Harnup Pekmezinin Faydaları

harnup pekmezinin faydaları
harnup pekmezinin faydaları

Harnup Pekmezi

Keçiboynuzu adıyla da bilinen harnup, taze tüketiminde çok hoş bir tada sahip olan ve Akdeniz ülkelerinde yoğun olarak üretilen enerji kaynağı bir bitki türüdür. Keçiboynuzu adı verilmesinin sebebi ise görüntüsünün bu şekli andırmasından dolayıdır. İçindeki şekerli sıvının birçok derde derman olduğu söylenen harnup, ağaçta yetişen bir bitkidir ve ağaç boyu 5 6 metreye kadar uzamaktadır. Kurusu da gıda olarak tüketilen harnup bitkisi, harnup pekmezi olarak üretilmekte ve sağlıkla ilgili birçok konuda iyi geldiği düşüncesiyle güvenle tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Harnup bitkisinin içeriğinde bol miktarda sodyum, yağ çeşitleri ve karbonhidrat bulunmakta, ayrıca hatırı sayılır miktarda C vitamini de bulunmaktadır. Bunların dışında harnup bitkisinde potasyum, magnezyum, selenyum gibi sağlığa olumlu etkileri bulunan birçok element ve mineral de bulunmaktadır.

Harnup Pekmezinin Faydaları

Yüzyıllardır birçok hastalığın önlenmesi ve tedavisinde kullanılan keçi boynuzu pekmezi, günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda özellikle kış mevsiminin soğuk günlerinde yakalanabilecek birçok hastalığa karşı koruyucu etkiye sahiptir. Özellikle bronşit ve astımı bulunan hastalarda çok faydalı olduğu belirtilen harnup pekmezinin grip nasıl geçer noktasında da olumlu etkilerinin olduğu gözlemlenmiştir. Yine soğuk algınlığı ile oluşabilecek hastalıklarda da koruyucu özellikler gösteren harnup pekmezi, içerdiği antioksidan özeliği nedeniyle de insan metabolizmasını birçok hastalığa karşı kuvvetlendiren bir üründür. Harnup pekmezinin hangi rahatsızlıklara iyi geldiği konusunda verilen bilgilere göz atmamız gerekirse harput pekmezi faydaları şu şekilde özetlenebilir:

harnup pekmezi
harnup pekmezi

Harnup Pekmezi Faydaları

Harnup Pekmezi Kolesterole İyi Gelir: Bilimsel olarak kesin bir veri bulunmasa da harnup pekmezinin, bitkinin içeriğindeki bol miktardaki liflerin kötü kolesterol(LDL) seviyesini insan sağlığı açısından tehlike içermeyen seviyelerde tuttuğu söyleniyor. Bazı araştırmacılara göre ise hiper kolesterol rahatsızlığında tedavi niyetiyle kullanılabileceği iddia edilmektedir.

Harnup Pekmezi Sindirim Sisteminin Sağlıklı Çalışmasına Katkıda Bulunur: İçeriğindeki beta-karoten adlı madde nedeniyle serbest radikallere karşı çok etkili olduğu 2002’de yapılan bir araştırmayla ortaya konan harnup pekmezi, bünyesindeki kuvvetli lif oranıyla da midenin güçlenmesini sağlamaktadır. Yine antioksidan özellikleri ile de bağırsak enfeksiyonu oluşumunun önüne geçen harnup pekmezi adlı bitkisel ürün, kullanıldığında bağırsak kanserine yakalanma riskini düşüren özellikler sergilemektedir.

Harnup Pekmezi İshalden Korur: İçerdiği birçok etkin madde nedeniyle sindirim sistemine olumlu faydalar sağlayan harnup pekmezinin en önemli etkilerinden birinin de ishale iyi gelmesidir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kullanıldığında harnup pekmezinin isale karşı anlık etki gösterdiği alanında uzman kişiler tarafından ortaya konmuştur.

Harnup Pekmezi Akciğer Kanserine Karşı Etkilidir: İçerdiği kuvvetli antioksidanların akciğer kanseri riskine karşılık koruyucu bir etkisinin olduğu belirtilen harnup pekmezi adlı ürün, sigara içenlerdeki sigaradan kaynaklanan birçok rahatsızlığa karşı da akciğerleri koruyucu olduğu belirtilen bir doğal üründür.

Harnup Pekmezi Hasar Gören Hücreleri Tedavi Eder: Çok az bitkisel üründe görünen bu özelliği ile harnup pekmezinin vücuttaki hasar görmüş olan hücreleri de onardığı söylenmektedir. Vücutta çeşitli nedenlerden dolayı birçok hücre ölmektedir ve bu da bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Harnup pekmezinin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de yer almaktadır.

Harnup Pekmezi Alerjik Hastalıklara İyi Gelir: Antialerjik ve antibakteriyel özellikleri sebebiyle harnup pekmezinin alerjik rahatsızlıklara karşı iyi geldiği belirtilmektedir. İçeriğindeki antioksidanlar nedeniyle de kış mevsiminde yakalanılabilecek salgın hastalıklara karşı ve solunum yollarındaki zararlı bakteri oluşumuna karşı etkin bir bitkisel ürün olduğu söyleniyor.

Harnup Pekmezi Astım ve Bronşite Etkin Koruma Sağlar: Yapılan bilimsel çalışmalar harnup pekmezinin antioksidan özellikler barındıran içeriğinin bilhassa astım ve bronşit gibi solunum yolları hastalıklarda şaşırtıcı bir etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu etkinin çocuklar üzerinde çok daha hızlı bir şekilde kendini gösterdiği belirlenmiştir.

Harnup Pekmezi Grip Hastalığına Karşı Koruyudur: Sıkça bahsettiğimiz antioksidan yönü kuvvetli olan harnup pekmezi iyi bir antibiyotik olarak tavsiye edilebilir.

Harnup Pekmezi Öksürüğü Engeller: Serbest radikallere karşı güçlü bir yok edici olan harnup pekmezi, antioksidan özelliğiyle öksürüğün bir an önce iyileşmesini sağlar. Şiddetli öksürüklerde bile etkisini kısa zamanda gösterdiği belirtilen ürün, boğazda anlık rahatlamaya da yol açmaktadır.

Harnup Pekmezinin Kalp ve Damar Hastalıklarına Karşı Koruyucu Yönü Vardır: Uzmanların belirlediği en önemli harnup pekmezi faydaları ndan biri de kalp ve damar hastalıkları üzerindeki olumlu ve koruyucu yönüdür. İyi bir antioksidan olan harnup pekmezi, vücuttaki kanı temizlemekte ve bu yönüyle de damar tıkanmaları ve sıkışıklıklarına ve kalpte yaşanan bazı hastalıklara karşı koruyucu etki göstermektedir.

Harnup Pekmezi Mideye İyi Gelir: Mideye olan olumlu etkisinin, içerdiği yoğun lif oranından kaynaklandığı belirtilen harnup pekmezi adlı bitkisel ürünün sindirim sistemi üzerinde koruyucu bir ürün olduğu ortaya konmuştur. Genel olarak lifi yoğun olan ürünlerin mideye çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar, harnup pekmezinin bu ürünlerin başında geldiğini söylemekte ve özellikle şişkinliğin giderilmesi ve midenin asit düzeyinin dengeleyici yönünün kuvvetli olduğunu belirtmişlerdir.

Harnup Pekmezi Kemik Erimesi Rahatsızlığına Karşı Etkilidir: İçerdiği yoğun kalsiyum nedeniyle harnup pekmezinin başta kemik erimesi hastalığı olmak üzere kemiklerde yaşanabilecek hastalıklara karşı da etkili olduğu belirtilmektedir. Her ne kadar bire bir tedavi niyetiyle kullandığı ortaya konmuş olmasa da öncelikle çocuklar olmak üzere her yaştan insanda kemikleri güçlendirdiği belirtilmiştir.

harnup pekmezi faydaları
harnup pekmezi faydaları

Harnup Pekmezi Cinsel İsteği Arttırır: Mükemmel bir enerji deposu olarak görülen harnup pekmezi adlı bitkisel ürün, cinsel istek ve gücü de artıran bir etki göstermektedir. Aynı zamanda spermdeki canlılığı yükselterek iktidarsızlık tedavisinde kullanabileceğini söyleyen uzmanlar da vardır.

Harnup Pekmezi Sinir Sistemini Koruyarak Çocukların Zeka Gelişimini Hızlandırır: Bitkisel ürünlerde çözüm arayan insanlar için en çok tavsiye edilen ürünler arasında bulunan harnup pekmezinin içindeki antioksidanlar nedeniyle hücrelerin yenilenmesini sağlamasının, sinir sisteminin korunmasına ve beyin hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğu için çocuklarda zeka gelişimi sağladığı belirtilmektedir. Ayrıca sinir sistemine bu olumlu etkisinin strese de iyi geldiği söylenmektedir.

Yukarıda madde madde bahsedilen harnup pekmezinin faydaları nı ortaya koymaya çalıştığımız harnup pekmezinin faydalarını özetleyecek olursak; içerdiği E vitamini sayesinde bronşit, astım, rip ve nezle gibi kış hastalıklarına karşı etkili olduğu belirtilmektedir. Yine potasyum ve sodyum içermesi nedeniyle karaciğer koruyucudur. Balgam söktürmeye iyi gelmekte, kalp çarpıntısının önüne geçmekte, kanser türü hastalıklara yakalanma oranını ciddi ölçüde düşürdüğü belirtilmekte ve kanın temizlenmesine katkı sağlayarak damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara karşı önerilmektedir.

Harnup Pekmezinin Zararı Var mıdır?

Birçok faydasını saydığımız harnup pekmezinin tespit edilen bir yan etkisi ya da zararı bulunmamakla beraber çok az da olsa aşırı ya da yanlış kullanımdan kaynaklanan bazı yan etkileri olabilmektedir. Bu yan etkiler arasında şunları sayabiliriz:

İçerdiği şeker oranı sebebiyle şeker hastalığı bulunanların mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanmaları gerekmektedir. Dozundan fazla tüketilmesi durumunda nadiren mide bulanması ve baş dönmeleri görülebilir. Kan incelten ilaçları kullanan insanların da harnup pekmezini muhakkak doktor kontrolüyle kullanmaları gereklidir.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

1 yorum

  1. faydalı ve detaylı yazınız için Teşekkürler. HARNUP gibi doğadan gelen lezzetleri özellikle anneler çok iyi biliyorlar, günümüzde unutulmaya yüz tutsa da; doğadan gelen tatları ön planda tutmalıyız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir