Kinoa Zayıflama Çayı Kullananlar Gerçekten Zayıflıyor Mu

kinoa zayıflama çayı kullananlar gerçekten zayıflıyor mu
kinoa zayıflama çayı kullananlar gerçekten zayıflıyor mu

Kinoa Zayıflama Çayı

Güney Amerika’nın And Dağları’nda yetişen Kinoa bitkisinden meydana gelen Kinoa zayıflama çayı aslında tahıl gibi kullanılan ve içerisinde çok faydalı bileşenlerin bulunduğu buğdaygillerden bir üründür. Yurt dışında çok fazla kişi tarafından buğday, pirinç ya da bulgur gibi tüketilen Kinoa, genellikle haşlanarak tüketilen bir besindir.

Güney Amerika’daki insanlar çağlar öncesindeki en önemli besin kaynaklarından olan Kinoa tok tutan bir besin olmasından dolayı da tercih edilmiştir. NASA tarafından uzaya gönderilen astronotlarında yediği bu mütevazi yiyecek tok tutması ve vücuda ihtiyacı olan pek çok besin değerini de tek başına verebildiği için tercih edilmiştir. Hatta bu besin nedeniyle 2013 yılı Birleşmiş Milletler tarafından ‘’Kinoa Yılı’’ ilan edilmiştir.

Ispanakgillerden bir bitki üzerinde etli şekilde büyüyen bu besin pirinç ve bulgurdan daha fazla besin değerine sahip olması ve her toprakta yetişebilen bir ürün olmasından dolayı tercih edilmektedir. Temel aminoasitler ve protein açısından çok zengin olan Kinoa zayıflama çayı haline getirilerek dünya üzerinde yaygın olarak tüketilmektedir. Ülkemizde de yavaş yavaş tüketilmeye başlanan bu çayın özünde yer alan Kinoa, uzun süre tok tuttuğu için yemek yeme alışkanlıklarını düzenleyen bir besin haline gelmektedir. Kinoanın içerisinde yüksek oranda lif, mineral ve vitamin bulunmaktadır. Bu besin ögeleri sayesinde kişilerin günlük olarak almaları gereken pek çok besin değerini de tek seferde verebilme özelliğine sahip olan Kinoa kabızlığı alan, kalbi güçlendiren, tansiyon ve diyabete iyi gelen bir besin olmaktadır. Yaşlanmayı geciktiren ve kemikleri de güçlendiren Kinoa zayıflatıcı özellikte olması ile günümüzde pek çok kişi tarafından çay şeklinde tüketilmektedir. Ufak ufak boncuk şeklinde olan Kinoaların öğütülmesi ile oluşan tozdan meydana gelen Kinoa zayıflama çayı pek çok faydası ile de kullanılmaktadır.

Kinoa Zayıflama Çayı Nasıl Kullanılır

Kinoa zayıflama çayının kullanımı bildiğimiz bitki çaylarının tüketimi gibidir. Kaynamış olan suyun içerisine kutusunun üzerinde belirtildiği kadar koyularak demlenebilen bu ürün beslenme programlarında takviye ürün olarak tercih edilebilir. Kinoa zayıflama çayı, kinoa denilen ufak boncuk büyüklüğünde olan ürünlerin kaynatılması ile de tüketilebilmektedir. Hem toz halinde hem de öğütülmemiş şekilde bulunan kinoa ürünü toz olarak tüketildiğinde demlenen çay şeklinde hazırlanabilir.

Diğer Yazı  Basen Eritme Hareketleri, Kalça Eritme

Son zamanlarda ülkemizde yaygınlık göstermesinden dolayı kullanımı açısından toz ürünler şeklinde karşımıza çıktığı için çay halinde tüketilmesi daha iyi olacaktır. Toz olarak satılan meyve suları gibi olan kinoa zayıflama çayı genellikle tek kullanımlık paketler şeklinde satılmaktadır. Her pakette kullanılması gereken dozun ayarlanmış olmasından dolayı kolay bir şekilde tüketilen bu çay için sıcak su hazırlamanız yeterli olmaktadır. Bir fincan sıcak su içerisine dökebileceğiniz bir paket çayı tek seferde içecekseniz bir kere karıştırmanız yeterlidir. Ancak yavaş yavaş tüketmeyi düşünüyorsanız toz halindeki kinoa bir süre beklediğinde dibe çöktüğü için düzenli olarak karıştırmanız iyi olur. Günde 2 kere tüketilmesi gereken kinoa zayıflama çayı diğer bitki çaylarında da olduğu gibi 3 bardağın üzerine çıkıldığında zararlı hale gelecektir. Bu nedenle kinoa zayıflama çayını sabah ve akşam olmak üzere iki öğün şeklinde tüketebilirsiniz. Sabah kahvaltısından yarım saat sonra tüketebileceğiniz gibi akşam yemeğinden yarım saat sonra da tüketebilirsiniz. Diğer bitki çayları gibi açken değil tokken tüketilen bu çay için düzenli bir kullanım gerekmektedir. Kinoa çayı kullananlar ın buna ek olarak spor yapması ve dengeli beslenmeye çalışması da kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Kinoa Zayıflama Çayı İçeriği Nedir

And Dağları’nda yetişmesi ile bilinen kinoa bitkisinden oluşan kinoa zayıflama çayı, protein deposu bir bitkidir. Otsu bir görünüme sahip olan kinoanın besleyici özellikte ve etli yaprakları bulunur. Bol bol çiçek açan bu bitkide minik tohum şeklinde ürünler bulunur. Mercimek ya da pirinç tanesi kadar görünen bu ürünler yurt dışında tahıl ürünleri gibi tüketilebilmektedir.

İnsanların vücudunda gerekli olan aminoasitlerin bir kısmı vücut tarafından üretilir ancak bir kısmının dışarıdan alınması gerekir. Dışarıdan alınması gereken amino asitleri içeren kinoa bitkisi ise insan vücudu için faydalı olmaktadır. Toprağın suyu iyi bir şekilde süzebildiği yerlerde yetişebilen kinoa ılıman ve subtropikal iklimin etkili olduğu yerlerde üretilebiliyor. Diğer tahıl ürünlerine nazaran biraz daha uzun bir sürede yetişen kinoa, mor renkli tohumlar şeklinde ilkbahar aylarında ekilmektedir. Toprakla daha uzun zaman geçirmesinden dolayı tahıl ürünlerinden daha fazla içeriğe sahip olduğu da bilinen bir özelliğidir.

Kinoalar toplanmadan önce mor, nohut rengi, kızıl, gri ya da fuşya gibi renklerde olabilmektedir. Yaz aylarının sonlarına doğru hasadı yapılan bu ürünün üzerindeki taneler ile saplar ayrılır. Kinoa tanelerinin içerisindeki protein bir başka bitkide bu kadar yoğun şekilde bulunmamaktadır. Ayrıca kinoanın içerisinde kalsiyum, magnezyum, demir, çinko gibi değerlerde bulunmaktadır. Bu değerlerin de yoğun bir şekilde bulunduğu kinoa bir bardak sütten daha fazla kalsiyuma, bir hamburger ekmeğinden daha fazla proteine ve 100 gramında da 6 gram life sahip olan bir üründür. Hafif ve sindirimi de kolay olmasından dolayı kinoa zayıflama çayı kişilerin üzerinde bir ağırlık bırakmamaktadır. İnka topluluğu faydalarından dolayı kinoaya ‘’Tahıl Ana’’ adını vermişler ve Hristiyanlar ise ritüellerinde bu ürünü kullanmışlardır.

Diğer Yazı  Zayıflama Çayı Tarifi
kinoa zayıflama çayı
kinoa zayıflama çayı

Kinoa Zayıflama Çayı İle İlgili Uyarılar

Kinoa zayıflama çayı içeriğinde bulunan kinoadan üretilmiştir. Kinoanın pek çok faydası bulunuyor olsa da insan vücudunun işleyişindeki etkileri tam olarak kanıtlanmamasından dolayı tüketiminde dikkatli olunması gerekir. Her insanın vücudu farklı yapılarda yaratılmıştır ve her insan bünyesinin belli sınırları vardır. Kinoa zayıflama çayı ise farklı farklı yaratılan insan vücutlarının hepsinde aynı etkilere sahip olmayabilir. Kimi insanlarda alerjik durumlara yol açabilirken kimi insanlarda ise uzun süre kullanımdan sonra etkisi görülebilir. Bu gibi nedenlerden dolayı zayıflama çayı üzerinde bulunan talimatlara dikkat edilmesi gerekir.

Her bitki çayının günlük olarak kullanım miktarı vardır. Bazı çaylar günde bir bardaktan fazla kullanıldığında sağlığa zararlı etkilere yol açabildiği gibi bazı çaylarda ise günde en fazla 3 bardağa kadar tüketilebilmektedir. Kinoa zayıflama çayı ise günde sadece iki bardak tüketilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Aksi halde sağlık sorunlar meydana gelebilir. Hamilelik belirtileri görülen hamile bayanların tüketmemesi gereken bu çayın etkileri tam olarak bilinmediği için hamilelik döneminde çeşitli sıkıntılar yaşanmasına neden olabilir.

Kinoa zayıflama çayı bir ilaç değil zayıflamaya yardımcı bir takviyedir. Bu nedenle önemli rahatsızlıkları olan ve ilaç kullanmak zorunda olan kişilerin doktorlarına danışarak bu ürünü kullanmaları gerekir. Bazı kişilerde içeriğindeki kinoa maddesinden yer alan yüksek protein oranı nedeniyle alerjiye neden olabilmektedir. Bu ürünü kullanacak kişilerin sağlık açısından alerjileri olup olmadığını öğrenmek için bir doktora görünmeleri daha iyi olacaktır.

Çocukların vücutlarında da farklı etkileri olabilen kinoa zayıflama çayı zararlı durumlara neden olabileceği için sadece yetişkinler tarafından tüketilmelidir. Kinoa çayı nın belli bir yan etkisi yoktur ancak zayıf bünyeli kişilerde baş dönmesi, baş ağrısı gibi durumlara neden olabilir. Doktor kontrolünde kullanılması olası zararlı durumları ortadan kaldıracaktır.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Join the Conversation

1 Comment

  1. says: özlem

    iyi günler. 3 gündür kullanmaya başladım. düzenli kullanmak önemli demişsiniz lakin yarın ramazan oruç tutarken nasıl kullanmamızı tavsiye edersiniz?

Leave a comment
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir