Gilaburu Suyu Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları

gilaburu suyu nedir, nasıl kullanılır, faydaları
gilaburu suyu nedir, nasıl kullanılır, faydaları

Gilaburu Nedir

Gilaburu bitkisi en çok Kayseri, Konya, Sivas, Yozgat ve Tuncelide çevresinde yetişmektedir. Farklı yerleşim yerlerinde geleboru, dağdığan, gilabada, gildar, gilebolu, giraoğlu, gilabı, giligili ve giraboğulu gibi isimlerle de bilinmektedir. Meyve üzüme benzemektedir. 30-40 tane meyve bir salkımda olur. Etken maddeleri vibirnum, reçine, valerianic vsit,  tanim, organik asitler, saponins ve salicoside’tir. Meyve C vitamini deposu ve güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bitkinin meyvesi sonbaharda toplanır.

Gilaburu meyvesinin bir C vitamini deposu olduğu, ciddi bir antioksidan kaynağı olduğu, kanser riskini azalttığı, böbrek taşlarına şifa olduğu, cildi yenilediği, cilt lekeleri ve kırışıklıkları önleyerek yaşlanmayı geciktirdiği, kolesterolü düşürdüğü ve daha birçok başka sağlık sorununa iyi geldiğinin keşfedilmesi ile gilaburu nedir sorusu sorulmaya başlandı.

United States Pharmacopoeia (ABD ilaç departmanı) tarafından gilaburu bileşik iksir, bileşik tentür, sıvı özü şeklinde üretilerek kalp rahatsızlıkları, sinir hastalıkları, spazm, halsizlik, tetanoz, romatizma ve nöber tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Gilaburu Suyu

Son zamanlarda adını sık sık duyduğumuz gilaburunun en çok suyu tüketilir. Gilaburu suyu insanlar için büyük bir şifadır. Bilinen gilaburu suyu faydaları:

Böbrek taşlarına çözüm oluyor: Böbrek taşları suda çözünmeyen kalsiyum taşlarından oluşur. Bu taşların çözünmesini sağlayan bir ilaç yoktur. Tedavi yöntemi olarak lazerle ya da ses dalgalarıyla taşların kırılması, yerinden oynatılarak atılması ve ameliyat gibi uygulamalar yapılır. Bu yöntemler hastaya acı verir ve süreç oldukça sancılıdır. Yapılan çalışmalarda gilaburu suyunun böbrek taşlarının çözünmesini sağladığı görülmüştür. Bu çözünme ile hastalar ağrı ve sancı çekmeden böbrek taşlarından kurtulabilmektedir.

gilaburu suyu
gilaburu suyu

Grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı korur: Gilaburu suyu C vitamini yönünden oldukça zengindir. Barındırdığı bol miktardaki C vitamini ile özellikle kış aylarında nezle, soğuk algınlığı ve gribe karşı vücut direncini arttırır.

Yeni anneler için oldukça faydalı: Gilaburu suyunun doğum sonrası krampları azalttığı bilinmektedir. Ayrıca doğumdan sonra uykusuzluk sorunu yaşayan annelere de gilaburu suyu içmeleri tavsiye edilir.

İdrar yolu sorunu olanlar için tavsiye ediliyor: Mesaneyi rahatlatan, daha sık ve daha rahat boşaltılmasını sağlayan gilaburu suyu idrar yolu enfeksiyonlarına ve idrar yolu iltihaplarına iyi gelir.

Kadın hastalıkların karşı etkilidir: Gilaburunun adet düzensizliğine iyi geldiği bilinmektedir. Sık sık adet gecikmesi yaşayanlara tavsiye edilir. Rahim kası ve yumurtalık hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Kalp ve damarlar için şifa kaynağı: Gilaburunun damar genişliğini düzenlediği, kalp spazmlarını azalttığı ve kalbi güçlendirdiği bilinmektedir.

Gilaburu Nasıl Kullanılır

Yeni yene üne kavuşan gilaburuyla ilgili en çok sorulan sorulardan biri de gilaburu nasıl kullanılır? Artık birçok yerde satışı yapılan gilaburu suyunu kendiniz hazırlamak isterseniz:

Önce meyveleri güzelce yıkayın. Daha sonra süzgeç, kevgir vb. ile meyveleri ezerek suyunu süzün. Elde edilen meyvenin suyu kadar içme suyu ilave edin. Gilaburu suyu bu haliyle biraz ekşi olmasına karşılık, tatlandırılmadan ve bu haliyle içilmelidir. Gilaburu nasıl kullanılır noktasında dikkat edilmesi gerekenler:

 • Elde edilen su bir gün içinde içilmelidir.
 • Aç olarak içilmelidir.
 • Hem meyve hem de suyu serin yerde muhafaza edilmelidir.
 • Düzenli olarak tüketilmelidir.
 • İlaç değildir ve ilaç yerine kullanılmamaktadır.

Gilaburunun bir başka kullanım şekli de çayının yapılarak içilmesidir. Gilaburu çayı nasıl yapılır?

Yarım tatlı kaşığı gilaburu kabuğunu bir su bardağı suda kaynatın. Kaynadıktan sonra 10 dakika kısık ateşte demlendirin. Daha sonra süzerek ılımasını bekleyin. Gilaburu çayı içmeye hazır.

gilaburu nedir
gilaburu nedir

Gilaburu Faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Yaşlanmayla birlikte gelen hafıza kaybını geciktirir.
 • Kemik erimesi riskini azaltır.
 • Stresi azaltması bilinen gilaburu faydaları arasındadır.
 • Mantar, egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının daha çabuk iyileşmesine katkı sağlar.
 • Yaşlanmayla birlikte gelen ağır işitmeyi geciktirir.
 • Kırışıklıkları geciktirir, daha genç ve daha canlı bir cilde kavuşturur.
 • Böbrek taşı ve böbreklerde kum oluşma riskini azaltır.
 • Böbrek kisti riskini azaltır.
 • Birçok kanser riskini azaltır.
 • Bol miktarda C vitamini içerir ve kış hastalıklarından korur.
 • Güçlü bir antioksidandır. Vücutta biriken toksinlerin daha hızlı atılmasını sağlar.
 • Böbreklerin daha sağlıklı ve düzenli çalışmasına katkı sağlaması gilaburu faydaları arasındadır.
 • Mesanenin daha rahat boşaltılmasını sağlar, idrar sorunlarını engeller.
 • Romatizma ağrılarının daha az hissedilmesini sağlar.
 • Doğum sonrası spazmları azaltır ve iyileştirir.
 • Daha rahat bir uyku sunması gilaburu faydaları arasında yer alır.

Gilaburunun faydaları bilinmektedir. Hem yurtiçi, hem de uluslararası birçok sağlık kurumu tarafından yapılan araştırma ile de kanıtlanmış ve desteklenmiştir. Ancak gilaburunun bir ilaç olmadığı unutulmamalıdır. Mevcut hastalıklarınıza karşı doktorunuzun önerdiği tedavi esas alınmalıdır. Bu tür şifalı bitkiler destekleyici olarak kullanılmalı ve bir hastalık varsa kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.

Ayrıca gilaburu meyvesi asitli bir meyvedir. Bu nedenle mide ve bağırsak rahatsızlığı olanlar meyveyi tüketmemelidir.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir