Arı Propolis Nedir, Nasıl Kullanılır, Propolisin Faydaları

arı propolis nedir, nasıl kullanılır, propolisin faydaları
arı propolis nedir, nasıl kullanılır, propolisin faydaları

Propolisin Faydaları

Sağlığınız için neler yapıyorsunuz ya da yapmıyorsunuz belki bilemeyiz. Ama size onu en iyi şekilde muhafaza edebilmeniz için yol gösterebiliriz. Ya da sağlığımız için paha biçilemez değerde doğanın ve yaratanın bize sunduğu ürünlere dikkatinizi çekebiliriz. Bu yazımızda şifasını bir yana bırakalım, çoğu kişinin varlığının dahi farkında olmadığımız bir nimet olan “propolis”ten bahsedeceğiz. Propolis nedir ve propolisin faydaları nelerdir sorularının cevabını yazımızda bulacaksınız.  Sizi temin ederiz ki yazımızdan sonra bir an önce propolis almanın yollarını arayacaksınız. İşte size propolisin hikayesi.

Propolis Nedir

Propolis bir arı veya kovan ürünüdür. Kelime anlamı olarak “önşehir” demektir. Arıların kovanlarını içinde yaşadıkları şehirleri gibi düşünürseniz bu mana mantıklı gelecektir. Propolis, arılar tarafından kovanlarını dışarıdan gelen hastalık ve diğer tehlikelere karşı korumak için değişik bitki özlerinden topladıkları bir üründür.

Arı propolis kovan ürünleri olan bal, arı sütü ve polenden daha farklıdır. Arılar bu şifa kaynağı maddeyi çevredeki ağaçların reçinelerinden, çiçek özlerinden, farklı bitkilerin kabuklarından, kozalaklarından toplayarak hazırlarlar. Buradan meşakkatle elde edilen bir madde olduğunu söylemek mümkündür. Belki de şifası bu meşakkatinden gelmektedir. Rengi sarıdan kahverengiye kadar değişmektedir.

Propolisin Geçmişi

Tıbbi olarak kullanımı MÖ 350 Antikçağ Yunan Filozofu Aritotales zamanına kadar dayanmaktadır. Yunanlılar yara iyileşmesi için Mısırlılarsa mumya yapımında kullanmışlardır. Hal böyle olunca propolis için en eski şifa kaynaklarından biridir diyebiliriz. Bilim bunun farkına son 10-15 yılda varmış ve propolisin şifası bazı bilimsel çalışmalarla da desteklenmiştir.

propolis nedir
propolis nedir

Propolisin Yapısı

Yapısında 300’den fazla bileşik bulunmaktadır. Bu içerik coğrafi anlamda iklime ve toplandığı zamana göre değişmektedir. Her zaman saf olarak elde edilmesi mümkün olmamaktadır. Gerek etkileşimleriyle gerekse yapısı itibariyle insanı kendine hayran bırakan propolisin bileşiminde reçine, bal mumu, fenalik bileşikler ve uçucu yağ gibi organik mahiyette önemli içerikler bulunmaktadır. Bu bileşikleri yüzdelik paylarla ifade edersek %50’si reçine, %30’u mum, % 10’u farmakolojik etkileri olan çok değerli bileşikler, %5’lik kısmı polen, %5’lik kısmı da demir, kalsiyum, magnezyum gibi elementleri kapsayan minerallerden ibarettir. Asıl bu mucizevi maddeyi eşsiz kılan %10’luk kısmını oluşturan az önce farmakolojik bileşik diye ifade ettiğimiz yağ asitleridir.

Arılar Propolisi Neden Salgılar

 • Arıların da bizler gibi hayatlarını devam ettirebilecekleri bazı yaşam şartları mevcuttur. Bizler için ortalama sıcaklık 37 dereceyken arılarınki 34 derecedir. Arılar kovanlarının iç neminin dengesini %40 ila %60 oranında sabit tutmak isterler. Şayet bu koşullardan sapılırsa ortam virüs, bakteri ve mantarlar için yaşanabilir hale gelir. İşte propolis maddesi bütün bunların dengesini sağlamak için salgılanır. Aksi halde biz bugün “bal” gibi bir nimeti tadamazdık.
 •  Arılar propolisi kovanlarının temizliğini sağlamak ve dış etkilerden korumak için üretirler. Yani bu salgıyı mikroplardan ve enfeksiyonlardan korunmak için kullanırlar.
 •  Propolis sayesinde kovan kapısının minimum seviyede küçük olmasını sağlarlar.
 • Arıların kovan içi atıkları vardır. Propolis bu atıkların kovan ve içindekilere zarar vermesini önler.
 •  Peteklerin temizliğini sağlar.
 •  En ilginç olan husus ise, arılar kovan içine girerken içerdeki arılar dışarıdan giren arıyı propolisle yıkarlar ya da kovan duvarlarındaki bu ürüne sürtünerek kovanlarının içine girerler. Böylelikle temiz olarak kovana girerler ve dolayısıyla dışarıdan yabancı madde getirmezler.

Propolis Faydaları

Sağlığınız için propolis tüketin. Çünkü propolisin faydaları oldukça fazla. En çok bilinen propolis faydaları:

 •  Herşeyden önce az bulunur bir özellik olan 0 doğaldır.
 •  En büyük  propolis faydası kanserdeki tedavi potansiyelidir. Güçlü bir antioksidan etkisi vardır.
 •  Sadece kanser değil kanser öncesi lezyonlar için de etkilidir.
 • Günümüz antibiyotikleri tedavilerde artık etkili olmamaktadır. Bu durum hastalar ve tıpçıları zor durumda bırakmaktadır. Maalesef bu yüzden antibiyotik ilaç tedavisi gerektiren hastalıklar çözümsüz kalmaktadır. İşte mucizevi nimet propolis tıbbın tıkandığı bu durumda adeta imdat gibi yetişmektedir. Antibiyotik alınırken propolis de alınırsa propolis mikropların vücuttaki dirençlerini kırarak tedavinizi işe yarar hale getirecektir.
 • Kalp ve damar sağlığı için kullanılabilecek bire bir ürün olup, kılcal damarlardaki çatlamaları engeller.
 • Hipertansiyona iyi gelmektedir.
 • Midede ülser, gastrit ve kanserin ana kaynağı olan helikobakter pilori maddesi tıbbi şekilde birkaç antibiyotiğin alınmasıyla yok edilebilir. -Uzun vadede sağlığa vereceği zararlar cabası- Propolis bu maddeyi de yok ederek mideden muzdarip insanların yüzünü güldürmeyi başarmaktadır.
propolisin faydaları
propolisin faydaları
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi propolisin faydaları arasındadır.
 • Bademcik iltihabı, faranjit ve menenjit’in tedavisinde de etkilidir.
 • Ağız ve boğaz mukozası ve diş eti sağlığı için oral yolla alındığında da gargara yoluyla kullanıldığında da oldukça güçlü bir etkiye sahiptir.

Propolis Nasıl Kullanılır

 •  Yetişkin bir insan için günlük en fazla 10 gr’a kadar alınabilir.
 •  Alerji riski olanların bir testten sonra kullanması makuldür.
 •  Propolis nasıl kullanılır noktasında bir başka önemli husus da, ilk birkaç alımda vücudun vereceği tepki gözlenmelidir.
 •  Sağlıklıyken kullanmak en doğru tercihtir. En iyi şifasını bu şekilde alırsınız. Hastalıklara karşı tedbir almak olarak nitelendirebiliriz.
 •  Bir bardak suya birkaç damla damlatarak içilebilir.
propolis nasıl kullanılır
propolis nasıl kullanılır
 •  Bir tatlı kaşığı balla karıştırılarak tüketilebilir.
 •  Kullandığınız kreme birkaç damla damlatarak kreminizi sürebilirsiniz.
 • Bu kadar övgüye karşılık şunu da belirtmekte fayda vardır ki; propolisin tadı pek hoş değildir. Acımsı tatsız tuzsuz bir tadı vardır. Önceden bunun bilinmesi ile daha bilinçli tüketilmesini sağlayacaktır.
 •  Propolisi içiyorken yanınızda bir bardak su bulundurabilirsiniz. Bu, alışık olmadığımız tadın damağınızdan kolay kaybolmasını sağlayacaktır.
 •  Piyasada sıvı ve toz halde olanları bulunmaktadır. İstediğinizi tercih edebilirsiniz.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

3 yorum

 1. PROPOLİS MÜTHİŞ BİR ÜRÜNDÜR. ANNEM 66 YAŞINDA 1 SENE BOYUNCA KULLANDI. MİDESİNDE AŞIRI GASTRİT VARDI İLAÇ KULLANMASI GEREKİYORDU. İLAÇ YERİNE PROPOLİS KULLANDI ..ŞİMDİ İSTEDİĞİ YEMEĞİ YİYOR.ACI EKŞİ VS.. PAMUK GİBİ OLAN SAÇLARININ %25-30 U SİYAHLADI..SIRTINDA KAŞINTI VARDI SANIRIM ALERJİK Bİ DURUM..TAMAMEN GEÇTİ. BEN 8-9 AYDIR KULLANIYORUM..İLK GÖRDÜĞÜM ETKİ KADINLIK HORMONUNU DESTEKLEDİĞİ İÇİN REGLİ ARTIRDI. NORMALE DÖNDÜRDÜ..HEM DE İLK AY..İKİNCİ OLARAK YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRDIĞI METOBOLİZMAYI DENGELEDİĞİ İÇİN KİLO VERDİRDİ..ÜSTELİK YEMEKTEN KISMADAN..YİYEREK..EN ÖNEMLİSİ DE KANSERDEN KORUMASI TEDAVİ ETMESİ YAYILIMINI ENGELLEMESİ….PROPOLİS ASRIN MUCİZESİ..ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER..1- ORGANİK SERTİFİKALI OLMALI (KONTROLSÜZ, İÇİNDE KALINTI OLAN ÜRÜNLERİ SAKIN ALMAYIN ORGANİK SERTİFİKASI OLANLARI TERCİH EDİN YOKSA PROPOLİS YERİNE ZEHİR İÇERSİNİZ) 2- SU BAZLI OLMASINA DİKKAT EDİN..3- ARI ÜRÜNLERİNE ALERJİNİZ OLUP OLMADIĞINI KONTROL ETTİRİN..

  1. Söylediğiniz sağlıklı propolisi nereden temin ettiniz? Eczaneden mi? Ben de almak istiyorum.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir