Anne sütü nasıl saklanır? Anne sütü sağma yöntemleri

anne sütü sağma, anne sütü nasıl saklanır
anne sütü sağma, anne sütü nasıl saklanır

Anne sütü sağma nasıl olur ve anne sütü nasıl saklanır? Yeni doğan bebeklerin ilk besin kaynağı bilindiği üzere anne sütüdür. Anne sütü bebekleri oluşabilecek birçok hastalıktan korur. Bebeğin büyümesinde ve gelişmesinde ilk ve en önemli etkendir. Bebekler için çok önemli olan ilk altı ay süresince ek gıda vermeden sadece anne sütüyle beslenmeleri önerilir. Fakat anneler ilk altı aylık dönemde evde kalamayabiliyor. Hayat şartları, iş hayatı derken bebek emzirme durumu göz ardı ediliyor. Bu gibi sorunlarda anneler mecburen yeni doğan bebekler için sütlerini sağmak durumunda kalıyor. Anne sütü sağma işlemi anneleri zor durumdan kurtarmak için en güzel yöntemdir. Bu çözüm yolu ile annelerimiz işlerine gönül rahatlığı ile gidebiliyor. Bu durumun bilincinde olan birçok anne, anne sütü nasıl saklanır ve anne sütü sağma yöntemleri konusunda araştırma içindedir.

Anne sütü sağma yöntemleri

Çeşitli anne sütü sağma yöntemleri mevcuttur. Dileyen annelerimiz sütü elleriyle sağma imkanına sahipler. Aynı zamanda bu yolu tercih etmeyen anneler ise sütü pompa yardımıyla sağıp bebeğin emme saatinde verebilirler. Bazı bebeklerde emme sorunu yaşanıyorsa da bu yönteme baş vurmak çözüm yolu sağlayacaktır.

Anne sütü sağma üç evreden oluşuyor. Sütün dışarı çıkarılması, bebeğin emme saatine kadar saklanması ve sütün bebeğe verilmesi gibi üç aşamaya sıkıştırılıyor.
Hangi sebepten dolayı anne sütünü sağma yöntemine başvuruyorsanız başvurun saklama kısmına özellikle dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.
Süt sağma işlemi bebeğinize besin depolanmasını sağlamasıyla beraber aynı zamanda da süt üretiminin devamlılığını da sağlar.
Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan her türlü korumayı bebeğinize veriyor. Yeni doğan bebeklerinizi anne sütünden ayrı koymamak yapacağınız en doğru harekettir. Anne sütü nasıl saklanır?

Diğer Yazı  Duxet 30 mg kullananlar kilo aldırır mı?

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Anne sütü nasıl saklanır? Bebeğin doğduğu an itibariyle tercih edilmesi gereken ilk besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütünün bir damlasının bile ne kadar değerli olduğunu düşünecek olursak muhafaza etmeninde son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Anne sütünü buzdolabı veya dondurucu gibi ortamlarda muhafaza edecekseniz uygun sterilize edilmiş , dışı sert, kapağı iyi oturabilen cam veya plastik kaplar kullanabilirsiniz. Sağım yaptığınız saati yazabileceğiniz kapları kullanmaya özen gösterin. İlk sağdığınız sütü en başta kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Anne sütünü saklama poşetine koyarken sütün donacağı durumu göz önünde bulundurarak kapladığı alandan daha az koymanızda yarar var. Poşetin üzerine tarih ve isim yazın. Özelikle de bebeğiniz bir kreşe gidiyorsa bu durumu kesinlikle göz ardı etmeyin.

anne sütünün saklanması
anne sütünün saklanması

Donmuş bir anne sütü dondurucunun orta kısmında muhafaza edilmelidir. Bunun nedeni ise sıcaklığın en stabil olduğu kısım orta noktanın olmasıdır. İstemeden sütün bir kısmının çözünmesine neden olabilirsiniz. Böyle durumlarda sütün bir daha donması pek sağlıklı bir durum değildir. Bu konuya ayrı hassasiyet göstermenizde yarar vardır.

Anne sütü nasıl saklanır noktasında BPS ve BPA içermeyen , anne sütünün saklanması için tasarlanmış süt saklama kapları veya poşetlerinde güven ve sağlık içinde saklayabilirsiniz. Bebeğinize anne sütünü vermek kadar anne sütünü saklayıp verebilmek de fazlasıyla önemlidir.

Anne Sütü Kaç Gün Saklanır?

Anne sütünün muhafaza edilmesi en önemli unsurlardan biridir. Dış faktörlerden en güvenli şekilde sütü saklamanın yolları birçok şekildedir. Anne sütünü saklama koşullarına dikkat etmek son derece önemlidir. Anne sütü nasıl saklanır sorusu kadar önemli bir başka soru da anne sütü kaç gün saklanır? Sütü oda koşullarında (16-26 derece arası ) saklayacaksanız ancak 3 saat kadar koruyabilir ve kullanabilirsiniz. Eğer sütü buzdolabında(4 derece ) koruma altına alacaksanız 3 gün boyunca gönül rahatlığıyla saklayıp tüketimini sağlayabilirsiniz. Saklama için dondurucu ( -18 derece ) tercihiniz ise 3 ay boyunca anne sütünü muhafaza etmenizde sakınca yoktur. Bu koşullar sağlandığı sürece aksi takdirde bir sorun oluşması söz konusu değildir.

Diğer Yazı  Centozone Kapsül

Saklama koşullarının dışına çıkılması durumunda bebeğe fayda yerine zarar sağlamış olursunuz. Bu konudaki hassasiyetin iki katına çıkarılması fazlasıyla önem taşır.

Anne Sütü Saklanırken Nelere Dikkat Edilir?

Anne sütü nasıl saklanır ve anne sütü saklanırken nelere dikkat edilir? Anne sütü saklanırken dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir.

anne sütü nasıl saklanır
anne sütü nasıl saklanır
  • Anne sütü nasıl saklanır noktasındaki en önemli unsur hijyendir. Uygun koşullarla beraber saklanacak yerine göre belirli süreler içinde tüketimi gerçekleştirilmelidir.
  • Dondurucuda sakladığınız anne sütünün bir kısmının çözünmemesine dikkat edilmelidir.
  • Saklama sırasında karışıklığa sebebiyet vermemek için tarih ve saat yazmaya özen gösterin. Çünkü belirli saatler boyu saklanması mümkün olan anne sütünü doğru zamanda tüketmelisiniz. En başta sağdığınız sütü ilk olarak tüketmelisiniz.
  • Anne sütü nasıl saklanır noktasında bir başka önemli konu da donmuş anne sütünü ateşe koyulmaması ve kesinlikle kaynatılmaması gerektiğidir. Kaynatma işlemi sırasında sütün içinde bulunan besinler zarar görecektir.
  • Anne sütü donmuş ise çözdürmek için bir kasenin içine sıcak su koyun. Ardından donmuş vaziyette olan anne sütünü kasenin içine koyarak sütünüzü çözünmeye bırakın.
  • Eğer sütünüzü saklama poşetlerinde saklamayı düşünüyorsanız sütün donma halini göz önünde bulundurun ve kapasitesinin hepsini süt ile doldurmayın. Steril ortam koşullarında sütü sağıp saklamanızda yarar var. Aksi takdirde sağdığınız besin bebeği korumaktan çıkar ve daha çok sıkıntıya gebe bırakır.

En değerli varlığınız olan bebekleriniz için süt sağma işlemini kararlılıkla devam ettiren anneler bebeklerini en iyi şekilde korumaya devam etsin. Unutmayın ki bebeğinize verebileceğiniz en güzel şey anne sütüdür. Şartlar ve koşullar neyi gösterse de en sağlıklı şekilde bebeğinize sütünüzü vermeye çalışın.

Last Updated on 20 Haziran 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir