Cilde İyi Gelen Yiyecekler, Cilt İçin Faydalı Besinler

cilde iyi gelen yiyecekler
cilde iyi gelen yiyecekler

Cilde iyi gelen yiyecekler

Tüketilen besinler sağlığımız ile doğru orantılı olarak fayda ve zararları beraberinde getiriyor. Sağlıklı bir vücudun olmazsa olmazı ise sağlıklı bir cilttir. Cilde iyi gelen yiyecekler konulu yazımızı yazma amacımız; Ciltte oluşan kırışıklık, cilt lekeleri, sivilceler, mat görünüm ya da pullanma gibi olumsuz durumların doğrudan yediğimiz yiyecekler ile alakalı olduğunu söylersek yanlış olmaz.

Elbette sadece tüketim yapmak yüzde yüz yeterli olmayıp, düzenli olarak bakım yapmak da önemlidir. Cildin elastik yapısını kaybetmemesi, siyah nokta oluşumlarının önüne geçilmesi, nem seviyesinin ayarlı olması vitaminlerin ve minerallerin vücudumuza düzenli olarak girişi ile mümkün olur. Yağ kullanımı da cilt için yararlı bir takviye olup doğru yağı tüketmek bu anlamda önemli olan detaydır. Bunların dışında cilde iyi gelen yiyecekler de oldukça fazladır. Bu besinlerin içinde yer alan A vitamini yaraların iyileşmesini sağlar. C vitamini ise cildin daha esnek olmasına yardımcı olup, yaşlanmayı geciktirir. Bunların yanı sıra E vitamini ise hücrelerin oksijen ile buluşmasını sağlayarak, oksijeni kullanmalarını sağlıyor.

cilde iyi gelen besinler
cilde iyi gelen besinler

Cilde iyi gelen besinler nelerdir?

 • Hayatın kaynağı olan su cildin de en önemli besinidir. Su ile hem cildinize nem katarsınız hem de vücuda yapılan detoks etkisi ile zararlı olan tüm maddelerden arınırsınız. Bu arınma ile de cilt daha sağlıklı ve daha canlı bir görünüm elde eder. Günde en az iki buçuk litre tüketilmesi önerilmekte olup, aşırı sıcak havalarda veya ishal gibi su kaybı yaratan hastalık zamanlarında bu oranda artış yapılması gerekmektedir.
 • Retinol kelimesini sıklıkla kozmetik reklamlarında duyarız. Retinol cilde antioksidan etkisi yaparak gelişimine katkıda bulunur. Retinol en doğal yoldan vücudumuza havuç ile girer. Havuç tüketiminin artması ile vücudumuz A vitamini ile karşılaşır. Bu karşılaşmanın akabinde ise cilde sağlık yanında göze de fayda yaratılır. Havuç dışında A vitamini ile tanışmanın bir başka yolu ise kepekli tahıl tüketimi ile olur.
 • Antioksidan özelliği ile çoğu kadının suyunu yapıp her sabah tükettikleri domates ise güneşin zararlı ışınlarına karşıda cildinizi korur.
 • Özellikle sigara tüketenlerde daha sık rastlan soluk ten ya da sararmış tene çözüm ise portakaldan geliyor. C vitaminin cildin mat görüntüsünü yok eder. Kırışıklık yanında yaşlanma etkilerine karşıda cildi korur. Kemik, kan damarları ve kıkırdaklar içinde öneme sahip olan C vitaminin portakal haricinde, mandalina, kivi, yeşil sebzelerde (özellikle Brüksel lahanası) ve ayrıca çilek gibi birçok besinde de yer alır.
 • C vitamini açısından zengin ve cilde iyi gelen yiyecek olan ahududu, böğürtlen, çilek, yaban mersini gibi atıştırmalık meyvelerin tüketimi ile de cildin gelişimi hızlanıp elastik yapısı artar. Elastik yapıya katkıda bulunmasının yanı sıra iltihaplarında oluşumunu engeller.
 • Yemiş olarak tüketilen badem ve ceviz de doğru olan yağın vücudumuza girişine sebep olur. Bu sayede de cildin nemi artar ve kırışıklık azalır. Pullanama gibi problemlerde düzenli tüketim ile en aza iner. Badem yemişinde bulunan E vitamini ile de cilt daha elastik yapıya kavuşur.
 • Ciltteki yaraların iyileşmesine fayda sağlayan avokado ayrıca cildin yenilenmesini sağlayarak, hücreleri de korur.
 • Cilt kanseri ile savaşan brokoli ise C ve A vitamini açısından zengin olup, ciltteki elastik yapıya katkı sağlar ve çürükleri önler.
 • Daha berrak bir tene kavuşmanın yolu ise elma yemekten geçiyor. Dış etkenlere karşı cildi koruyan elma cildin daha nemli olmasına da sebep olur.
 • Cildin savunma mekanizmasına katkı sağlayan doğal antibiyotik sarımsak ise hem cildi hem de vücudu mikroplardan arındırır.
 • Kırışıklık ve nem seviyesine artış yaratması ile bilinen yulafı ise günlük hayatınızdan eksik etmeyin.
 • Siyah noktalar, sivilce gibi problemlerde en etkin yardımcı ise zencefildir. Çay olarak da kullanan zencefil ayrıca günlük yemeklerde de kullanılabilir.
 • Cildin daha parlak olmasının sağlayan yegâne besin ise kırmızıbiberdir. Kırmızı biber cildin temizlenmesine yardım eder.
 • Boyun bölgesindeki kırışıklı ve deformasyonlar için ise önerilen besin kiraz.
 • E vitamini açından zengin olup, cilde parlaklığı geri kazandıran ise fındık.
 • Cilt kanseri, anemi gibi rahatsızlıkların önüne geçen ve iyileşmeye katkı sağlayan kızılcık antioksidan özelliği ile bilinip, çok iyi bir hücre yenileyici besindir.
 • Ciltte yaşanan pullanma, ciltteki mat görünüme çözüm ise kavun yemekten geçiyor. Düzenli tüketimde cilde parlaklı ve canlılık katarken, pullanmanın giderilmesini sağlar.
 • Akne oluşumunu engelleyen yegâne besin kaynağı ise soya dır.

Ayrıca sağlıklı cilt için ipuçları hakkındaki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Birbirinden kolay ve faydalı bilgiler edineceksiniz.

Last Updated on 12 Aralık 2016 by Saglikloji

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir