Ağda Sonrası Kızarıklıklar Nasıl Geçer

ağda sonrası kızarıklık sivilce nasıl geçer
ağda sonrası kızarıklık sivilce nasıl geçer

Ağda sonrası kızarıklık nasıl geçer

Her kadının başına gelen önemli problemlerden biri de ağda sonrası meydana gelen kızarıklıklar, ağda sonrası ciltte sivilce oluşmasıdır. Ağda sonrası sivilce nasıl geçer konulu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Ağda sırasında cildimizin o bölgesinin maruz kaldığı baskı sonucu, ağdanın çekilmesiyle kıl köklerinin uyarılmasıyla birlikte sivilce oluşumu başlamaktadır.

Ağda sonrası cildin sivilce oluşturarak verdiği tepki, ağda yapılan bölgelerde rahatsız edici bir görüntüye sebep olmaktadır.

Yüzümüzde, genital bölgelerde ve bacaklarda ağda sonrası sivilce ve kızarıklık oluşumu daha sık gözlenmektedir.

Ağda sonrası ciltte kızarıklık ve sivilce oluşumunu engellemek için hem tıbbi hem de bitkisel yöntemler bulunmaktadır.

Genellikle ağda sonrası oluşan kızarıklıklar sonraki takip eden birkaç günde kaybolmaktadır.

Hepimizin bildiği gibi ağda sonrası oluşan ciltteki sivilcelere de müdahale edilmemeli, patlatılmamalı, oynanmamalıdır.

Özellikle hijyene aşırı dikkat edilmelidir. Bunun yanında sivilce oluşan bölgenin ph dengesini bozacak uygulamalar yapmaktan kaçınılmalıdır.

Beklenmeyen durumlarda ağda sonrası ciltte oluşan sorunlarda mutlaka bir cilt hekimine müracaat edilmesinde fayda bulunmaktadır.

Ağda sonrası oluşan kıl dönmesi

Özellikle bacaklarda; ağda sonrası kızarıklıklar ve sivilce oluşumunun yanında çeşitli batıklarda söz konusu olabilmektedir. Özellikle cilt problemi olan ya da aşırı hassas cilde sahip insanlarda, ağda sonrası vücudun o bölgelerinde bulunan siyah noktalar sıkıldığında içlerinden kıl çıkmaktadır. Eğer bu siyah noktalar sıkıldığında o bölgelerde ciltte iz oluşmaktadır. Bunlar aslında siyah noktaya benzeyen, siyah nokta gibi görünen kıl dönmeleri olarak nitelendirilmektedir.

Ağda sonrası cilt bakımı nasıl olmalı

Ağda sonrası özellikle bacaklarda sivilce çıkması, kızarıklıkları en aza indirmek için bakım mutlaka gereklidir. Ağda sonrası hemen duş alınması önerilmemektedir. Ağda uygulandıktan sonra mümkünse yaklaşık 3 saat ya da daha geç duş alınmasına dikkat edilmelidir. Cildin kendini toplamasına izin verilmelidir.

Ayrıca cildin kendine gelmesi için ağdadan sonra bacağın kuru tutulmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bacakların bakımı içi ağda sonrası, gereken zaman geçtikten sonra nemlendirici sürmenin faydası bulunur.

Cildin kendi savunma tamir mekanizmasına izin vermek mantıklıdır. Ağda sonrası belli bir süre geçtikten sonra, nemlendirici sürdükten sonra da dikkat edilmesi gereken en önemli şey, cildin nefes almasına izin vermektir. Ağda sonrası cildi zorlayan, baskı uygulayacak dar kıyafetlerden kaçınmak gereklidir.

Ayrıca yeni sivilce oluşumuna engel olmak için de, ağda sonrası tüy alma işleminden hemen sonra buz uygulanması yararlı olacaktır.

Buz ile masaj uygulaması, ağda yapılan tüm bölgeler için faydalıdır. Özellikle bacakların yanı sıra yüz, mayo bikini bölgesi, koltuk altları, kollara da buz uygulanması cildin toparlanmasını hızlandıracaktır.

Ağda sonrası oluşan kızarıklıklar için bitkisel çözümler

Ağda sonrası ciltte kızarıklıkları gidermek için yapılabilecek maskeler bulunmaktadır. Bunlardan en basitlerinden biri limonla peeling işlemidir. Bunun için dört yemek kaşığı kadar şeker ve yarım çay bardağı kadar sıkılmış limon suyu yeterlidir. Bu iki malzemeyi karıştırıp, bacaklara ağda sonrası masaj uygulanmalıdır. Dairesel hareketlerle yapılan bu masaj, bacakta peeling etkisi ortaya çıkarmaktadır. Böylece bacaktaki ölü derilerin atılması, gözeneklerin açılmasına, sivilce oluşumunun azalmasına sebep olmaktadır.

Ağda sonrası karbonat maskesi

Ağda sonrası cilt için bitkisel doğal bir maske arayanların diğer bir tercihi de; karbonat maskesi uygulanmasıdır. Ağda sonrası bakım kremi olarak doğal bir krem arıyorsanız; karbonat maskesi hazırlamalısınız. Ağda sonrası karbonat maskesi için; bir yemek kaşığı yoğurt ile bir yemek kaşığı kadar karbonat gerekmektedir. Hazırlanan bu karışımı masaj yaparak ağdadan renk değiştirmiş, kızarmış, hafiften kabarmış cilde uygulanmalıdır. Dairesel hareketlerle uygulanan bu ağda sonrası karbonat maskesi ile on beş dakika kadar beklenmelidir. Sonra bacak temizlenmeli, durulanmalı ve kurulanmalıdır. Peşinden de cilde uygun bir nemlendirici krem uygulanmalıdır. Karbonat maskesi ile ağda sonrası ciltteki kızarıklık, tahriş ve kabarmalar böylece en aza indirilecektir.

Ağda sonrası asprin maskesi

Ağda sonrası ciltte meydana gelen kızarıklıklar, ağda sonrası tahriş olmuş cildin bakmı için diğer bir yöntem de asprin maskesi uygulamaktır. Bunun için bir buçuk su bardağı kaynamış, ilk sıcaklığı geçmiş suyun içine beş adet asprin tablet atılmalıdır. Sonra bunların suyun içinde erimesi için kaşıkla karıştırlması gerekiyor. Sonra bir sprey şişenin içine konulup, ılındıktan sonra, ağda sonrası tahriş olmuş, kızarmış cilde püskürtülmelidir.

Bu halde ağda sonrası ciltte asprin maskesi uygulanan bölge yaklaşık iki saat kadar bekletilip, asprinin cilde nüfuz etmesi sağlanmalıdır. Bu ciltte ağda sonrası oluşan kızarıklık, tahriş ve kabarık görüntünün giderilmesine yardımcı olur. Cilde parlaklık kazandırır, pürüzsüz bir görüntü sağlar.

Yıllardan beri kadınlar tarafından uygulanan en önemli yöntem büyük oranda hala cilde buz kompresi yapılmasıdır. Ağda sonrası ciltte tahriş ağda sonrası ciltte kızarıklık, ağda sonrası ciltte kabarıklık sorunu yaşayan kadınların ağdanın hemen ardından kontrollü olarak cilde buz kompresi yapmaları çok çok faydalıdır. Yalnız bu buz kompresi uygulamasının da süresine dikkat edilmelidir. Burada amaç cildin ağda sonrası hemen vereceği tepkiyi minumuma indirmektir. Tıpkı elimize sıcak su damladığında hemen soğuk suyun altına sokmakta olduğu gibi. Amaç ağda sonrası ciltte tahrişi en aza indirmektir.

Last Updated on 22 Eylül 2021 by Saglikloji

5 yorum

  1. Merhaba. Ben kaşlarımı ip ile alırken ip burnumun sağ tarafını kızarttı ve orası kırmızı kaldı. Aylardır bu şekilde hiç gitmiyor. Ne yapmalıyım.

    1. Çay ağacı yağı sür. Bütün kızarıklık, leke, renk eşitsizliğini gideriyor. Aktarlarda bulabilirsin.

  2. Benim gittiğim kuaforde agdayla kasimin ortasini ve biyiklarimi aldilar kizardi iz gibi oldu ve gecmiyor leke kalicak gibi ne yapamam gerekiyor

  3. bende agdayi ilk defa deniyorum ve dudak ustu bolgemde denedim fakat sabah uyandigim zaman dudagim ust bolgesinin kirmizi ve catlak oldugunu gordum sizce ne yapmaliyim bu yuzden arkadaslarim okulda dalga geciyolar acil yardim

  4. Slm bnde bugun musterinin yuzune agza yaptim ama derisi kalkti biraz ve ben cok uzuldumm ne yapmasi lazim

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir