Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir

güneş yanıklarına ne iyi gelir
güneş yanıklarına ne iyi gelir

Güneş Yanıkları Nasıl Geçer

Cildin uzun süreli olarak güneş ışınlarına maruz kalması sonucunda yapısında değişiklikler göstermesi ve ya hassaslaşması ile oluşabilecek problemin ağrı ve ya soyulma gibi çeşitli etkiler ile meydana gelmesi olağan bir durumdur.

Duş sırasınd kullanılan vücut şampuanları, sabun gibi temizleyici ürünlerde cildin ana yapısını kurutabilmektedir. Güneş yanıkları nasıl geçer krem ve ürünler arasında bulunan aloe vera jel, yoğurt ve yulaf ezmesi etkili tedavi yöntemleri arasındadır. Hem cildin temizliğini sağlar hem de kuruyan ciltlerin onarılması adına bireye yardımcı olur.

Güneş yanıklarına iyi gelen ürünlerden ilki olan yulaf ezmesi cildi yumuşatıp daha hoş bir bedene sahip olmanızı sağlamaktadır. Tarifi için yarım bardak kadar yulaf ezmesini bir bardak kaynar su içerisinde soğuyana kadar bekletme ile başlamaktadır. Karışımın soğuduğundan emin olunduktan sonra güneşten yanmış bölgelere yavaş bir şekilde sürülmesi halinde cildin eski yumuşaklığına kavuşması sağlanır.

Güneş Yanığına Aloe Vera Jeli Kremi

Sürülmenin ardından 4 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkanması işlemi sona erdiren son kısımdır. Bunun yanında Aloe vera jeli kullanılması da yanık tedavilerinde etkili yöntemler arasındadır. Güneş ışıklarının cilde etki etmesi sonucunda cildi temizlemek için bu jeli yanık olan yerlere sürüp cildin emmesini beklemek ve soğuk su ile yıkamakta kişiye rahatlık sunacaktır. Yanığın verdiği ağrıyı azaltıp daha sağlıklı bir cilt yapısı elde edilmesini sağlar.

güneş yanığına aloe vera bitkisel tedavi
güneş yanığına aloe vera bitkisel tedavi

Diğer bir etkili yöntem ise zeytinyağıdır. Güneşten kuruyan ciltler için kullanılan bu yöntem çok eski çağlardan beri süregelmektedir. Işınların etkisi ile deride gerilmeler meydana gelir bu gerilmeleri en aza indirip cildi yumuşatmak adına da bu yağın kullanılması birey için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Kullanım aşamasında güneş ışınlarının bedene değdiği yerleri zeytinyağı ile yağlayıp üzerine sıcak su ile ıslanmış havluyu koymak büyük etki yaratacaktır. Havlunun sıcaklığı geçtikten sonra ise cilde yavaş bir şekilde sürtüp temizleme de bitiş aşamasıdır.

Güneş yanıklarına iyi gelen ürünler arasında bulunan yoğurt halk arasında çok sık kullanılan ve bilinen bir yöntemdir. Güneş ışınlarının vurduğu bu bölgelerde işe yarar bir çözüm olan yoğurdu cildi yatıştırmak ve soğutmak için kullanabilirsiniz. Bu durumda yağsız yoğurt kullanmak kişi için daha iyi bir çözüm oluşturacaktır. Soğuk yoğurdu cilde sürüp 4 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayarak cildinizde oluşan ağrıları azaltabilirsiniz.

Bütün somut işlemlerin yanında herhangi bir ürün kullanmadan da güneş yanıklarının ağrısını hafifletmek için bir takım hareketler yapabilirsiniz. Bunların arasında ilk durum sık bir şekilde serin duş alınmasıdır. Serin duş vücudun sıcaklığını düzene sokup ağrılarınızı en alt seviyeye indirir. Duş sırasında elinizi ve lifi sert bir şekilde vücudunuza sürtmeniz tahriş olma olasılığınızı arttıracağı için dikkat etmelisiniz. Bunun yerine sade bir duş almanız sizin için daha etkili olacaktır. Herhangi bir kimyasal temizleyeciyi vücudunuza sürmeniz olumsuz sonuçları doğurabilmektedir. Daha ileri aşamada olup yanıklardan su toplayan cilt için ise küvette banyo yapmak daha mantıklıdır. Basınçlı su gelmesi cilde zarar verip daha kötü sonuçlar oluşturabilmektedir. Bunun yanında güneş yanıkları olan bölgeye serin bezler ile kompres yapmanız daha az ağrı çekmenizi sağlayacaktır. İhtiyaç anında tekrardan bezi soğutup yerine koyabilirsiniz. Bu süreç içerisinde iken bol kıyafetler giymeye özen gösterin. Pamuk oranı yüksek giysiler giymek teirn dışarı çıkmasını sağlayacaktır. Güneş yanıklarının diğer bir olumsuz sebebi de baş ağrısıdır. Baş ağrınızı hafifletmek adına serin ve sessiz bir odada bir müddet uzanmanız sizin için olumlu etkiler oluşturacaktır. Güneş vücudu kurutacağı için bol miktarda sıvı tüketmek de çok önemli bir konudur.

Güneş Yanıklarından Kurtulmak İçin Evde Uygulayacağınız Yöntemler

Güneş yanıklarından kurtulmak için evde uygulayacağınız yöntemler içinde kesin kanıtlanmış öngörüler bulunmamakla birlikte etkili yollar olacağı da savunulmaktadır. Herhangi bir doktor tedavisinin yerini almayan bu yollar çeşitli aşamalardan geçmektedir. Yöntemlerin ilk bölümü 4 adet çay poşetininin ılık bir suya konması ile başlamaktadır. Çayın suya siyah rengini vermesi dahilinde poşetleri çıkarıp oda sıcaklığına gelmesi için bir süre tanınır. Temiz bir kumaş parçasını çay dolu olan kabın içerisine batırıp güneş yanığının etkili olduğu bölgeler uygulanması dahilinde çekilen acının azalması adına bir işlem uygulanmış olunur. Gece uyku sırasında çay kaplanmış bezin ten üzerinde kalması kişi için çok daha olumlu sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun yanında güneş yanığını olan kişilerin ilk aşamada uygulamasında fayda olan kısım da yaban mersini, domates ve kiraz gibi antioksidan olarak güçlü besinlerin tüketilmesi ile olur. Vücudun dehidrasyın riskini en az seviyeye indirip bireye yarar sağlamaktadır.

Güneş yanığı olan insanların aktarlardan temin edebileceği aynısafa çiçeği merhemi de etkili yollar arasındadır. Yeni yanık olma ihtimalinde bu merhemin yara üzerine sürülmesi gerekir. Ciddi yanıklarda bitkisel tedaviler bir kenara bırakılıp bir doktor ile görüşülmelidir.

Güneş Yanığından Korunma Yolları

Güneş yanıkları için uygulanması mümkün olan yöntemlerin yanında kişi de kendini korumak için belirli yollara başvurmalıdır. Bunların başında güneşin tepede olduğu ve direkt olarak insan vücuduna etki ettiği saatlarde dışarıda bulunmaması alınabilecek en basit yöntemdir. Önerilen yöntemler belli bir yere kadar etki etse de bunların ağrıları 5 gün kadar kendini gösterebilmektedir. Tüm bu işlemlerin yanında güneşe çıkan kişi için yüksek faktörlü ve kaliteli bir güneş kremi kullanması kaçınılmaz bir gerçektir. Burun bölgelerindeki derilerin hassas olmasına karşılık korunma için şapka, omuzlardaki yumuşak deriler için ise tişört giyilmesi gerekilir. Deniz ve ya havuza giren kişi de çıktıktan sonra vücudundaki kremi temizlemelidir. Güneş yanığından korunma yolları için verilen bu örnekler kişi için yeterli önlemleri sağlamaktadır.

Hangi Durumlarda Doktora Görünülmelidir?

Güneşe çıktığınız aralıklarda sürekli olarak başınızın dönmesi ve bayılacak gibi hissetmeniz, sık aralıklar ile baş ağrısı çekmeniz ve yanıklarınızın geçmemesi, nabzınızın hızlı bir şekilde atması ve nefes düzeninizin hızlanması, vücudun aşırı derecede susuzluk çekmesi, idrara çıkamama, vücudun iç metabolizmasında dehidrasyon olması ve vücuda su girmemesi, sürekli olarak mide bulantısı, isilik, ateş ve titreme oluşması, ışığa karşı hassaslaşma, cilt renginde oluşan soluklaşma, büyük ve ağrılı bir hale gelen su toplamalar, enfeksiyon, kızarıklık, kusma ve ishal durumları bir araya gelip günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyor ise vakit kayetmeden bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir