Temel Diş Çıkarma Rehberi

Temel Diş Çıkarma Rehberi
Temel Diş Çıkarma Rehberi

Bebeğiniz 3 aylık ile 12 aylık arasındaysa, endişeyle bebeğin ilk dişinin heyecan verici gelişini bekliyor olabilirsiniz. Diş çıkarma ne zaman başlar? Hangi belirtilerde aramalısınız? Diş çıkaran bir bebeği nasıl rahatlatırsınız?

Her bebek diş çıkarmayı farklı yaşar. Bazı bebeklerin belirtileri çok az veya hiç yokken, diğerleri diş çıkarmanın oldukça zor bir süreç olduğunu düşünür. Genellikle diş çıkarma belirtileri, gerçek dişin gelişinden haftalar veya aylar önce olur. Üç aylıkken ve bir yaşından itibaren diş çıkarma belirtileri bekleyebilirsiniz.

Diş Çıkarma Belirtileri

Yaygın Diş Çıkarma Belirtileri arasında salya akması, ısırma, ağlama, sinirlilik, yemek yemeyi reddetme, kulağı çekme, yanak sürtme, gece uyanma, kızarıklık ve öksürme / öğürme yer alır.

Salya Akıtma

Minik bebeklerin ağzından bu kadar çok sıvı gelebileceğine inanmak zordur, ancak diş çıkarma salyalarını uyarır ve yaklaşık 10 haftadan 3 veya 4 aylık veya daha büyük birçok bebek için su işleri devam eder. Bebeğinizin gömleklerinin sürekli ıslak olduğunu fark ederseniz, onu daha rahat (ve daha temiz) tutmak için bir önlüğü takın ve gün boyunca çenesini nazikçe silin.

Isırma

Diş etlerinin altına giren dişlerden gelen basınç, bebekte çok fazla rahatsızlığa neden olur – bu, karşı basınçla (çiğneme ve ısırma) hafifletilebilir. Diş çıkaran bebekler, diş çıkarma halkaları ve çıngıraklardan yakında ağrıyan meme uçlarınıza (emziriyorsanız) ve parmaklarınıza kadar bulabildikleri her şeyi çiğnemeye çalışır.

Ağlama

Bazı bebekler diş çıkarmadan sızlanırken, diğerleri hassas diş eti dokusunun iltihaplanması nedeniyle çok fazla acı çeker ki bunu sizinle sızlanma veya ağlama şeklinde paylaşmaya mecbur hissederler. İlk dişler genellikle en çok acı verir (azı dişleri gibi, çünkü daha büyüktür), ancak çoğu bebek sonunda diş çıkarmanın nasıl bir his olduğuna alışır ve daha sonra pek rahatsız olmaz. Bebek için uygun olan ağrı kesicilerin ne zaman sunulacağı konusunda doktorunuzla konuşun.

Sinirlilik

Bebeğinizin ağzı, o küçük diş diş etlerine bastırıp yüzeye çıktıkça ağrır ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, muhtemelen kendini kötü hissetmesine neden olur. Bazı bebekler sadece birkaç saat sinirlenebilirken, diğerleri günler hatta haftalarca telaşlı kalabilir.

Diğer Yazı  Yenidoğan Sarılığı Tedavisi ve Belirtileri

Yemek Yemeyi Reddetme

Rahatsız, huysuz bebekler, ister biberon ister meme olsun ağızlarındaki bir şey tarafından rahatlatılmayı özler. Ancak emzirmenin emilmesi, diş çıkaran bebeğin ağrıyan diş etlerini daha kötü hissettirebilir. Bu nedenle, diş çıkaran bebekler beslenme konusunda telaşlı olabilirler (ve ne rahatsızlıkları ne de aç karınlarını rahatlama bulamadığı için daha fazla hayal kırıklığına uğrayabilirler). Katı yiyecekler yiyenler de diş çıkarırken yemek yemeyi reddedebilirler. Devam edin ve grev birkaç günden fazla sürerse çocuk doktorunuzu arayın.

Geceleri Uyanmak

Diş çıkarma perisi sadece gündüzleri çalışmakla kalmaz. Bebeğinizin küçük dişler çıkmaya başladığında, rahatsızlığı gece uykusunu bozabilir (daha önce gece boyunca uyumuş olsa bile). Rahatlık sunmadan önce, uyuyup uyuyamayacağını görün; Hâlâ huzursuzsa, okşama veya ninnilerle onu yatıştırın, ancak gece beslenmesine geri dönmekten kaçının (bu, bu aşama geçtiğinde sizi rahatsız edecek).

Kulak Çekme Ve Yanak Ovma

Dişleri gelen bebekler kulaklarını öfkeyle çekebilir veya yanaklarını veya çenelerini ovuşturabilir. Sebep? Diş etleri, kulaklar ve yanaklar sinir yollarını paylaşır ve bu nedenle diş etlerindeki bir ağrı (özellikle sürmekte olan azı dişlerinden) başka yerlere gidebilir. (Kulak iltihapı olan bebekler de kulaklarını çekerler, bu nedenle küçük çocuğunuzun diş çıkarmadan daha fazla rahatsız olabileceğinden şüpheleniyorsanız çocuk doktorunuza danışın.)

Diş Çıkarma Döküntüsü

Diş çıkaran bebeğiniz salya akıyorsa, ağzında ve çenesinde (ve hatta boynunda) sürtünme, çatlama, kızarıklıklara neden olabilir. Hafifçe okşamak, cildinin darbe almasını önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca Vazelin gibi bir nem bariyeri oluşturabilir ve gerektiğinde nazik, kokusuz bir cilt kremi ile nemlendirebilirsiniz. Elinizde biraz bakım kremi var mı? Hassas bebek cildini korumak için de harika.

Öksürük Ve/Veya Öğürme Refleksi

Salyaların hepsi bebeklerin tıkanmasına ve öksürmesine neden olabilir (bir ağız dolusu tükürük ile boğulurlar). Ancak bebeğinizin başka soğuk algınlığı, grip veya alerji belirtisi yoksa endişelenmenize gerek yok.

Diş Çıkarma Çözümleri

Aşağıda listelediğimiz anne tarafından test edilmiş önerilerle bebeğinizin diş çıkarma rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz:

Diş Çıkaran Bebekler Çiğnemeyi Severler Ve Bunun İyi Bir Nedeni Vardır

Diş çıkarma oyuncukları, yeni inci gibi beyaz dişleri ağzına doğru iterek ağrısını hafifleten karşı basınç sağlar. Kauçuk diş çıkarma halkaları, çıngıraklar ve diğer çiğneme gerektiren, yumuşak oyuncaklar iyi çalışır (bebeğinizin muhtemelen anladığı gibi, beşik rayındaki plastik tampon dâhil değildir!).

Karşı Basınç

Temiz parmağınız, kabarık kenarlı diş çıkarma oyuncakları veya bebeğin diş etlerine sıkıca sürülen yumuşak, ıslak bir diş fırçası (diş macunu olmadan), diş çıkarma halkaları ve ıslak bezlerle aynı yatıştırıcı karşı basıncı sağlayabilir. Bebeğiniz başlangıçta acıtabileceği için ilk başta tereddüt edebilir, ancak kısa sürede rahatlama sağlar.

Diğer Yazı  El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir, Tedavisi

Ağızdaki Serin Öğeler

Genellikle bebeğinizin ağzında soğuk bir şey yardımcı olur. Bir oyuncak soğuk olduğunda ve diş etlerini uyuşturduğunda çiğnemek daha da etkilidir. Soğuk bir emzik kaşığı, temiz ıslak bir bez veya soğutulmuş bir diş çıkarma oyuncağı veya halkası deneyin. Bazı uzmanlar donmuş diş çıkarma oyuncaklarının çok soğuk olduğunu ve bebeğinizin ağzına iyi gelebileceğini söylüyor. Buzdolabında bir miktar diş çıkaran oyuncak veya ıslak bez bulundurmak, bebeğin ağrısına hazırlıklı olmanıza yardımcı olacaktır. Bebek bunları kullandıktan sonra diş çıkaran oyuncakları, bezleri ve diğer eşyaları temizlediğinizden emin olun.

Soğuk İçecekler

Bir şişe soğuk su, 6 aydan büyük bebekler için (su verilebildiğinde) diş etlerinde soğuk bir rahatlama sağlayabilir. Bebek biberon almazsa bir bardakta (buzsuz) su verebilirsiniz.

Soğuk Yiyecekler

Yoğurt, harmanlanmış şeftali ve elma püresi gibi soğutulmuş yiyecekler (bebeğinize önceden verildikten sonra) sıcak veya oda sıcaklığında yapılan yiyeceklerden daha iştah açıcı olabilir ve diş etlerini hafifletebilir. Muz ve erik gibi dondurulmuş meyveleri verin (bu nedenle büyük yiyecek parçaları boğulma riski oluşturmaz), ancak yalnızca yetişkin gözetiminde ve bebek otururken veya dik olarak desteklenmiş halde verin.

Ağrı Kesici

Soğuk yiyecekleri çiğnemek, ovalamak ve emmek işe yaramazsa, bebek için uygun olan ağrı kesiciler verebilirsiniz. Ancak sadece çocuk doktorunuzla kontrol ettikten sonra.

Konfor

Diş çıkaran bir bebeğin arzuladığı şey ekstra kucaklamalar, öpücükler ve çok sabırdır.

Uyuşturan Ajanlardan Kaçının

Herhangi bir bitkisel veya yapay diş çıkarma jelinden ve diğer ilaçlardan kaçınması gerekir. 2 yaşın altındaki çocukları kandaki oksijen seviyelerinin düşmesi riskine sokabilecek ayrıca, özellikle bazılarında kalp problemlerine ve uyuşukluğa neden olabilecek bir bileşen içerebilir. Ürünleri bebeğin dişlerinde kullanmadan önce bir çocuk doktoruna veya tıp uzmanına danışın.

Diş Çıkarma Konusunda Doktoru Ne Zaman Aramalı?

Diş çıkarma diş etlerinin altında kanamaya neden olabilir ve bu da bebeğin ağzında mavimsi bir yumru gibi görünebilir. Endişelenecek bir şey yok ve soğuk, ıslak bir bezle rahatlatılabilir.

Bazı ebeveynler düşük dereceli ateş ve ishalin diş çıkarma belirtisi olduğunu düşünse de, doktorlar bunun doğru olup olmadığı konusunda ikiye bölünmüştür. Ancak vücudun herhangi bir yerindeki iltihaplanma gibi, iltihaplı diş etleri bazen düşük dereceli ateş üretebilir. Ateş iki günden fazla devam ederse veya başka herhangi bir hastalık belirtisi eşlik ediyorsa, çocuk doktorunuzu arayın.

Aynısı ishal için de geçerli, bazı ebeveynlerin tahmin ettiği gibi, bebek diş çıkarırken yutulan fazladan salyadan kaynaklanıyor olabilir. Bu da endişelenmenize gerek yok, ancak bu durum fazla sürüyorsa çocuğunuzun doktorunu arayın.

Bir arkadaşınızın bebeği için işe yarayan şeyin siz ve bebeğiniz için işe yaramayabileceğini daima unutmayın. Bebeğinizin rahatsızlığını hafifletmek için doğru yolları bulmadan önce büyük olasılıkla birçok farklı çare deneyeceksiniz.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir