Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır, Tedavisi

tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır, tedavisi
tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır, tedavisi

Tırnak yeme alışkanlığı ve tırnak eti yeme neden olur? Tırnak yeme nedenleri nelerdir? Tırnak yemek nasıl bırakılır ve tırnak yeme tedavisi mümkün mü? Günümüzde bu sorulara cevap arayan insanların sayısı azımsanmayacak kadar çok.

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı stresten kaynaklanan diş gıcırdatma, parmak emme ve saç koparma gibi beden odaklı tekrarlayan davranışların başında gelir. Tırnak yeme alışkanlığı genellikle ergenlik döneminde başlar ve 35’li yaşlara kadar devam eder. Ergenlik dönemindeki çocukların yarısına yakını tırnak yemektedir ve bunların çoğu bu alışkanlığını uzun yıllar devam ettirir.

Tırnak yeme alışkanlığı olan kişiler sürekli mikrop ve bakterilerden kaynaklanan hastalık tehdidi altındadır. Vücudun en kirli ve en çok mikroba maruz kalan ellerin sürekli olarak ağıza götürülmesi yoğun hastalık riski oluşturmaktadır. Ayrıca tırnak yiyen kişilerin tırnak kenarların enfeksiyon gelişmesi ve bu kişilerde tırnakların yenmesine bağlı diş çarpıklıkları sık rastlanan durumlardır. Bunların dışında tırnaklarda oluşan kötü görüntü nedeniyle de tırnak yeme alışkanlığı kişinin sosyal hayatına olumsuz etki eder. Tırnak yemek nasıl bırakılır sorusunu gündeme getiren temel neden de hastalıklardan çok oluşan kötü görüntünün verdiği rahatsızlıktır.

tırnak yemek nasıl bırakılır
tırnak yemek nasıl bırakılır

Tırnak Yeme Nedenleri

Tırnak yeme nedenleri arasındaki temel sebepler stres, fazla baskılanmış olmak ve özgüven eksikliğidir. Stresli veya fazla baskılanmış kişilerde gelişen bu davranış bir heyecan anında, sıkıntı anında, stresli bir zamanda veya boş kalındığında sürekli tekrarlar. Kişi böyle zamanlarda farkında olmadan tırnak veya tırnak eti yeme eğilimi gösterir.

Tırnak Eti Yeme

Tırnak eti yeme genellikle tırnak eti yiyen kişilerde eş zamanlı görülen bir durumdur. Altında yatan nedenler, kişide oluşturduğu sağlık problemleri ve psikolojik problemler ile tedavi yöntemleri anlamında tırnak eti yeme ve tırnak yeme aynı tabanda birleşir.

Diğer Yazı  Gilaburu Suyu Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları

Tırnak Yemek Nasıl Bırakılır

Tırnak yemek nasıl bırakılır sorusunu defalarca soran ve bir türlü çözüm üretemeyenlerin sayısı oldukça çoktur. Yazımızın bu bölümünde tırnak yemek nasıl bırakılır noktasında uzman önerileri yer alıyor. Tırnak yemek nasıl bırakılır:

  • Tırnaklarınızı her zaman bakımlı tutun. Bakımlı tırnaklar sizi tırnak yememeniz yönünde motive edecektir. Ayrıca tırnaklarınızı her zaman kısa kesin ve mutlaka törpüleyin. Bayanlar tırnaklarına oje sürebilir, erkekler ise renksiz parlatıcılar kullanabilir.
  • Tırnaklar en çok stresin yoğun olduğu dönemlerde yenir. Bu nedenle stres yönetimi konusunda kendinizi geliştirin, gerekiyorsa profesyonel yardım alın. Kendi kedinize gevşeme ve rahatlama teknikleri öğrenin.
  • Tırnak yeme nasıl bırakılır noktasındaki en önemli tedbirlerden biri de kuşkusuz tırnak yiyenler için üretilen acı ojelerdir. Erkekler için bu ojeler renksiz olarak da üretilmektedir. Tırnak yeme genellikle farkında olmadan gerçekleşir. Acı bir tat kişide uyarıcı olacaktır. Acı ojeler bu kötü alışkanlığınızdan kurtulmanız için önemli bir yardımcıdır.
  • Tırnak yeme alışkanlığı yerine konacak ruhsal sorunlara yol açmayan, sağlık problemleri oluşturmayan başka bir tekrarlayan davranışlar bu alışkanlıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bunlar stres topuyla oynamak veya tespih çekmek olabilir.
  • Bu alışkanlığınızı artık tekrarlamayacağınızı sürekli kendinize hatırlatın. Evde olduğunuz dönemlerde parmaklarınıza bantlar takın, çevrenize notlar asın ve sık sık tırnak yemenin size verdiği rahatsızlığı aklınıza getirin.
  • Tırnak yemekten alınan hazzı hoş olmayan ve size rahatsızlık veren bir davranışla bağdaştırın. Bu her tırnak yediğinizde kendi burnunuzu sıkmak veya her yenen tırnaktan sonra kendinize tokat atmak olabilir.

Tırnak yeme nasıl bırakılır sorusuna kalıcı çözüm bulmak öncelikle kararlılık gerektirmektedir. Yukarıdaki yöntemleri kararlılıkla uyguladığınızda başarılı olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ancak bütün bu yöntemleri denemenize rağmen bu kötü alışkanlığınızdan kurtulamıyorsanız veya bu yöntemleri karalılıkla uygulayamıyorsanız tırnak yeme tedavisi için profesyonel yardım almanız gerekmektedir.

Diğer Yazı  Sedef Hastalığı Nedir, Sedef Tedavisi
tırnak yeme tedavisi
tırnak yeme tedavisi

Tırnak Yeme Tedavisi

Tırnak yeme tedavisi, tırnak yemeyi engellemeye yönelik ve davranışı düzeltmeye yönelik tedavi olarak iki şekilde gerçekleşir. Aşırı tırnak yiyen kişilerin ve tırnak yemenin ciddi psikolojik rahatsızlıklar oluşturduğu kişilerin tırnak yeme tedavisi için doktora veya psikoloğa başvurması gerekir. Tırnak yeme tedavisi için en çok başvurulan yöntem hipnozdur. Doktorların uyguladığı hipnoz yöntemi ile büyük ölçüde başarı sağlanır. Zaman zaman doktorlar tarafından ilaç tedavisine de başvurulabilmektedir.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir