Greyfurtun Sağlığa 10 Faydası

greyfurtun sağlığa 10 faydası
greyfurtun sağlığa 10 faydası

Greyfurtun Faydaları

Turunçgiller ailesinden olan ve portakal, limon kadar tercih edilen bir meyve olmasa da herkesin aşina olduğu greyfurtun faydaları sağlıkçılar tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Greyfurt birçok yararı olan bir meyvedir. Greyfurt, hastalık önleyici özelliklerinden dolayı “cennet meyvesi” olarak bilinir.

Greyfurt güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengindir. Ayrıca A vitamini, potasyum, folat, tiamin, vitamin B6, kalsiyum, demir, bakır, fosfor ve magnezyumun yanı sıra pek çok besleyici madde ve flavonoid içerir. Bütün bunların yanı sıra düşük kalorili bir meyvedir.

Greyfurt Faydaları Nelerdir?

Greyfurtlar vücudunuza birçok açıdan fayda sağlayabilecek besleyici bir sağlık ve güç kaynağıdır. Bilinen bazı greyfurt faydaları:

Greyfurt Kilo Vermeye Yardımcı olur mu?

Doğal olarak C vitamini, lif ve su ile paketlenmiş greyfurtlar, kilo vermeye çalışan insanlar için iyidir. C vitamini içeriği, metabolik sisteminizin işlevini geliştirir ve ayrıca yağ metabolizmasını düzenler. Böylece yağ yakmaya yardımcı olur.

Greyfurtların elyaf ve su içeriği açlık sıkışmalarını azaltmaya yardımcı olur. Bu meyve aynı zamanda vücuttaki nişastayı,  şekeri emmeye ve azaltmaya yardımcı olabilir.

Beslenme ve Metabolizma’da yayınlanan 2011 tarihli bir araştırmada greyfurt ve greyfurt suyunun yemek öncesi bir öğünde tüketilmesinin, obez yetişkinler için etkili bir kilo verme stratejisi olduğunu belirtmiştir.

Kilo verme diyetinizde, yemeklerden önce bir bardak greyfurt suyu veya bir taze greyfurtun yarısını eklemeyi unutmayın.

Greyfurt Kan Şekerini Dengeler.

Bu düşük glisemik yiyecek tüketiminden sonra kan şekerinde bir artışa neden olmaz.Greyfurtlarda naringenin olarak bilinen flavonoid vücudun insüline duyarlılığını arttırır ve aynı zamanda sağlıklı bir vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur.

Afrika’daki Kardiyovasküler Dergide yayınlanan 2010 yılı araştırmasında greyfurt zengin flavonoid içeriğinden dolayı şeker hastalığı ve kardiyovasküler bozukluklar gibi dejeneratif hastalıkların tedavisinde yararlı olduğunu belirtilmiştir.

Diyabet hastası olan insanlara günlük olarak kan şekeri düzeylerini yönetmek için diyetlerine büyük bir greyfurtun yarısını dahil etmeleri tavsiye edilir.

Not: Greyfurt, statinler ve kalsiyum kanal blokerleri gibi belirli ilaçları alan insanlara uygun değildir.

greyfurtun faydaları
greyfurtun faydaları

Kansere Karşı Korur

Greyfurt, mide, kolon, mesane, göğüs ve özofagus kanseri riskini azaltmaya yardımcı olması greyfurt faydaları arasındadır. Greyfurtların zengin antioksidan özelliği, serbest radikaller ile vücuttaki hücrelere zarar veren zararlı maddelerle mücadele eder ve birçok kanser riskini azaltır.

2006 tarihli bir araştırma, greyfurtların prostat kanseri hücrelerinde hasar görmüş DNA’nın onarımına yardım ettiğini ortaya koymuştur. Greyfurt kanser hücrelerinde DNA onarımını uyarır ve vücudu kanserden korur.

2006’da yayınlanan bir başka araştırma yazısında, greyfurt veya limonun tüketilmesinin kolon kanseri gelişimini baskı altına alabileceği düşünülmektedir . Naringin ve limonin izole edilmiş narenciye bileşikleri, proliferasyonu baskılayarak ve anti-inflamatuar etkinlikler yoluyla apoptozu arttırarak, azoksimetanın indüklediği anormal kript odalarına karşı koruma sağlayabilir.

Böbrek Taşlarının Riski Azaltır

Her gün greyfurt suyu içerken, kalsiyum oksalat böbrek taşı riskini azaltabilirsiniz. Böbrek taşı riskini azaltması en etkili greyfurt faydaları içinde yer alır.

Greyfurtlardaki sitrik asit miktarı taş oluşumunu engeller, hatta oluşmakta olan küçük taşları parçalamaya yardımcı olur. Sitrik asit idrarı taş oluşumu için daha az elverişli hale getirir.

British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir 2003 çalışmasında günde ortalama 1½ litre greyfurt, elma veya portakal suyu içen kadınların üriner pH ve sitrik asit atılımı arttığın belirtilmiştir. Bu da kalsiyum-oksalat taşları oluşturma riskini azaltır.

Sadece böbrek taşları için değil, greyfurtlar genel böbrek sağlığı için de iyidir. 2011’de yayınlanan bir araştırmada bol miktarda flavonoid aglycone, naringenin’in hipolipidemik ve anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu anlatılmıştır. Bu da dislipidemi, diyabet ve hepatit C virüsü enfeksiyonunun tedavisinde yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Korur

C vitamini bakımından zengin olan greyfurt kalp sağlığını korur.

American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan 2015 çalışmasında, Meyve ve sebze ağırlıklı beslenenlerde kalp hastalığı geliştirme riski yüzde 15 daha düşük bulundu. Kan plazmasında en yüksek C vitamini seviyesine sahip olan meyve ve sebzeler kalp hastalığı riski oranlarını daha da düşürdü.

Greyfurt’taki yüksek potasyum içeriği kan damarlarının ve arterlerinin rahatlamasına yardımcı olan bir vazodilatör olarak çalışır. Bu da kan basıncını düşürür, kalp krizi ve inme riskini azaltır.

2012’de yayınlanan bir araştırma yazısında, turunçgil meyvelerinde özellikle portakallarda ve greyfurtlarda daha yüksek miktarda bir bileşimin yemesi, iskemik inme riskini azaltabileceğini bildiriyor. Yeterli miktarda greyfurt yiyen kadınlar, en az miktarda tüketen kadınlara kıyasla yüzde 19 daha düşük iskemik inme riski taşımaktadır.

Kötü Kolesterolü Düşürür

kötü kolesterolü dengelemesi greyfurtun faydaları arasındadır. Greyfurtlar çeşitli flavonoidlerin zengin bir kaynağıdır. Greyfurt’taki baskın flavonoid hesperidin, ‘iyi’ yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolestrolü yükseltir ve kötü LDL kolesterolü ve trigliseridleri düşürür.

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, günde bir greyfurt yemenin LDL kolesterol düzeylerini yüzde 15,5 ve trigliseridleri yüzde 27 oranında düşürmesine yardımcı olabileceğini belirtmiştir.

Greyfurtlardaki çözünebilir elyaf, sindirim sırasında kolestrolün kan dolaşımına girmesini engeller ve bu da arterlerin sertleşmesini engelleyerek çeşitli kardiyovasküler koşullar ve yüksek tansiyon riskini azaltır.

Greyfurt Bağışıklığı Artırır.

Greyfurtlar bağışıklığın iyileştirilmesine, sık enfeksiyonların ve yaygın soğuk algınlığı sorunlarının azaltılmasına yardımcı olur. Greyfurttaki C vitamini, güçlü doğal antioksidan olarak çalışır ve zararlı serbest radikalleri temizler. Bu da vücudun yaygın soğuk algınlığı ve diğer bulaşıcı hastalıklara neden olan patojenlere karşı direncin geliştirmesine yardımcı olur. Ayrıca var olan hastalıkların daha çabuk iyileşmesine olan katkısı greyfurt faydaları arasındadır.

C vitamini, sağlıklı bağ dokusu açısından önemlidir ve erken yara iyileşmesinde oldukça etkilidir.

Greyfurtlar aynı zamanda vücudun iltihaplanmasını azaltarak astım, osteoartrit ve romatizmal artrit gibi rahatsızlıklardan etkilenen insanlara yardımcı olur.

greyfurt faydaları
greyfurt faydaları

Greyfurt Cilt Sağlığını Korur

Bu turunçgil meyvesi C vitamini açısından zengin olduğu için cildinizin sağlıklı olmasına büyük katkı sağlar. C vitamini, sağlıklı kolajen üretmek için gereklidir, cildinizin dolgun ve pürüzsüz olmasını sağlar. Ayrıca, antioksidan yapısı ile zararlı serbest radikallerin tetiklediği vücudun hücre yaşlanmasına karşı savaşır.

Greyfurtların hafif asidik yapısı cilt pigmentinin fazla üretimini azaltarak cildinizin lekelerini yok etmeye yardımcı olur.

Greyfurtlardaki potasyum, cildi zararlı ultraviyole (UV) güneş ışınlarına karşı korur ve bu da kırışıklıklar ve yaşlanma lekeleri gibi erken yaşlanma işaretlerini azaltır.

  • Sağlıklı ve iyi görünen bir cildin keyfini çıkarmak için düzenli olarak taze greyfurt suyu için.
  • Cildinizi pul pul dökmek için ½ greyfurt suyu, 1 çorba kaşığı bal ve ½ su bardağı yulaf ezmesi ile bir maske yapın. Yüzünüze uygulayın, kurumasını bekleyin ve ıslak ellerle maskeyi fırçalamaya bırakın. Bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Dişeti Hastalığına Karşı Savaşır

C vitamini, dişlerimizi sağlam bir şekilde yerinde tutmaya yardımcı olan sağlıklı diş etleri için çok önemlidir. Greyfurt C vitamini için iyi bir kaynak olduğundan, diş eti hastalıklarıyla mücadelede iyi bir besindir.

İngiliz Diş Dergisi’nde yayınlanan bir 2005 çalışmasında, günlük limon yağı tüketimi, diş eti hastalığından mustarip olanlar arasında diş eti kanamasını azalttı. Bunun nedeni dişetlerinin onarımına yardımcı olan C vitamini seviyelerinin yükselmesiydi.

Diyet hastalığına bağlı diş eti hasarını önlemek ve hatta tersine çevirmek için beslenmenize günde 1-2 greyfurt ekleyebilirsiniz.

Karaciğeri Temizler

İyi bir C vitamini ve antioksidanlardan kaynağı olan greyfurt da karaciğerin temizlenmesi ve detoksifikasyonuna yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan olan Glutathione, serbest radikalleri nötralize eder ve karaciğerden ağır metallerin detoksifikasyonuna yardımcı olur.

Greyfurtlarda limonoid olarak bilinen fitonürler, karaciğerdeki toksik bileşiklerin ekskreteinde daha fazla suda çözünür hale getirilmesinde yardımcı olurlar.

Artı, naringenin olarak bilinen flavonoid bileşik karaciğerde yağın depolamadan ziyade yakılmasına yardımcı olur. Karaciğer yağlanmalarını önlemesi bilinen greyfurt faydaları arasındadır.

Karaciğer fonksiyonlarınızı iyileştirmek için günlük olarak ½ bardak taze sıkılmış greyfurt suyu tüketebilirsiniz.

Ek İpuçları

  • Her zaman sağlam ve dokunuşa dayanıklı olan greyfurtları satın alın.
  • Daha sağlıklı olabilmek için pembe ve kırmızı çeşitleri seçin.
  • Meyveyi sıkmadan önce oda sıcaklığında tutun.
  • Greyfurt suyunuz çok acı veya ekşimsiyse, tadı arttırmak için yeşil elma veya havucun suyunu ekleyebilirsiniz.
  • Greyfurt belirli ilaçlarla etkileşime girebilir ve onları daha az etkili hale getirebilir. İlaç kullananların bu meyveyi günlük beslenmelerine dahil etmeden önce doktoruna danışması önerilir.

Last Updated on 1 Haziran 2022 by Saglikloji

1 yorum

  1. Merhaba, yazınızda oldukça belirgin yazım yanlışları var. Revize talebi için iletişime geçin lütfen.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir