Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer?

mide bulantısına ne iyi gelir hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer
mide bulantısına ne iyi gelir hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer

Hamilelikte mide bulantısı

Son olarak hamilelikte mide bulantısı hakkında nelere dikkat edilmeli hususuna değinelim.

Mide bulantısı ve kusma şikayetleri genelde ilk adet gecikmesinden bir kaç gün sonra başlamaktadır. Bulantıların şiddeti zaman içinde daha da artar, gebeliğin yaklaşık 8. haftasında artık çok hissedilmeye başlar. Sonraki haftalarda azalarak artık 14 haftada gebelik bulantısı şikayetleri son bulur.

Ancak gebelikte mide bulantısı ve kusma şikayetleri kişiden kişiye hafta hafta gebelik seyrine göre değişmektedir.

hamilelikte mide bulantısı
hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte mide bulantısını azaltmak için neler yapılmalı?

Uyaranlardan, parfümlerden, bazı yiyeceklerden, kötü kokulardan, alkol sigara kokularından uzak durulmalı.

Az ve sık yenmeli, mide zorlanmamalı.

Geceleri uyurken yakın başucunuza birkaç adet bisküvi bir bardak su koyun, bu bisküvileri yavaş yavaş, iyice çiğneyerek sabahları yemeye çalışın.

Sabah uyanır uyanmaz, yatakta dinlenmeden hemen ayağa kalkmayın, ağır davranın.

Kızartmalardan, aşırı yağlı yiyeceklerden, baharatlı, fazla asitli yiyeceklerden uzak durun mutlaka.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Bu mide bulantısı nasıl geçer, mahvetti beni diye cümle kurmayan, arkadaşına danışmayan kadın yok gibidir. Gerçekten de mide bulantısı şikayeti her kadının çok sık yaşadığı problemlerden birisidir.  Özellikle gebelikte, adet dönemlerinde mide bulantısı şikayetleri artmaktadır. Mide bulantısı için tıbbi ilaçlarla çözümler olduğu kadar; mide bulantısı için doğal çözümler de bulunmaktadır.

Mide bulantısı nasıl geçer? Mide bulantısına ne iyi gelir? Mide bulantısına iyi gelen bitkiler nelerdir? Mide bulantısı hakkında bilgilendirici yazımızı sizlere sunuyoruz.

Mide bulantısı neden olur?

Araç tutması, psikolojik nedenler, gıda zehirlenmesi, sigara, alkolün yan etkileri, migren, ülser, apandisit, gebelik, gribal enfeksiyonlar vs. pek çok sebep sayılabilir. Sindirim sistemi iltihaplanması veya viral enfeksiyonlar, bulantının en sık sebeplerinden sayılabilir. Ancak  tanısının konulabilmesi için, aynı zamanda, ishal, baş ağrısı ateş belirtilerinin biri veya birkaçının birlikte gözlenmesi gerekir.

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısını geçirmek için neler yapılabilir? Aslında kendi başımıza bir takım önlemler alabiliriz. Mide bulantısının uzun sürmemesi, günlük aktivitelerimizi etkilememesi için yapabileceklerimiz:

 • Bulunduğunuz ortamı havalandırın sık sık, temiz açık havaya çıkıp yürüyüş yapın.
 • Yağlı yiyecekler, özellikle kızartmalar, balık kızartmasından uzak durun.
 • Bol miktarda sık sık su içmelisiniz.
 • Karnınızı çok şişirmeyin, çorba ve diğer sulu içecekleri yemekler ile birlikte tüketmekten kaçının.
 • Parfümler uyarıcılardan uzak durun.
 • Öğünlerin miktarını azaltın, daha az sık yiyin.
 • Yemek yedikten sonra yatar pozisyona geçmeyin, dik durun, dik oturun.
 • Sabah uyanınca hafif şeyler yiyerek güne başlayın mutlaka.
 • Lavanta ve kekik karıştırın, iki üç damla limon damlatın, bir bez mendil içinde yanınızda bulundurup koklayın, bulantının azalmasına birebirdir.
 • Seyahate çıkacaksanız, mideniz için önleminizi mutlaka alın, nane şekeri, tuzlu badem, tuzlu fıstık gibi kuru yemişler mide bulantısına iyi gelir.
 • Akşamdan kalma iseniz, sabah bal ve ekmek tüketin. Vücut alkolü toksik maddeye dönüştürüyor vücuttan atıyor, bal ve ekmek de bu süreci hızlandıran bir etkiye sahiptir.
 • Hamileyseniz mideniz bulanıyor ise, özel ayak masajı yaptırabilirsiniz. Bunun için refleksoloji adı verilen ayak masajı genelde oldukça işe yaramaktadır.

Mide bulantısına iyi gelen bitkisel çözümler

Mide ağrısına lavantanane ve limon koklamak iyi gelir. Özellikle taze lavanta, nane saksılarda balkonlarda bulundurmak çok işe yaramaktadır.

Mide bulantısına papatya çayı içmek te mide bulantısı şikayetini azaltmaktadır.

Mide bulantısı için nane çayı içebilirsiniz. Ya da nane yağından faydalanmayı deneyin.

Mide bulantısına zencefil, nane limon çayı da çok etkilidir mide bulantısı hususunda.

Mide bulantısı için ıhlamur çayı, limonlu ıhlamur bir kaç bardak tüketilmesi de etkili olabilir.

Mide bulantısına iyi gelen bitki çayları

 • 1 su bardağı kadar kaynamış suyun içine, 1 çay kaşığı kadar toz zencefil koyun, on dakika bekledikten sonra yudum yudum ağır ağır için.
 • 1 su bardağı kadar kaynamış suyun içine; 1 tatlı kaşığı kuru nane koyun, on dakika kadar bekledikten sonra yudum yudum ağır ağır için.
 • 1 su bardağı kadar kaynamış suyun içine; 5 gr. kadar acı pelin bitkisi koyun, on dakika kadar bekletin, sonra tatlandırmak için bir tatlı kaşığı bal koyup, yudum yudum ağır ağır için.
 • 1 su bardağı kadar kaynamış suyun içine; 3 gr. kadar kekik koyun, on dakika kadar bekletin, sonra yudum yudum ağır ağır için.
 • 1 su bardağı kadar kaynamış suyun içine; 3 gr. kadar anason tohumu ekleyin, on dakika bekletin, sonra yudum yudum ağır ağır için.

Mide ağrısına iyi gelen bitkiler nelerdir

Mide bulantısı için Rezene: Ana vatanı Akdeniz olan rezene bitkisi, özellikle rahatlatıcı gaz giderici etkisi için kullanılan bir bitkidir. Ülkemizde de özellikle mide bulantısı ve gaz şikayetleri, rahatlama için çok tercih edilir. Siz de mide bulantısı için günde en fazla bir kez rezene çayı tüketebilirsiniz.

Mide bulantısı için Zencefil: Şifalı bitkilerin başında gelen zencefil bitkisi, yüz yıllardır her derde deva olduğu gibi mide sorunları, sindirim sistemi problemleri için de sayısız yarara sahip bir bitkidir. Mide asidini nötralize edici mide kaslarını gevşetici özelliklerinden dolayı zencefil bitkisinden yararlanmayı ihmal etmemeliyiz. İster çay olarak tüketebilir, ister çiğ olarak çiğneyebilir isterse toz halde içeceklerimizle alabiliriz zencefili.

Mide bulantısı için Elma Sirkesi: Elma sirkesi, güçlü bir doğal temizlik ve şifa kaynağıdır. Elma sirkesi bir bardak suya bir yemek kaşığı kadar katılıp içilirse, mide bulantısını kısa ve çabuk olarak bastırmakta birebir yöntemdir.

Mide bulantısı için Nane ve Limon: Nane limon çayının mide bulantısını giderme özelliğini sanırım duymayan kalmamıştır. Özellikle kusma hissinin yoğun yaşandığı durumlarda, nane limonlu bir iki bardak çay ile bu histen kurtulmanız mümkündür.

Mide bulantısı için Karbonat: Mide bulantısını gidermek için, mideyi alkalize etmeye yardımcı bir yöntemdir. Bir bardak ılık suyun içine, yarım çay kaşığı karbonat eklenir içilirse, hem mide bulantısı hem de gaz şikayeti giderilir. Ancak hamile bayanlar bu yöntemi kullanmamalıdırlar.

Mide bulantısı için Turşu Suyu: Mide bulantısı nasıl geçer diyorsanız, bu konuda turşu suyunun ne kadar faydalı bir içecek olduğunu büyüklere, eskilere sormanızda fayda var. Turşu suyu, mide için, bağırsak florası için sayısız probiyotik bulundurur.

Mide bulantısı için bitki çayları: Artık pek çok bitki çayının hazır kutuda çeşitlerini bulmak mümkün. Mide bulantısı için, papatya, anason, kimyon, ahududu, tarçın gibi bitkilerin karışık çaylarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca bu bitkilerden yapılmış bitki çaylarına limon, karanfil veya bir kaşık bal ekleyerek aromasını artırıp içebilirsiniz.

Last Updated on 20 Haziran 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir