Zeytinyağı Nasıl Yapılır, Nasıl Muhafaza Edilir, Zeytinyağının Faydaları

zeytinyağı nasıl yapılır, nasıl muhafaza edilir, zeytinyağının faydaları
zeytinyağı nasıl yapılır, nasıl muhafaza edilir, zeytinyağının faydaları

Zeytinyağı

Zeytinyağı başlı başına şifa kaynağı olan, beklide öneminden dolayı en çok bilinen bitkisel yağdır. Avrupa’dan Asya’ya tüm dünyada kabul gören şifa kaynağı yağ birçok kültürde yer almakta ve ölümden başka her derde deva olduğu söylenmektedir. Zararının neredeyse yok denilecek kadar az olduğu bu yağ ülkemizde Güney Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki zeytinliklerden toplanan zeytinlerden elde edilir. Zeytinyağı elde etmek için zeytinler pek çok işlemden geçer.

Zeytinyağı Nasıl Yapılır

Zeytinler toplanıp içindeki yapraklar ayıklanır, yıkanır ve sıkılmaya hazır hale getirilir. Zeytinyağı nasıl yapılır sorusunun cevabı asıl bu noktadan sonra başlar. Çelikten yapılma silindirler zeytinleri ezerek hamur haline getirir. Bu hamur daha sonra yoğrulma işlemine gönderilir. Bu arada zeytin hamuruna su eklenir. Bu işlemle, yağ molekülleri toplanır. İşlem uzun sürerse az yağ çıkar, zeytin hamurundan başka kokuların yağa karışma riski doğar. Yoğurmadan sonra, hamur biraz daha sıkılır. Makine hızla dönerken su ve yağ orta haznede birikir. Yağ ayrıldıktan sonra kalan posasında da bir miktar yağ kalır. Yağ daha sonra rafine edilebilir, ağartma işlemlerinden geçirilebilir. Rafine işlemi acılığı azaltır. Ağartma işleminde olası tarımsal ilaç kalıntıları temizlenir. Daha açık renkli yağ ortaya çıkar. Zeytinyağının keskin kokusu giderilir.

Zeytinyağı Nasıl Muhafaza Edilir

Zeytinyağı güneş ışığı görmeyen oda sıcaklığındaki yerlerden biraz serin yerlerde saklanmalıdır. Saklamak için 14-15 derece sıcaklıklar uygundur. Zeytinyağı tüm kokuları çekme özelliğine sahiptir ve içine alır. Bu nedenle zeytinyağı nasıl muhafaza edilir noktasında koku olmayan yerlerde ve ağzı kapalı olarak saklanması tavsiye edilir. Zeytinyağları renkli cam şişelerinde, renkli camlı damacanaların içinde saklanmalıdır. Plastik şişeler, teneke ya da saç kaplar saklamada uygun değildir. Zeytinyağı ağzı açık olacak şekilde havayla uzunca temas içinde olursa yağ bozulur, asitlik düzeyi de artar. Usulüne uygun olarak saklanan zeytinyağları özelliklerini hiç kaybetmeden 2 yıl, rafine zeytinyağları 1,5 yıl dayanırlar.

iyi zeytinyağı nasıl anlaşılır
iyi zeytinyağı nasıl anlaşılır

İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır

Günümüzde birçok markada ve birçok kişi tarafından satılan markasız zeytinyağı vardır. Bu durum da insanlarda iyi zeytinyağı nasıl anlaşılır merakı uyandırmaktadır. Zeytinyağının kalitesini yağın rengine bakarak anlayamayız. Zeytinyağının rengi zeytin çeşidine göre değişir, olgunluk durumu ve hasat zamanı da buna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Sadece zeytinyağını koklayarak ve tadına bakarak duyusal özelliklerimizle hakkında bilgi sahibi olunabilir. Duyularla anlaşılması zor olan gerçek ve kaliteli zeytinyağının güvenilir markalardan tercih edilmesi ya da güvenilir kişilerden alınması gerekir. İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır sorusuna birkaç maddede şu şekilde cevap verilebilir:

 • Kokusu taze olmalıdır.
 • Gerçek zeytinyağı buzdolabında donar.
 • Hakiki zeytinyağı yakıcı ve buruktur.
 • Gerçek zeytinyağı kısa süreli bir acılık bırakır.
 • Çok ucuz zeytinyağına şüpheyle bakılmalıdır.

Zeytinyağı Faydaları

Zeytinyağında E, A ve K vitaminleri, demir, kalsiyum, magnezyum ve potasyum vardır. Vitaminler açısından oldukça zengindir. Zeytinyağının faydaları arasında en çok bilinenler:

 • Zeytinyağı cilt ve saç bakımı için kullanılabilecek en uygun besinlerden biridir. Zeytinyağı içerisindeki mineraller nedeni ile cildin kimyevi yapısıyla çok uyumludur. Kuru ciltler yapısına sahip kişilerde nemlendirici görevi yapar. Özellikle dizlerde ve dirseklerde oluşan kuruma zeytinyağı kullanılarak yumuşatılabilir.
 • Zeytinyağı kuru saçlarda müthiş etki yaratır. Saçlara daha parlak ve yumuşak görünüm kazanmasını sağlar. Dört yemek kaşığı zeytinyağı bir kâseye konulup birde bir yemek kaşığı bal ilave edilir. Bu karışım önce bal çözülene kadar karıştırılıp sonra da saç diplerine masajla yedirilir. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkanır. Saç köklerini ve saç derisine güç katar. Saçlar daha sağlıklı bir görünüm kazanır.
zeytinyağının faydaları
zeytinyağının faydaları
 • Sindirim sistemine olan katkısı zeytinyağının faydaları arasındadır. Saç ve cilt bakımından sonra da en çok sindirim sisteminin yararı için kullanılmaktadır. Bağırsakların daha düzenli ve rahat çalışmasını sağlar. Basur, kabızlık gibi rahatsızlıkları önleyici etkisi vardır. Antioksidan içerdiği için bağırsakları zararlı maddelerden arındırmada fayda sağlar.
 • Meme kanserinin oluşmasını önleyerek diğer riskleri de azaltıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda emzirme dönemindeki annelerin göğüs uçlarında oluşan yara veya çatlaklara ilaç olarak da kullanılabilir.
 • Diyabet hastalarına tavsiye edilen sağlıklı bir besin maddesidir. Diyabet hastalarının vücudunda oluşabilecek rahatsızlıklar için hafifletici etkiye sahiptir. Kan şekeri seviyesini düşürür ve kan basıncını düzenler.
 • Karaciğer daha sağlıklı çalışabilmesi için tüketilmesi uygun bir besindir. Karaciğerin daha çok çalışmasını sağlaması ve karaciğeri temizlemesi zeytinyağı faydaları arasında yer alır.
 • Alzheimer hastalığına karşı faydalı olduğu bilinmektedir. Zeytinyağı Alzheimer hastalığına neden olan etkenleri ortadan kaldıran bir etkiye sahip.
 • Kemikleri korur. Özellikle de kireçlenmeye karşı çok faydalıdır. Kemiklerde erimeyi ve kırılganlığı azaltır.
 • Ruh sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Ruh sağlığını korur ve zihni kuvvetlendirir.
 • Zeytinyağı kilo vermeyi kolaylaştıran besinlerdendir. Zeytinyağı sindirimi rahatlattığı için kilo vermeyi de kolaylaştırıcı bir etkisi vardır.
 • Kandaki kolesterol düzeyini kontrol eder ve damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığımız için olumlu etkileri bununla sınırlı olmamakla birlikte kötü kolesterolü de azaltır. Ayrıca tansiyonu kontrol altında tutması bilinen zeytinyağı faydaları arasındadır.
 • Çocuk gelişiminde çok önemli bir yeri olan yağ asitlerine sahip olduğu için, anne sütüne benzer özellikler taşır. Bu yağ asitleri büyümekte olan bebeklerin ve çocukların kemiklerini güçlendirmede katkısı vardır. Anne karnındaki bebeğin ve doğumdan sonar da bebeğin beynini, genel olarak sinir sisteminin gelişimini sağladığı için gebe ve emziren annelere özellikle faydalıdır.
zeytinyağı faydaları
zeytinyağı faydaları
 • Yaşlılıkta, genel olarak dokulardaki, organlardaki ve beyin fonksiyonları üzerindeki etkileri geciktirmektedir.
 • Gastrit ,ülsere ve reflüye karşı koruma sağlar. Midedeki asidi azaltır. Hazmı kolaylaştırır, besinlerin bağırsaklar tarafından daha iyi emilmesini ve sindirilmesini sağlayarak bağırsakların çalışmasını düzenler. Bağırsaklardan geçişleri kolaylaştırarak kabızlığa engel olur.
 • Safra kesesinde safra taşı oluşmasını engeller, dalakta taş oluşumunu engeller. Zeytinyağı faydaları nın bir diğeri de sarılığa ve karaciğer ağrılarına iyi gelmesidir.
 • İlaç olarak kullanılabilen zeytinyağı; tahrişin neden olduğu acıyı ve yanmayı gideren ve yumuşatıcı özellikte olan, yaralanmalarda da enfeksiyon oluşmasına karşı oldukça faydalıdır.

Zeytinyağının Zararları

Zeytinyağı en güvenilir besin kaynaklarından biri olmakla birlikte sağlığa da her hangi bir yan etkisi yoktur. Bazı kişilerde aşırı tüketim nedeniyle yan etkiler oluşabilir. Zeytinyağının zararları şu şekilde sayılabilir:

 • Zeytinyağı yüze uzun süre uygulanırsa tahrişe neden olabilir. Zeytinyağı cilt için düzenli olarak ancak arada mola vererek kullanılmalı.
 • Aşırı zeytinyağı kullanımı nedeniyle vücutta yağ dengesi bozulabilir.
 • Aşırı zeytinyağı tüketimi damar tıkanıklıklarına neden olabilir.
 • Aşırı şekilde zeytinyağı sindirim problemlerine neden olur.
 • Uzun süre çok fazla kullanılırsa faydadan çok zarara yol açar.

Zeytinyağının faydaları ndan yararlanabilmek için düzenli ve az ölçülerde tüketilmesi gerekir.

Zeytinyağı İle Yapılan Kürler

 • Tansiyon ve Yüksek Kolesterol: 4 çay bardağı suya, 20 adet zeytin yaprağı konulur. 3 çay bardağı su kalıncaya kadar kaynatılır ve süzülür. Günde bir çorba kaşığı içilmelidir.
 • Nezle ve Grip: Zeytin ağacı yaprakları kaynatılıp, buharı teneffüs edilir.
 • Yara ve İltihaplar: Zeytin ağacı yaprakları dövülerek yara üzerine konur. Cildi delerek, iltihabı dışarı akıtır.
 • Şeker Hastalığı: Zeytin taneleri; iştah açmada, pankreas bozukluğu ve tembelliğinde, şeker hastalığında iyileştirici özelliğe sahiptir.
 • Zatürre: 4 saat arayla bir çorba kaşığı zeytinyağı içilmeli.
 • Zona: yarı bardak su ile yarım bardak sirke karıştırılıp yaraya sürülür, ardından zeytinyağı ile masaj yapılmalıdır.
 • Egzama: 3 çorba kaşığı zeytinyağı, 3 çorba kaşığı süt ve 3 çorba kaşığı su iyice karıştırılıp, egzamaya sürülür.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir