Argan Yağı Faydaları, Argan Yağı Saç İçin Kullanımı

argan yağı faydaları, argan yağı saç için kullanımı
argan yağı faydaları, argan yağı saç için kullanımı

Argan Yağı Nedir

Argan yağı veya Argane yağı, argan meyve çekirdeklerinden elde edilir. Argan ağacı Fas’ta bulunmaktadır. Bu nedenle, cilt bakım amacıyla saf argan yağı kullanmanın avantajları yüzyıllardır Faslı kadınlar tarafından iyi bilinmektedir.
Bugün bu alanda yapılan araştırmalar da cilt için bu yağın faydalı olduğu yönündedir. Son yıllarda yakaladığı büyük ünü sebebiyle argan yağı şimdi tüm dünyada insanlar tarafından bilinmekte ve kullanılmaktadır. Bu doğal yağ, zararlı serbest radikallere karşı cildi koruyan esansiyel yağ asitleri ve özellikle linoleik asitçe zengin bir kaynak olarak biliniyor. Ayrıca bu faydalı yağ cilt hastalıklarını iyileştirmede önemli bir rol oynamaktadır. A ve E vitamini yönünden oldukça zengindir. Argan yağı ne işe yarar:

Argan Yağı Ne İşe Yarar

Argan yağı ne işe yarar? Cilt beslenmesi konusunda  argan yağı faydaları yaygın olarak bilinmektedir. Bugün birçok kozmetik şirketi çeşitli anti-kırışıklık ürünleri, diğer cilt kremleri ve losyon üretimi için bu yağı kullanıyorlar. Argan yağının en önemli özelliği hem kuru ciltleri nemlendirmesi hem de yağlı ciltler için de uygun olmasıdır. Cilt üzerinde argan yağı faydaları birkaçı aşağıda listelenmiştir:

Argan Yağı Faydaları

Argan yağı içinde mevcut olan çoklu doymamış yağ asitleri ve E vitamini mükemmel antioksidan özelliklere sahiptir. Bu maddeler hücrelerin içinde oksijenlenmesini artırır ve serbest radikallerin olumsuz etkilerini nötralize eder. Bu şekilde yağ cilde koruma sağlar ve cilt hücrelerinin içindeki yaşamsal besinleri geri yükler.

Argan yağı cildi nemlendirir. Zeytinyağı veya shea yağı gibi başka doğal cilt nemlendirici ile karşılaştırıldığında çok daha etkilidir. Herhangi kolesterol içermez. Cilt tonunu açar.

Diğer Yazı  Kuru Ciltler İçin En Etkili 10 Pratik Maske Tarifi

Yağlı cilde sahip kişiler, cildin aşırı yağlanmasından dolayı son derece rahatsız olabilirler. Argan yağı yağlı ciltler bu yağlılık hissini azaltabilir. Argan yağının deri altında bulunan yağ bezleri tarafından salgılanan yağlı maddeyi kontrol etme yeteneği vardır.

Argan yağı akne ve siyah nokta gibi cilt enfeksiyonlarını yok etmede inanılmaz bir etkiye sahibidir. Şaşırtıcı anti bakteriyel özellikleri vardır. Aynı zamanda deri iltihabı ve tahrişi büyük ölçüde önlemesi bilinen argan yağı faydaları arasında yer alır. Tüm bu özellikleri nedeniyle egzama, sedef hastalığı gibi çeşitli deri bozukluklarının tedavisi için bu yağı kullanan binlerce insan vardır.

Argan yağı cildin pH dengesini korumaya yardımcı olur. Böylece güneşe maruz kalma, kirlilik, zihinsel stres, sigara vb. zararlı etkilere karşı cildi korur.

Akne, suçiçeği ve yanıkların neden olduğu deri yaralanmaları izlerini bile sildiği için istenmeyen izleri yok eden, güzellik bakım konusunda vazgeçilmez yağlardan biridir.

Kırışıklıkları gidermenin en iyi yolu argan yağından faydalanmaktır. Yaşlanma ile cildimiz doğal elastik özelliklerini kaybeder ve kırışıklıklar gözle görülür hale gelir. Cilt yüzeyinde oluşan yaşlılık belirtisi kırışıklıkları yok eden argan yağı düzenli uygulandığında cildi nemlendirir, doğal elastikiyetini geri yükleyerek cildi sıkılaştırır.

Anne adaylarının en çok şikayet ettiği gebelik rahatsızlıklarından biri, özellikle karın bölgesinde yoğunlaşan cilt çatlaklarıdır. Hamile kadınlar güvenle argan yağını kullanarak çatlaklıkları giderebilirler.

Özellikle sık sık makyaj malzemeleri kullanan kadınlar bir süre sonra kuru cilt sorunu ile karşılaşırlar. Böyle bir sorun argan yağının düzenli kullanımı ile önlenebilir. Yapmanız gereken tek şey makyaj yapmadan 5-6 dakika önce yüze bu yağdan bir veya iki damla uygulamaktır. Böylece cild nemlendirilecek ve cildin kurumasını önleyecektir.

argan yağı saç
argan yağı saç

Argan Yağı Saç

Argan yağı saç bakım ve tırnak bakımı için de kullanılabilir. Argan yağı saç derisi üzerinde uygulandığında, kepekleri ortadan kaldırır ve saçların dökülmesini önler. Ayıca argan yağı tırnaklar üzerinde bir güçlendirme etkisine sahiptir. Argan yağının kullanımı kırılgan tırnak sorunlarını kökünden halleder.

Diğer Yazı  Klima Çarpması Belirtileri, Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir