Siyah Nokta Nasıl Temizlenir Kesin Çözüm

siyah nokta nasıl temizlenir kesin çözüm
siyah nokta nasıl temizlenir kesin çözüm

Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

 Siyah Nokta Nedir?

Çok hoşlanmadığımız bir durum olan ve halk arasında siyah nokta olarak adlandırılan kamedon sık rastlanan bir cilt problemidir. Birçok insan siyah nokta nasıl temizlenir sorusuna cevap aramaktadır. Siyah nokta oluşumunun altında yatan oldukça basit bir neden vardır.

Siyah Nokta Neden Olur?

Bizi fazlasıyla rahatsız eden siyah noktaların sebebi deri altındaki yağ oranının artmasıdır. Deri gözeneklerindeki kir ile artış gösteren yağ oranının birleşmesi sonucunda siyah noktalar oluşur. Siyah noktalar en çok burun, yüz, sırt, ve omuz bölgesinde görülür. Oluşan siyah noktaların mutlaka temizlenmesi gerekir.

Siyah noktalar daha da istenmeyen bir durum olan sivilcelerin başlangıç halidir. Bütün siyah noktalar sivilceye dönüşmemekle birlikte sivilcelerin tamamının birer siyah noktadan oluştuğunu bilmemiz gerekir. Siyah noktalar temizlenmemeleri durumunda sivilce olarak karşımıza çıkma ihtimalleri yüksektir. Bu da siyah noktadan daha ciddi bir sorunla uğraşmamız anlamına gelir. Bunun bilincinde olan birçok kişi siyah nokta nasıl temizlenir sorusuna cevap aramaktadır.

Güneş ışınlarına fazla maruz kalma, terleme, kadınlarda adet kanamalarından bir hafta öncesi, ve bazı kozmetik ürünler siyah noktaların artışına sebep olur. Ayrıca ergenlik döneminde hormonlardaki değişim nedeniyle artan yağ üretimi siyah noktaların artmasına sebep olur.

Sivilce 1 günde nasıl geçer? Öğrenmek için tıklayın.

Siyah Nokta Nasıl Geçer?

Siyah noktalar oluşumunun altında yatan sebebe göre tedavi edilmelidir. Siyah noktalar kirle alakalı değildir. Bu nedenle çok sık yıkamak, fırçalamak, sık aralıklarla peeling yapmak cildi tahriş edeceğinden önerilmez. siyah noktaların nadir görülen durumlar dışında tırnakla sıkılmaması gerekir.

Diğer Yazı  Kuru Ciltler İçin En Etkili 10 Pratik Maske Tarifi

Siyah Noktalara Kesin Çözüm

Siyah Nokta Temizleme

Peki siyah noktalar nasıl temizlenir? Siyah noktaların oluşumunun altında yatan temel neden yağ kanallarının tıkanmasıdır. Tıkanan yağ kanallarını temizleyerek açmak siyah nokta problemine çözüm olacaktır. Bahsettiğimiz bu yağ kanallarının temizliği en kolay buhar banyosu ile yapılır.

Buhar Banyosu

  • Buhar banyosu için öncelikle bir miktar su kaynatın.
  • Daha sonra kaynattığınız suyun üzerine bir havlu  yardımıyla yüzünüzü tutun. Suyun buharına yüzünüzü tutmanız (yanmayacak şekilde) da aynı etkiyi yaratacaktır.
  • Sıcak su buharı cildinizdeki gözenekleri genişleterek temizlik için temizliğe hazır hale getirecektir.
  • Buhar banyosu sonrasında siyah noktaları temiz bir pamuklu çubuk (kulak temizleyici) ile temizleyiniz. Buradaki önemli husus temizleme işlemi kesinlikle el ile yapılmamalı.
  • Son olarak yüzünüzü bol su ile yıkayın.

Bu yöntemle siyah nokta nasıl temizlenir sorunuza pratik bir çözüm bulmuş olacaksınız.

Sivilce nasıl geçer? Öğrenmek için tıklayın.

Siyah Nokta Maskesi

Cilt bakımı için birçok kozmetik ürün bulunmaktadır. Eğer bu kozmetik ürünlere bütçe ayırmak istemiyor ya da doğal yollarla cildinizi temizlemek istiyorsanız siyah noktalarda etkili olan kil maskesini deneyebilirsiniz.

Siyah Noktalara Kil Maskesi

Mineraller bakımından oldukça zengin olan kil cildin yağ üretimini dengeler ve fazla yağları alır. Kil maskesinin düzenli olarak kullanılması durumunda cildin gözenekleri temiz kalır ve siyah nokta oluşumu büyük oranda azalır. Kil maskesi konusunda dikkat edilmesi gereken husus eğer kil maskesi haftada 2 defadan fazla uygulanırsa cildin aşırı kurumasına neden olur. Cildinizin aşırı kuruması kırışıklıklara, çatlaklara ve cildinizin elastik yapısını kaybetmesine neden olur. Kil maskesi uygulandıktan sonra mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır. Kil maskesinin yapımı için ihtiyacınız olan tek şey biraz kil.

Bir yemek kaşığı kadar kile azar azar su ilave ederek yoğun bir kıvama gelene kadar karıştırın. Daha sonra elde edilen karışımı göz ve dudaklarınıza gelmemesine özen göstererek yüzünüze sürün. 10 dakika bu şekilde bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla temizleyin ve yüzünüzü kurulayarak nemlendirici kreminizi sürün. Kil maskesini cildinizin aşırı kurumasına sebep olmamak için 10 dakikadan fazla bekletmeyin.

Siyah Nokta Bandı

Birçok kozmetik firması siyah nokta bandı üretmektedir. Siyah nokta bandlarının burun, alın, çene ve yanaklar için olanları vardır. Bu bantlara ulaşmak oldukça kolaydır. Neredeyse bütün eczanelerde, kozmetik ürün satan işletmelerde ve marketlerde satılmaktadır. Siyah nokta bandı nın kullanımı son derece kolaydır.

Diğer Yazı  Çörek Otu Yağı Kremi Faydaları

Yıkanan yüz kurulanmadan siyah nokta bandının yapışkanlı yüzeyi istenen bölgeye uygulanır ve 15 dakika bekledikten sonra bant çekilir. Ulaşımı ve kullanımı bu kadar kolay olan bu bantları kesin çözüm müdür ve dezavantajları var mıdır? bu soruya aşağıda sıralayacağımız birkaç madde ile cevap verebiliriz.

siyah nokta bandı
siyah nokta bandı
  • Siyah nokta bandı tek başına kullanılmak yerine peeling ya da ile desteklenirse siyah noktalara çözüm olabilir. Bu çözümün kalıcı olmadığını bilmenizde yarar var.
  • Siyah nokta bantları gözenekleri genişlettiğinden ve oradaki siyah noktayı aldığından dolayı gözenekler boş kalmaktadır. Siyah nokta bandı kullandıktan sonra gözenekleri kapatacak kozmetik ürünler kullanılabilir.
  • Siyah nokta bantları burun kenarında ve yanaklarda bulunan pek de farketmediğimiz zayıf tüyleri de koparmaktadır. Koparılan bu zayıf tüyler daha güçlü ve belirgin olarak tekrar çıkar. Bu durum siyah nokta bantları açısından oldukça önemli bir dezavantajdır.

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı siyah nokta bandı kullanımı çok sık olmamalıdır ve bu bantlar kullanıldıktan sonra gözenek sıkıştırıcı bir kozmetik ürün kullanılmalıdır.

Last Updated on 3 Ekim 2021 by Saglikloji

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir