik Neoadjuvant denilen tedavi yöntemi uygulanır. Kitlenin boyutunun küçülmesi sonrasında mastektomi ve lampektomi uygulanır.
 • Evre 4: Kanserin göğüs dışına yayıldığı evredir. Genellikle meme kanseri belirtileri geç fark edilen hastalarda bu evre görülür. 4. evredeki meme kanseri tedavisinde hasta ömrünün uzatılması ve yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenir. Kemoterapi ve hormonoterapi 4. evre meme kanseri tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Hasta şikayetleri doğrultusunda zaman zaman mastektomi de uygulanır.

Meme kanseri tedavisi nedeniyle alınan göğüslerin yerine, plastik cerrahlar tarafında yeni göğüs rekonstrüksiyonu yapılmaktadır.

Meme Kanseri Ameliyatı

Meme kanseri ameliyatı, meme kanseri belirtileri erken fark edilen hastalarda ve erken tanı konan meme kanseri hastalarında, kanserli kitlenin güvenli bir bölge meydana getirecek şekilde etrafındaki sağlam dokuyla beraber alınması şeklinde olur. Evre 1 ve evre 2 deki hastalarda tercih edilir. Bu evrelerdeki hastalarda diğer tedaviler meme kanseri ameliyatı na destek amaçlı yapılmaktadır. Meme kanseri ameliyatının yapılabilmesinde meme kanseri belirtilerinin erken fark edilmiş olması, tümörün boyutu, hastanın tercihi, hastanın diğer sağlık sorunları, meme boyutuyla kanserli kitlenin oranı ve hastanın yaşı belirleyicidir.

Meme kanseri ameliyatının uygulanamadığı durumlar vardır. Bunlar, meme kanseri belirtileri konusunda gecikme ve teşhisinin geç yapılması sonucu memedeki birçok bölgede tümör olması, hasta radyoterapi alamıyorsa, güvenli sınır oluşturulamayacaksa, inflammatuar meme kanseri görülen hastalar şeklindedir.

Last Updated on 7 Ekim 2021 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir