El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir, Tedavisi

el ayak ve ağız hastalığı nedir, tedavisi
el ayak ve ağız hastalığı nedir, tedavisi

El Ayak ve Ağız Hastalığı

Picornaviridae ailesinden bağırsak virüslerinin sebep olduğu el ayak ve ağız hastalığı daha çok 10 yaş altı çocuklarda ve bebeklerde görülür. Hastalık nadiren de bağışıklık sistemi zayıf yetişkinlerde görülebilir. Virüs boğaz ve burun salgısından, kabarcıklardaki sıvıdan ya da katı dışkıdan kolaylıkla bulaşabilmektedir. Anaokulu, kreş ve okullarda kısa sürede küçük salgınlara neden olabilir. El ayak ağız hastalığının görüntüsü su çiçeğine benzer ve sıkça su çiçeği ile karıştırılır.  El ayak hastalığının teşhisi ve tedavisi mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

El ayak hastalığı nedir sorusuna; genellikle yaz aylarında görülen, Coxsackie virüsünün sebep olduğu, ağız, el, ayak, bademcik çevresi ve yumuşak dokuda bir hafta kadar süren kabarcık ve döküntüler şeklinde görülen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır şeklinde cevap verilebilir.

El Ayak Ağız Hastalığı

El ayak ağız hastalığı belirtileri; halsizlik, hafif ateş, ishal, kırıklık, kusma, baş ağrısı, boğaz ağrısı, iştah kaybı ile başlar. Daha sonra ağız çevresi ve ağız içinde, avuç içinde, kalça çevresinde ve ayak tabanında sivilceye benzeyen kabarcık ve döküntüler çıkar. Bu döküntü ve kabarcıklar kaşıntı yapar. Ağızdaki kabarcıklar özellikle çocuklarda iştah kaybına sebep olur. Zaman zaman ayak altındaki kabarcıkların verdiği acı nedeniyle çocuklar yürümekte güçlük çekebilir.

El ayak hastalığı tedavisi için kullanılan ilaçlar genellikle bu rahatsız edici belirtilerin ortadan kaldırılması yönünde kullanılan ilaçlardır. Döküntülerin iltihap kapması veya iltihap kapma riski yoksa el ayak ağız hastalığı tedavisi için antibiyotik kullanılmaz.

El Ayak Hastalığı

El ayak hastalığı nedir konusunda en çok merak edilenleri maddeler halinde sıralayacak olursak, el ayak hastalığı sıkça sorulan soruların cevapları:

 • Hastalığa Coxsackie virüsü sebep olmaktadır.
 • Coxsackie virüsü oldukça bulaşıcıdır. Bir hastaya bulaşan virüs döküntüler görülmeye başlamadan önceki 2 gün ve döküntülerden sonraki 1 haftalık sürede başkasına da bulaşabilir. El ayak ağız hastalığı belirtileri görülen kişi ya da çocuklardan özellikle başka çocuklar uzak tutulmalıdır.
 • Hastalık daha çok çocuklarda kendini gösterir. Özellikle okul ve kreş ortamında kolaylıkla yayılır.
 • El ayak ağız hastalığı en çok yaz aylarında görülür.
 • Virüs bulaştıktan sonra 1 hafta içinde döküntüler kendiliğinde ortaya çıkar. Bir hafta sonra da kendiliğinden kaybolur. Ancak yaralar mikrop kaparsa döküntüler iz bırakabilir.
 • Hastalık el, ayak, ağız ve popo bölgesinde döküntülere ve kabarıklıklara sebep olur. Bu kabarıklıklar su toplayabilir. El ayak ve ağız hastalığı ayak tabanı ve avuç içinde döküntüye neden olan nadir hastalıklardandır. El ayak ağız hastalığı belirtileri arasında yer alan ayak döküntüleri zaman zaman çocuklarda yürüme güçlüğüne sebep olabilir.
 • El ayak hastalığı belirtileri boğaz ağrısı, ateş, ağızda döküntü ve yutkunma güçlüğüdür.
 • Zaman zaman tırnaklarda da döküntü görülebilir. Ancak tırnaklardaki bu döküntüler tırnakların düşmesine sebep olmaz.
 • El ayak ve ağız hastalığı tedavisi mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.
el ayak hastalığı
el ayak hastalığı
 • Ateş yükselmesi ve döküntülerin ağrı yapması durumunda doktor reçetesi ile ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Hastaya ılık su uygulaması da ateşe iyi gelebilir.
 • Hastalıkla birlikte gelen kaşıntılar oldukça rahatsız edicidir. Özellikle çocuklar kendine hakim olamaz ve kaşınırlar. Döküntü ve kabarcıkların kaşınması da yaraların mikrop kapmasına sebep olabilir. Bu nedenle el ayak hastalığı tedavisi kapsamında doktor kontrolü ve tavsiyesi ile kaşıntı giderici ilaç ve losyonlar kullanılabilir.
 • El ayak ağız hastalığı tedavisi kapsamında antibiyotik kullanılmaz. Sadece yaralar mikrop kaptığında doktor gerekli görürse antibiyotik tedavisine başvurulabilir. Doktor reçetesi dışında antibiyotik kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Yaralarda mikrop kapma riski varsa doktor kontrolünde antibiyotikli krem kullanılabilir.
 • Hastalığı bir kez geçirenlerin bir daha el ayak hastalığı geçirme olasılığı çok azdır.
 • Hastalık büyüklerden çocuklara ya da çocuklarda büyüklere bulaşabilir.
 • Hamilelerde el ayak ağız hastalığı belirtileri görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktorlarına başvurmalılar. Hamilelik için riskli bir hastalıktır.
 • El ayak ağız hastalığında zaman zaman doktorlar çinko ve demir takviyesi verebilirler.
el ayak ağız hastalığı
el ayak ağız hastalığı

El Ayak Ağız Hastalığına Ne İyi Gelir

Öncelikle bu hastalıktan şüphe ediliyorsa hemen doktora başvurulmalıdır. Doktorun tavsiye ettiği ilaç ve tedavinin dışına çıkılmamalıdır. Çevreden duyulan bitkisel çözümler doktora danışılmadan denenmemelidir. Bu uygulamalar döküntü ve yaraların daha da kötüleşmesine sebep olabilir. Evde el ayak ağız hastalığına ne iyi gelir derseniz:

 • Hastaya bol sıvı verilmelidir.
 • El ayak hastalığı iştah kaybına yol açar. Ancak hastanın direncinin arttırılması için özellikle çocuklar beslenmeye çalışılmalıdır.
 • Hastalık sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde meydana gelmişse bebek daha sık emzirilmelidir.
 • Güvenilir marka dondurmalar yenerek ağız yaralarının verdiği rahatsızlık giderilebilir.
 • Çocuklar okula gönderilmemelidir. Döküntüler geçtikten sonraki bir hafta da çocuk okula gitmemelidir.
 • El ayak ağız hastalığı söz konusu ise hasta duş alırken lifli bez, banyo süngeri vb. ile yaralara temas etmemeli, döküntülerin olduğu hafta boyunca sadece su dökünerek duş almalıdır.
 • Yaraların üzerine bitkisel karışımlar sürülmemelidir.
 • Hastanın bulunduğu ortan sık sık havalandırılmalıdır.
 • Hasta ile yakın temas kurulduğunda eller sabunla iyice yıkanmalıdır.
 • Yaraların ve döküntülerin durumunda bir değişiklik gözlenirse doktora haber verilmelidir.

El-ayak hastalığı büyüklere geçer mi?

El-ayak hastalığı genellikle çocuklar arasında hızla yayılan bir hastalıktır. Bunun nedeni, çocukların bağışıklık sistemlerinin henüz tam olarak gelişmemiş olması ve kişisel hijyen konusunda daha az dikkatli olmalarıdır. Örneğin, çocuklar sık sık ellerini yıkamadan oyun oynarlar ve bu da virüsün yayılma riskini artırır.

Ancak, el-ayak hastalığı yetişkinler arasında da görülebilir. Özellikle, eğer bir yetişkin çocuklarla yakın temas halinde ise veya virüsle temas etmiş bir yüzeye dokunup ardından ağzına, burnuna veya gözlerine temas ederse enfeksiyon kapabilir. Ayrıca, el-ayak hastalığına neden olan virüsün farklı suşları da yetişkinlerde enfeksiyonlara yol açabilir.

El-ayak hastalığının yetişkinlerde belirtileri genellikle çocuklara kıyasla daha hafif seyreder. Yetişkinlerde ateş, boğaz ağrısı ve halsizlik gibi semptomlar görülebilir, ancak döküntüler genellikle daha az belirgindir. Bu nedenle, yetişkinlerde el-ayak hastalığı daha sık olarak fark edilmeyebilir veya başka bir hastalığın belirtisiyle karıştırılabilir.

El-ayak hastalığının büyüklere geçme olasılığı düşük olsa da, bulaşma riski vardır. Bu nedenle, yetişkinlerin hijyen konusunda dikkatli olmaları ve enfekte olan çocuklarla teması sınırlamaları önemlidir. El-ayak hastalığına yakalanmamak için ellerin sık sık yıkanması, hijyenik koşullara dikkat edilmesi ve enfekte olmuş yüzeylerin temizlenmesi önemlidir.

Sonuç olarak, el-ayak hastalığı genellikle çocukları etkileyen bir hastalıktır. Ancak, yetişkinlerde de görülebilir ve bulaşma riski vardır. El-ayak hastalığından kaçınmak için hijyen konusunda dikkatli olmak ve enfekte olmuş kişilerle teması sınırlamak önemlidir. Unutmayın, sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve hijyen uygulamaları enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Last Updated on 17 Temmuz 2023 by Saglikloji

1 yorum

 1. Merhabalar.4.5 yaşında kızım şu an geçiriyor.2 gün önce 38 derece kadar bir günlük ateşle geldi.sorasında ateş gitti önce poposunda sora ayak parmaklarının ucunda ellerinde ayaklarında resimdeki gibi belirsiz kızarıklar çıktı.bugün 3.gün inanılmaz bir kaşıntı var.kaşıntı kremi falan fayda etmiyor.saatlerdir ayaklarını kaşıyoruz.ve sürekli ağlıyor uyuyamıyor.çaresizlik kötü.inşallah yarın daha kötü olmaz ve iyileşir.kreşten bulaştığını düşünüyoruz.yaklaşık 5 saattir araştırıyorum infernetten ve malesef tedavisi yok sadece sabırla beklemek gerekiyormuş.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir