Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer İshali Ne Keser

bebeklerde ishale ne iyi gelir
bebeklerde ishale ne iyi gelir

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir

Bebeklerde normal insanlar gibi ishal hastalığına yakalanabilmektedir. Ancak ishal hastalığında vücut su kaybettiği için bu noktada dikkatli olunması gerekmektedir.

Öncelikle bebeklerde uzun süren ishal vakalarında mutlaka bu konuda uzman hekime danışılmalı ve gerekli tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Bunun dışında ise bebeklerde kısa süren ishal vakalarında kişiler bilinen bazı yöntemleri kullanarak önlem alabilmektedir.

Unutulmaması gereken bebeklerde ishal bir enfeksiyon belirtisi olabileceğidir. Bağırsak enfeksiyonları bakteriler ve virüsler aracılığı ile oluşmaktadır. Burada kesin bir tanının konulması için uzman bir hekime başvurulmalarıdır.

Bebeklerde İshal Belirtileri Nelerdir?

Bebekler ishal olduklarında su kaybı fazla olmaktadır. O yüzden bebeklerde su ishal olunan dönemde çok önemlidir. İshal tedavisinde su ve sulu gıdaların verilmesi temel kuralların başında gelmektedir.

Bebeklerde ishale eşlik eden bulantı var ise bebeğe verilen besinler azar azar ve sık sık verilmelidir. Anne sütü alan bebeklerde ishal döneminde kesinlikle anne sütü kesilmemelidir.

Biberon ile beslenen bebekler için hazır ishal mamaları vardır. Ebeveynler bebeklerine ishal oldukları dönemlerde bu mamalardan alabilmektedir.

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Bebeklerin ishal olduğu dönemlerde özellikle temizliğe titizlikle uyulması büyük önem arz etmektedir. Mama hazırlamadan önce ve bebeğin altını temizledikten sonra eller mutlaka sabun kullanılarak yıkanması gerekmektedir.

Bebekler ishalinde sıvı alımı şarttır. Su ve tuz kaybının yerine konması için hazır bulunan ishal tozlarının bebeğe içirilmesi önerilmektedir.

İshal olan bebeğe şeftali, elma ve muz gibi meyveler verilebilmektedir. Bebeklere bu dönemde kesinlikle asitli içecekler, şeker çikolata gibi tatlı gıdalar ve yağlı yiyecekler verilmemelidir. Pirinç lapası, patates püresi, yoğurtlu çorbalar bebeklerin ishal olduğu dönemde verilebilmektedir.

Çay, ayva, fındık ve limon ishale iyi gelmektedir. Eğer ishal olan bebek büyükse bebeğe ishal olduğu dönemlerde süt içirilmemelidir.

Bebeklerde İshal İlaçları Kullanılabilir mi?

Bebeklerde ve çocuklarda ishal süresi 6 günden uzunsa bunun yanında dışkısından kan geliyorsa mutlaka hastaneye gidilmelidir. Bebek ve çocuklarda ishal dönemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı ise bu dönemlerde ishal ilaçlarının kullanılmamasıdır.

Bebeklerde İshali Ne Keser?

İshal olan bebeklere diğer yapılması gerekenlerden biri bebeklerin yeme alışkanlıklarının değiştirilmesidir. Bebeğe ishal döneminde sıvı takviyesinin yanında özel olarak diyette uygulanmalıdır.

İshal maması bebeklere ishal olduğu dönemlerde verilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus ise bebeğin ishalinin üç günden fazla sürmesidir. Eğer bebeğin ishali üç günden fazla sürmedi ise ishal mamasına gerek yoktur. Ama bebeğin ishali üç günden fazla sürerse bebeğe süt ya da normal mama yerine ishal mamasının yedirilmesi daha iyidir.

İshal olan bebeğe yoğurt yedirmek iyi gelir. Yoğurt bağırsak hareketlerini toparlayan bir gıda olduğu için yoğurt yiyen bebeğin ishalinin kesilmesi beklenmektedir.

İshal Olan Bebeğe Verilmesi Gereken Meyveler

Bebeklere ishal için tavsiye edilen meyvelerin başında muz gelmektedir. Bunun yanında elmanın kabukları soyularak bebeğe verildiğinde bebeğin ishalinin iyileştiği görülecektir. Ayrıca böğürtlen yemek te ishalin iyileşmesinde kullanılan geleneksel yöntemlerden biridir. Böğürtlenin suyu sıkılıp ishal olan bebeğe içirildiğinde bebeklerde etkisi daha hızlı görülmektedir.

bebeklerde ishal nasıl geçer
bebeklerde ishal nasıl geçer

İshal Olan Bebeğe Verilmesi Gereken Sebzeler

İshal olan bebeğe iyi gelen sebzelerden en önemlisi patatestir. Bebeklere patates çorbası şeklinde rondodan geçirilerek verilen bu sebze bebeklerde ishalin bitmesine yardımcı olmaktadır. Bebeklerde ishale iyi gelen sebzelerden biri de havuçtur.

İçinde bulunan C vitamini sayesinde bebeklerde ishalin durmasına katkıda bulunan bu sebze ürününü bebeklere haşlayıp ılık haldeyken ezip yerilebilmektedir.

İshal Olan Bebeğe Verilmesi Gereken Sıvılar

Bebeklerde ishalin kesilmesinde kullanılan en önemli sıvılardan biri de siyah çay olmaktadır. Çayın her zamanki gibi demlenip koyu bir şekilde yarım çay bardağına koyulup şekersiz bir şekilde içirilen çay bebeklerin ishalinin gitmesine yardımcı olmaktadır.

Ayrıca yarım su bardağı suya 1 çay kaşığı nişasta atılıp eriyinceye kadar daha sonra ishal olan bebeğe az miktarda verilmesi ishalin geçmesi için yapılan diğer uygulamalardan biridir.

Bebeklere kafi derecede bal verilmesi de ishalin geçmesine büyük katkı sağlamaktadır. Bunların yanında badem yağı ile bebeklerin göbeklerine masaj yapılarak bebeklerin ishal olduğu dönemlerde karınlarında oluşan ağrının giderilmesi mümkün olabilmektedir.

Last Updated on 27 Eylül 2021 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir