Ekmek Buzlukta Saklanır mı

ekmek buzlukta saklanır mı
ekmek buzlukta saklanır mı

Ekmek buzlukta saklanır mı sorusunu sorma sebeplerinden birisi; Ekmek, insanların en çok israf ettiği besinlerden bir tanesidir. Özellikle toplu alanlarda her gün binlerce üretilen ekmekler tüketilmediği ve arttığı taktirde ziyan olup çöpe atılıyor.

Ekmeğin değerlendirilebileceği onlarca alan varken ekmek muhafaza edilemeyerek çürümeye yüz tutuyor. Ekmeğin korunması için yürütülen yöntemler artık ekmek israfının yapılmasının önüne geçiyor.

Ekmek israfı öncelikle ekmeklerin doğru bir şekilde muhafaza edilmesiyle mümkün olacaktır.

Ekmeği Buzlukta Saklamak Sağlıklı mı?

Her gün taze olarak gördüğünüz ekmeklerin nasıl bir iştahla yendiğine şahit olmuşsunuzdur. Ekmekler yumuşakken oldukça fazla tüketilmesine rağmen arttığı zaman çok fazla israf edilmektedir.

Kuruyan ekmekler ve üzeri küf tutan ekmekler bir şekilde çöpe gitmektedir. İnsanların çoğu ekmeği nasıl muhafaza edeceğini bilmemektedir. Bu nedenle her gün binlerce ekmek kuruyarak çöpe gidiyor.

Artan Ekmekler Nasıl Değerlendirebilir?

Dünya üzerinde bulunan milyonlarca aç kişi arasında her gün eline onlarca ekmek geçen kişiler maalesef bu ekmekleri koruyamıyor. Ekmeklerin bir süre kullanılmadığında küflenmesi ve bayatlaması çöp yolunu işaret ediyor.

Ekmek Buzlukta Saklanır mı

Ekmekler uzun süre korunabileceği gibi, farklı şekillerde de değerlendirilebilmektedir. Artan ekmeklerin değerlendirilmesi konusunda ortaya çok farklı uygulamalar ve fikirler atılmıştır.

Artan ekmekler pek çok yemekte ve tatlıda kullanılarak değerlendirilebilmektedir. Bu ekmeklerin değerlendirildiği yemekler oldukça lezzetli olduğundan denediğiniz zaman bu ekmeklerin çöpe atıldığına gerçekten üzülebilirsiniz.

Artan Ekmeklerle Ekmek Kavurması Yapabilirsiniz

Artan ekmekler ile ekmek kavurması yaparak o günün aperatif menüsünü ortaya çıkarabilirsiniz.

Artan ekmeklerden yapılan ekmek kavurması pek çok yörede uygulanarak oldukça severek yenmektedir. Bu nedenle çok fazla ekmeğiniz arttıysa ve bu ekmekler muhafaza edemiyorsanız bu yöntemle güzel bir yemek meydana getirmiş olacaksınız.

Papara ve Tirit Artan Ekmeklerle Yapılıyor

Para ve tirit artan ve insanların elinin tersiyle ittiği ekmeklerin kullanılmasıyla yapılmaktadır. Papara adı verilen yemek artan ekmeklerin küp küp doğranmasıyla ve üzerine, soğan, zeytinyağı ve tulum peynirinin ilave edilmesiyle elde edilmektedir.

Diğer Yazı  Kediotu iyileştirici gücü nedir?

Tirit yemeği ise yine artan ekmeklerin küp küp doğranıp kıyılmış soğan, tuz ve et suyunun birleşiminden meydana gelmektedir. Bu karışımlar oldukça besleyici ve lezzetlidir. Bu nedenle artan ekmeklerinizi çöpe dökmek yerine bu alternatiflerden yararlanabilirsiniz.

Ekmek Saklanmadığı Zaman Neden Yumuşuyor ya da Sertleşiyor?

Ekmek buzlukta ya da buzdolabında saklanmadığı zaman belli bir süreden sonra yumuşayarak ya da sertleşip küflenerek kendini kaybetmektedir. Peki, her gün sofralarımızdan eksik etmediğimiz ekmek dışarda muhafaza edildiği zaman neden kuruyor?

Sofralarımızdan hiçbir şekilde eksik olmayan ekmekler dışarda kaldığı zaman belli bir süreden sonra içerisindeki su miktarını kaybetmeye başlamaktadır. Bu sürede içindeki su miktarını kaybeden ekmek kurumaya başlamaktadır.

Ekmeğin yumuşaması ve kuruması olayıyla karşılaşmamak için ekmek daima serin ve kuru yerlerde muhafaza edilmelidir. Ekmeği fırından çıktıktan sonra incelediyseniz ilk çıktığı zaman içerisinde su kabarcıklarını barındırdığını fark etmişsiniz.

Bu su kabarcıkları sayesinde ekmek fırından ilk çıktığı zaman oldukça taze ve yumuşak olmaktadır. Bir süre kullanılmayan bayatlamış ekmekler fırında yine ısıtılmak istendiği zaman ısı ortamının buharı ile tekrar yumuşamaktadır.

Ekmeği Taze Tutmanın Yolları Nelerdir?

Ekmeği taze tutmanın en etkili yolu ekmeğin buzlukta saklanmasıdır. Yeni aldığınız ya da kullanmadığınız ekmekleri geniş bir poşete sarıp buzluğa atarak daha sonra kullanabilirsiniz. Buzluktan çıkardığınız zaman bile dışarıda kaldığından daha taze ve daha yumuşak olacaktır.

Ekmeğin buzlukta saklanması herkesin tercih ettiği bir olay değildir. Taze alınan somun ekmekler ve pide ekmekler çok fazla geldiğinde ve kullanılmadığında dışarıda kalarak içerisindeki su miktarını kaybetmektedir. Bu şekilde ekmek bir süreden sonra kuruyarak özünü kaybetmektedir.

Ekmeği Buzlukta Saklayarak Tekrar Kullanacağınızda Çıkarabilirsiniz

Ekmeği buzlukta saklayarak daha sonra tekrar kullanmak için çıkarabilirsiniz. Ekmek donmuş olsa da dışarıda bir on beş dakika bekleyerek ilk günkü tazeliği ve yumuşaklığını tekrar elde edebileceksiniz.

Ekmeğin donması durumunda isterseniz ekmeği fırına atarak da yumuşatabilir ve kıtır kıtır olmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde ekmek israfının da önüne geçmiş olacaksınız.

Uzmanlar Ekmeği Buzdolabında Ya da Derin Dondurucuda Saklayın Diyor

Uzmanlar ekmeğin derin dondurucuda saklanması ve buzdolabında saklanması gerektiğinin altını çiziyor. Ekmek israfının önüne geçen ekmeğin serin yerde saklanması fikri ne yazık ki pek çok insan tarafından uygulanmıyor.

Diğer Yazı  Sarılık Neden Olur, Belirtileri

Buzdolabında ya da derin dondurucu da muhafaza edilen ekmekler atil duruma düşmüyor. Ekmekten tasarruf ettiğiniz gibi bu şekilde ekonomiye de katkı sağlamış olacaksınız.

Ekmeğinizi Tüketeceğiniz Zaman Buzdolabından Çıkarın

ekmeği buzlukta saklama
ekmeği buzlukta saklama

Ekmeklerinizi tüketeceğiniz zaman buzdolabından çıkararak fırına atıp ilk günkü tazeliğini elde edebilirsiniz. Ekmek buzdolabında fazla yer kaplamaktadır. Bu nedenle kimse tarafından buzlukta saklanması fikri tercih edilmemektedir. Ancak kalabalık ailelerde fazla gelen ekmekler buzluğa konularak israf olmaması açısından muhafaza edilebilir.

Ekmek kullanılacağı zaman en ufak bir ısıyla bile eski haline geri dönmektedir. Bu şekilde ekmeğin buzluğa konması hem ekmek tasarrufu hem de para tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Ekmeği Buzlukta Saklamak İçin Pek Çok Sebebiniz Var

Ekmeği buzlukta sakladığınız zaman ekmeğinizin küflenmesini önlemiş olacaksınız. Bu şekilde ekmek tüketimine olan itici bakışınız olumlu bir bakışla size geri kazandırılacaktır. Ekmeği sakladığınız buzdolabından çıkarıp fırına yumuşatmak için attığınız zaman dışarıda kalan ekmeklerden daha yumuşak olduğunu göreceksiniz.

Ekmeği günlük bile tüketiyor olsanız yumuşamasını engellemek için bir poşete sarıp buzluğa koyduktan sonra, tekrar çıkardığınızda ekmeğin ne kadar yumuşak olduğunun farkına varacaksınız. Bu şekilde ekmek yumuşamayarak tazeliğini koruyacaktır.

Sıcak Havalarda Küflenen Ekmekler Buzluğa Konulmalıdır.

Ekmek buzluğa konulur mu sorusuna en net cevap evet konulur olmalıdır. Çünkü ekmekler sıcak havalarda küf tutarak kısa süre içerisinde bozularak özünü kaybetmektedir. Bu en taze ekmekten en bayat ekmeğe kadar aynıdır. Ekmek buzlukta temiz bir ortamda muhafaza edilmelidir. Peki, ekmek buzlukta nasıl saklanmalıdır?

Ekmeği yeni aldınız ve yumuşamasından korkuyorsunuz. Öncelikle taze aldığınız ekmeği soğutarak ve buzluğa koyacağınız alanı temizleyerek poşete sarmalısınız. Daha sonra soğuyan ekmeği poşetleyerek buzluğa atmalısınız. Ekmeği dilerseniz dilimleyebilir, dilerseniz tüm bırakabilirsiniz. Sonuç ne olursa olsun ekmeğiniz buzluktan çıkarıldıktan sonra mutlaka taze kalacaktır.

Ekmeği Buzluğa Attıktan Üç Ay Sonra Tüketmelisiniz

Ekmek buzlukta saklanır mı – Ekmeğin taze kalması için buzluğa atılması oldukça etkili bir çözümdür. Ancak dikkat edilmesi gereken durum ekmeğin buzluğa atıldıktan sonra en fazla üç ay bekletilmesidir.

Ekmek üç aydan fazla buzlukta bekletildiği zaman lezzet kaybına uğramaktadır. Bu nedenle tüketebileceğiniz kadar ekmeği muhafaza etmelisiniz.

Last Updated on 25 Eylül 2021 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir