Üveit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Kaynaklanır?

Üveit gözde meydana gelen iltihaplanmanın bir şeklidir. Göz duvarında mevcud orta tabakanın etkilenmesini sağlar. Bu mesele genel anlamda ani şekilde ortaya çıkar ve süre geçtikçe kötüleşmeye adım atar. Bulanık görme, ağrı ve göz kızarıklığı ile kendini belli eden üveit iki gözün etkilenmesine de niçin olabilir. Öncelikli olarak 20 ila 50 yaş aralığında olan üveit çocuklarda da gözlemlenebilen bir sorundur. Üveit hastalığının ihtimaller içinde sebepleri otoimmün, yaralanma yada iltihaplı hastalıklardır. Bazı kişilerde sebepleri belirlenmeyebilir. Üveit göz hastalığı tedavi altına alınmazsa ciddi sorunların yaşanmasına niçin olabilir. Vakit içinde görme kayıplarına yol açabilir.

Üveitin emareleri, semptomları ve özellikleri şunları içerir:

 • Göz kızarması
 • Göz ağrısı
 • Işık hassasiyeti
 • Bulanık görme
 • Görüş alanınızdaki karanlık ve kayan noktalar
 • Azalan vizyon

Emareler ani şekilde ortaya çıkabilir ve bazı durumlarda ani şekilde kötüleşir, sadece bazı durumlarda kademeli olarak gelişirler. Bir yada iki gözü etkileyebilir. Üveit göz duvarındaki orta tabakalı dokudur. Bu iris, siliyer gövde ve koroidden oluşur.  Koroid retina ve skleraya bağlanır. Retina gözdeki iç duvarda bulunur. Sklera göz duvarındaki beyaz kısmıdır. Üvea, retinada bulunan katmanlara kan akışı sağlamaktadır. Meydana gelen üveit çeşidi, gözün bölümlerinde iltihaplanmaya bağlı olarak değişmiş olur.

 • Iritis gözü ön kısmını tesir altına alır ve en yaygın olan türüdür.
 • Siklit siliyer vücudu etkilemektedir
 • Koroidit ve retinitis gözün arka kısmını etkisinde bırakır.
 • Diffüz üveit üveanın tüm katmanlarında iltihaplanma olduğunda ortaya çıkar.

Üveit göz hastalığı ile ilgili emareler meydana ulaştığında kesinlikle uzman tabip ile görüşmek gerekir.  Göz ağrısı ve beklenmedik görme sorunları yaşanıyorsa derhal tıbbi yardım istenmelidir.

Üveit Nasıl Teşhis Edilir?

Ne şiddette olursa olsun, üveit acil bir hastalıktır. Geç kalındığında hastalık ilerler ve iltihap nedeniyle göz bebeğinde şekil bozuklukları, katarakt, göz tansiyonu yükselmesi gibi kalıcı yan etkiler bırakabilir. Belirtiler başlayınca yapılacak ilk iş üveit konusunda tecrübeli bir göz doktoruna muayene olmaktır.

Diğer Yazı  Daha Sağlıklı Yaşamak İçin Basit Detaylar

İlk muayene için geç kalınması görmenin kalıcı bir şekilde kaybına neden olabilmektedir. Bazı üveit çeşitlerinin tipik görünümü vardır ve teşhis hemen konulabilir. Bu durumlarda bile, gözün arka bölümünün tutulması söz konusu ise görmenin ne derece tehdit edildiğinin anlaşılması ve tedavinin etkinliğinin izlenmesi için anjiografi, ultrasonografi, ERG gibi ileri teknikler gerekli olabilir.

Üveit Sebepleri ve Komplikasyonları

Tüm vakaların neredeyse yarısında üveitin spesifik sebebi açık şekilde değildir. üveit hastalığı sebeplerinin belirlenmesi yapılırsa aşağıda bulunan nedenlerden kaynaklı ortaya çıkabilir.

 • Göz yaralanması ya da ameliyat
 • Sarkoidoz ya da ankylozan spondilit tarzında bir otoimmün bozukluk
 • Crohn hastalığı ya da ülseratif kolit tarzında bir enflamatuar bozukluk
 • Herpes zoster, sifiliz, toksoplazmoz, tüberküloz, Lyme hastalığı yada enfeksiyon
 • Lenfoma tarzında gözü etkileyen kanser

Üveit hastalığı ile alakalı tüm sorular detay alınması adına uzmana sorulmalıdır. Bu mesele tedavi edilmediği süre aşağıda bulunan hastalıklar meydana çıkabilir.

 • Sürekli görme kaybı
 • Retina dekolmanı
 • Sinir hasarları
 • Katarakt
 • Glokom

Üveit hastalığı bir göz uzmanı tarafınca tanı yapılmalıdır. Bunun için uzman doktorun kapsamlı şekilde muayene yapması fazlaca önemlidir. Ek olarak hastaların sıhhat geçmişi ile ilgili detaylı bilgilerinde toplanması fazlaca önemlidir. Tanının koyulabilmesi için kan testi, gözde bulunan sıvı analizi, retinada bulunan kan akışının değerlendirilmesi, retinanın dokusundaki kalınlık, retina altında bulunan sıvı varlığı ya da yokluğu kontrol edilmelidir. Göz doktoru üveitin altında yatmakta olan bir durumun oluşabileceğini düşünmekteyse genel tıbbi muayene ile laboratuvar testlerinin yapılmasını ister. Bazı durumlarda üveitin belirlenmesi için belirli bir niçin bulmak oldukça zor olsa gerek. Bunun yanında uzman tabip üveitin herhangi bir enfeksiyon ya da başka bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemesi yapmış olacaktır.

Üveitin Tedavi Süreci ve İlaçları

Üveit altta yatmakta olan bir sorundan kaynaklanıyor ise tedavi mevzusunda belirli koşullara odaklanmalıdır. Tedavinin amacı gözde bulunan iltihaplanmayı azaltmak olmalıdır. Bunun için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur.

Diğer Yazı  Otizm Nedir Belirtileri Otizm Tedavisi

Enflamasyonu azaltan ilaçlar; tabip en önce bir kortikosteroid şeklinde bir anti-inflamatuar ilaç ile göz damlaları reçete edebilir. Bu damlalar hastaya destek eğer olmazsa bir kortikosteroid hap yada enjeksiyon bir sonraki adım olabilmektedir

Virüslere ve bakterilere karşı savaşan ilaçlar; üveit bir enfeksiyon sebebi ile meydan gelirse tabip enfeksiyonu denetim altına alacak bir halde antibiyotik, antiviral ilaçlar, kortikosteroidli yada kortikosteroidsiz tarzında başka ilaçlar reçete edebilmektedir.

Problemler her iki gözü de etkilemişse sitotoksik ya da immünosüpresif ilaçların kullanılması gerekebilir. Kullanılacak bu ilaçlar bazı kişilerde katarakt ve glokom tarzında oldukça ciddi düzeyde etkilere sebep olabilir.  İlaçların kullanımından sonrasında 1 ila 3 ay şeklinde denetim muayeneleri yapılır.

Cerrahi Uygulamalar ve Öteki İşlemler

Viterektomi; gözde bulunan vitrözlerin bazıların çıkartılması adına meydana getirilen cerrahi uygulamadır. Sıhhat durumunun yönetim edilmesi amacı ile ihtiyaç duyulan bir uygulamadır.

Cihazlı cerrahi; bir ilacın devamlı ya da sürekli olarak salgılanmasını sağlamak adına göze cihazın cerrahi işlem ile yerleştirilmesidir. Tedavi zorluğu bulunan posterior üveit hastaları için, göze implante edilen bir seçenek olabilir. Bu aygıt kortikosteroid ilaçlarını yavaş yavaş 2 ile 3 yıl gözler önüne sürer. Yapılacak bu tedavinin ihtimaller içinde yan tesirleri içinde katarakt ve glokom da bulunur. İyileşmenin hızı kısmen haiz olunan üveit çeşidine ve semptomların şiddetine bağlı olarak değişmiş olur. Gözün arka kısmını tesir altına alan üveit (koroidit) gözün önündeki üveitten (iritis) daha yavaş iyileşme eğilimindedir. Şiddetli düzeyde iltihaplanma, hafifçe iltihaplanmadan daha uzun sürecektir. Üvetiler süre içinde tekrardan geri çıkabilir. Başarıya ulaşmış şekilde yapılacak bir tedaviden sonrasında belirtilerden herhangi biri yeniden meydana gelirse doktordan buluşma almak gerekir. Tekrardan uzman tarafınca yapılacak olan kontrollerden sonrasında uzman hekimin söylediği tüm detaylara dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde mesele süre içinde büyümeye adım atar. Görme kayıpların ortaya çıkmasına kadar gidecek olan problemler ortaya çıkabilir. Bilhassa uzman hekimlerin söylediklerine dikkat edilmesi fazlaca önemlidir. İlaçların tertipli ve aksatılmadan kullanılması sıhhat açısından gereklidir.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir